Μαλαισία Amazing Perhentian & other Malaysian stories

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Χαιρομαι που τα λες ολα αντικειμενικα για να ξερουμε που θα παμε οταν θα παμε. Καμια σχεση λοιπον με τη ζουγκλα του Μπελιζ..εχει πεσει πολυς τουρισμος στην περιοχη.
Κι εγω νομιζω οτι αν παω θα περιοριστω στα νησια και το Βορνεο..αν και εκει εχουν αρχισει να βαζουν χερι στη φυση..για καμια Νεα Γουινεα -νησια Σολομωντα μας βλεπω Gts!
Άσε με διότι η Πολυνησία έχει μπει στο μυαλό μου και δε με αφήνει ήσυχο!!

Κανά φτηνό εισιτήριο υπάρχει για εκεί? Έχουμε καταστραφεί Οκτώβρη μήνα...!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωχωχωχ! Βλεπω τον Gts στο νοτιο ειρηνικο συντομα :lol::lol:
Κατι θα βρουμε απο εισιτηριο! :lol::lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Ωχωχωχ! Βλεπω τον Gts στο νοτιο ειρηνικο συντομα :lol::lol:
Κατι θα βρουμε απο εισιτηριο! :lol::lol:
Θα βρούμε λες??

Δύσκολο το βλέπω, αφού είναι πανάκριβα....Εμένα όμως άλλο με απασχολεί:

Άδεια, κατά πάσα πιθανότητα, μπορώ να πάρω μόνο Ιούλιο-Αύγουστο....αυτό αποκλείει ένα σωρό προορισμούς (προς το παρόν), όπως Δομήνικο, Καραϊβική, Μεξικό κτλ κτλ....

Προβλήματα, προβλήματα :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Kuala Lumpur

Τελευταία στάση μας στην Ν.Α. Ασία η Κουάλα Λουμπούρ, μία πόλη η οποία αξίζει όντως μία σύντομη στάση 2-3 ημερών.

Μείναμε στη ChinaTown και ήταν μία καλή επιλογή, με αρκετά αξιοθέατα σε κοντινή απόσταση και την απίστευτα διασκεδαστική αγορά της Petaling Street δίπλα μας....τα βράδια απολαμβάναμε αυθεντικό κινέζικο φαγητό στο δρόμο, χαζεύοντας τα πλήθη που πηγαινοερχόντουσαν ανάμεσα στα stands των μικροπωλητών...
Το κινέζικο φαγητό ήταν νοστιμότατο, αλλά δε φτάνει το ταϋλανδέζικο....πολύ ανώτερο όμως του μαλαισιανού!

Highlight και σύμβολο της πόλης οι εντυπωσιακότατοι Petronas Towers....ένα κομψοτέχνημα και συνάμα θαύμα της τεχνολογίας...

Αξίζει επίσης μία επίσκεψη στον τηλεπικοινωνιακό πύργο, όπου απολαμβάνεις εκπληκτική θέα της πόλης, και must για μένα αποτελεί μία πολύωρη επίσκεψη στο φοβερό πάρκο πουλιών της πόλης...

Στην είσοδο είδαμε δεκάδες μαϊμούδες να προσπαθούν να εισέλθουν στον παράδεισο που κάλυπταν πελώρια δίχτυα, ενώ μέσα αμέτρητα είδη πουλιών που εξιτάρουν τη φαντασία, βρισκόντουσαν άλλα σε κλουβιά και άλλα εντελώς ελεύθερα....

Το εθνικό πουλί της Μαλαισίας είναι το Hornbill (βλέπε φωτό) και είχα τη χαρά να το ταϊσω απευθείας στο στόμα του....γενικά το πάρκο ήταν φανταστικό και άξιζε πέρα για πέρα τις 4 ώρες που του αφιερώσαμε!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Επίλογος

Έτσι, τελείωσε (δυστυχώς) το επικό αυτό ταξίδι των 22 ημερών, με μία επιπλέον στάση στο Μπαχρέιν για διανυκτέρευση....ένα ταξίδι αξέχαστο, αλλά σίγουρα θα έχει συνέχεια.

Τώρα που πήραμε φόρα ποιος μας σταματάει...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
GTS σε υπέρ-ευχαριστούμε για το αναλυτικότατο review και τις θαυμάσιες φωτογραφίες :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν εχω παραπονο , το αρθρο σου καλυψε ολη την ανατολικη ακτογραμμη της χερσονησου :lol: με ζουγκλες , τροπικα νησακια και συναπαντηματα με καρχαριες στα ρηχα!Πολυ καλο αρθρο Gts με ενα σωρο πληροφοριες και φωτογραφιες :clap:.
Αλλο ενα καταπληκτικο ταξιδι τελειωσε..παμε για το επομενο ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
gts υπέροχο ταξίδι!!!!
θα το μελετήσω ξανά και ξανά....
να εισαι καλά και να ταξιδεύεις !!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Ευχαριστώ πολύ....όποιος θελήσει περισσότερες πληροφορίες, εδώ είμαστε....

Εγώ Ζωή το μόνο που θέλω να πω είναι ότι η ηπειρωτική Μαλαισία δε με ενθουσίασε...αυτό το καταθέτω διότι ξέρω ότι σκεφτόσουν να πας....αντιθέτως, τα Perhentian είναι απίστευτα νησάκια, τα σκέφτομαι με τρομερή νοσταλγία....
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
perhenrtian

με ολα αυτά που γράφεισ με κανεις να βάλω και τριτο προορισμό στο ταξίδι για σιγκαπούρη και ταυλάνδη τα perhentiαns!!! αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως και απο που εφτασες στην κοτα μπαρου? το τρένο είναι καλή λύση ? αν ταξιδέψω από σιγκαπούρη με τρένο, ξέρεις να μου προτείνεις κατι? και τέλος για να συνεχίσω για κο σαμουι πάλι με τρένο ξέρεις λύσεις? thanks!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom