Ryanair 1o Ταξίδι με την Ryanair. Βοήθεια

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Προχτές από Θεσ/κη για Ρώμη το όνομα στο εισιτήριο των 70 ευρώ ήταν λάθος και δεν την δεχθήκανε. Αναγκάστηκε κι έβγαλε άλλο πριν την πτήση (να μην χαλάσει την παρέα), πλήρωσε ακόμη 360 ευρώ.
διερωτάστε πως έγινε;
μια ομάδα 6 ατόμων νεανίδων φοιτητριών, αποφάσισε το πρώτο τους ταξίδι στο εξωτερικό με την Ryanair απο Θεσ. για Ρώμη. Η κοπελιά που ανέλαβε να βγάλει τα εισιτήρια, σένα όνομα αντί Αλεξάνδρα έγραψε Αλέκα!!! Η διαφορά μεγάλη, και η υπάλληλος στο Μακεδονία μετά από επικοινωνία με την εταιρεία της ζήτησε την έκδοση νέου εισιτηρίου. Εκτός απ αυτό δεν υπήρξε άλλο πρόβλημα (βαλίτσες κλπ). Πάντως για πρώτη φορά πήραν το μάθημα τους....
Σημειωτέον ότι η παθούσα ήταν και η μόνη που της κλέψανε το πορτοφόλι
στη Ρώμη, με όλα τα χρήματα, ταυτότητες, κάρτες, κλπ.Στην ελληνική πρεσβεία που πήγαν να το δηλώσουν μόλις τις είδαν οι υπάλληλοι:-Ξέρουμε γιατί ήρθατε θα το τακτοποιήσουμε το πρόβλημα πείτε μας ποια την έχασε.....
 

.voyager

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδ,Γκέτεμποργκ,Βρυξέλλ
Οι υπαλληλοι κανουν τα στραβα ματια σε καποιες περιπτωσεις...
Ακριβώς. Η τήρηση των κανονισμών διαφοροποιείται από αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο, έχει να κάνει και με το πόσο καιρό δραστηριοποιείται εκεί η εταιρεία, με το αν υπάρχει ευχέρεια χρόνου, σε τι φάση είναι γενικά ο υπάλληλος ( :D ) ώστε να τηρήσει τους επίσημους κανονισμούς. Έχοντας πετάξει με Ryan για Mayorca, Dublin, Rygge (Oslo), Budapest στο πρώτο δρομολόγιο από STN κτλ., έχω διαπιστώσει πως σε κάποιες περιπτώσεις είναι με το "κουτί" ελέγχου μεγέθους αποσκευής και σε "μπαγλαρώνουν", σε άλλες αδιαφορούν. Σε κάποιες περιπτώσεις πράγματι τηρούν το ότι δε μπορείς να φέρεις σακούλες στα χέρια, πέραν της χειραποσκευής (γι' αυτό πολλοί τις κρύβουν στο μπουφάν που κρατούν στο χέρι!). Για low cost, έχει πιό άνετες θέσεις από άλλες (από την Easyjet για παράδειγμα), με δερμάτινα καθίσματα κι όχι υφασμάτινα. Κι όπως προανέφεραν και οι προλαλήσαντες, το παραμικρό λάθος... "ακριβοπληρώνεται"!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το θεμα ειναι ο κανονισμος τι λεει.

Και οχι η ελπιδα την ημερα που ταξιδευω να πεσω σε μια καλη υπαλληλο ωστε να εχω μαζι μου και dute free και λαπτοπ και ισως και κανα δυο κιλα παραπανω.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
αχ γιατί τρομάζετε τον κόσμο λές και δέρνουν στα αεροπλάνα του ραϊαν;;;

και μετά εκείνοι που δεν έχουν πετάξει ποτέ επομένως δεν πετάνε επειδή σκέφτονται τριπλάσια αυτά που λέτε και φοβούνται;

λοιπόν, η εταιρία είναι Low cost, άρα πληρώνεις λίγο και λίγες προσδοκίες έχεις!!!!!
Ηρθε η ώρα να σταματήσουμε να περιμένουμε πολλά για λίγα επειδή ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία και οι κανόνες δημιουργούν αυτοί που έχουν περισσότερα. Καλώς ή κακώς, οσοι δεν είναι "αυτοί" επιλέγουν αν θα παίξουν σύμφωνα με αυτούς τους κανόνες ή όχι ανάλογα με τις δυνατότητές τους.

Καλό είναι να ξέρουμε όμως ποιές είναι αυτές οι δυνατότητες!!!

Αν τώρα κάποιος δεν ξέρει τι θα κάνει με τα λεφτά του, μια χαρά συμφωνώ ότι πρέπει/μπορεί να τα ξοδέψει σε ο τι του επιθυμεί η ψυχή του, έστω και αυτό να είναι προσωπική ικανοποίηση τύπου-έχω και γ@... Εμένα δεν με πειράζει!

Αλλά, ας μην τον πειράζει και ο "κοσμάκης" ο οποίος ή δεν έχει τόσα ή δεν έχει τέτοιου είδος ανάγκες να ικανοποιείται και τρέφεται με το "πλήρωσα πολλά, άρα αξίζω κάτι" (χωρίς να κολλάω χαρακτηρισούμους σε κανέναν-προς αποφυγή παρεξήγησης).

Προσγειωθείτε και καταλάβαιτε ότι ο κόσμος και εν καιρώ κρίσης θέλει να ταξιδέψει και αν του δίνονται ευκαιρίες να το κάνει με μια Low cost πτήση πρέπει να την αρπάξει! Αλλιώς στο σπίτι από τηλεόραση!

Μάλιστα όλα αυτά δεν ισχύουν αν το κάνετε για λόγους διαφήμησης, και ελπίζω να είναι έτσι, επειδή δεν μπορώ να βρω άλλον λογικό λόγο για τον οποίο ενοχλείστε που κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν ποιο οικονομικές λύσεις.

Προσωπικά προθυμώ να πληρώσω ένα γεύμα στην Ιταλία 100 ευρώ εκατό φορές περισσότερο από το να τα δώσω σε ένα κρύο σνακ που θα μου δώσουν στο αεροπλάνο μιας αεροπορικής! Και αν η πτήση μου είναι εως τρείς ώρες οι μικρότερες θέσεις δεν με ενοχλούν καν, όπως και η χειροαποσκεύη που θα πάρω μαζί μου με ικανοποιεί για το city break που θα κάνω 4 μερούλες (μην τρελαθούμε επαρκεί μια χαρά)! Και αν θέλω να πάρω κάτι από τον προορισμό μου, πληρώνω και μια βαλίτσα και τι έγινε; Παλι κερδισμένη βγαίνω! Πρώτη μου φορά με εταιρία χαμηλού κόστος πέταξα στην Γαλλία, είχα πληρώσει βαλίτσα από δω 22 ευρώ τότε με το ίζι και πλήρωσα και το βάρος παραπάνω που είχε στην επιστροφή άλλα 60 επειδή έφερα 7 μπουκάλια κρασί και 3 κιλά διάφορα τυριά! Και πάλι πλήρωσα σύνολο 170 ευρώ 2 άτομα πήγαινε-έλα με βαλίτσα υπέρβαρη! Μια φορά στην Αθήνα μου ζήτησαν από Ολυμπιακή 120 ευρώ για υπέρβαρη βαλίτσα επειδή είχα ένα σορώ βιβλία που αγόρασα και έπρεπε να τα ξεφορτώσω αν δεν θέλω να πληρώσω! Άρα ισχύει παντού!

Όλα είναι θέμα επιλογής!

Κόλπα δεν υπάρχουν, αρκεί όποιος θέλει να ταξιδέψει να διαβάσει τους όρους και να τους τηρήσει! Εννοείται ότι Αλέκα από Αλεξάνδρα μπορεί να είναι άλλο άτομο, και αφού το ειστήριο σύμφωνα με τον κανόνα θέλει πολλά λεφτά για αλλάγη ονόματος, τέτοιες διαφορές δεν επιτρέπονται. Δεν ξέρω μόνο γιατί δεν πλήρωσε αλλαγή ονόματος και επέλεξε 360 ευρώ για καινούργιο εισιτήριο; 220 θα την έβγαινε όπως (νομίζω) διάβασα μια φορά ότι είναι η αλλαγή αυτή. Εγώ έκανα λάθος στο επίθετο με ένα γράμμα μια φορά, το δηλώσαμε και μας είπαν πως δεν υπάρχει θέμα για ένα γράμμα, ενώ είχα αγχωθεί πολύ. Η βαλίτσα που την κουβαλάω πάντα είναι στο τσακ με τις διαστάσεις όταν είναι άδεια, ενώ όταν έχει πράγματα δεν μπαίνει με τίποτα στο πλαίσιο εκείνο που είναι στο αεροδρόμιο και όμως ποτέ κανένας δεν μου έκανε θέμα! Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο τύχερη να έχω πέσει πάντα σε "καλούς υπαλλήλους", αντίθετα κιόλας και πάντα έμπαινα και τελευταία (έχω ένα θέματακι με αυτά:rolleyes:).

Άρα, για όλους που δεν έχουν πετάξει ποτέ με καμμία εταιρία χαμηλού κόστος- δεν σε δέρνουν εκεί, δεν σφάζουν, δεν...δεν..

Δεν περιμένουμε πολυτέλεια, δεν περιμένουμε χαμογελαστες και ομορφες αεροσυνοδούς (ειδικα στο ραϊαν :haha:), δεν περιμένουμε φαρδύ θέσεις, αλλά καθόμαστε κιόλας, μας ενοχλούν με διάφορα που πουλάνε λες και είμαστε στην λαϊκη, μας τρομάζουν με μια απίστευτα θωριβόδης μελοδία στο τέλος του ταξιδιού που σημαίνει- "πάλι φτασαμε νωρίτερα γιουπιιιιιιιιιιιιιιι" (που δεν με ενοχλεί κιόλας), δεν έχουμε βαλίτσα στην χαμηλή τιμή που πληρώνουμε, αλλά αν την θέλουμε πληρώνουμε και άλλα και την έχουμε (δηλαδή δεν μας το απαγορεύουν και μάλιστα ξέρουμε πόσο την πληρώνουμε όχι όπως στο κανονικό ειστήριο που εκτός από τους φόρους δεν καταλαβαίνεις τι κοστίζει ακριβός πόσο)...και, και, και.....

Εμείς θα το λέγαμε, οσα λεφτά τόση και η μουσική!

Επιλογή είναι δική σου, και κάθε μια είναι σωστή ανάλογα με τις προθυμήσεις μας και δυνατότητές μας!

καλό σας ταξίδι!
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Η δική μου άποψη είναι ότι εξαρτάται στον υπάλληλο και εμμένω σε αυτή, γιατί έχω δει στο ίδιο αεροδρόμιο (Charleroi) τη μία μέρα να επιτρέπεται μία σακούλα duty και ένα μήνα μετά να απαγορεύεται. Επίσης, σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να παίζει η αυστηρότητα ανά χώρα/αεροδρόμιο. Γενικά οι Έλληνες και οι Ιταλοί δεν είναι και τόσο αυστηροί κατά τη γνώμη μου.
πιστεψε με οι ιταλοι ειναι οτι χειροτερο σε αυστηροτητα μονο της καλτσες δεν σου βγαζουν
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
πιστεψε με οι ιταλοι ειναι οτι χειροτερο σε αυστηροτητα μονο της καλτσες δεν σου βγαζουν
Χαχα δε μου έχει τύχει φίλε μου, ίσως στις γυναίκες έχουν μια πιο καλή αντιμετώπιση ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κόλπα δεν υπάρχουν, αρκεί όποιος θέλει να ταξιδέψει να διαβάσει τους όρους και να τους τηρήσει!
Η Ryanair στους όρους μεταφοράς δεν επιτρέπει duty free τσάντα on-board, ο Borealis επιμένει ότι επιτρέπεται και ο Samion ποστάρει φωτογραφία από αεροδρόμιο που αναιρεί το συγκεκριμένο όρο.

Άρα, τα κόλπα τα κάνει η ίδια η Ryanair (επιτρέποντας επιλεκτικά ακύρωση των όρων της σε κάποια αεροδρόμια) και εσκεμμένα θολώνει το τοπίο αναφορικά με τους δεκάδες κανονισμούς και όρους που έχει, ώστε να αυξάνει τις δυνατότητες επιβολής έξτρα χρεώσεων σε ανυποψίαστους επιβάτες που επειδή πέρασαν μια σακούλα duty free απ' το τάδε αεροδρόμιο θα πιστέψουν ότι αυτό ισχύει παντού.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Η Ryanair στους όρους μεταφοράς δεν επιτρέπει duty free τσάντα on-board, ο Borealis επιμένει ότι επιτρέπεται και ο Samion ποστάρει φωτογραφία από αεροδρόμιο που αναιρεί το συγκεκριμένο όρο.

Άρα, τα κόλπα τα κάνει η ίδια η Ryanair (επιτρέποντας επιλεκτικά ακύρωση των όρων της σε κάποια αεροδρόμια) και εσκεμμένα θολώνει το τοπίο αναφορικά με τους δεκάδες κανονισμούς και όρους που έχει, ώστε να αυξάνει τις δυνατότητες επιβολής έξτρα χρεώσεων σε ανυποψίαστους επιβάτες που επειδή πέρασαν μια σακούλα duty free απ' το τάδε αεροδρόμιο θα πιστέψουν ότι αυτό ισχύει παντού.
Όχι δεν θα πιστεψουν αυτο. Ο καθενας που διαβαζει και γνωριζει τους ορους ξερει ότι δεν επιτρεπεται η μεταφορα τσαντας από το duty free, αλλα υπάρχει μια πιθανοτητα απο καποια αεροδρομια να τον αφησουν να την περασει. Αρα αν θελει να αγορασει κατι απο τα duty free θα ελεγξει αν αυτο να χωραει στην χειραποσκευη του, και αν χωραει θα το αγορασει, διαφορετικά οχι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Όχι δεν θα πιστεψουν αυτο. Ο καθενας που διαβαζει και γνωριζει τους ορους ξερει ότι δεν επιτρεπεται η μεταφορα τσαντας από το duty free, αλλα υπάρχει μια πιθανοτητα απο καποια αεροδρομια να τον αφησουν να την περασει. Αρα αν θελει να αγορασει κατι απο τα duty free θα ελεγξει αν αυτο να χωραει στην χειραποσκευη του, και αν χωραει θα το αγορασει, διαφορετικά οχι.
Γεια σου Μαρια και καλως ηρθες απο το Χ.Κ.
Καποιοι βλεπουν το ποτηρι μισογεματο και πετανε.
Καποιοι το βλεπουν μισοαδειο και πετανε αετο.:roll:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Γεια σου Μαρια και καλως ηρθες απο το Χ.Κ.
Καποιοι βλεπουν το ποτηρι μισογεματο και πετανε.
Καποιοι το βλεπουν μισοαδειο και πετανε αετο.:roll:
Καλως σας βρήκα!! Έχεις απόλυτο δικιο :haha:.
 

.voyager

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδ,Γκέτεμποργκ,Βρυξέλλ
Φίλοι μου, ο καθένας μας ας προσπαθήσει να είναι τυπικός στις επερχόμενες πτήσεις και όλα θα πάνε καλά! Εγώ που είμαι και των "τίγκα" αποσκευών και για πάνω από 3 μέρες χρειάζομαι κανονική βαλίτσα και παραγεμισμένο hand luggage (είναι και η DLR στη μέση), δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τη Ryan. Μακάρι να τη δούμε και σε άλλα αεροδρόμια, όπως στο Άκτιο.
 

.voyager

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδ,Γκέτεμποργκ,Βρυξέλλ
Tελικά το αεροδρόμιο παρέχει parking! Για πολλές μέρες δε θα το άφηνα εδώ αλλά για 3-4 οκ. Στις 21 του Απρίλη ξανά τώρα. Οι χώροι του αεροδρομίου είναι νέοι. Φυσικά οι εγκαταστάσεις της πολεμικής αεροπορίας δεν έχουν σχέση με αυτές του πολιτικού αεροδρομίου (επειδή κάπου πήρε το μάτι μου ένα post που έλεγε ότι μπαίνεις από το ίδιο σημείο-πύλη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom