Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

poised

Member
Μηνύματα
883
Likes
6.635
Ξερει κανένας τι παίζει με τους πόντους που μαζεύουν οι παλιές "απλές" πιστωτικές aegean bonus VISA? (αυτές που υποτίθεται μετατρέπουν σε μιλια με 4:3).

Συγκεκριμενα αν μπορουν να μεταφερθουν σε premium και να μετατραπουν με το 4:5. Δοκιμασε φιλος και δεν του εγινε. Το πιο περιεργο ομως ειναι οτι οι ποντοι της "παλιας" πιστωτικης δεν μετατρεπονται ουτε με την ιδια την πιστωτικη.

Αυτοι οι ποντοι προηλθαν απο "κανονικες" αγορες (σουπερ μαρκετ, βενζινες) και οχι πχ προθεσμιακες. Εχει καποιος αλλος καποια προσφατη εμπειρια;
Από παλιά πιστωτική μετέτρεψα πόντους πρόσφατα. Όμως υπάρχει χρονικό όριο, αν τους αφήσεις τους πόντους καιρό (δε θυμάμαι πόσο) μένουν διαθέσιμοι για γενική χρήση bonus αλλά όχι για μετατροπή.
 

giannis228

Member
Μηνύματα
58
Likes
38
Από παλιά πιστωτική μετέτρεψα πόντους πρόσφατα. Όμως υπάρχει χρονικό όριο, αν τους αφήσεις τους πόντους καιρό (δε θυμάμαι πόσο) μένουν διαθέσιμοι για γενική χρήση bonus αλλά όχι για μετατροπή.
απο τι καρτα συγκεκριμενα το εκανες ? γιατι το εχω δοκιμασει απευθειας με το που τους μετεφερα και δεν γινεται
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
απο τι καρτα συγκεκριμενα το εκανες ? γιατι το εχω δοκιμασει απευθειας με το που τους μετεφερα και δεν γινεται
Γράφει ότι μετέτρεψε τους πόντους σε μίλια, δεν τους μετέφερε αλλού.
Από παλιά πιστωτική μετέτρεψα πόντους πρόσφατα. Όμως υπάρχει χρονικό όριο, αν τους αφήσεις τους πόντους καιρό (δε θυμάμαι πόσο) μένουν διαθέσιμοι για γενική χρήση bonus αλλά όχι για μετατροπή.
Ένα έτος παραμένουν οι πόντοι μετατρέψιμοι. Μετά, άλλο ένα έτος για χρήση bonus.
 

giannis228

Member
Μηνύματα
58
Likes
38
Γράφει ότι μετέτρεψε τους πόντους σε μίλια, δεν τους μετέφερε αλλού.

Ένα έτος παραμένουν οι πόντοι μετατρέψιμοι. Μετά, άλλο ένα έτος για χρήση bonus.
εχει απαντησει στην ερωτηση αυτη ομως ¨Συγκεκριμενα αν μπορουν να μεταφερθουν σε premium και να μετατραπουν με το 4:5. ¨
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλημέρα !! Για να δω πόσα μίλια χρειάζονται για εξαργύρωση πρέπει να έχω τα απαραίτητα μίλια στην κάρτα ; Γιατί τα έχω ως bonus πόντους στην κάρτα και όταν χρειάζομαι τα μετατρέπω σε μίλια και κλείνω αλλά τώρα ότι αναζήτηση κάνω μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πτήσεις και έχω αλλάξει πολλούς 4 προορισμούς ..έχει αλλάξει κάτι;
 
Μηνύματα
629
Likes
2.877
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Για να δεις πόσα μίλια θέλει ένας προορισμός δεν χρειάζεται να τα έχεις. Χρειάζεται να τα έχεις για δεις τις αναλυτικες πτήσεις.
 

diakopakias

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαστε δύο άτομα με Aegean Bonus Premium κ θέλω να δω πώς να καταναλώσουμε τα companion tickets γιατί είναι η πρώτη φορά που θα τα χρησιμοποιήσουμε. (Σε παρένθεση θα βάλω τι έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ, αλλά θα ήθελα μια επιβαιώση από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει;))

  1. Το companion ticket έχει περιορισμό ή όσο υπάρχουν θέσεις στην πτήση μπορείς να το βγάλεις? (Όχι δεν έχει)
  2. Για να χρησιμοποιήσω και τα δύο πρέπει να κάνω ξεχωριστές κρατήσεις για πήγαινε κ έλα? (Ναι, ένα companion ticket ανά κράτηση)
  3. Το companion ticket κάνει match το fare που έχεις κλείσει, πχ έχω κλείσει business, παίρνω κ το companion business? (αυτό δεν το έχω βρει)
  4. Μπορώ να βάλω στην ίδια πτήση άλλο κουπόνι γενικά? Είτε από την Premium πχ κουπόνι αποσκευής (αυτό μάλλον όχι) ή από την βαθμίδα silver κουπόνι για lounge?
  5. Τέλος έχει κάποιος κάποιον προορισμό υπόψην για να καταναλωθούν αυτά τα δύο companion tickets έτσι ώστε να αξίζει? Φαντάζομαι κάτι μακρινό?
Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το μήνυμα μου και καλά ταξίδια σε όλους..
:airplane:
 

Яна

Member
Μηνύματα
264
Likes
290
Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαστε δύο άτομα με Aegean Bonus Premium κ θέλω να δω πώς να καταναλώσουμε τα companion tickets γιατί είναι η πρώτη φορά που θα τα χρησιμοποιήσουμε. (Σε παρένθεση θα βάλω τι έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ, αλλά θα ήθελα μια επιβαιώση από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει;))

  1. Το companion ticket έχει περιορισμό ή όσο υπάρχουν θέσεις στην πτήση μπορείς να το βγάλεις? (Όχι δεν έχει)
  2. Για να χρησιμοποιήσω και τα δύο πρέπει να κάνω ξεχωριστές κρατήσεις για πήγαινε κ έλα? (Ναι, ένα companion ticket ανά κράτηση)
  3. Το companion ticket κάνει match το fare που έχεις κλείσει, πχ έχω κλείσει business, παίρνω κ το companion business? (αυτό δεν το έχω βρει)
  4. Μπορώ να βάλω στην ίδια πτήση άλλο κουπόνι γενικά? Είτε από την Premium πχ κουπόνι αποσκευής (αυτό μάλλον όχι) ή από την βαθμίδα silver κουπόνι για lounge?
  5. Τέλος έχει κάποιος κάποιον προορισμό υπόψην για να καταναλωθούν αυτά τα δύο companion tickets έτσι ώστε να αξίζει? Φαντάζομαι κάτι μακρινό?
Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το μήνυμα μου και καλά ταξίδια σε όλους..
:airplane:
Τα υπόλοιπα κουπόνια (βαλίτσα, θέση, προτεραιότητα κτλ μπορούν να δηλωθούν μετά την αγορά από την εφαρμογή στη διαχείριση κράτησης. Επιλέγεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις επιπλέον και κατά την πληρωμή σου δίνει την επιλογή να βάλεις κουπόνι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το companion ticket έχει περιορισμό ή όσο υπάρχουν θέσεις στην πτήση μπορείς να το βγάλεις? (Όχι δεν έχει)
Να έχει τουλάχιστον δύο διαθέσιμες θέσεις.
Για να χρησιμοποιήσω και τα δύο πρέπει να κάνω ξεχωριστές κρατήσεις για πήγαινε κ έλα? (Ναι, ένα companion ticket ανά κράτηση)
Δεν υπάρχει λόγος, κρατάς ένα ενιαίο εισιτήριο μετ' επιστροφής και χρησιμοποιείς το ένα εκεί, ενώ σε μια άλλη κράτηση το δεύτερο.
Το companion ticket κάνει match το fare που έχεις κλείσει, πχ έχω κλείσει business, παίρνω κ το companion business? (αυτό δεν το έχω βρει)
Ναι, τουλάχιστον στην περίπτωση μου που έκλεισα flex ίσχυε και για τους δύο. Δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με business που είναι ειδική κατηγορία, προχώρα μια κράτηση μέχρι πριν το βήμα της πληρωμής και λογικά θα το δεις.
Μπορώ να βάλω στην ίδια πτήση άλλο κουπόνι γενικά? Είτε από την Premium πχ κουπόνι αποσκευής (αυτό μάλλον όχι) ή από την βαθμίδα silver κουπόνι για lounge?
Βέβαια, τα προσθέτεις εκ των υστέρων.
Τέλος έχει κάποιος κάποιον προορισμό υπόψην για να καταναλωθούν αυτά τα δύο companion tickets έτσι ώστε να αξίζει? Φαντάζομαι κάτι μακρινό?
Ότι σε βολεύει από το αεροδρόμιο εκκίνησης σου, για το οποίο ξέρεις ότι αξίζει τον κόπο και δε θα το βρεις εύκολα σε προσφορά. Συνήθως είναι τα μακρινά, Πορτογαλία, Ισπανία, Σκωτία κτλ.

Καλά ταξίδια. ;)
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Να έχει τουλάχιστον δύο διαθέσιμες θέσεις.

Δεν υπάρχει λόγος, κρατάς ένα ενιαίο εισιτήριο μετ' επιστροφής και χρησιμοποιείς το ένα εκεί, ενώ σε μια άλλη κράτηση το δεύτερο.

Ναι, τουλάχιστον στην περίπτωση μου που έκλεισα flex ίσχυε και για τους δύο. Δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με business που είναι ειδική κατηγορία, προχώρα μια κράτηση μέχρι πριν το βήμα της πληρωμής και λογικά θα το δεις.

Βέβαια, τα προσθέτεις εκ των υστέρων.

Ότι σε βολεύει από το αεροδρόμιο εκκίνησης σου, για το οποίο ξέρεις ότι αξίζει τον κόπο και δε θα το βρεις εύκολα σε προσφορά. Συνήθως είναι τα μακρινά, Πορτογαλία, Ισπανία, Σκωτία κτλ.

Καλά ταξίδια. ;)

Καλημέρα, μπορεί το companion ticket να είναι multi city προορισμός?
Ευχαριστώ,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.251
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom