Airbnb

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
coco αν κατάλαβα καλά ο ιδιοκτήτης σε έπεισε να του δώσεις προκαταβολικά τη μισή αξία της διαμονής και μετά ακύρωσε τη κράτηση για να σου φάει τα χρήματα; Με πιστωτική τον πλήρωσες; Δε μπορείς να καταγγείλεις με κάποιο τρόπο τη συναλλαγή; Ή να του στείλεις μήνυμα μέσω του airbnb και να ζητήσεις να σου επιστρέψει τα χρήματα σου γιατί αλλιώς θα καταγγείλεις στο site τι κάνει και θα τον διαγράψουν. Αυτός μπορεί να το έχει σύστημα και να εκμεταλλεύεται το ακίνητο του για να τραβάει χρήματα.. Προτείνω να τον καταγγείλεις στο site όπως και να'χει, θα γλιτώσεις κόσμο που μπορεί να πέσει στη παγίδα.
Οχι,δεν μου εφαγε λεφτα,πληρωσα με πιστωτικη μεσω του σαιτ τα μισα απο οτι ζηταγε για να αποφυγει την προμηθεια,τα υπολοιπα θα τα επερνε μετρητα μολις εφτανα εκει.Εκανα μια ερευνα και ειδα οτι εχει αρκετες ακυρωσεις και μαλιστα μερικες μολις μερες πριν φτασει ο πελατης.Εψαξα ακομα και μερικοι εχουν κι αυτοι ακυρωσεις..φαινεται κλεινουν και μετα λειτουργει καποιο ειδος πλειστηριασμου..αν βρουν παραπανω λεφτα σε ακυρωνουν με συνοπτικες διαδικασιες,σου δινει σαν παρηγορια ενα ποσο το σαιτ και τερμα.Βεβαια το ποσο λειτουργει ως τυρακι στη φακα για να κλεισεις απο κει ξανα.Εγω το εκανα πιο πολυ γιατι εκει ειχα περισσοτερες επιλογες για αυτο που ηθελα.
Βεβαια το ξεφωνημα ως σαιτ δεν το γλυτωνουν ,οπου μπορω θα τους ξεφωνησω και δεν θα τους αφησω ετσι.Αλλα αυτο οταν με το καλο επιστρεψω.Προς το παρον το μονο που ευχομαι ειναι να μη μου ξανακατσει ηε στραβη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή και εγώ έχω ψαχτεί με το airbnb και το έχω γράψει και εδώ παλιότερα, το site είναι προσανατολισμένο προς τους ιδιοκτήτες. Έχει δηλαδή πολύ ευνοϊκούς όρους για τις κρατήσεις και τις ακυρώσεις από την πλευρά αυτού που θα σου ενοικιάσει το διαμέρισμα. Σου ξαναλέω ότι όλα αυτά είναι στους όρους που αποδέχτηκες όταν έκλεισες τον χώρο. Μπορείς να ξεμπροστιάσεις το site για ό,τι αποκλίνει από τους όρους, που δεν θα βρεις κιόλας να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Αυτόν που μπορείς να ξεμπροστιάσεις είναι τον ιδιοκτήτη. Αυτός σου επέστρεψε τα χρήματα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με τον ιδιοκτητη δεν ειχα απολυτως καμμια επαφη,το θεωρησα αχρηστο και δεν ειναι και σιγουρο οτι θα απαντουσε.Δεν νομιζω οτι καποιος που χρησιμοποιει ενα τετοιο σαιτ ψαχνει τοσο πολυ τα ψιλα.συνηθως φτανεις καπου ,βαριεσαι και πατας δεχομαι τους ορους.Μεχρι να την πατησεις.Οχι οτι αλλαζουν πολλα.Ισως ετσι να λειτουργουν και τα υπολοιπα,ενα σωρο ακυρωσεις βλεπω και σε τριπαντβαιζορ και σε μπουκινγ και σε χαουζ τριπ.Οποτε κλεινεις και ελπιζεις.Νομιζω οτι πολλοι λιγοι σκεπτονται οτι υπαρχει περιπτωση ακυρωσης ετσι ξαφνικα και οπως και ναχει,ενα ξεφωνημα διεθνως μια καποια ζημια μπορει να την κανει..ακομα κι αν νομικα ειναι κατωχυρωμενοι και με δεδομενο οτι δεν εχασα τα λεφτα μου...Μια ανασφαλεια οι μελλοντες πελατες θα την παθουνε..Οπως ειπα πριν ειχα να διαλεξω η επιστροφη του ποσου,η να μεινει για μελλοντικη χρηση συν 120 μπονους.Οπερ και εγενετο.Εκλεισα αλλο διαμερισμα,ακριβωτερο σιγουρα...και τωρα εχω το συνεχη φοβο οτι μεχρι να φτασω μπορει να με ακυρωσουν ανα πασα στιγμη και να ψαχνομαι..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
To εχω παθει με ελληνα ξενοδοχο... Ειχα κλεισει Ιουνη για να παμε Αυγουστο και επειδη εκλεισε καλυτερο deal με ξενο ταξιδιωτικο πρακτορειο μου το ακυρωσε μεσα Ιουλιου... Ναι μεν, μου επεστρεψε την προκαταβολη αλλα με αφησε εντελως ξεκρεμαστη γιατι το να βρω ξενοδοχειο τελευταια στιγμη και μαλιστα για Αυγουστο ηταν ακατορθωτο... ειτε ειχαν μεινει τα πανακριβα, ειτε τα σκουπιδια... Αν στο ακυρωσει μεσα στην περιοδο που προβλεπει η πολιτικη του ξενοδοχειου και σου επιστρεψει και τα χρηματα, δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως εκτος απο το να φας ξενερωμα...Αντε και να κανεις αρνητικη κριτικη σε σαιτς με κριτικες ξενοδοχειων...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ουφφφ με αγχώσατε λίγο έκλεισα για Ιούλιο ένα διαμέρισμα στο Άμστερνταμ και ένα Αμβέρσα. Είναι η πρώτη φορά που κλείνω με airbnb και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!
Τώρα αυτό με την εγγύηση πως θα γίνει; Δεδομένου ότι έχω δώσει την prepaid μου. Θα μπω να διαβάσω πιο προσεκτικά τους όρους...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ουφφφ με αγχώσατε λίγο έκλεισα για Ιούλιο ένα διαμέρισμα στο Άμστερνταμ και ένα Αμβέρσα. Είναι η πρώτη φορά που κλείνω με airbnb και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!
Τώρα αυτό με την εγγύηση πως θα γίνει; Δεδομένου ότι έχω δώσει την prepaid μου. Θα μπω να διαβάσω πιο προσεκτικά τους όρους...
Γιατί αγχώνεσαι ακριβώς;
Τα διαμερίσματα έχουν εγγύηση; Αν έχουν θα σου προκρατηθεί το ποσό και 24 ώρες μετά την αναχώρησή σου θα σου επιστραφεί, εφόσον δεν υπάρχουν ζημιές στο διαμέρισμα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ουφφφ με αγχώσατε λίγο έκλεισα για Ιούλιο ένα διαμέρισμα στο Άμστερνταμ και ένα Αμβέρσα. Είναι η πρώτη φορά που κλείνω με airbnb και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!
Τώρα αυτό με την εγγύηση πως θα γίνει; Δεδομένου ότι έχω δώσει την prepaid μου. Θα μπω να διαβάσω πιο προσεκτικά τους όρους...
Έχε και συχνή επικοινωνία με το άτομο που ενοικιάζει το διαμέρισμα και θα καταλάβεις περίπου
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μπορεις να μπεις στα σχολια των διαμερισματων και να τσεκαρεις αν εχουν αλλες ακυρωσεις και ποσες.Εγω βρηκα στα ιδια λεφτα καλλιτερο διαμερισμα απο αυτο που εκλεισα τελικα αλλα ειχε 4 ακυρωσεις..οποτε προτιμησα να νοιωθω καπως πιο σιγουρη..επισης δεν βλαπτει να εχεις ψαξει και να εχεις μια εναλλακτικη αν κατι παει στραβα τελευταια στιγμη..εγω το κανω..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Γιατί αγχώνεσαι ακριβώς;
Τα διαμερίσματα έχουν εγγύηση; Αν έχουν θα σου προκρατηθεί το ποσό και 24 ώρες μετά την αναχώρησή σου θα σου επιστραφεί, εφόσον δεν υπάρχουν ζημιές στο διαμέρισμα.
To ένα έχει το άλλο όχι. Τα σχόλια είναι καλά.... Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν θα ήθελα 15 μέρες πριν να ψάχνω ξενοδοχείο στο πανάκριβο Αμστερνταμ ή ακόμη χειρότερα να εχει ξεκινήσει το ταξίδι μου και να λάβω ένα μήνυμα πως η κράτηση μου ακυρώθηκε και εγω να βρίσκομαι στο δρόμο....
:oops: Θα μου πείτε εεε ας έκλεινα ξενοδοχείο αλλά είπα να το ρισκάρω αυτή τη φορά. Ήταν και πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία ή τα πιο φτηνά με κακές κριτικές δεν θέλω να μείνω και σε Hostel .....
Έχω δυο ξενοδοχεία και δυο διαμερίσματα στις αντίστοιχες πόλεις που θα επισκεφτώ. Ελπίζω να μην το μετανιώσω πικρά :cry::cry:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ειμαι στην ιδια θεση,θα ειμαι Παρισι 16 ιουνη και δεν ειμαι καθολου σιγουρη.Γι αυτο μεχρι πριν λιγο στελνω ερωτησεις σε οτι μου κανει,μαζευω προσφορες και περιμενω..αν κατσει παλι στραβη θα κλεισω αλλου αμεσως..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πάντως αυτές οι ακυρώσεις που πολλές φορές βλέπεται δεν είναι απαραίτητα ακυρώσεις για τις οποίες φταίνε οι ιδιοκτήτες.
Και να ακυρώσει πάντως η aibnb σου δίνει κάποια επιπλέον χρήματα για να κλείσεις κάποιο άλλο διαμέρισμα,δεν λέει βέβαια το ποσό, αλλά και αν είναι μικρότερο το ποσό στο νέο διαμέρισμα σου επιστρέφει τα λεφτά.
Φυσικά στην όλη ιστορία το χειρότερο είναι το σπάσιμο και τα νεύρα που θα έχεις.

Αλλά γενικά σε κανένα ταξίδι μου, μιλώντας προσωπικά αλλά και από γνωστούς/φίλους μου, δεν μας έτυχε κάτι. Μάλιστα πολλές φορές διαμερίσματα που μέσω airbnb τα έβλεπα σε Χ ποσό, σε άλλες μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων τα έβλεπα σε τιμή Χ επί 2.
 

audiopain

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
πρωτη φορα και γω με την airbnb πριν απο ενα 20ημερο σε ιδιωτικο δωματιο στο Οσλο με 50 Ε τη βραδια,και ευτυχως ολα πηγαν πολυ καλα.αλλα καλο ειναι να επιλεγουμε παντα σπιτια με πολλα σχολια για να μπορεσουμε να εχουμε οσο γινεται μια καλυτερη εικονα περι τινος προκειται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom