Αστυπάλαια Aστυπάλαια -Αμοργός

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Α μάλιστα ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία!! Απ ότι είδα φτάνει 02.50 άρα είναι αρκετές οι ώρες.. Θα δούμε τι θα κάνουμε!!
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπέρα. Εχει κάποιος πληροφορίες για τις παραλίες της Αμοργού και της Αστυπάλαιας. Ποιές αξίζουν και ποιές είναι οργανωμένες?
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν τι μου θύμησες. Πήγα πέρσυ Αμοργο για 7 μέρες. Αν μπορούσα να μείνω κι άλλο θα έμενα. Επίσης αν μπορούσα να πηγαίνω και κάθε καλοκαίρι θα πήγαινα. Είναι πανέμορφο νησί. Εμείς μείναμε Κατάπολα στο villa katapoliani 3! Αν ξαναπήγαινα όμως θα έμενα Χώρα. Η Χώρα είναι απίστευτα γραφική και από τις ομορφότερες των Κυκλάδων. Βέβαια δεν βλέπεις θάλασσα, αλλά όλη μέρα στη θάλασσα θα είσαι :p Από θάλασσες ξεχώρισα την Αγία Άννα, τον Μούρο, τον Άγιο Παύλο, την παραλία στο απέναντι νησάκι (από τον Άγιο Παύλο) που λέγεται Νικουριά και την Καλοταρίτισσα. Οι πρώτες δεν είναι οργανωμένες. Η τελευταία είναι. Από Καλοταρίτισσα μην παραλείψεις να περάσεις απέναντι στο νησάκι Γραμβούσσα! Άλλη οργανωμένη παραλία ήταν στο Μαλτέζι και αν δεν κάνω λάθος κι αυτή στην Αιγιάλη (χωρίς να είμαι 100% σίγουρη)! Να φας οπωσδήποτε γλυκό στης Καλυστώς στη Χώρα και θα με θυμηθείς:bleh:Επίσης πήγαμε και μια μονοημερη στο Πάνω Κουφονήσι. Απίστευτες παραλίες! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσετε σούπερ...οτιδήποτε άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!;)
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Παραλίες Αστυπάλαιας:
1) Βάτσες --> άμμος, χωματόδρομος, μπαράκι, ψάθινες ομπρέλες (χωρίς ξαπλώστρες), πεντακάθαρα νερά, την πιάνει Βορριάς,

2) Καμινάκια --> άμμος, χωματόδρομος, απάνεμη, φυσική σκιά, πεντακάθαρα νερά, ταβέρνα, είχε κάτι λίγες ξαπλώστρες η ταβέρνα (κανά 5).

3) Αγ. Κωνσταντίνος --> άμμος/βότσαλο, χωματόδρομος (πολύ βατός και λίγος), οργανωμένη, μπαράκι, ταβέρνα, τρομερή θέα στη Χώρα, εκτεθειμένη σε ανέμους.

4) Τζανάκι --> Γυμνιστές, χοντρά βότσαλα, νερά κρύσταλλο, μονοπάτι (5΄ εύκολο), θέα στη χώρα, σκιά ούτε για πλάκα!!!

5) Λιβάδι --> Μεγάλη Αμμουδιά, οργανωμένη, δίπλα στη Χώρα, υπερβολικά τουριστική (ακριβώς δίπλα είναι ένας μικρός κολπίσκος το Μαγαζάκι εκεί χαίρεσαι τα νερά του Λιβαδιού χωρίς την φασαρία).

6) Αγ. Βασίλειος --> λίγο μετά το Λιβάδι, τίποτα το ιδιαίτερο.

7) Στενό --> λεπτή άμμος, φυσική σκιά, μπαράκι, ρηχά ζεστά νερά

8) Πλάκες --> Βραχώδης φάση με λίγο βοτσαλάκι, καταγάλανα νερά, λίγο περπάτημα, λίγη σκιά σε μία μικρή σαν σπηλιά.

9) Μπλε Λιμανάκι --> 2΄ περπάτημα, βότσαλο, καταγάλανα νερά, λίγη σκιά, αν έχει πολύ κόσμο δεν χωράει να κάτσεις είναι πολύ μικρή αλλά τα νερά της είναι τρομερά.

10) Σχοινώντας --> αμμος/βοτσαλο, ταβέρνες, λίγες ξαπλώστρες.

11) Ψιλή Άμμος --> λίγη σκιά, όμορφα νερά, χωματόδρομος, οργάνωση ούτε για πλάκα.

ΝΗΣΑΚΙΑ:
Κουτσομήτης και Κουνούπα ότι καλύτερο έχει να δείξει από νερά η Αστυπαλιά. Καραβάκι από Γυαλό (15€) και από Μαλτεζάνα (12€), το πρώτο πιο γρήγορο και με τουαλέτα. Αν δεν πας χάνεις!!!!!

Διάβασε την ιστορία μου για λεπτομέρεις!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Δωδεκάνησα-tour-2014.51697/#content
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Αναλυτικότατος στις περιγραφές σου και διάβασα και την έκθεσή σου για τις περσινές διακοπές σου. Τι να πω, απορώ πως θυμάσαι όλες τις λεπτομέρειες που εμένα βέβαια με βοηθούν απίστευτα. Να 'σαι καλά, καλές φετινές διακοπές και σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Παραλίες Αστυπάλαιας:
1) Βάτσες --> άμμος, χωματόδρομος, μπαράκι, ψάθινες ομπρέλες (χωρίς ξαπλώστρες), πεντακάθαρα νερά, την πιάνει Βορριάς,

2) Καμινάκια --> άμμος, χωματόδρομος, απάνεμη, φυσική σκιά, πεντακάθαρα νερά, ταβέρνα, είχε κάτι λίγες ξαπλώστρες η ταβέρνα (κανά 5).

3) Αγ. Κωνσταντίνος --> άμμος/βότσαλο, χωματόδρομος (πολύ βατός και λίγος), οργανωμένη, μπαράκι, ταβέρνα, τρομερή θέα στη Χώρα, εκτεθειμένη σε ανέμους.

4) Τζανάκι --> Γυμνιστές, χοντρά βότσαλα, νερά κρύσταλλο, μονοπάτι (5΄ εύκολο), θέα στη χώρα, σκιά ούτε για πλάκα!!!

5) Λιβάδι --> Μεγάλη Αμμουδιά, οργανωμένη, δίπλα στη Χώρα, υπερβολικά τουριστική (ακριβώς δίπλα είναι ένας μικρός κολπίσκος το Μαγαζάκι εκεί χαίρεσαι τα νερά του Λιβαδιού χωρίς την φασαρία).

6) Αγ. Βασίλειος --> λίγο μετά το Λιβάδι, τίποτα το ιδιαίτερο.

7) Στενό --> λεπτή άμμος, φυσική σκιά, μπαράκι, ρηχά ζεστά νερά

8) Πλάκες --> Βραχώδης φάση με λίγο βοτσαλάκι, καταγάλανα νερά, λίγο περπάτημα, λίγη σκιά σε μία μικρή σαν σπηλιά.

9) Μπλε Λιμανάκι --> 2΄ περπάτημα, βότσαλο, καταγάλανα νερά, λίγη σκιά, αν έχει πολύ κόσμο δεν χωράει να κάτσεις είναι πολύ μικρή αλλά τα νερά της είναι τρομερά.

10) Σχοινώντας --> αμμος/βοτσαλο, ταβέρνες, λίγες ξαπλώστρες.

11) Ψιλή Άμμος --> λίγη σκιά, όμορφα νερά, χωματόδρομος, οργάνωση ούτε για πλάκα.

ΝΗΣΑΚΙΑ:
Κουτσομήτης και Κουνούπα ότι καλύτερο έχει να δείξει από νερά η Αστυπαλιά. Καραβάκι από Γυαλό (15€) και από Μαλτεζάνα (12€), το πρώτο πιο γρήγορο και με τουαλέτα. Αν δεν πας χάνεις!!!!!

Διάβασε την ιστορία μου για λεπτομέρεις!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Δωδεκάνησα-tour-2014.51697/#content
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Λοιπόν τι μου θύμησες. Πήγα πέρσυ Αμοργο για 7 μέρες. Αν μπορούσα να μείνω κι άλλο θα έμενα. Επίσης αν μπορούσα να πηγαίνω και κάθε καλοκαίρι θα πήγαινα. Είναι πανέμορφο νησί. Εμείς μείναμε Κατάπολα στο villa katapoliani 3! Αν ξαναπήγαινα όμως θα έμενα Χώρα. Η Χώρα είναι απίστευτα γραφική και από τις ομορφότερες των Κυκλάδων. Βέβαια δεν βλέπεις θάλασσα, αλλά όλη μέρα στη θάλασσα θα είσαι :p Από θάλασσες ξεχώρισα την Αγία Άννα, τον Μούρο, τον Άγιο Παύλο, την παραλία στο απέναντι νησάκι (από τον Άγιο Παύλο) που λέγεται Νικουριά και την Καλοταρίτισσα. Οι πρώτες δεν είναι οργανωμένες. Η τελευταία είναι. Από Καλοταρίτισσα μην παραλείψεις να περάσεις απέναντι στο νησάκι Γραμβούσσα! Άλλη οργανωμένη παραλία ήταν στο Μαλτέζι και αν δεν κάνω λάθος κι αυτή στην Αιγιάλη (χωρίς να είμαι 100% σίγουρη)! Να φας οπωσδήποτε γλυκό στης Καλυστώς στη Χώρα και θα με θυμηθείς:bleh:Επίσης πήγαμε και μια μονοημερη στο Πάνω Κουφονήσι. Απίστευτες παραλίες! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσετε σούπερ...οτιδήποτε άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!;)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και εύχομαι καλό καλοκαίρι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σίγουρα ένα απο τα κορυφαία Island hopping που παίζουν στον Ελλαδικό χώρο!
Συγχαρητήρια για την επιλογή των νησιών, εύχομαι να το απολαύσεις!
Τώρα όσον αφορά τις μέρες, ναι είναι λίγες (πάντα είναι λίγες), και να ξέρεις οτι θα καταφέρεις να δεις τα πολύ βασικά στα νησιά αυτά..Δε πειράζει όμως, θέληση να υπάρχει.
Απο διαμονή, συστήνω ανεπιφύλακτα τις χώρες και στα δύο νησιά, έχοντας μείνει φυσικά και στις δύο, και δηλώνοντας μαγεμένος απο την ομορφιά τους.
Παραλίες λίγο πολύ θα σου βγάλουμε τις top, όπως και αξιοθέατα μέσα σε 1 εβδομάδα.
Το μόνο εύκολο, ήδη έπεσαν πολλές προτάσεις!
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Σίγουρα ένα απο τα κορυφαία Island hopping που παίζουν στον Ελλαδικό χώρο!
Συγχαρητήρια για την επιλογή των νησιών, εύχομαι να το απολαύσεις!
Τώρα όσον αφορά τις μέρες, ναι είναι λίγες (πάντα είναι λίγες), και να ξέρεις οτι θα καταφέρεις να δεις τα πολύ βασικά στα νησιά αυτά..Δε πειράζει όμως, θέληση να υπάρχει.
Απο διαμονή, συστήνω ανεπιφύλακτα τις χώρες και στα δύο νησιά, έχοντας μείνει φυσικά και στις δύο, και δηλώνοντας μαγεμένος απο την ομορφιά τους.
Παραλίες λίγο πολύ θα σου βγάλουμε τις top, όπως και αξιοθέατα μέσα σε 1 εβδομάδα.
Το μόνο εύκολο, ήδη έπεσαν πολλές προτάσεις!
Πραγματικά έχω μείνει αναύδη με την καλή σας διάθεση και το πόσο γρήγορα λύνετε τις απορίες μου. Χίλια ευχαριστώ και μετανοιώνω που δεν είχα ανακαλύψει το site νωρίτερα. Ταξιδεύω 25 χρόνια και θα μπορούσα να έχω πολλές πληροφορίες για τα μέρη που επισκέφτηκα. Δεν πειράζει όμως γιατί θα ταξιδεύω για τα υπόλοιπα 25 θεού θέλοντος.
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπέρα στην παρέα. Να ρωτήσω κάτι ακόμη. Ψάχνω από το booking να κλείσω δωμάτια για Αμοργό & Αστυπάλαια αλλά μου ζητούν αριθμό πιστωτικής χωρίς χρέωση. Είναι ασφαλές να δώσω αριθμό πιστωτικής? Είναι όπως τα λένε ότι δεν χρεώνουν μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία ακύρωσης που σου δίνουν αυτοί? Ή χρεώνουν από τη στιγμή που θα κλείσεις το κατάλυμμα και άντε μετά να βρεις το δίκιο σου?
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα...μην ανησυχεις!!! Οσες φορες εκλεισα με δωρεαν ακυρωση ποτε δν υπηρξε προβλημα. Μαλιστα εχω ακυρωσει και αρκετες φορες, επισης χωρις καμια χρεωση! Αρκει βεβαια την ακυρωση να την κανεις μεχρι την ημερομηνια που σου δινει! Τον αριθμο καρτας τον δινεις για τυπικους λογους! π.χ. για να σου τραβηξουν τα λεφτα σε περιπτωση που δεν εμφανιστεις.
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπερα...μην ανησυχεις!!! Οσες φορες εκλεισα με δωρεαν ακυρωση ποτε δν υπηρξε προβλημα. Μαλιστα εχω ακυρωσει και αρκετες φορες, επισης χωρις καμια χρεωση! Αρκει βεβαια την ακυρωση να την κανεις μεχρι την ημερομηνια που σου δινει! Τον αριθμο καρτας τον δινεις για τυπικους λογους! π.χ. για να σου τραβηξουν τα λεφτα σε περιπτωση που δεν εμφανιστεις.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Καλό καλοκαίρι
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλημέρα στην παρέα. Δυστυχώς λόγω των καταστάσεων ακύρωσα τις φετινές μου διακοπές στην Αστυπάλαια και Αμοργό. Χρεώθηκα βέβαια τα πέναλντι στα ξενοδοχεία που είχα κλείσει αλλά ευτυχώς πήρα πίσω στο ακέραιο τα ακτοπλοϊκά. Ευχαριστώ πολύ όλη την ομάδα για τις συμβούλες που μου δώσατε και ελπίζω να κάνω αυτό το ταξίδι κάποια άλλη φορά. Καλό καλοκαίρι με ελπίδα και αισιοδοξία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom