Γενικά 21 Αυγ - 5 Σεπ. Balkan tour με αυτοκινητο. Τα φωτα σας...

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Γεια χαρα σε όλους σας.
Θα κανω με την κοπέλα μου μια βολτα στα δυτικα βαλκανια για 2 βδομαδες με το αυτοκινητο κ θα ηθελα μερικες συμβουλες ή και ιδέες.
Για να ειμαι κ πιο συγκεκριμένος το προγραμμα θα παει κάπως ετσι.
21/8 αναχωρηση απο Λαρισα κ μετα από 2 διανυκτερεύσεις σε Βελιγραδι, Ζαγκρεμπ, Λιουμπλιανα, Τεργεστη. Φτασαμε αισίως στις 29 Αυγουστου. Λεμε μετά 2-3 μερες κοντα στο Σπλιτ για κανα μπανακι κ αλλες 2-3 Ντουμπροβνικ μεριά. Μαλλον για καμπινγκ στα παραθαλασσια...
Το ζητημα είναι οτι μετά δεν ξερω απο που να γυρίσω όντας στο Ντουμπροβνικ 'η στο Μαυροβουνιο(εχω ακουσει τα καλυτερα). Να ερθω απο Αλβανία -οχριδα-Σκοπια ή μηπως απο Κοσοβο-Σκοπια. Υπαρχει κ η εναλλακτικη να διασχισω την Αλβανία κ να βγω στα Γιαννενα αλλα μαλλον ειναι κ το πιο δυσκολο.
Αν υπαρχει καμμια ιδέα για την διαδρομη αυτη (+ μια διανυκτερευση καπου γιατι δεν βγαινει μονορουφι..) θα χαρω να τη ακουσω. Επισης κ καμμια προταση για μαυροβουνιο ή κ οτιδηποτε άλλο.
Ααα με τον χρονο λετε οτι το εχω στριμωξει πολυ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

υ.γ.. διαβασα κ τις ιστοριες μερικων αλλων φίλων στα βαλκανια..
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Άμα ψάχνετε παρέα περνώντας από Σλοβενία, πες!
Θα είμαι 26/8-2/9 εκεί.
 

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Τι εγινε ρε παιδιά?? Ούτε μια απάντηση? Μαλλον ολοι λειπουν για διακοπές.....

Εργοτελης αν θελεις μπορουμε να πιουμε ενα καφέ στη Λιουμπλιανα, κανένα πρόβλημα..Στειλε μηνυμα κ βλεπουμε...
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να ερθω απο Αλβανία -οχριδα-Σκοπια ή μηπως απο Κοσοβο-Σκοπια. Υπαρχει κ η εναλλακτικη να διασχισω την Αλβανία κ να βγω στα Γιαννενα αλλα μαλλον ειναι κ το πιο δυσκολο.
Προσωπική άποψη πήγαινε από Αλβανία και κατέβα Γιάννενα. Και χρόνο θα κερδίσεις και θα απολαύσεις μια υπέροχη διαδρομή. Η Αλβανία έχει υπέροχα τοπία.

Αν σε ανησυχούν οι δρόμοι,να σου πω πως στον περισσότερο δρόμο θα είσια σε εθνική οδό. Υπάρχουν και σημεία με αρκετές στροφές όμως δε θα λεγα πως είναι πολύ δύσκολα
 

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ευχαριστω κερβερε. Ειμαι σε διλημμα γιατι ολοι μου λενε να αποφυγω την Αλβανια ακόμα κ μερικοί Αλβανοί που ρωτησα. Πιστευω βεβαια πως υπαρχει κ μια προκαταληψη για την χωρα κ τους δρομους της. Επιπλέον οταν στο via michelin βαζω την διαδρομη Dubrovnik-Larissa μου προτείνει να κανω τον κύκλο μεσω Κοσοβου και μετα να μπω Ελλαδα από σκόπια χωρις να μπω καθόλου Αλβανια.
Εμενα πάλι μου φαίνεται οτι καλό θα ηταν να μπω Αλβανια ως το υψος των Τιρανων κ μετά να στριψω προς Οχριδα κ να μπω Ελλαδα μεσω Φυρομ. Ισως εκανα κ μια διανυκτερευση Οχριδα καθώς το ταξιδι δεν νομιζω να βγαινει σε μια μέρα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μάλλον έχουν δίκαιο για την Αλβανία, από κόσοβο στην Αχρίδα βγαίνεις πολύ ευκολώτερα, το δύσκολο σχετικά, είναι να βγάλεις το Μαυροβούνιο. Αν φτάσεις Αχρίδα δεν χρειάζεται να ανέβεις Σκόπια, στα 82 χλμ είναι τα Μπίτολα και μετά σχεδόν είκοσι χλμ η Φλώρινα.
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βασικά νομίζω πως θα ταν καλύτερα να μας πεις τον τελικό προορισμό σου Ελλάδα. Εϊναι η ΑΘήνα και ψάχνεις τρόπο για το πως θα γυρίσεις γρήγορα? Ή απλά θες να επιλέξεις μια όμορφη διαδρομή για επιστροφή?
 

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Βασικά νομίζω πως θα ταν καλύτερα να μας πεις τον τελικό προορισμό σου Ελλάδα. Εϊναι η ΑΘήνα και ψάχνεις τρόπο για το πως θα γυρίσεις γρήγορα? Ή απλά θες να επιλέξεις μια όμορφη διαδρομή για επιστροφή?
Φίλε κέρβερε όπως ανάφερω κ παραπάνω το δρομολόγιο μου είναι Ντουμπροβνικ-Λαρισα.
Καταρχάς δεν ξέρω αν υπάρχει γρήγορη διαδρομή για να το κάνω αυτό σε μία μέρα, να ξεκινήσω δηλ. Κυριακη πρωι κ βραδυ να είμαι πίσω. Φαντάζομαι δεν γίνεται....
Αλλιώς ψάχνω μία διαδρόμη που να μην είναι ταλαιπωρία (οπως λενε οτι είναι η Αλβανια) ωστε να ξεκινήσω Σαββατο πρωι κ μεχρι βραδάκι Κυριακής να είμαι Λαρισα. Σ' αυτή την περίπτωση θα με ενδιεφερε κ μια διανυκτερευση καπού ομορφα.
 

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Μάλλον έχουν δίκαιο για την Αλβανία, από κόσοβο στην Αχρίδα βγαίνεις πολύ ευκολώτερα, το δύσκολο σχετικά, είναι να βγάλεις το Μαυροβούνιο. Αν φτάσεις Αχρίδα δεν χρειάζεται να ανέβεις Σκόπια, στα 82 χλμ είναι τα Μπίτολα και μετά σχεδόν είκοσι χλμ η Φλώρινα.
Μα αν φτασω Οχριδα από Κοσοβο περνάω από Σκόπια, αφου το Κοσοβο ειναι βορειότερα των Σκοπίων.
Για να μην περάσω Σκόπια αλλα να πάω μέσω Οχρίδας προς Ελλαδα πρέπει να διασχίσω την Β Αλβανία. Διορθωσέ με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος.Τι προτείνεις τελικά από τα δύο?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχεις δίκαιο! εγώ κατάλαβα την πόλη Σκόπια και εσύ εννοούσες την χώρα! ορθή επανάληψη: Βολεύει καλύτερα να βγεις στην πΓΔΜ μέσω Κοσόβου, εκεί αν θέλεις να διανυκτερεύσεις Αχρίδα είναι μία καλή απόφαση.
Βέβαια όπως είπαν και παραπάνω εξαρτάται που θέλεις να πας στην Ελλάδα. Πάντως ακόμη και αν πηγαίνεις νότια καλύτερα να βγεις Εγνατία από φλώρινα, παρά να διασχίσεις ολόκληρη την Αλβανία.
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πάντως ακόμη και αν πηγαίνεις νότια καλύτερα να βγεις Εγνατία από φλώρινα, παρά να διασχίσεις ολόκληρη την Αλβανία.
Κοιταξε να δεις. Πιθανών να έχεις δίκαιο και μέσω Κοσσόβου-Σκοπίων ο δρόμος να είναι καλύτερος.

Πάντως όταν έκανα τη διαδρομή Λειβαδιά-Σκόδρα για να παρευρεθώ σε έναν γάμο πέρυσι περίπου τέτοια εποχή, μου πήρε 12 ώρες οδήγησης
 

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Τελικα αποφασισα να σπασω το ταξιδι στα δυο. Την μια μερα θα ξεκινησω απο Dubrovnik και θα παω μεσω Αλβανιας στην Οχριδα για διανυκτερευση. Συμφωνα με το via Michelin θα χρειαστω 5 ωρες μεχρι Τιρανα και άλλες 2 μεχρι Οχριδα. Χμμμ εγω βαζω αλλες 2 καλου κακου....
Απο κει κ περα την αλλη μερα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα. Κατεβαινω προς Φλωρινα μεσω Bitola κ συνεχιζω νοτια για Λαρισα.
Ελπιζω να μην εχω καθυστερησεις στα συνορα.
Οποιοδηποτε σχολιο κ συμβουλη δεκτά...

Θα σας πω εντυπωσεις σε κανένα μηνα, ελπιζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.252
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom