Athens Local - ξεναγήστε στην Αθήνα

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγω επειδη ειμαι στουρνος στους ταφους επιφανων εκλιποντων, θα τους πηγαινα στον ταφο της γιαγιας μου. Αν τους ελεγα πως ειναι του Καποδιστρια λετε να σκαψουν για να το εξακριβωσουν?
Μπορω επισης να τους παω στο ταβερνακι του κολλητου, στο μαγαζακι του μπατζανακη, στο μπαρακι του αυτοκολλητου και να βγαλω και κανα φραγκο απο προμηθειες στον ελευθερο χρονο μου. Αν εφαρμοσθει το μετρο καπως ετσι θα καταληξει γιατι εδω ειναι Βαλκανια δεν ειναι παιξε γελασε.
χαχαχαχαχαχχαα:haha::haha:
μπορεις επισης να δειξεις ενα διαμερισμα οπου να ναι και να πεις εδω γεννηθηκε πχ ο ελευθεριος βενιζελος!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μα κατά τη γνώμη μου μόνο έτσι θα είχε ουσιαστικό ενδιαφέρον κάτι τέτοιο. Αυτό που απευθύνεται στους λίγους (οι οποίοι σε σύνολο τουριστικού πληθυσμού δεν είναι καθόλου λίγοι).
Υπάρχουν από την άλλη μεριά, αρκετοί άνθρωποι που έχουν εξειδικευμένες γνώσεις για κάποιο θέμα. Θα έπρεπε λοιπόν να μπορούσε να δωθεί η δυνατότητα οι μεν να βρουν τους δε. Πιο λογικό δηλαδή θα μου φαινόταν να μπορούσε να δημιουργηθεί ένα αρχείο- μια on line βαση δεδομένων- με αυτούς τους εξειδικευμένους ανθρώπους, ώστε οι ενδιαφερόμενοι τουρίστες να ερχόντουσαν εκ των προτέρων σε επαφή μαζί τους με κάποιο e-mail, για να μπορούν να ειναι προετοιμασμένοι από πριν ξεκινήσουν το ταξίδι του για το τι θα μπορούσαν να επισκεφθούν. Έχω έναν γνωστό ο οποίος γνωρίζει εκπληκτικά τα της ορνιθοπανίδας. Μια χαρά θα μπορούσε να ξεναγήσει κάποιον τουρίστα στο δελτα του Αξιού που είναι κανα μισάωρο από τη Θεσσαλονίκη. Ούτε καμιά "κρυφή γωνιά συνοικίας" είναι το δέλτα, αλλά αν ενδιαφέρεται κάποιος για τα θέματα φύσης είναι κάτι εξαιρετικό σε απόσταση μόνο 18 χιλιομέτρων από την πόλη.
Αλλιώς ενέχει τον κίνδυνο η όλη ιστορία να καταλήξει περίπου έτσι όπως το περιγράφει ο Σωκράτης.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχω έναν γνωστό ο οποίος γνωρίζει εκπληκτικά τα της ορνιθοπανίδας. Μια χαρά θα μπορούσε να ξεναγήσει κάποιον τουρίστα στο δελτα του Αξιού που είναι κανα μισάωρο από τη Θεσσαλονίκη. Ούτε καμιά "κρυφή γωνιά συνοικίας" είναι το δέλτα, αλλά αν ενδιαφέρεται κάποιος για τα θέματα φύσης είναι κάτι εξαιρετικό σε απόσταση μόνο 18 χιλιομέτρων από την πόλη.
τι ειπες τωρα.να σου πω οτι ανηκω στο δημο αξιου.ειμαι σχεδον διπλα στον ποταμο αξιο και δεν εχω παει ουτε μια φορα στο δελτα.

αυτο που προτεινεις ειναι πολυ σωστο.οι ενδιαφερομενοι να μπορουν να βρουν τους σωστους ανθρωπους για να γινει μια σωστη,οργανωμενη ενδιαφερουσα ξεναγηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πόπω θέμα... Ακόμα δεν άνοιξε, και φούντωσε η συζήτηση... Μήπως όλους εμάς έστω και λίγο μας αρέσει να ξεναγούμε? (και οι ταξιδιωτικές ιστορίες μας αυτό δεν κάνουν?).

Εγώ πάντως δε νιώθω qualified να πάω κάποιον στο πρώτο νεκροταφείο και να του εξηγώ την ιστορία της γλυπτικής κλπ. Μπορεί να ξέρω 5 πράγματα, αλλά είναι κι άλλα 115 που δεν τα ξέρω και δε θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου. Δεν είμαι ξεναγός, και δε θέλω να δείξω μνημεία σε κανένα.
Αν ήταν να ξεναγήσω κάποιον, πρώτα απ' όλα θα διάλεγα εγώ ποιόν θα ξεναγούσα. Και θα τον/τους πήγαινα σε μέρη σημερινά, χωρίς ανάγκη ξενάγησης με "γνώστη". Ή θα έπαιρνα μαζί μου κάποιο βιβλίο-οδηγό για την Αθήνα στα Αγγλικά, και θα του το έδινα να διαβάσει μόνος του.
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Η αγαπημενη μου βολτα στην Αττικη- και οχι στενα στα ορια των Αθηνων- ειναι η εξης:
Λαυριο -Σουνιο-Ναος Ποσειδωνα-βολτα παραλιακα εως την Βουλιαγμενη..καφες στην Ωκεανιδα!
Αυτην τη βολτα την κανω "δωρο" στους φιλους μου -και στον εαυτο μου- οποτε αντιμετωπιζουμε "ζορια!"
Αυτο που κυριως προσφερω, ειναι ο χρονος, το αυτοκινητο (μεσο και οδηγος) και την καλη μου διαθεση.
Σκεφτειτε ,λοιπον, εναν κατοικο μιας μεγαλουπολης (που δεν εχει θαλασσα κοντα) να τον παραλαμβανεις ...ας πουμε στις 4.00, μετα τη δουλεια... και εως τις 8.00 να εχεις κανει αυτη τη βολτα !!!
Ο ηλιος να λαμπει στον Σαρωνικο, να αντανακλα στις πετρες, και να ανακαλυπτεις οτι η ωχρα ανηκει στα βασικα χρωματα...μεχρι το ηλιοβασιλεμα να βαψει τα παντα πορτοκαλι!
Αν μπορεσει οποιοσδηποτε απο εμας , να προσφερει κατι τετοιο εστω και σε εναν επισκεπτη
εχουμε επαναπροσδιορισει την ιδεα της φιλοξενιας!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Φιλη Μεξικανα , που εχει ερθει 7 φορες στην Αθηνα, δεν ειχε κανει αυτην τη βολτα
γιατι -πολυ απλα- ειναι δυσκολο και χρονοβορο να το κανεις χωρις αυτοκινητο.
ΜΕ αυτοκινητο ειναι δυσκολο και ακριβο:haha:

Εδω να σχολιασω πως στο Μεξικο ξεναγηθηκα στην πανεπιστημιουπολη-απο φοιτητρια-
και "ζηλεψα- ενθουσιαστηκα" με τους ΔΥΟ (2) βοτανικους κηπους και το παρκο γλυπτων.
Δεν θα σκεφτομουν ποτε να επισκεφτω τη πανεπιστημιουπολη μονη μου:rolleyes:

Υ.Γ. Μην υποτιματε το χωριο μου! εχει πολλες ομορφιες!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Η αγαπημενη μου βολτα στην Αττικη- και οχι στενα στα ορια των Αθηνων- ειναι η εξης:
Λαυριο -Σουνιο-Ναος Ποσειδωνα-βολτα παραλιακα εως την Βουλιαγμενη..καφες στην Ωκεανιδα!
Οταν ανεβω στην Αθηνα,θα μου κανεις και εμενα αυτην την βολτα????:bleh:
η βενζινη δικη μου!!!!!!:lol:
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Με μεγαλη μου χαρα:clap:
...Αρκει να μην ακουω χαζομαρες για τη βενζινη.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
456
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Η αγαπημενη μου βολτα στην Αττικη- και οχι στενα στα ορια των Αθηνων- ειναι η εξης:
Λαυριο -Σουνιο-Ναος Ποσειδωνα-βολτα παραλιακα εως την Βουλιαγμενη..καφες στην Ωκεανιδα!
Αυτην τη βολτα την κανω "δωρο" στους φιλους μου -και στον εαυτο μου- οποτε αντιμετωπιζουμε "ζορια!"
!
κοιτα να δεις που το ιδιο καναμε και μεις παλιά με τους φίλους μου!!
τότε που η Αθηνα δεν ειχε τοσο κίνηση και η βενζίνη δεν ηταν τοσο ακριβή.μαλλον πρεπει να ειμαστε της ιδιας εποχης...
ωραια βολτα και ωραιες εικονες για ενα ξένο, Αθήνα δεν ειναι μονο το κεντρο και τα ιστορικα μνημεία αλλά και οι φυσικες ομορφιες καθως και εικονες της καθημερινότητας.
 

gastone_d

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Στο χρόνο..
Μπορούμε να φιλοξενούμε κιόλας αμα θέλουμε;
Kαμιά γαλλιδούλα τουρίστρια..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
κοιτα να δεις που το ιδιο καναμε και μεις παλιά με τους φίλους μου!!
τότε που η Αθηνα δεν ειχε τοσο κίνηση και η βενζίνη δεν ηταν τοσο ακριβή.μαλλον πρεπει να ειμαστε της ιδιας εποχης...
ωραια βολτα και ωραιες εικονες για ενα ξένο, Αθήνα δεν ειναι μονο το κεντρο και τα ιστορικα μνημεία αλλά και οι φυσικες ομορφιες καθως και εικονες της καθημερινότητας.
Να ενας λογος που χαιρομαι που μενω νοτια προαστια !
Αυτη τη βολτα την κανουμε πολλες Κυριακες και απολαμβανουμε τον ηλιο κ τη θαλασσα στα μερη αυτα !

Μπορούμε να φιλοξενούμε κιόλας αμα θέλουμε;
Kαμιά γαλλιδούλα τουρίστρια..
Reservoir!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτο που κυριως προσφερω, ειναι ο χρονος, το αυτοκινητο (μεσο και οδηγος) και την καλη μου διαθεση.
Σκεφτειτε ,λοιπον, εναν κατοικο μιας μεγαλουπολης (που δεν εχει θαλασσα κοντα) να τον παραλαμβανεις ...ας πουμε στις 4.00, μετα τη δουλεια... και εως τις 8.00 να εχεις κανει αυτη τη βολτα !!!.............................................................................................
Αν μπορεσει οποιοσδηποτε απο εμας , να προσφερει κατι τετοιο εστω και σε εναν επισκεπτη
εχουμε επαναπροσδιορισει την ιδεα της φιλοξενιας!

Αυτο ειναι εντελως διαφορετικη ιδεα απο αυτο που εχει προταθει. Η προταση αφορα να γνωρισει κανεις στον τουριστα τις μυστικες γωνιες της γειτονιας του και οχι της Αττικοβοιωτιας εν γενει. Κατι τεοιο σαν αυτο που προτεινεις ειναι διαφορετικο απο αυτο που αναφερεται στο site.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom