Airbnb

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλή μου βάλε εκεί μία φωτογραφία σου για άβαταρ σε ηλιοβασίλεμα να τους μαγέψεις και να σου λένε όλοι ναι.
Άσε, μπορεί να έχει και αντίθετα αποτελέσματα.:bleh:

Α! ξέχασα: Τα κουπόνια σε αυτήν τη σελίδα παίζει να είναι ακόμα ενεργά. Αυτό που ενδιέφερε ήταν και μου αφαίρεσε 10 ευρώ.
http://www.fly4free.com/deal/europe...airbnb-opportunity-to-get-a-free-nights-stay/
 
Last edited:

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
κι εμένα μου ζήτησαν φωτογραφία διαβατηρίου αλλά δεν το έκανα, έχω την ίδια φωτο και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στα κλεισίματα μέχρι τώρα, το τελευταίο το έκανα πριν τρεις μέρες
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Χαίρετε. Ιούνιο πάμε με την κοπελιά Ρώμη, λόγω οικονομικού προτιμήσαμε το Airbnb. Μετά από ψάξιμο κλείσαμε σε μια οικοδέσποινα με 15 θετικές κριτικές και στείλαμε και τα χρήματα μέσω τραπέζης κανονικά. Από τη στιγμή που κλείσαμε και πληρώσαμε, έχουν περάσει 4 μέρες και η οικοδέσποινα δεν έχει απαντήσει σε δύο μηνύματα που της έχουμε στείλει. Θα κάνουμε υπομονή ως τη Δευτέρα γιατί άνθρωποι είμαστε και δε γνωρίζουμε τι ζόρια μπορεί να τραβάει ο καθένας.

Η απορία μου είναι η εξής, αν κάνω ακύρωση κράτησης ξέρω ότι σίγουρα δεν θα πάρω πίσω τα χρήματα από την προμήθεια του airbnb. Τα χρήματα που δώσαμε στην οικοδέσποινα θα μας επιστραφούν; Να νιώθουμε ασφαλείες ή είμαστε στο έλεός της;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το αν θα τα πάρετε ή όχι εξαρτάται από τους όρους ακύρωσης της κράτησης..εσύ τους ξέρεις αυτούς. Και απ'όσο ξέρω τα χρήματα είναι απλά δεσμευμένα,δεν πληρώνεις.Εκτός αν οι όροι όπως είπα ήταν άλλοι.
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Οι όροι ακύρωσης για το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι ευέλικτοι. Δηλαδή, σε περίπτωση που δε μείνω ευχαριστημένος και το ακυρώσω τα χρήματα θα επιστρέψουν στο λογαριασμό μου;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχει γινει αποδεκτη η κρατηση; Ηταν instant booking το διαμερισμα ή επρεπε να γινει αποδεκτη η κρατηση απο τον ιδιοκτητη; επισης τι εννοεiς εστειλες τα λεφτα μεσω τραπεζας, δεν πληρωσατε μεσω του airbnb με καρτα;
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Έχει γίνει αποδεκτή η κράτηση από τον ιδιοκτήτη. Λάθος διατύπωση, μέσω του airbnb έγινε η πληρωμή. Τι λέτε; αν το ακυρώσω θα επιστρέψουν τα χρήματα στο λογαριασμό μου;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ε αφού έχει γίνει δεκτή,τότε στείλε και μειλ σε αυτό που σου γράφει στη διεύθυνση επικοινωνίας στην επιβεβαιωση της κράτησης που σου ήρθε. Πολλές φορές αργούν να απαντήσουν στα μηνύματα στο airbnb. Αφού δεν ταξιδεύεις άμεσα δεν θα έχεις θέμα, περίμενε έχεις καιρό.

Αν το ακυρώσεις ναι θα επιστραφούν τα χρήματα, μέχρι μία μέρα πριν την άφιξη έχεις αυτό το δικαίωμα με την ''ευέλικτη'' διαμονή.
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Όκ, θα κάνουμε λίγη υπομονή, αλλά το θεωρώ λίγο απαράδεκτο να μην απαντάει στα μηνύματα, ακόμα και sms σου έρχεται στο κινητό για να σε ειδοποιήσει ότι σου ήρθε μήνυμα, άσε που στο πρώτο μήνυμα που της στείλαμε πριν κλείσουμε το δωμάτιο απάντησε με τη μία. Με αυτά που μου είπατε, μου έφυγε ένα βάρος πάντως, ευχαριστώ για τη βοήθεια, αν χρειαστώ πάλι κάτι θα ειδοποιήσω.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Επίσης όπως κ να έχει τα χρήματα ο οικοδεσπότης τα παίρνει νομίζω αφού περάσει το πρώτο 24ωρο της διαμονής σου
 

Sentinel

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Γεια σας!
Εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες το airbnb στην Ελλαδα κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Προσπαθησα προσφατα να κλεισω ενα διαμερισμα για Παρισι και δεν μπορουσα να κανω την πληρωμη...εβγαινε μηνυμα οτι λειπει ο ταχυδρομικος κωδικας της καρτας. Μιλαμε για την ιδια καρτα που χρησιμοποιουσα παντα χωρις προβλημα. Δοκιμασα με 3 ακομη καρτες χωρις επιτυχια.
Τι εκανα λαθος?Μηπως εχει να κανει με τα capital controls και να μην δεχονται ελληνικες καρτες σε sites του εξωτερικου?
Και δεν μπορω να βρω καποιο mail στο site για να επικοινωνησω μαζι τους. Το help center τους λειτουργει για θεματα διενεξης με τον ιδιοκτητη.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
@Sentinel τι εννοείς ταχυδρομικό κώδικα της κάρτας? το διατυπώνει έτσι ακριβώς? γιατί απ'οσο ξέρω καμία κάρτα τραπέζης δεν έχει ταχυδρομικό κώδικα, μήπως κάτι άλλο εννοεί? με τις εκδότριες τράπεζες των καρτών σου επικοινώνησες να ελέγξουν αν κολλάει για κάποιο λόγο η συναλλαγή σου στις προσπάθειες που έκανες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom