Ντουμπάι 7 μέρες στο Ντουμπάι

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πρωινό πρωινό ξύπνημα. Παίρνουμε το πρωινό μας έχοντας αναρίθμητες επιλογές, αλμυρές και γλυκές, στον τεράστιο μπουφέ. Τρώω σαν βόδι και είμαι έτοιμη για εκδρομή. Σήμερα το πρόγραμμα έχει Αμπου Ντάμπι και θα είμαστε με δύο πούλμαν καθώς θα μας συνοδεύει ένα γκρουπ από την Θήβα 60 ατόμων! Φασαρία γκρίνια τσακωμοί κτλ όμορφα. Ξεναγός μας σήμερα η Χριστίνα. Συμπαθέστατη και άνθρωπος που αγαπά την δουλειά του. Πριν το Ντουμπάι για πολλά χρόνια έκανε ξεναγήσεις στην Ασία. Το Αμπου Ντάμπι είναι το μεγαλύτερο και το πλουσιότερο από τα εφτά εμιράτα (κυρίως λόγω πετρελαίου), καλύπτει το 84% της συνολικής έκτασης των ΗΑΕ και φιλοδοξεί με τα χρόνια να ξεπεράσει τουριστικά το Ντουμπάι. Κάτι που πολύ πιθανόν να γίνει παίρνοντας ήδη μια γεύση από αυτά που κτίζονται. Κατεύθυνση μας το Μεγάλο τζαμί του Αμπου Ντάμπι, το τρίτο μεγαλύτερο στον κόσμο όλο και αφιερωμένο σην μνήμη του σείχη Ζαγιέντ. Κατάλευκο, επιβλητικό, όμορφο. Στην είσοδο κιόλας του κήπου μας σταματάει εμένα και την αδερφή μου, τις μόνες από όλο το γκρουπ, ένας φρουρός και μας δίνει να ντυθούμε με τα μαύρα αυτά ράσα που λέγαμε. Φοράγαμε φούστες βλέπεις τα ξυπνοπούλια (μακριές εντάξει δεν πήγαμε και σαν ξέκ…). Μέχρι την είσοδο βέβαια όπου εκεί ντύνονται πια όλες οι γυναίκες με μαύρα και μπούργκες για να μπορούν να μπουν μέσα. Όλες οι γυναίκες κι ένας νεαρός που του φορέσανε κελεμπία γιατί φόραγε βερμούδα. Στην αυλή αφήνουμε τα παπούτσια μας και για άλλη μια φορά σαν λαός κάνουμε την διαφορά. Όλοι μα όλοι έχουν αφήσει τα παπούτσια τους ευλαβικά, τακτοποιημένα στην σειρά και εμάς μοιάζουν λες και είναι παπούτσια σε παζάρι. Τέτοια τάξη!

Μπαίνουμε μέσα κι είναι πανέμορφα. Το τζαμί είναι πεντακάθαρο και φοβερά περιποιημένο. Τεράστιοι πολυέλαιοι από Swarovski, αραβική γραφή, σχήματα λουλουδιών κι ένας πίνακας που δείχνει τις ώρες και τους τύπους των προσευχών τους. Το πάτωμα κοσμεί ένα τεράστιο μονοκόμματο χειροποίητο χαλί που είναι το μεγαλύτερο στον κόσμο. Και φυσικά είναι πανέμορφο. Ζυγίζει μόλις 47 τόνους! Φυσικά όλοι βγάζουμε φωτογραφίες αμφιεσμένοι με τις αραβικές μας στολές και για άλλη μια φορά μέσα σε λίγη ώρα κάνουμε και πάλι την διαφορά ως λαός. Γυρνώ ξαφνικά και τι βλέπω. Τον Ελληνάρα ξαπλωμένο φαρδύς πλατύς στο χαλί να ποζάρει ξαπλωμένος με τον αγκώνα κάτω και το χέρι να στηρίζει το κεφάλι. Αστραπιαία έρχεται και τον συνετίζει ένας φρουρός. Ευγενικός μαζί του αν και δεν του άξιζε. Δηλαδή ρε φίλε αν ερχόταν ένας άραβας στην εκκλησία σου στον ιερό σου χώρο και ξάπλωνε κάτω και έκανε σαν να μην σε χαρακτηρίσω θα σ’άρεσε?? Τι να πω ρε παιδί μου τι να πω???

Φεύγουμε από το τζαμί με τις καλύτερες εντυπώσεις. Περνάμε και κατεβαίνουμε για φωτογραφίες (από έξω-από μακριά δλδ) στο Emirates Palace. Αυτό το ξενοδοχείο απλά δεν υπάρχει. Εκπληκτικής ομορφιάς χλιδάτης αρχοντιάς. 6000τμ χρυσών φύλλων σας λέει κάτι? Μπορείς να περιηγηθείς στην αυλή και να πιεις ένα καπουτσίνο με γαρνιτούρα χρυσόσκονη (!) η οποία τρώγεται με 10 ευρώ. Φεύγοντας μπορείς να πάρεις ένα ταξί-λιμουζίνα πληρώνοντας τα διπλά από ένα κανονικό ταξί (και πάλι λίγα δηλαδή). Κατεύθυνση προς το Marina Mall έχοντας κάποιο χρόνο στην διάθεση μας για καφέ ψώνια κτλ. Αποστολή μου να βρω φωτογραφική μηχανή. Βλέπω μοντέλα αξίας 150-300 ευρώ και τα στέλνω στον χάκερ ξάδερφο μου να κάνει συγκρίσεις με τιμές Ελλάδας. Τζίφος. Οι τιμές πάνω κάτω το ίδιο, δεν αξίζει. Οι διαφορές στις τιμές προκύπτουν σε πιο ακριβά ηλεκτρικά. Παρόλα αυτά αγοράζει η αδερφή μου μια Fuji προσφορά 60 ευρώ. Και χάλια να της βγει μικρό το κακό. Τελικά της βγήκε συμπαθητική. Προλαβαίνουμε να πιούμε έναν καφέ (εννοείται εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα) κρύο καπουτσίνο μούφα εννοείται. Από παλιά λέω πως πρέπει να ανοίξω στο εξωτερικό ένα μαγαζί που να πουλάει μόνο φραπέ. Μόνο. Δεν θα πλουτίσω? Τελευταία μας στάση στο ξενοδοχείο Hilton του Αμπου Ντάμπι για φαγητό πάλι σε μπουφέ, νοστιμότερο από χτες και με φοβερή ποικιλία γλυκών.

Στον γυρισμό ζητάμε από οδηγό να μας αφήσει στο IBN Battuta Mall. Πρέπει να το επισκεφτείτε οπωσδήποτε. Το mall είναι αφιερωμένο στον άραβα Battuta ο οποίος είναι ο δικός τους Κολόμβος. Γύρισε όλο τον κόσμο και προς τιμήν του φτιάξανε αυτό το mall το οποίο είναι χωρισμένο σε ενότητες σύμφωνα με κάποιες απ’ τις χώρες που έχει πάει. Μπαίνοντας μέσα, πρώτη ενότητα είναι η Ανδαλουσία η οποία είναι κι η μικρότερη. Βλέπουμε αντίγραφο του περίφημου συντριβανιού με τα λιοντάρια που βρίσκεται στην Γρανάδα. Συνεχίζουμε με την καλύτερη ενότητα κατ’ εμέ την Τυνησία. Τι έχουν φτιάξει οι άνθρωποι! Το ταβάνι είναι ένας γαλανός ουρανός με συνεφφάκια . Είναι απίστευτα όμορφα και μοιάζει πολύ αληθινό! Όλο το σκηνικό είναι ονειρεμένο. Προχωράμε στην Αίγυπτο όπου γύρω γύρω υπάρχουν φοίνικες και τοιχογραφίες με ιερογλυφικά, αιγυπτιακά σχέδια, φαραώ κτλ. Συνεχίζουμε με Περσία και παραδοσιακές αρχιτεκτονικές αναφορές και τον ίδιο ουρανό με την Τυνησία που μου άρεσε. Σειρά έχει η Ινδία κι ένας Ινδός καβάλα σε έναν πελώριο ελέφαντα φωτογραφίζεται συνεχώς από τουρίστες. Τελειώνουμε με Κίνα όπου ένα τεράστιο καράβι στέκεται ανάμεσα από το κατακόκκινο σκηνικό. Αυτή ήταν μια σύντομη περιγραφή. Για περισσότερες λεπτομέρειες πατήστε εδώ www.ibnbattutamall.com Νομίζω πως σ’ αυτό το mall σε συνδυασμό με ψώνια μπορείς να φας όλη σου την μέρα. Με χορτασμένες αισθήσεις γυρνάμε στο ξενοδοχείο με (τι πρωτότυπο) ταξί.
 
Last edited by a moderator:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
:cool:
Στα μπαράκια των ξενοδοχείων του Ντουμπάι, τι ακριβώς άνθρωποι πάνε, μουσουλμάνοι, τουρίστες, μουσουλμάνες;
Τουρίστες άντρες περισσότερο λιγότερο γυναίκες (τουρίστες ή ζουν και δουλεύουν εκεί), λιγότερο Άραβες και καθόλου μουσουλμάνες. Αλλά καθόλου ούτε μια φορά δεν είδα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεγάλο ξενέρωμα εκεί που εισασταν έξι άτομα να προκύψουν εξήντα νοματαίοι θηβαίοι!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σέυχαριστώ πολύ! Έχω να σου πω πως από τις ιστορίες που έχω προλάβει να διαβάσω μιας και είμαι λίγο καιρό εδώ είναι η δικιά σου στην Μαδαγασκάρη κι από τότε έχω αρρωστήσει! Είναι ο καινούριος ονειρεμένος προορισμός μου! Μπράβο που κάνεις τέτοια ταξίδια!
Κουκλάρα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά εγώ δεν έχω γράψει ιστορία για την Μαδαγασκάρη, έχω πάει αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να γράψω κάτι για αυτήν την χώρα. Προφανώς με μπέρδεψες με την Ρενάτα, και αυτό το παίρνω ως φιλοφρόνηση:p.
Τώρα πάω να διαβάσω την υπόλοιπη ιστορία σου γιατί μας προέκυψες και πολυβόλο και δεν σε προλαβαίνω.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μεγάλο ξενέρωμα εκεί που εισασταν έξι άτομα να προκύψουν εξήντα νοματαίοι θηβαίοι!

Μεγάλο δεν λες τίποτα.... Όχι για την Θήβα μην παρεξηγηθώ. Αλλά δεκαπλασιαστήκαμε βρε παιδί μου!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μεγάλο ξενέρωμα εκεί που εισασταν έξι άτομα να προκύψουν εξήντα νοματαίοι θηβαίοι!
Κουκλάρα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά εγώ δεν έχω γράψει ιστορία για την Μαδαγασκάρη, έχω πάει αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να γράψω κάτι για αυτήν την χώρα. Προφανώς με μπέρδεψες με την Ρενάτα, και αυτό το παίρνω ως φιλοφρόνηση:p.
Τώρα πάω να διαβάσω την υπόλοιπη ιστορία σου γιατί μας προέκυψες και πολυβόλο και δεν σε προλαβαίνω.

ναι ε??ντροπή μου!!!! μάλλον με την Ρενάτα ναι..όπως και να χει έχεις πάει όμως εκεί ε? Πρέπει να είναι φανταστικά!!!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Πολύ ωραία τα περνάτε ως τώρα. Με τους Έλληνες τουρίστες στο εξωτερικό έχω και εγώ ένα θέμα. Μερικές φορές όταν βρίσκομαι σε αεροδρόμιο που εμφανίζεται γκρουπ Ελλήνων αποφεύγω να μιλάω ελληνικά γιατί φέρονται τόσο .... πως να το πω κομψά... τόσο αυθόρμητα που ψιλοντρέπομαι για λογαριασμό τους.
 
Last edited by a moderator:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καθόλου ξεκούραση και είμαστε έτοιμες για την βραδινή μας περιήγηση. Ξαναβλέπουμε τον συμπαθή μαυρούλη και του την λέμε (χαβαλεδίστικα φυσικά) για την πόρτα που φάγαμε. Μας λέει να πούμε την επόμενη φορά πως είμαστε από το αδερφάκι ξενοδοχείο. Στα υπ’ όψιν. Παίρνουμε ταξί και πάμε στο ξενοδοχείο Crown Plaza. Πρώτη μας στάση ένα ιρλανδένζικο μπαρ στο οποίο αν και είναι Δευτέρα έχει ladies night που σημαίνει δωρεάν ποτά για τις κυρίες. Συνήθως αυτό γίνεται την Τρίτη. Ο κατάλογος των δωρεάν ποτών φυσικά δεν περιλαμβάνει τα πάντα. Έχεις να διαλέξεις από κρασί, μπίρα, smoothies και σφηνάκια. Για αρχή καλά είναι. Μπορείς να πιεις μέχρι 2 δωρεάν και να φύγεις κυρία χωρίς να έχεις πληρώσει τίποτα. Δεν ειν κακό. Παίρνουμε ένα κρασί και μια μπίρα. Ε το κρασί ήταν λίγο της σειράς αλλά εντάξει έχουμε και συνέχεια. Ο κόσμος κυρίως Ευρωπαίος και λίγοι Άραβες. Μουσουλμάνα εννοείται καμιά.

Δεύτερη στάση μας στο ίδιο ξενοδοχείο το ισπανικό μπαρ Trader Vix (ναι υπάρχει μια εμμονή με την Ισπανία). Πάρα πολύ ωραίο μπαρ, με ωραία διακόσμηση, με ζωντανή λάτιν μουσική, υπέροχα δροσιστικά κοκταίηλ που και πάλι εδώ λόγω ladies night το πληρώνουμε μισή τιμή αυτήν την φορά. Οι ελπίδες μου ότι θα παίξει και λάτιν χορός πέρα από την μουσική πεθαίνουν αφού οι μόνοι που χορεύουν είναι δυο ημίγυμνες μάυρες με άλλους δύο εκεί που μόνο δεν «το κάνανε» στην πίστα. Υπάρχει κι ένας χώρος πιο μέσα που είναι εστιατόριο. Σιγά σιγά αρχίζω να καταλαβαίνω πως επειδή είμαστε Ευρωπαίες οι άντρες μας πλησιάζουν πάρα πολύ εύκολα γιατί ξέρω γω μάλλον νομίζουν πως αυτό θέλουμε? Από την άλλη είναι λογικό μιας και τις μουσουλμάνες δεν μπορείς καν να δώσεις το χέρι σου αν δεν στο προτείνουν αυτές πρώτα. Είναι λίγο ενοχλητικοί αλλά για άλλη μια φορά η ευγένεια κυριαρχεί. Επίσης έχω να πω πως ξεκινώντας αυτό το ταξίδι ήμουν λίγο φοβισμένη λόγω αυτών που έχω ακούσει, δει και διαβάσει για τους Άραβες. Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες αραβικές χώρες πάντως πιο ξέγνοιαστη από θέμα ασφάλειας σε άλλο ταξίδι δεν έχω ξανανιώσει. Πρώτη φορά κυκλοφορούσα στον δρόμο χωρίς κανένα άγχος πχ για την τσάντα μου. Είναι αλήθεια που λένε ότι είναι μια από τις πιο ασφαλείς χώρες του κόσμου. Πίνουμε τα Mohito μας (δύο έκαστη) και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής. Έτσι και αλλιώς το μπαρ κλείνει στις 1.30. Άσε που ξεπαγιάσαμε. Και δεν είμαι και κρυουλιάρα. Τα κλιματιστικά γενικώς είναι στο φουλ παντού. Στα ταξί, στα Mall, στα μαγαζιά. Προσοχή να έχετε στο νου σας πάντα μια ζακέτα κατιτίς μαζί, γιατί αλλιώς την πατήσατε. Ώρες ώρες μιλάμε για ψόφο κι αυτή η εναλλαγή ζέστης κρύου μόνο καλό δεν κάνει. Πίσω στο ξενοδοχείο και ώρα για έναν καλό ύπνο.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
δεν υπηρχε περιπτωση να βρεθω στο ντουμπαι ...και να μην εμφανιστω με την μπουργκα για κοκτειλ...
απορω πως δεν το σκεφθηκατε

πριν φαω πεσιμο ....για τα ηθη τα εθιμα και την ενδυμασια του λαου
να προσθεσω οτι θα πηγενα και στα "αξιοθεατα" με αυτη :cool:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγώ πάλι έχω ένα θέμα! Αδυνατούν να κάτσουν πάνω μου αυτά τα ράσα. Αλλού παπάς, αλλου τα ράσα του ένα πράγμα! Τίποτε δε μου στεκεται! Η μαντήλα φεύγει, ο φερεντζές πέφτει, η αμπάγια λιποτακτεί! Ένα δράμα! Αν ήμουν μουσουλμανα θα είχα προ πολλού λιθοβοληθεί!
ΥΓ Δοκίμασα το σπορ στο Ομάν! Κάναμε ανεπανάληπτα γέλια, εμείς και όλο το σουκ!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
δεν υπηρχε περιπτωση να βρεθω στο ντουμπαι ...και να μην εμφανιστω με την μπουργκα για κοκτειλ...
απορω πως δεν το σκεφθηκατε

πριν φαω πεσιμο ....για τα ηθη τα εθιμα και την ενδυμασια του λαου
να προσθεσω οτι θα πηγενα και στα "αξιοθεατα" με αυτη :cool:

wow!φοβερή ιδέα ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό. Θα προκαλούσα σοκ!!
και μόνο που σκέφτομαι την φάτσα τους μόλις με βλέπανε γελάω!
φοβάμαι όμως πως μετά το σοκ τους θα έτρωγα ξύλο...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλογραμμένη η ιστορία σου,ωραία η περιγραφή σου!:clap:
Πάλι θα το πώ όσο καλά δεν πέρασα εκεί τόσο περνώ καλά με το να διαβάζω τις ιστορίες που το αφορούν..

Και μιά..πρόταση προς τους υπευθύνους..μήπως με τόση πέραση:haha: που έχει τελευταία το Ντουμπάι και τις τόσες ιστορίες που γράφονται γι αυτό να σκεφθούν να κάνουν war μεταξύ αυτού και ...άλλης καθιερωμένης"πρωτοκλασσάτης"πόλης,θα είχε ενδιαφέρον νομίζω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom