Airbnb

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Είσαι σίγουρος;;
Γιατί ποτέ, σε μένα τουλάχιστον, η εφορία δεν έχει προσέξει την διάρκεια μισθωσης...
Ετσι λεει ο νομος , τωρα το οτι δεν εφαρμοζεται παντα ειναι αλλο θεμα αλλα δεν ειναι και ο μοναδικος...
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
taxidiakias said:
εντελως τυχαια ειδα την σελιδα airbnb στην οποια πληρωνω τον οικοδεσποτη για να μου δωσει το διαμερισμα του απο αυτα που ειδα και διαβασα δειχνει οτι εχει αρκετες δικλιδες ασφαλειας οπως η πληρωμη εγκρινεται μια μερα μετα την αφιξη κ.λ.π..οι τιμες που βρηκα ειναι -40% τουλαχιστον απο αυτο που θα πληρωνα στο παρισι στην περιοχη st germain εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτο τροπο διαμονης αν ναι ας μα πει την εμπειρια του αν αξιζει η αδικα ο κοπος
Τη μια φορά που έκλεισα μέσω του συγκεκριμένου site έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Έχει κλείσει και ο αδερφός μου, και ήταν επίσης ευχαριστημένος. Να κοιτάξεις διαμερίσματα που έχουν πολλές κριτικές, έχουν μείνει δηλαδή αρκετά άτομα πριν. Ετσι θα είσαι σίγουρος για τις παροχές. Τέλος, καλό θα ήταν να υπάρχει συνεννόηση με τον οικοδεσπότη, τόσο πριν την κράτηση όσο και μετά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ή και κανένας εφόσον:
Α.ο οικοδεσπότης έχει άλλο σπίτι που μένει μόνιμα.
Β.έχει ενοικιαστει μόνο το το ένα από τα δύο δωμάτια.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα! έκλεισα και εγώ δειλά δειλά μέσω airbnb για Βαρκελώνη, επειδή έχω διαβάσει αμφιλεγόμενα σχόλια και τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Επρόκειτο για ιδιωτικό δωμάτιο με κοινόχρηστους χώρους, σε πολύ ωραία περιοχή, η passeig de gracia ήταν ακριβώς δίπλα, πολύ καθαρό το δωμάτιο και το μπάνιο. Και η τιμή που έδωσα για 2 διανυκτερεύσεις 38 ευρώ. Πολύ δύσκολα βρίσκεις αυτή την τιμή στην Βαρκελώνη!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπέρα! έκλεισα και εγώ δειλά δειλά μέσω airbnb για Βαρκελώνη, επειδή έχω διαβάσει αμφιλεγόμενα σχόλια και τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Επρόκειτο για ιδιωτικό δωμάτιο με κοινόχρηστους χώρους, σε πολύ ωραία περιοχή, η passeig de gracia ήταν ακριβώς δίπλα, πολύ καθαρό το δωμάτιο και το μπάνιο. Και η τιμή που έδωσα για 2 διανυκτερεύσεις 38 ευρώ. Πολύ δύσκολα βρίσκεις αυτή την τιμή στην Βαρκελώνη!!
Και για τις 2 διανυκτερεύσεις 38?! Το μπάνιο ήταν μέσα στο δωμάτιο?
Είναι το καλυτερο μου να μένω σε διαμέρισμα σε ταξίδι, αλλά δεν έχω μείνει ποτε σε "ιδιωτικό δωμάτιο".
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και για τις 2 διανυκτερεύσεις 38?! Το μπάνιο ήταν μέσα στο δωμάτιο?
Είναι το καλυτερο μου να μένω σε διαμέρισμα σε ταξίδι, αλλά δεν έχω μείνει ποτε σε "ιδιωτικό δωμάτιο".
και οι δύο διανυκτερεύσεις 38 ευρώ. Το μπάνιο και η τουαλέτα (ξεχωριστά δωμάτια) ήταν ακριβώς δίπλα από το δωμάτιο μου, κοινόχρηστο δηλαδή, διαφορετικό όμως για άντρες και γυναίκες, αλλά ήταν μόνο 4-5 τα δωμάτια που είχε το διαμέρισμα και έτσι δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα. Κάτι σαν hostel δηλαδή αλλά πολύ ανώτερο!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ειχα κλεισει απο τελη Γεναρη ενα διαμερισμα στο Παρισι με το airbnb.Μετα απο συννενοηση με τον ιδιοκτητη πληρωσα μιση τιμη για να δωσει αυτος μικροτερη προμηθεια,κι εγω πηρα καποια εκπτωση.Η κρατηση εγινε,το ταξιδι ειναι για μεσα Ιουνη και χτες εμαθα οτι η κρατηση ακυρωθηκε και εχω 120 ε αν κανω σ αυτους νεα κρατηση,ενναλακτικα επιστρεφουν το ποσο σε μια περιπου βδομαδα.
Καινουργια ερευνα που εκανα,βρισκω ελαχιστα διαμερισματα στα μετρα μας κι αυτα πολυ πολυ ακριβωτερα.Εψαξα τα ψιλα γραμματα στο σαιτ αλλα ακρη δεν εβγαλα.
Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια η καποια συμβουλη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν κατάλαβα και πολλά. Κατ' αρχήν από την ακύρωση σε συνδυασμό με τη συνεννόηση που έκανες με τον ιδιοκτήτη μπαίνεις μέσα, είσαι στα ίδια ή κερδισμένη; Αν είσαι χαμένη μπορείς να βρεις το δίκιο σου αν τον καταγγείλεις στο airbnb, πιστεύω, αφού έκανε συνεννόηση πίσω από την πλάτη του site. Από τους όρους με τους οποίους είχες συμφωνήσει θα επιτρέπεται τέτοιου είδους ακύρωση από τον ιδιοκτήτη, αλλιώς δεν θα την έκανε. Συμβουλή: άρχισε να ψάχνεις κι αλλού (booking, άλλα site με διαμερίσματα κτλ).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Eυχαριστω για την απαντηση,οι τιμες στα αλλα ηταν απλησιαστες για τα μετρα μου,ετσι εκλεισα ενα απο το ιδιο σαιτ,και η ολη ιστορια με εβαλε 200 εκτος.Ξερω οτι δεν μπορω να κανω τιποτα με το σαιτ,μπορω απλα να εκθεσω τον ιδιοκτητη.Ευτυχως αυτο που βρηκα ειναι σχετικα καλο και ελπιζω να μη μου κατσει αλλη στραβη γιατι δεν μενουν και πολλες επιλογες..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
coco αν κατάλαβα καλά ο ιδιοκτήτης σε έπεισε να του δώσεις προκαταβολικά τη μισή αξία της διαμονής και μετά ακύρωσε τη κράτηση για να σου φάει τα χρήματα; Με πιστωτική τον πλήρωσες; Δε μπορείς να καταγγείλεις με κάποιο τρόπο τη συναλλαγή; Ή να του στείλεις μήνυμα μέσω του airbnb και να ζητήσεις να σου επιστρέψει τα χρήματα σου γιατί αλλιώς θα καταγγείλεις στο site τι κάνει και θα τον διαγράψουν. Αυτός μπορεί να το έχει σύστημα και να εκμεταλλεύεται το ακίνητο του για να τραβάει χρήματα.. Προτείνω να τον καταγγείλεις στο site όπως και να'χει, θα γλιτώσεις κόσμο που μπορεί να πέσει στη παγίδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom