Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Aπ' όσο που έχουν πεί γνωστοί σε τράπεζες κάτι τέτοιο ισχύει, αλλά έχει να κάνει περισσότερο για τεράστια ποσά, μεταφορές κλπ, μαύρο χρήμα και δεν ξέρω ακριβώς τι. Ότι και να'ναι σε λίγο καιρό θα' χουν φύγει και αυτοί (Οκτώβρη δεν ακούγεται για εκλογές? :xalara:)
Δεν έχει να κάνει μόνον με μεγάλα ποσά και μαύρο χρήμα.Μιλάμε για έλεγχο δαπανών βάσει καρτών,προγραμμάτων ιδιωτικής ασφάλισης,δίδακτρα σε ιδιωτικά σχολεία,λογαριασμούς ΔΕΗ-ΟΤΕ κτλ.Ξεκίνησε από εφέτος και αφορά τις δαπάνες του 2013.Θα εφαρμοσθεί ή όχι είναι άλλη ιστορία.Το ίδιο έγινε πέρσι με τους τόκους καταθέσεων.Τα στοιχεία που έδωσαν οι τράπεζες ήταν με λάθη με αποτέλεσμα το σχετικό μπάχαλο.Φέτος όμως τα στοιχεία ήταν με ακρίβεια λεπτού.
Καλό θα ήταν πάντως κάποιος να μην φορτώνει τις κάρτες του αν δεν μπορεί να τα δικαιολογήσει από το εισόδημα του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Οσοι δεν μπορουμε η δεν θελουμε να κρυψουμε εισοδηματα, νιωθουμε καπως περιεργα με αυτη τη συζητηση...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Δεν είπα σε κανέναν να κρύψει εισοδήματα.Πιθανόν να μην το διατύπωσα σωστά.Το κύριο βάρος ήταν ότι γίνεται έλεγχος και διασταύρωση στις δαπάνες πιστωτικών κρατών.Από εκεί και πέρα ο καθένας προχωρά όπως πιστεύει και νομίζει.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ίσα ίσα, νομίζω (είμαι βέβαιος) ότι η εφορία αναφέρθηκε ακριβώς επειδή δεν κρύβουμε εισοδήματα (είναι και πολλά πανάθεμά τα...χαχαχα). Όποιος κρύβει, δε νομίζω ότι έχει σχέση με την κουβέντα ή ασχολείται...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλό θα ήταν πάντως κάποιος να μην φορτώνει τις κάρτες του αν δεν μπορεί να τα δικαιολογήσει από το εισόδημα του.
Μιλάμε για οικογενειακό εισόδημα ή για ατομικό; Εγώ π.χ. κάνω πολλές αγορές με τη κάρτα μου γιατί ο άντρας μου δεν έχει, ούτε οι γονείς μου (και άλλοι συγγενείς ή φίλοι μου έχουν ζητήσει κατά καιρούς να εξυπηρετήσω) και έτσι χρεώνω αρκετά την κάρτα και για αγορές άλλων όταν απαιτείται κάρτα (π.χ.. Μάλλον είναι μια τακτική που πρέπει να σταματήσω γιατί μόνο με το δικό μου εισόδημα δε μπορώ να δικαιολογήσω τις δαπάνες. Αν βέβαια μετράει το οικογενειακό εισόδημα και ας είναι η καρτα στο ονομα μου τότε είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα..
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Μιλάμε για οικογενειακό εισόδημα ή για ατομικό; Εγώ π.χ. κάνω πολλές αγορές με τη κάρτα μου γιατί ο άντρας μου δεν έχει, ούτε οι γονείς μου (και άλλοι συγγενείς ή φίλοι μου έχουν ζητήσει κατά καιρούς να εξυπηρετήσω) και έτσι χρεώνω αρκετά την κάρτα και για αγορές άλλων όταν απαιτείται κάρτα. Μάλλον είναι μια τακτική που πρέπει να σταματήσω γιατί μόνο με το δικό μου εισόδημα δε μπορώ να δικαιολογήσω τις δαπάνες. Αν βέβαια μετράει το οικογενειακό εισόδημα και ας είναι η καρτα στο ονομα μου τότε είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα..
΄Ολοι κάνουμε εξυπηρετήσεις σε συγγενείς και φίλους.Παλαιότερα σίγουρα ίσχυε το συνολικό οικογενειακό εισόδημα(σύζυγοι).Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με τόσες αλλαγές.Δεν είμαι και λογιστής ή φοροτεχνικός.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
΄Ολοι κάνουμε εξυπηρετήσεις σε συγγενείς και φίλους.Παλαιότερα σίγουρα ίσχυε το συνολικό οικογενειακό εισόδημα(σύζυγοι).Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με τόσες αλλαγές.Δεν είμαι και λογιστής ή φοροτεχνικός.
Αν μας κάνουν να σκεφτόμαστε να εξυπηρετήσουμε δικούς μας ανθρώπους (ή ακόμα και τον σύζυγό μας γιατί ο φόρος βγαίνει ξεχωριστά) τι να πω! Δε νομίζω να φτάσουν σε σημείο να θεωρούν τεκμήριο τις δαπάνες αυτές γιατί θα γίνει πανικός και ο κόσμος θα μειώσει τη χρήση πλαστικού χρήματος. Λογικά θα είναι για ακραίες περιπτώσεις ως μέσο ελέγχου φοροδιαφυγής και δε θα χρειαστεί να δηλώνουμε τις δαπάνες με κάρτες (όπως έγινε με τους τόκους από καταθέσεις).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Φαντάζομαι και εγώ ότι θα ελέγχουν περιπτώσεις με μεγάλη διαφορά μεταξύ εισοδήματος και δαπανών.Αυτά τα τεκμήρια ήταν(είναι ακόμη;) μαχητά.Δηλαδή μπορείς να τα δικαιολογήσεις σε τυχόν έλεγχο ακόμη και ανατρέχοντας σε εισοδήματα προηγουμένων ετών.Το θέμα είναι να μη χρειασθεί να μπλέξεις σε τέτοια διαδικασία.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Δεν ξερω αν ισχυσει για τον επομενο χρονο,αλλα τα ποσα που διαθετει ο καθενας για την αποπληρωμη των καρτων,πρεπει να τα δικαιολογει....δανειο ειναι και αυτο.Γι αυτο,εξυπηρετησεις σε συγγενεις και φιλους θελουν προσοχη....
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αν και είμαστε λίγο off topic, εδώ γράφει ακριβώς τι στοιχεία ζητάει η εφορία. Στο τέλος γράφει και από πότε ισχύει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Ομολογω οτι δεν πηγε τπ μυαλο μου σε εξυπηρετησεις, γι αυτο ανεφερα αδηλωτα εισοδηματσ. Αλλα και παλι, ειναι καπως υπερβολικο να εξυπηρετει καποιος τριτους με ποσα που υπερβαινουν το εισοδημα του και η κοινη λογικη λεει οτι ειναι εις βαρος του.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ομολογω οτι δεν πηγε τπ μυαλο μου σε εξυπηρετησεις, γι αυτο ανεφερα αδηλωτα εισοδηματσ. Αλλα και παλι, ειναι καπως υπερβολικο να εξυπηρετει καποιος τριτους με ποσα που υπερβαινουν το εισοδημα του και η κοινη λογικη λεει οτι ειναι εις βαρος του.
Διάβασα σε διάφορες πηγές π.χ. εδώ πως δε πρέπει να υπερβαίνουν το 40% του εισοδήματος (όχι το σύνολο). Σαφώς και το να αγοράσεις 1-2 φορές κάτι για κάποιον άλλο είναι δύσκολο να υπερκαλύψει το 40% του δηλωθέντος εισοδήματος, αλλά ανάμεσα σε ένα ζευγάρι αν κάρτα έχει μόνο ο ένας είναι πολύ εύκολο να συμβεί. Αν προσθέσεις π.χ. και εισητήρια ή κρατήσεις σε ξενοδοχεία που αγοράζεις για άλλους επειδή απαιτούν χρήση κάρτας, μέσα σε ένα χρόνο μπορεί να ανέβει εύκολα το ποσό πάνω απ'το 40%..
Αν και είμαστε λίγο off topic, εδώ γράφει ακριβώς τι στοιχεία ζητάει η εφορία. Στο τέλος γράφει και από πότε ισχύει.
Αρα αν τα κατάλαβα καλά λαμβάνουν στοιχεία μόνο για ετήσιες κινήσεις λογαριασμών από 50.000 ευρώ και πάνω και στοιχεία από κάρτες μόνο αν έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό και χρησιμοποιούνται για αναλήψεις ή αγορές στην Ελλάδα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.957
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom