Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Πωω καμια σχεση. Οποτε θα κανουμε κυρια καρτα τη Visa και μεταφερουμε ως το τελος του Νοεμβρη οτι bonus εχουμε στη visa.
Όποτε χάνεται η ευκαιρία να εκμεταλλευόμαστε τους διπλούς πόντους της Amex premium
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Άρα άγνωστο ακόμα αν θα μπορούμε να κάνουμε μίλια από άλλες κάρτες bonus.
Μέχρι πρότινος υπήρχε η δυνατότητα μέσω του web banking να μεταφέρεις τα μπόνους από τις υπόλοιπες κάρτες στην aegean bonus visa και έπειτα να τα μετατρέψεις σε μίλια. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και επειδή δεν είχα δηλώσει πάγια εντολή, έπαιρνα τηλέφωνο στην Aegean και τους έλεγα πόσα μπόνους ήθελα να μετατρέψω σε μίλια. Φαντάζομαι μέχρι τις 3/12 που αλλάζει το καθεστώς θα μπορούμε να κάνουμε την ίδια διαδικασία. Μετά, ο θεός κι η ψυχή τους!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο. Ανεξάρτητα αν γινεται με πάγια εντολή η όχι, μίλια μπορείς να μετατρέψεις μόνο τους Bonus πόντους που αποκτήθηκαν από την Aegean Bonus visa . Ελπίζω να κατάλαβα λαθος
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Μέχρι πρότινος υπήρχε η δυνατότητα μέσω του web banking να μεταφέρεις τα μπόνους από τις υπόλοιπες κάρτες στην aegean bonus visa και έπειτα να τα μετατρέψεις σε μίλια. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και επειδή δεν είχα δηλώσει πάγια εντολή, έπαιρνα τηλέφωνο στην Aegean και τους έλεγα πόσα μπόνους ήθελα να μετατρέψω σε μίλια. Φαντάζομαι μέχρι τις 3/12 που αλλάζει το καθεστώς θα μπορούμε να κάνουμε την ίδια διαδικασία. Μετά, ο θεός κι η ψυχή τους!
μωρέ το ξέρω και εγώ το ίδιο έκανα φυσικά, έστελνα όσους πόντους ήθελα από τις άλλες κάρτες και έπαιρνα να τους κάνω μίλια. Απλά φοβάμαι ότι πλέον δε θα γίνεται αυτό, οι πόντοι θα ναι κοινοί σαν πόντοι αλλά για μίλια θα βλέπει μόνο τους καθαρούς aegean visa πόντους, η ενοποίηση είναι πλασματική ουσιαστικά για να κόβει έξτρα δυνατότητες (μεταφορά για μίλια, για ανανεωση λήξης κλπ) αλλιώς σιγά την ευκολία αφού σε λίγα δευτερα μετέφερες πόντους απευθειας απο το web. Ας περιμένουμε βέβαια μέχρι τις 3/12 μιας και η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία αλλά χλωμά τα βλέπω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.358
Χρειαζεται μια μικρη μελετη για το αν με αυτους τους ορους συμφερει να χρεωνεις μονο στους μεγαλους συνεργατες τα ευρω επι 8 ωστε να εξαργυρωσεις σε καποια μακρινα δρομολογια (που χρειαζονται 12000-14000 μιλια γιατι η διαφορα με την εξαργυρωση σε bonus ειναι μικρη) και να εξαργυρωνεις ποντους αντι για μιλια. Δωστε μου λιγο χρονο και θα επανελθω.
Για τις αποστασεις που απαιτουν 7000 μιλια ειναι προφανες οτι πρεπει να καις μιλια αντι για bonus.
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Χρειαζεται μια μικρη μελετη για το αν με αυτους τους ορους συμφερει να χρεωνεις μονο στους μεγαλους συνεργατες τα ευρω επι 8 ωστε να εξαργυρωσεις σε καποια μακρινα δρομολογια (που χρειαζονται 12000-14000 μιλια γιατι η διαφορα με την εξαργυρωση σε bonus ειναι μικρη) και να εξαργυρωνεις ποντους αντι για μιλια. Δωστε μου λιγο χρονο και θα επανελθω.
Για τις αποστασεις που απαιτουν 7000 μιλια ειναι προφανες οτι πρεπει να καις μιλια αντι για bonus.
κάπως έτσι πρέπει να παίξει ναι. Εγώ και θεωρώ και όσοι έχουμε την aegean visa πριν την αλλαγή θα πρέπει να στείλουμε τους πόντους εκεί απ όλες τις κάρτες οπότε να υπάρχει στοκ για μετατροπη σε μίλια. Φαντάζομαι θα βλέπουν την εικόνα των πόντων στις 3/12 για το από που προέρχονται οι πόντοι δε φαντάζομαι να μας πουν μετά ότι δε μπορούμε να μετατρέψουμε γιατί αυτοί οι πόντοι πριν ενα χρόνο ηταν amex τι στο καλό
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Λογικά (λέω εγώ τώρα...) θα μπορείς και πάλι να μετατρέψεις τηλεφωνικά όσα μπόνους θέλεις σε μίλια, απλά δεν θα χρειάζεται η μεταφορά από κάρτα σε κάρτα αφού θα βρίσκονται σε κοινό λογαριασμό. Τι θα γίνεται όμως με όσους έχουν πάγια εντολή; Θα μετατρέπονται σε μίλια μόνο τα μπόνους που έχουν αποκτηθεί με την aegan bonus visa;
Έχω την αίσθηση πως η αλλαγή έγινε ώστε να μην παρατείνεται η λήξη των μπόνους με την μεταφορά τους.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι θα γίνεται όμως με όσους έχουν πάγια εντολή; Θα μετατρέπονται σε μίλια μόνο τα μπόνους που έχουν αποκτηθεί με την aegan bonus visa;
Χάι χούι! Τι άκυρη απορία! Αφού έχει απαντηθεί ήδη στο ποστ που παρέθεσα νωρίτερα. Δεν μου άφησε μυαλό η άλφα! :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.358
Όπως το ειδα:
Αν χρεωσεις 1750 ευρω σε μεγαλο συνεργατη στην American express επι 8 εχεις 14000 bonus αρα ενα εισιτηριο για οποιοδηποτε προορισμο, αρα και τον πιο μακρινο.
Αν χρεωσεις 1750 μεγαλου συνεργατη επι 4 στην Aegean Bonus Visa, παιρνεις μονο 7000 μιλια, αρα την ελαχιστη αποσταση.
Το ιδιο και για τις συναλλαγες επι 2,
Αν χρεωσεις 7000 ευρω στην American Express επι 2, παιρνεις 14000 bonus, αρα οποιοδηποτε -και μακρινο- προορισμο.
Αν χρεωσεις 7000 ευρω στη Visa, βγαζεις κοντινο εισιτηριο των 7000 μιλιων.

Συμπερασμα: Συνεχιζουμε να χρεωνουμε την American Express εφοσον θελουμε εισιτηρια που απαιτουν παραπανω απο 7000 μιλια.
 
  • Like
Reactions: GTS

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στους νεους όρους του προγραμματος λέει
Στο άρθρο ΙΙΙ στη παράγραφο 2 στη τελευταία πρόταση γράφει "Το Μέλος μπορεί να αιτηθεί την εξαίρεση οποιασδήποτε Κάρτας του από τον Ενιαίο Λογαριασμό Πόντων."
Στο άρθρο IV πράγραφος 7 λέει: "Μεταφορά Πόντων: Μεταφορά Πόντων είναι δυνατή μεταξύ διαφορετικών Καρτών που ανήκουν σε Μέλος του Προγράμματος ή μεταξύ Κυρίων και Προσθέτων Καρτών του ιδίου Μέλους."
Κατόπιν των παραπάνω όρων τι μας εμποδίζει
1ον Να ζητήσουμε εξαίρεση όλων των καρτών μας απο τον Ενιαίο Λογαριασμό Πόντων?
2ον Να μεταφέρουμε όπως μεταφέραμε τους πόντους μας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.361
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom