Μαλαισία Amazing Perhentian & other Malaysian stories

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ζηλευω τον Γιαζιζ,που ειναι παντα εκει.......!!!:fishing2:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Όλα τα πράγματα όμως έχουν ένα τέλος και ο Γιαζίζ ήταν Άγγλος στο ραντεβού του...επιστροφή στην πανέμορφη παραλία μπροστά από το PIR, μέχρι τη δύση του ηλίου...ο κόσμος αμέριμνα χαιρόταν τη θάλασσα, τη παραλία, τη φύση....στα δεξιά της παραλίας η παλίρροια έχει τραβήξει τα νερά και έχει αποκαλύψει βραχάκια και σπασμένα κοράλλια...παίρνω τη μάσκα και βουτάω ξανά στη θάλασσα να δω κι εκεί τον βυθό. Τόσες ώρες ήδη στο νερό και δεν είχα χορτάσει, έπρεπε να εξερευνήσω και αυτό το κομμάτι.

Τι κι αν ήταν σούρουπο και ο κόσμος είχε λιγοστέψει, εγώ το χαβά μου...κολύμπι λοιπόν ακόμα και στα πιο ρηχά νερά, δε λέει να πατήσεις κανά περίεργο ψαράκι, καλύτερα να τα βλέπεις...πηγαίνοντας βαθύτερα, ο ύφαλος ήταν θαυμάσιος με τα κλασσικά πανέμορφα ψαράκια....τα κοράλια σχημάτιζαν πανέμορφους σχηματισμούς και οι βράχοι έστεκαν καταφύγιο για ψάρια που κρύβονταν από κάτω τους, μέσα τους, όπου χωρούσαν...

Η πρώτη έκπληξη, μία μικρή θαλάσσια χελωνίτσα!! Στο 1/3 του μεγέθους των μεγάλων που έβλεπα κάθε πρωϊ, έψαχνε για τροφή...την ακολούθησα για λίγο, μέχρι που κατάλαβα ότι την είχα ενοχλήσει ελαφρώς, αφού άρχισε να κολυμπάει μακριά μου....βγάζω το κεφάλι, κολυμπούσα μόνος μου στο κομμάτι αυτό και ο ήλιος πλέον έδυε...αρκετά σκέφτηκα, πάμε προς τα έξω να κλείσει και αυτή η μέρα...

Καθώς λοιπόν πήγαινα προς τα έξω, είδα αυτό που περίμενα λιγότερο....στη πιο γνωστή παραλία του νησιού, στην άκρη της, με τον κόσμο να έχει αραιώσει, τον είδα...κολυμπούσε αντίθετα από μένα, στα δεξιά μου, κοντά στον πυθμένα του βυθού, σε βάθος περίπου 5 μέτρων...μαγεμένος στάθηκα και τον παρατήρησα να με προσπερνάει....τελείως αδιάφορος για τη παρουσία μου, άλλωστε είναι τελείως ακίνδυνος, ωστόσο σε πλημμυρίζουν συναισθήματα δέους, θαυμασμού και αγωνίας...

Δείτε στο βιντεάκι τι είδα και πώς ήτανε....(από άλλη πηγή το βίντεο αλλά το αντικείμενο παραμένει ίδιο)

Έτσι, ένιωθα πλέον πλήρης.....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS φοβο ενιωσες?
Δεν ειμαστε μαθημενοι με τετοια ψαρια να κολυμπανε διπλα μας γι αυτο το λεω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
GTS φοβο ενιωσες?
Δεν ειμαστε μαθημενοι με τετοια ψαρια να κολυμπανε διπλα μας γι αυτο το λεω.
Καθόλου μα καθόλου....και αυτό διότι:

1) Φτάνουν το πολύ το 1.5μ. μήκος, δηλ. αυτοί σε φοβούνται πολύ περισσότερο
2) Δεν έχει αναφερθεί ποτέ κάποιου είδους περιστατικό, άρα...
3) Δεν είσαι η τροφή τους ούτε μοιάζεις για τέτοια

Στο shark point που ανέφερα πιο πριν (όταν δεν ακολούθησα λόγω αδιαθεσίας), είχε τόσο κόσμο να ψάχνει να δει καρχαρίες...η Mrs είχε ξετρελλαθεί να τους ψάχνει....φόβος λοιπόν κανένας! Εάν τους δεις από κοντά, θα δεις ότι δε θα νιώσεις φόβο....και στο Κο Τάο βλέπουν τέτοιους, χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα

Απλά εκεί που τον είδα, δεν το περίμενα....ούτε και αυτός μάλλον!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τοτε φιλε εισαι τυχερος που ειχες μια τετοια εμπειρια,και ευχομαι να σου ξανατυχει.
Το ιδιο ευχομαι και για μενα,καπου σ`εκεινα τα μερη,και ελπιζω να μην φερει και την μαμα του μαζι :shark:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Τοτε φιλε εισαι τυχερος που ειχες μια τετοια εμπειρια,και ευχομαι να σου ξανατυχει.
Το ιδιο ευχομαι και για μενα,καπου σ`εκεινα τα μερη,και ελπιζω να μην φερει και την μαμα του μαζι :shark:
Δεν έχει μαμά αυτός....στην Αυστραλία όμως με τους μεγάλους λευκούς...:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι καρχαριες των υφαλων δεν επιτιθενται σε ανθρωπους - αλλιως ο Gts δε θα ηταν τωρα εδω να μας τα διηγειται :bleh: και οπως σωστα λεει , αυτοι φοβουνται περισσοτερο.
Στο Μπελιζ μετα απο πολλη ωρα αρχισαν να μας πλησιαζουν (και ο μπαμπας και η μαμα και τα χαριτωμενα παιδακια τους :D). Πραγματικα ειναι καταπληκτικη εμπειρια!

Η Μαλαισια και συγκεκριμενα τα Περχεντιαν κερδιζουν συνεχως ποντους για επομενο ταξιδι!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Τελευταία μέρα

Η τελευταία ημέρα μας στο παραδεισένιο νησί ξεκίνησε όπως και οι υπόλοιπες...μπάνιο με τις χελώνες και μετά βουρ για μικρούς καρχαρίες. Αυτή τη φορά είπα να μην βουτήξω από τη παραλία, αλλά να πάω κατευθείαν στην άκρη της μικρής χερσονήσου. Αφού λοιπόν έκανα τον Ταρζάν πάνω σε μεγάλους γρανιτένιους βράχους, έφτασα σιγά σιγά σε ένα καλό σημείο για βουτιά....η υποβρύχια βόλτα μου με αποζημίωσε, αφού είδα και ένα είδος ψαριού που δεν είχα πετύχει ως τότε.

Βγαίνοντας πάλι στην βραχώδη ακτή όπου είχα αφήσει τα λιγοστά μου πράγματα, είπα να μην γυρίσω όπως ήρθα αλλά να επιστρέψω μέσω της πυκνής βλάστησης, μέσα στην οποία υπήρχαν δύο μισοτελειωμένα και εγκαταλελλειμένα σπιτάκια...είχα ελπίδες να βρω ένα μονοπάτι κάπως καθαρό, μέχρι που....μα, τι είναι αυτό στα 4-5 μ. ?

Μία γιγάντια monitor lizard αιφνιδιάστηκε από την απρόσκλητη παρουσία μου στο βασίλειό της! Όταν λέω γιγάντια, μιλάω για περίπου 2 μ. μήκος και έναν σεβαστό όγκο....σιγά σιγά η σαυρούλα μπήκε στους χαμηλούς θάμνους και με άφησε να καταριέμαι που δεν είχα μαζί μου τη φωτογραφική μηχανή...
awww.naturia.per.sg_buloh_photos_a001b.jpg


Η μέρα μας είχε και πάλι εκδρομή, αυτή τη φορά λίγο πιο μακριά από τα νησιά. Δυστυχώς, εκδρομή για το πανέμορφο Redang δε μπορούσε να γίνει αφού έπρεπε να μαζευτεί ένας μίνιμουμ αριθμός ατόμων....έτσι, με τον πιστό μας Γιαζίζ φτάσαμε ως το νησί Rawa, για υπέροχο snorkelling σε πιο βαθιά αλλά και κρυστάλλινα νερά. Εκεί είδα και δύο bumhead parrot fish, γιγάντια παπαγαλόψαρα με ένα καρούμπαλο στο κεφάλι.
awww.traveljournals.net_pictures_l_15_155967_bump_head_parrot_fish_perhentian_islands_malaysia.jpg


Προηγουμένως, κάναμε στάση σε ένα φάρο στη μέση της θάλασσας, όπου υπήρχε πολύχρωμος ύφαλος, ο οποίος φυσικά έσφυζε από ζωή...η τελευταία μας στάση ήταν σε ένα μικρό ακατοίκητο παραδεισένιο νησάκι....αν και είχαμε κουραστεί από το ατελείωτο snorkelling, ο Γιαζίζ επέμενε να δούμε και τον ύφαλο εκεί...και πόσο δίκιο είχε: ένας απίστευτος κοραλλιογενής κήπος, ένα κομψοτέχνημα κρυβόταν κάτω από τα καταγάλανα νερά....η βόλτα σε αυτόν τον κήπο ήταν πραγματικά μαγεία...

Μπορείτε να δείτε εδώ λίγα πράγματα για το Rawa..(http://www.malaysia-islands.com/html/perhentian/beach/pulau-rawa/05.shtml)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σε ευχαριστουμε που μας αφηγήθηκες το τόσο όμορφο ταξίδι σου....
Με έκανες να σκεφτώ αυτόν τον εντυπωσιακό τόπο σαν μελλοντικό προορισμό....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Ακόμα δεν έχει τελειώσει το στόρι...έχουμε ακόμα μία μέρα, μετά ζούγκλα κτλ :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom