Ντουμπάι 7 μέρες στο Ντουμπάι

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
αφήσαμε αφήσαμε πολλά μπαρ :) ....θα τα επισκεφτούμε όταν θα κάνουμε stopover για Ταυλάνδη...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Παρασκευή σήμερα και ημέρα αργίας για τους Μουσουλμάνους. Τα μαγαζιά είναι κλειστά εκτός από τα Mall που ανοίγουν από το πρωί και τα παζάρια που ανοίγουν μετά τις 16.00 (έτσι μας είπαν αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι από νωρίτερα ανοιχτά). Πρωινό και μπανάκι στην πισίνα. Σήμερα έχει περισσότερο κόσμο. Ο ήλιος καίει πάλι, το ίδιο και το πάτωμα όπου και βρεγμένα να είναι τα πόδια σου μπορείς να πάθεις εγκαύματα. Αραλίκι μέχρι το μεσημέρι μιας και θα πάμε στην αγορά του χρυσού η οποία είπαμε πως ανοίγει μετά τις 16.00. Πάμε και γίνεται πανικός. Ειδικά τώρα που είμαστε μόνες μας, μας παίρνουν από πίσω για να μπούμε στα μαγαζιά τους να ψωνίσουμε. Υπάρχουν και κράχτηδες που μας προτρέπουν να τους ακολουθήσουμε σε στενάκια πάνω σε ορόφους να μας πουλήσουν μαϊμούδες τσάντες. Φοβάμαι να πάω εκεί και συνεχίζω να ψάχνω για δωράκια. Παίρνουμε σουβενίρ σχεδόν για όλους τους δικούς μας (όπως πάντα) και κάτι μικρά κοσμήματα για μας. Αν θες να αγοράσεις χρυσό ή διαμάντια συμφέρει. Όχι ότι είναι τσάμπα. Στο κάτω κάτω χρυσό θες κι εσύ. Τα βρίσκεις όμως πολύ φτηνότερα από Ελλάδα κι ίσως από οπουδήποτε (δεν είμαι και ειδική, μ’ αρέσει πιο πολύ το ασήμι) κι ειδικά αν είσαι σκληρός στο παζάρι. Για όλα τα είδη. Σου λένε την τιμή τους απαντάς την μισή ή και λιγότερο και τα βρίσκετε κάπου στην μέση. Τα κοσμήματα τους πολλά είναι υπερβολικά αλλά έχει να βρεις ότι θέλεις. Αν και δεν θα έλεγα ότι «το έχω» γενικότερα με το παζάρι έχω να πω ότι έκανα φιλότιμες προσπάθειες και τα κατάφερα. Αν άφηνα την αδερφή μου μπορεί και να τα παίρναμε ακριβότερα…δεν μπορώ να περιγράψω ούτε εδώ ούτε με λόγια βασικά το γέλιο που έκανα στις απόπειρες της για παζάρια.. απλά ανεπανάληπτες..
Τελευταία μας στάση για σήμερα το Dubai Mall απαραίτητος προορισμός για να δεις το ανεπανάληπτο θέμα των συντριβανιών που βρίσκονται ακριβώς από έξω. Καθόμαστε σε ένα ιταλικό εστιατόριο κι η θέα μας στα συντριβάνια είναι απεριόριστη. Το θέαμα δεν υπάρχει. Τα νέρα φτάνουν στον ουρανό και χορεύουν υπό αραβικούς ρυθμούς. Όλο αυτό κρατά 5 λεπτά και επαναλαμβάνεται ανά μισή ώρα περίπου. Έχει μαζευτεί απίστευτος κόσμος να το παρακολουθήσει . Το καλύτερο είναι να κάτσεις να φας κάπου εκεί όπως εμείς ή να κάτσεις για καφέ σε ένα μαγαζί εκεί που έχει πουφ να αράξεις και shisha να καπνίσεις. Να το δοκιμάσεις κι αυτό. Δεν είναι για πέρασμα, είναι για άραγμα να το απολαύσεις. Αφού γεμίζουμε από το υπέροχο αυτό θέαμα κάνουμε μια βόλτα μέσα στο Mall, αγοράζει η αδερφή μου τσιγάρα ( τα δικά μου δεν τα είχε γαμώτο) και πληρώνει μια κούτα όσο θα πλήρωνε 3 πακέτα… Πληρώνουμε 5 ευρώ και μπαίνουμε μέσα σε ένα μίνι ενυδρείο, πανέμορφο με εντυπωσιακούς (τουλάχιστον 15) καρχαρίες να κολυμπούν δεξιά αριστερά και πάνω από το κεφάλι μας! Στην έξοδο του ενυδρείου έχει ένα εστιατόριο που είναι σαν ζούγκλα. Αν έχεις παιδιά δοκίμασε το θα ξετρελαθούν. Λέγαμε να πάμε και για ποτό μιας και είναι η τελευταία μέρα αλλά είμαστε όλη μέρα στο πόδι και δεν αντέχουμε άλλο, είμαστε εξαντλημένες.

Τελευταία μέρα L. Τελευταίο πρωινό. Μοναδική μας επίσκεψη σήμερα η αγορά της Καράμα. Ακόμα πιο υποανάπτυκτη ας το πούμε η αγορά, με πάρα πολλά μαγαζιά με σουβενίρ, ρούχα και τσάντες αντίγραφα διάσημων οίκων. Gucci, Vercace, Lui Vuitton κα πολλά. Μετανιώνω που πήρα σουβενίρ από την άλλη αγορά γιατί εδώ έχει μεγαλύτερη ποικιλία, είναι πιο οικονομικά και βασικά είναι πολύ όμορφα. Για σουβενίρ λοιπόν οπωσδήποτε να κάνετε μια βόλτα κι από δω. Όπως και για τσάντες μαϊμού αν σας ενδιαφέρει. Πολλοί από τους πωλητές μόλις καταλαβαίνουν ότι είμαστε Ελληνίδες μας φώναζαν «μαϊμου ρολόι μαϊμού τσάντα» έχει πολύ πλάκα. Όσο περνάει η ώρα σκληραγωγούμαι στο παζάρι και αρχίζω να το βλέπω σαν παιχνίδι αρχίζω να παίζω και παζαρεύω μέχρι και 2 ευρώ! Εγώ που υπό νορμάλ συνθήκες ντρέπομαι. Κάνουμε τα τελευταία ψώνια και επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο όπου μας παίρνει το βανάκι και μας πάει στο αεροδρόμιο της Σαρτζάχ. Στον έλεγχο των διαβατηρίων μας υποδέχονται Μουλσουμάνες αυτήν την φορά ντυμένες παραδοσιακά με το ράσο και την μπούργκα όπου το πρόσωπο φαίνεται. Σούπερ βαμμένη η δικιά μου και λίγο σνομπ μην σου πω. Επιστροφή στην καθημερινότητα. Μπλιάχ.



Νόμιζα ότι ήταν ένα από τα λιγότερα όμορφα ταξίδια μου αλλά γύρισα και τελικά μου έλειψε.. άσε που κατεβήκαμε από το αεροπλάνο 23.30 και τρέχαμε να πάμε σε τραπέζι γάμου φίλων μας (την εκκλησία την χάσαμε) και περνόντας από τους δρόμους της Αθήνας αναρωτιόμουν που είναι όλα αυτά τα ψηλά κτίρια, που είναι αυτή η χλίδα?? Νομίζω πως για να ευχαριστηθείς το ταξίδι αυτό πρέπει να μην πας προκατειλλημένος και να κοιτάξεις να μπεις στο παλμό της πόλης. Γιατί η πόλη αν και τον έψαχνα στην αρχή, τελικά έχει παλμό. Χαλάρωσε και θα το βρεις. Ωστόσο δεν είναι από τις χώρες που θα ξαναπήγαινα, ίσως να το κανα μετά από πολλά χρόνια για να δω πόσα πολλά ακόμα έχουν φτιάξει. Ζητώ συγνώμη για την μεγάλη ιστορία, αλλά γράφοντας την παρασύρθηκα και μάλλον νόμιζα πως έγραφα στο ημερολόγιο μου όπως έκανα μικρή. Κι εις άλλα με υγεία…






 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραία αφήγηση! Σκέψου και να σου άρεσε δηλαδή!
Και τώρα για που είστε κορίτσια;
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ωραία αφήγηση! Σκέψου και να σου άρεσε δηλαδή!
Και τώρα για που είστε κορίτσια;

ευχαριστώ πολύ! όχι μου άρεσε το χάρηκα αλλά πάντα προτιμώ να πηγαίνω αλλού κάθε φορά, να γνωρίζω κάτι άλλο. είναι τόσο λίγα τα μέρη που έχω πάει που είναι κρίμα να μην ζω κάτι διαφορετικό όσο μπορώ να ταξιδεύω

επόμενο ταξίδι Κύπρο με αφορμή έναν γάμο. Εκτός κι αν γίνει κάτι απρόοπτο καλοδεχούμενο ξαφνικά!

παρεπιπτόντως χτες-προχτές διάβαζα την ιστορία σου που γι αλλού ξεκίνησες και Αίγυπτο κατέληξες! χίλια μπράβο για το κουράγιο σου και βασικά την διάθεση σου να μεταβάλλεις το ξενέρωμα σου σε όμορφο ταξίδι! αυτό πρέπει να κάνουμε στην ζωή μας γενικως...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλά να περάσετε στην Κύπρο!
Μακάρι να ήταν έτσι εύκολο και στη καθημερινή μας ζωή να αλλάζουμε προορισμούς, σκοπούς και στόχους όπως σε ένα ταξίδι.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλογραμμένη η ιστορία σου,ωραία η περιγραφή σου!:clap:
Πάλι θα το πώ όσο καλά δεν πέρασα εκεί τόσο περνώ καλά με το να διαβάζω τις ιστορίες που το αφορούν..

Και μιά..πρόταση προς τους υπευθύνους..μήπως με τόση πέραση:haha: που έχει τελευταία το Ντουμπάι και τις τόσες ιστορίες που γράφονται γι αυτό να σκεφθούν να κάνουν war μεταξύ αυτού και ...άλλης καθιερωμένης"πρωτοκλασσάτης"πόλης,θα είχε ενδιαφέρον νομίζω..

λυπάμαι που δεν πέρασες καλά εκεί αλλά χαίρομαι που πέρασες καλά νοερά και με την δικιά μου ιστορία:p
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
zmaria, μ΄έχει εντυπωσιάσει η αμεσότητα και η αφοπλιστική αθωότητα στη γραφή σου...Μπράβο σου !:D

Και μετά...και μετά...;)
σ'ευχαριστώ πολύ!είναι πολύ...γλυκό αυτό που λες!
:p
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλά να περάσετε στην Κύπρο!
Μακάρι να ήταν έτσι εύκολο και στη καθημερινή μας ζωή να αλλάζουμε προορισμούς, σκοπούς και στόχους όπως σε ένα ταξίδι.
σ ευχαριστώ πολύ!εύχομαι και σε σένα ο χάρτης σου (περιττό να σου πω πως ζηλεύω-καλοπροαίρετα πάντα)να γίνει ακόμα πιο πορτοκαλί!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστώ κούκλα μου! Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
κοίτα που έχω συγγραφέα μες στο σπίτι μου και ιδέα δεν είχα....
μπράβο αδερφούλα...για συνέχισε
ώπα!!! πλάκωσαν οι συγγενείς:clap:. Μαζί πήγατε στο Ντουμπάι; αν ναι για βοήθα λίγο την κατάσταση η αδελφή σου έχει ξεπατωθεί στο γράψιμο, χρειάζεται λίγη συμπαράσταση:bleh:
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εχω να σας αποκαλυψω πως οταν πηγαιναμε για μπανιο στην πισινα ελεγε η Μαρια τωρα Κλαιρη θα γραψουμε την ιστορια...της θυμιζα εγω πραγματα και εφοσον εχει το συγρραφικο ταλεντο γραφει την ιστορια....εγω εχω τα προταξιδιου και η αδερφη μου τα μετα...ο καθενας στο ποστο του που λενε.
τωρα να δειτε ξεπατωμα που της λεω Μαρακι δε γραφεις και για την Ισπανια που τα λες τοσο ωραια????και μετα για την Αυστρια κτλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.937
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom