Γαλλία Γερμανία Ελβετία 4 μέρες - Ελβετογαλλογερμανικά σύνορα

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Παιδιά ωραία τα λέτε και παραμυθένια!!!!!
Εγώ που φεύγω από Ζυρίχη αύριο για Βασιλεια, Κόλμαρ, Στρασβούργο κλπ, έχω την εντύπωση ότι δεν θα είναι τόσο παραμυθένια!!!
Είμαι στην Ζυρίχη 3 μέρες και δεν λέει να σταματήσει η βροχή.
Φύγαμε από την Αθήνα με 40 βαθμούς και εδώ έχει με το ζόρι 13!!
Ασε που από την πρώτη μέρα είμαι με πυρετό!!! :(
Φυσικά δεν παρέλειψα να δώ τους καταράκτες του ρήνου, το Schaffhausen αλλά και την λίμνη Constans!!!!!
Το κακό είναι ότι είμαστε με μηχανή, οπότε πιθανόν δεν βλέπω να γλυτώνω την πνευμονία!!!!
Αλλά, αυτό το πείσμα.... να φτάσουμε στο Αμστερνταμ, δεν έχει επακόλουθο!!!!:lol:
... άντε, καλό ταξίδι να έχουμε!!! :lol::lol:, και όποιος μας γκαντέμιασε.... να του καει το βίντεο!!!!!!!:haha:
Περαστικούλια!Τι ατυχία...χαπακώσου να σου πέσει ο πυρετός για να μπορέσεις να απολαύσεις το ταξίδι!Καλή συνέχεια!:clap:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
η 3η μερα του ταξιδιου περιλαμβανε αρχικα τους καταρρακτες του ρηνου στο σαφχαουζεν και μετα λουκερνη.
το πρωι αλλαξαμε το προγραμμα μια και οι αντρες της παρεας προτιμησαν να φυγουμε κατευθειαν για λουκερνη και να εχουμε πιο χαλαρο προγραμμα.
προς στιγμη στεναχωρηθηκα . τελικα η μερα που θα περνουσαμε θα ηταν τελεια.ηταν η πιο ξεκουραστη και πιο χλιδατη μερα που περασαμε στην ομορφη λουκερνη!!
ειναι γνωστο βεβαια οτι η ελβετια ειναι πανακριβη αλλα τοσο πολυ ,δεν το περιμενα.σε μια μονο μερα στη λουκερνη ξοδεψαμε περι τα 500ευρω το ζευγαρι.οσα δεν φαγαμε τις προηγουμενες 2 μερες μαζι.και επεται και 2η μερα στην ελβετια.
το πρωτο που βλεπει κανεις μολις φτανει στη λουκερνη ειναι η μεσαιωνικη ,ξυλινη σκεπαστη γεφυρα καπελμπρικε κατα μηκος της λιμνης.
πραγματικα εντυπωσιακη και πανεμορφη.
και η λιμνη της λουκερνης.ειναι τεραστια ,νομιζω η μεγαλυτερη της ελβετιας.και φυσικα οι αλπεις !!!!
η πρωτη εντυπωση της πολης στο αυτοκινητο ακομα, δεν με ξετρελανε.
πολυς κοσμος ,αυτοκινητα ,βαβουρα.ευτυχως υπηρχαν παντα θεσεις παρκινγκ.
δεν χρειαστηκε να περασουν πολλες ωρες για να αλλαξω γνωμη.

το παλιο δημαρχειο και το λιθοστρωτο ιστορικο κεντρο δινουν στην πολη παραμυθενια χροια.
η παλια πολη με τις χρωματιστες προσοψεις των σπιτιων ,τα πλακοστρωτα δρομακια ,τις πλατειες με τα συντριβανια και φυσικα την γεφυρα καπελμπρικε ,συμβολο της πολης .
μεσα στην καπελμπρικε υπαρχουν πινακες απο την ιστορια της πολης.
βγαλαμε απειρες φωτογραφιες απο ολες τις πλευρες και φαγαμε την πρωτη μας ελβετικη σοκολατα .ηταν το δωρο μας γιατι δωσαμε την ηλεκτρονικη μας διευθυνση για να απαντησουμε σε ερωτηματολογιο σε σχεση με τον τουρισμο στην ελβετια .θα μας το εστελναν ηλεκτρονικα.τι οργανωση!!!!!!!
(το ελαβα μερικες μερες μετα και ηταν τεραστιο-εξου και η σοκολατα)

στο κεντρο της παλιας πολης υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια η τιμη των οποιων ξεκινα απο 200ευρω το διλκινο .(δεν κατεβαινανε ουτε ευρω).
παντου δεχονταν ευρω.δεν χρειαστηκαν φραγκα ,εκτος απο τα παρκινγκ .
αφου ειδαμε μερικα δωματια ξενοδοχειων (πολυ μικρα) και αφου εμπεδωσαμε οτι θα διναμε τουλαχιστον 200ευρω ειπαμε να βρουμε κατι που να μας ικανοποιει.
πηραμε το δρομο περιμετρικα της λιμνης με τα ομορφα σπιτια και το πολυ πρασινο και στο καλυτερο πανοραμικο σημειο ,πανω στη λιμνη βρηκαμε το υπεροχο ξενοδοχειο που θα μας φιλοξενουσε σημερα.ηταν το seehotel hermitage και μετα απο σκληρο διακανονισμο το κλεισαμε εναντι 230ευρω το διλκινο με πρωινο.ειναι καταπληκτικο ξενοδοχειο!!!τα δωματια ,η απολυτη χλιδη.με πανοραμικη θεα στις αλπεις και στη λιμνη.μαγευτικο σημειο ,η απολυτη χαλαρωτικη ατμοσφαιρα.
η ζεστη ηταν τρομερη ,απιστευτη για τη εποχη.το κλιμα ομως της λουκερνης ειναι υπεροχο και η ζεστη ακομα, ηταν υποφερτη χωρις υγρασια.
το best of the best ομως ηταν η ενοικιαση του σκαφους του ξενοδοχειου (ειχε μεσα φαγητο και ποτα) για 2 ωρες προς 100ευρω.
βαλαμε τα μαγιο μας .......και τις επομενες 2 ωρες θα αρμενιζαμε στη λιμνη της λουκερνης με το υπεροχο φυσικο τοπιο,κανοντας βουτιες και απολαμβανοντας ενα ελαφρυ γευμα!!!!!!!τι αλλο να ζητησει κανεις!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
σημειωση:freiburg-λουκερνη περιπου 1,5ωρα οδηγηση.
το φαγητο και τα κρασια στα εστιατορια της λουκερνης ,επισης πανακριβα οπως διαπιστωσαμε στο βραδυνο φαγητο μας.

δεν γλιτωσαμε ουτε 1 μηνα μετα ,απο τους ελβετους ,αφου παραλαβαμε ταχυδομικως 1 ωραιοτατη κλιση 120chf (90 ευρω) για ταχυτητα 110km . το οριο ηταν 100km.επιπλεον μας φεσωσε και η hertz με 30ευρώ για πεναλτι επειδη μας γραψανε.ακομα πληρωνουμε την ελβετια..........
συμπερασμα:μεγαλη προσοχη στην ταχυτητα και στα παρκινγκ.τιποτα δεν χαριζετε!!!

αργα το απογευμα της ιδιας μερας επισκεφθηκαμε το lion monument .το πεθαμενο λιονταρι της λουκερνης λαξευμενο μεσα σε φυσικο βραχο ,που κατασκευαστηκε το 1820-21 στη μνημη των ελβετων ηρωων που επεσαν στο παρισι το 1792.
ακομα στην παλια πολη θα δει κανει πολλες ομορφες εκκλησιες ,τo
mussegg wall and its towers ,ενα τειχος με εννια πυργους που προστατευαν την πολη και φυσικα το chapel bridge στην μια ακρη της καπελμπρικε που ειναι διακοσμημενη με ολανθιστα λουλουδια και στις δυο πλευρες της.
πολλες ακομα γεφυρες ενωνουν τις δυο πλευρες της πολης και προσφερουν ωραια θεα οταν τις διασχισεις.
φυσικα το μεγαλο καταστημα bucherer στο κεντρο της πολης για αγορες ολων των επωνυμων swiss made ρολογιων.
στη λουκερνη η μερα δεν ελεγε να τελειωσει μια και 10 το βραδυ δεν ειχε ακομα σκοτεινιασει....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πω πω! Τι απολαυστική μέρα ήταν αυτή! Πρέπει να ήταν φανταστικά! Και εις άλλα!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
προς pattyy
ηταν πραγματι!!!ευχομαι και σε σενα καλα ταξιδια!!
αν δεν κανω λαθος φευγεις συντομα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
προς pattyy
ηταν πραγματι!!!ευχομαι και σε σενα καλα ταξιδια!!
αν δεν κανω λαθος φευγεις συντομα.

Σ'ευχαριστώ πολύ! Αναχωρώ σε 2 περίπου εβδομάδες για road trip και είμαι στα τελικά στάδια της προετοιμασίας - απίστευτα ενθουσιασμένη!:D
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Καταπληκτική περιγραφή Eftichia μου! Μου έδωσες ιδέα για μελλοντικό road trip! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Σ'ευχαριστώ πολύ! Αναχωρώ σε 2 περίπου εβδομάδες για road trip και είμαι στα τελικά στάδια της προετοιμασίας - απίστευτα ενθουσιασμένη!:D
σε ζηλευω!η προσμονη και η προετοιμασια του ταξιδιου ειναι υπεροχη.
καλη προετοιμασια λοιπον και καλο σου ταξιδι!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Καταπληκτική περιγραφή Eftichia μου! Μου έδωσες ιδέα για μελλοντικό road trip! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας!
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.καθε νεα ιστορια ,αφορμη για ενα καινουριο ταξιδι............
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Σ'ευχαριστώ πολύ! Αναχωρώ σε 2 περίπου εβδομάδες για road trip και είμαι στα τελικά στάδια της προετοιμασίας - απίστευτα ενθουσιασμένη!:D

Για που ετοιμάσεστε?? Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε..! Φαντάζομαι ήδη έχεις ξεκινήσει το γράψιμο εε??:D:D
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Καταπληκτική περιγραφή Eftichia μου! Μου έδωσες ιδέα για μελλοντικό road trip! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας!

Συμφωνώ απόλυτά..Μπαίνει στα σχέδια..! Τέλεια η περιγραφή σου..!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
το επομενο πρωινο προσπαθουσα να χορτασω τη θεα απο το μεγαλο μπαλκονι του ξενοδοχειου και να αποτυπωσω τη γαληνη και το τοπιο στο μυαλο μου....(μια μονο μερα τι να σου κανει!)

μια τελευταια βολτα στη λουκερνη για μερικα αναμνηστικα και το μοναδικο ελβετικο ρολοι που μπορεσα να αγορασω,ηταν ενα παιδικο για τον 9χρονο γιο μου.:)
φυσικα μερικες σοκολατες για την υπογλυκαιμια και αποχαιρετησαμε τη λουκερνη για μια εκδρομη στο mount pilatus.
εμεις προτιμησαμε να ανεβουμε με το τελεφερικ πηγαινοντας με το αυτοκινητο μεχρι το διπλανο kriens.απο εκει ξεκιναει το τελεφερικ.
υπαρχει ομως και η επιλογη του τρενου ,ενα μικρο τρενακι που σκαρφαλωνει στο βουνο και ξεκιναει απο το χωριο alpnachstad(15 λεπτα απο λουκερνη).στο alpnachstad μπορει να φτασει κανεις και με πλοιο,φανταζομαι θα ειναι ωραια διαδρομη(90 λεπτα απο λουκερνη).

στο Kriens παθαινουμε και παλι ενα σοκ μολις βλεπουμε να εμφανιζεται στην ταμειακη μηχανη (4 εισητηρια για το τελεφερικ ) το ποσο των 210ευρω.(52.5 ευρω εκαστος μεχρι το ψηλοτερο σημειο,διαρκειας μισης ωρας)
δεν το συζητω βεβαια,αξιζει και με το παραπανω.
δεν μπορω να περιγραψω με λογια το τοπιο.πανυψηλα δεντρα, απεραντες καταπρασινες κοιλαδες , λιβαδια και καπου στο πουθενα ενα ξυλινο σπιτακι!
αυτη ειναι η ελβετια που περιμενα να δω!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom