Μαλαισία Amazing Perhentian & other Malaysian stories

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ενισχύεις τον πιθανό επόμενο προορισμό μου, για πες κι άλλα, δεν χορταίνω να διαβάζω!!:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω παλι δεν αντεχω να διαβαζω..ζουγκλα με πιθικια και απιθανες παραλιες και υφαλος παραδιπλα..:killme:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Με τι καρδια γυρισες στο Ελλαντα μετα απο αυτα που εζησες?
Περιμενω την συνεχεια στον παραδεισο GTS.....
Πώς να γύρισα αγαπητέ, με τα μούτρα στο πάτωμα! Μας σώζει όμως η σκέψη ότι σύντομα θα ξαναπάμε!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Το μεσημεριανό γεύμα στο Tuna Bay ήταν θαυμάσιο και πολύ φτηνό για τα δεδομένα του νησιού και η θέα φυσικά υπέροχη. Γενικώς, το φαγητό στο νησί ήταν πιο ακριβό από τη Ταϋλάνδη και δεν έφτανε τα Ταϋλανδέζικα στάνταρ, αλλά και πάλι παρέμενε εξαιρετικά φτηνό και νόστιμο...

Το μεσημέρι λοιπόν πέρασε και μετά το ατελείωτο snorkelling & άραγμα στη φοβερή παραλία, αποφασίσαμε να επιστρέψουμε αυτή τη φορά μέσα από τη ζούγκλα κατά μήκος όλου του μονοπατιού. Η διαδρομή κράτησε 15 λεπτά περίπου, ήταν πανέμορφη, αλλά δε δώσαμε προσοχή στα κουνούπια. Κουνούπια στις παραλίες δε υπήρχαν ούτε το βράδυ, αλλά τα αιμοδιψή έντομα κυκλοφορούν στη πυκνή βλάστηση μακριά από τη ζέστη και τον ήλιο....καλό tip λοιπόν: ψεκαστείτε με αντικουνουπικά πριν εισέλθετε στη ζούγκλα των Perhentian....εμείς τη πατήσαμε και φυσικά δε μας χαρίστηκαν στο ελάχιστο!

Το απόγευμα το περάσαμε τη παραλία μπροστά από το PIR, όπως και τη πρώτη μας μέρα....καθήσαμε μέχρι που ο ήλιος έδυσε πίσω από το μικρό Perhentian, δημιουργώντας ωραία ατμόσφαιρα στο μαγικό νησί....

Φυσικά, ακόμα και το σούρουπο, το :snorkel: συνεχίστηκε με ακάθεκτο ρυθμό!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Η επόμενη ημέρα με βρήκε πάλι να παρατηρώ τις χελώνες πρωϊ-πρωϊ και να τις συντροφεύω στο γεύμα τους....με τη διασκέδαση να είναι ανύπαρκτη και το νησί να ερημώνει μετά τις 11 το βράδυ, δεν ήταν δα δύσκολο το πρωϊνό ξύπνημα στις 6.30. Άλλωστε, άξιζε κάθε κόπο.

Αυτή τη φορά, κάναμε το μπάνιο μας στη παραλία του PIR, η οποία φανέρωσε το μεγαλείο της λουσμένη στο εκτυφλωτικό φως...

Η μέρα όμως δε είχε μόνο μπάνιο & άραγμα, αλλά και το πρώτο μας snorkelling trip! Η πρώτη μας στάση ήταν στα βόρεια του νησιού, όπου περάσαμε τρεις μικρές & ερημικές παραλίες και ρίξαμε άγκυρα αμέσως μετά σε βαθειά και κρυστάλλινα νερά. Οι τρεις αυτές παραλίες μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και ήταν γραφτό εκεί να περάσουμε ίσως τη πιο τέλεια μέρα στο νησί....αυτά όμως αργότερα!

Το snorkelling ήταν φανταστικό, εκεί είδα και ένα μικρό blue spotted stingray και άξιζε το κόπο, αν και όπως έχω πει, είχες φοβερό ύφαλο στα πόδια σου μπροστά στο Tuna Bay....η επόμενη στάση ήταν στο λεγόμενο shark point στα νότια του νησιού....δυστυχώς όμως, μια ξαφνική μου αδιαθεσία προκάλεσε τη διακοπή της εκδρομής....το κολύμπι παρέα με έναν μεγάλο black tip reef shark παρέμενε όνειρο θερινής νυκτός....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Μαγεία στη Turtle beach

Η επόμενη μέρα ξημέρωσε, με χαμηλή νέφωση να καλύπτει τον λόφο στο απέναντι νησάκι, δημιουργώντας μία ατμόσφαιρα απόκοσμη. Φαινόταν ότι ίσως θα είχαμε συννεφιά ύστερα από τρεις θαυμάσιες ηλιόλουστες ημέρες...

Σήμερα, είχαμε αποφασίσει να περάσουμε την ημέρα μας στη λεγόμενη Turtle Beach. Είναι ουσιαστικά 3 μικρές παραλιούλες, η μία μετά την άλλη, στα βόρεια του νησιού, ακατοίκητες και χωρίς bungalows και στις οποίες πάνε οι θαλάσσιες χελώνες να γεννήσουν. Η παραμονή εκεί επιτρέπεται μέχρι τις 5 το απόγευμα, μετά είναι η ώρα των χελωνών....

Πρωϊ-πρωϊ λοιπόν και αφού πήραμε ξανά πρωϊνό δίπλα στη θάλασσα και πάνω στην λευκή άμμο, τους βάλαμε να μας ετοιμάσουν το μεσημεριανό μας (σάντουιτς με τόνο): θα καθόμασταν όλη την ημέρα μέχρι τις 4....

Η βόλτα μας κράτησε περίπου 10 λεπτά με το σκαφάκι του συμπαθέστατου Γιαζίζ, ο οποίος εκτελούσε χρέη προσωπικού μας ταξιτζή όλες τις μέρες μας στο νησί! Θαυμάσιος άνθρωπος, τίμιος, συμπαθέστατος, ήταν δεν ήταν 45 κιλά, μισή μερίδα! Μας πήγε συνολικά σε θαυμάσια μέρη και μας βοήθησε πολύ με τις συμβουλές του...


Πλησιάζοντας λοιπόν τον προορισμό μας, η νέφωση δημιουργούσε μία μαγική ατμόσφαιρα...τα νερά, ήταν στη κυριολεξία α-πί-στευ-τα, η ζούγκλα παρθένα και κυριολεκτικά έφτανε μέχρι το νερό.....παρεά μας μία συμπαθέστατη οικογένεια με μία Ελληνο-Ολλανδέζα και έναν Ολλανδό από τις Ολλ. Αντίλλες με τα 4 τους παιδιά, οι οποίοι σταμάτησαν στην επόμενη παραλία από τη δική μας...κατά τ'άλλα, είμασταν τελείως μόνοι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Ξέρετε όλοι πόσο λατρεύω τη θάλασσα και τις παραλίες και ότι αν και όχι πολυταξιδεμένος (ακόμα) σε τροπικά μέρη, έχω δει καταπληκτικά πράγματα σε Σεϋχέλλες, Ταϋλάνδη & Μαλαισία. Όμως, απερίφραστα, απόλυτα, άνευ αντιλόγου, εκείνη την ημέρα τη πέρασα στην ωραιότερη παραλία που έχω πάει στη ζωή μου....

Στην αρχή, είμασταν τελείως μόνοι μας όπως είπα, η φιλική και συμπαθέστατη οικογένεια βρισκόταν μακριά μας... Η ζούγκλα ήταν τόσο πυκνή πίσω μας, παρθένα, απόκοσμη με τη νέφωση να καλύπτει τους λόφους πίσω μας...η φύση στα καλύτερά της να οργιάζει, μακριά από την επίδραση του ανθρώπου. Μικρά πασσαλάκια σε διάφορα σημεία έδειχναν τις φωλιές των χελώνων; φανταζόμουν δεκάδες μικροσκοπικά αυγά θαμμένα, περιμένοντας να αποκαλύψουν τη νέα ζωή που κρυβόταν και τρεφόταν μέσα τους. Σε άλλα σημεία, λακούβες στην άμμο φανέρωναν φωλιές στις οποίες ήδη τα χελωνάκια είχαν απελευθερωθεί...ίχνη από μικροσκοπικά ποδαράκια αλλά και από μεγαλύτερα βρισκόντουσαν παντού στην άμμο. Πρόσεξα και ψηλάφισα ακόμα ένα σπασμένο αυγουλάκι, μαλακό και καταλευκο, που είχε ακόμα λίγο ασπράδι στο εσωτερικό του...δεν είχαμε καμιά δουλειά εκεί σκέφτηκα, δε θα έπρεπε να επιτρέπεται η ανθρωπινη παρουσία...τέλος πάντων, όσο θα είμασταν εκεί θα στεκόμασταν με απόλυτο σεβασμό απέναντι στη μητέρα φύση...και η πρώτη κίνηση, μπάνιο γυμνοί, η απόλυτη ελευθερία....

Τα νερά αντανακλούσαν τον συννεφιασμένο ουρανό, κρυστάλλινα, τα πιο συγκλονιστικά νερά που είχα και έχω κολυμπήσει....η άμμος απίστευτη, κατάλευκη, μαλακή, πεντακάθαρη. Πουλιά κελαηδούσαν πίσω στη ζούγκλα, έντομα τραγουδούσαν....ήταν ένα σκηνικό απόλυτου παραδείσου...φυσικά, υπήρχε και το κλασσικό πλέον snorkelling, σε ύφαλο στα αριστερά και τέρμα δεξιά από εκεί που ήμασταν....μπροστά μας η απόλυτη αμμώδης παραλία για μπάνιο με κλειστά μάτια και εκατέρωθεν ύφαλος που έβριθε από ζωή....εν συντομία, το snorkelling ήταν θαυμάσιο και είδα το μεγαλύτερο κοπάδι από ψάρια που έχω δει: φέρτε στο μυαλό σας τα ντοκιμαντέρ που δείχνουν τεράστια σμήνη ψαριών, να κάνουν ελαφρές κυκλικές κινήσεις, μετακινούμενα σε μία τεράστια μάζα....ε, με αυτά κολύμπησα....μαγεία εις το τετράγωνο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Ο ήλιος δεν μας έκανε τη χάρη για πολύ μένοντας κρυμμένος πίσω από τα σύννεφα (ή μήπως καλά έκανε?). Μετακινηθήκαμε από το κέντρο της παραλίας στο πίσω μέρος της, με τη φυσική σκιά των δέντρων και της βλάστησης να μας προστατεύει...πάντα έχεις επιλογή σε μία τροπική παραλία, έτσι δεν είναι?

Καθώς λοιπόν ο ήλιος έλουσε τη παραλία και την άμμο, αποκάλυψε σε υπερθετικό βαθμό τη μαγεία του μέρους: τα νερά έγιναν σχεδόν διάφανα, η άμμος εκτυφλωτική, αδύνατον να κοιτάξεις τριγύρω χωρίς γυαλιά ηλίου....ένα ζευγαράκι που έφτασε στη παραλία μας με κανό ήταν οι μοναδικοί μας επισκέπτες, πέρα στα αριστερά μας....

Η συννεφιά λοιπόν έδωσε τη θέση της σε έναν ήλιο που μας συντρόφευσε μέχρι την ώρα που φύγαμε....ο Γιαζίζ ήταν κύριος στο ραντεβού που είχαμε δώσει, μακάρι να μην ήταν για λίγο! Κολύμπι, φαγητό, τρπικά φρούτα που είχαμε πάρει μαζί μας, ξανά κολύμπι, snorkelling και πάλι κολύμπι....και πώς να μην κολυμπάς συνέχεια εδώ Πείτε μου πώς....

Απλά η καλύτερη παραλία που έχω δει και κολυμπήσει στη ζωή μου...απόλυτος παράδεισος
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελεος!! Λυπησου μας!!
Πρεπει να κολυμπησω εκει οπωσδηποτε :roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
gts με συγκινείς !!! ειλικρινά !!!
πρέπει να περάσω οπωσδήποτε αυτά τα μέρη ,και η περιγραφή σου !!!! αυτό λέγεται οδοιπορικό !!!!
μπράβο σου !!!!
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Οι φωτογραφίες δυστυχώς δεν μπορούν να αποδώσουν την μαγεία του τοπίου.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom