ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ταξιδέψουμε με τη σύζυγο στη Νέα Υόρκη φέτος τον Ιούλιο από 30/6 έως 14/7 για 14 νύχτες. Μετά από πολύ διάβασμα (όλες τις ιστορίες του site - ταξιδιωτικό οδηγό - ιντερνετ) έφτιαξα το παρακάτω πρόγραμμα για τις ημέρες χωρίς αυτών της άφιξης και της αναχώρησης:
1) Bronx Zoo - Βόλτα Time Sq
2) ESB - Ψώνια (Macy's & 21th Century) - ESB (νύχτα)
3) Liberty & Ellis Island - Battery Park - China Town & Little Italy - Brooklyn Bridge
4) MET - Νότιο Κομμάτι Central Park
5) AMNH - Χάρλεμ - Βόρειο Κομμάτι Central Park
6) Intrepid Museum - Queens (Corona Park) - Roosevelt Island
7) Staten Island Ferry - Financial District - Brooklyn Bridge - Απογευματινός Αγώνας Baseball (Yankee Stadium)
8) Ολοήμερη Αεροπορική Εκδρομή Καταρράκτες Νιαγάρα
9) Coney Island Aquarium - Brooklyn Grand Army Plaza - Top of the Rock
10) Βόλτα Flatiron - Village & High Line
11) πρωινό & απόγευμα ελεύθερο για βόλτες - Θέατρο
12) Cloysters - Fort Tryon Park - Απόγευμα ελεύθερο για βόλτες
13) Woodbury ή Ημερήσια Εκδρομή Φιλαδέλφεια

Ήθελα να ρωτήσω εάν είναι πολύ φορτωμένο?
Έχω ξεχάσει κάτι αξιόλογο να δω ή να κάνω?
Αξίζει να πάμε Governors Island?

Υ.Γ.
Η σύγχρονη τέχνη δεν μας αρέσει και έτσι δεν θα πάμε MOMA & Googenhaim!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το 3 ειναι πολύ φορτωμένο και δεν χρειάζεται να πας στο ESB και νύχτα ( μια φορα αρκεί ) . Το Bronx zoo δεν καταλαβαίνω γιατι το πάτε , αλλα περί ορέξεως ...για το Coney Island θα πρότεινα να αφήσετε τα aquariums και να κάνετε βόλτες στο promenade ( ειναι όμορφα το καλοκαίρι εκει )
Επίσης θα πρόσθετα και λίγο Williamsburg και δεν βλέπω πουθενά Lower east side μην πω και Washington heights.. Επίσης επικεντρώσου στην πόλη , κάνε ατέλειωτες βόλτες , μην προσπαθείς να τα χωρέσεις όλα σε ενα ταξίδι ... Θα ξαναπάς :)
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Το 3 ειναι πολύ φορτωμένο και δεν χρειάζεται να πας στο ESB και νύχτα ( μια φορα αρκεί ) . Το Bronx zoo δεν καταλαβαίνω γιατι το πάτε , αλλα περί ορέξεως ...για το Coney Island θα πρότεινα να αφήσετε τα aquariums και να κάνετε βόλτες στο promenade ( ειναι όμορφα το καλοκαίρι εκει )
Επίσης θα πρόσθετα και λίγο Williamsburg και δεν βλέπω πουθενά Lower east side μην πω και Washington heights.. Επίσης επικεντρώσου στην πόλη , κάνε ατέλειωτες βόλτες , μην προσπαθείς να τα χωρέσεις όλα σε ενα ταξίδι ... Θα ξαναπάς :)
Όσο αναφορά τα ζώα έχουμε τρομερή αγάπη!!! Τι εννοείς promenade? (Είμαι λίγο άσχετος σε ορολογίες) Στο ESB θέλω να πάω και βράδυ απλά για να δω την πόλη από ψηλά και νύχτα.
Τι προτείνεις να δω Williamsburg, Washington Heights και Lower East Side? Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1)Την πόλη απο ψηλά τη νύχτα θα τη δεις απο το top of the rock
2) Coney Island
ImageUploadedByTapatalk1426871504.952627.jpg

ImageUploadedByTapatalk1426871522.524310.jpg

ImageUploadedByTapatalk1426871543.985169.jpg

3) να κανεις βόλτες στα 3 που σου είπα ..
Πάρε μαζί και έναν οδηγό , ψάξε λίγο στο Google
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
1)Την πόλη απο ψηλά τη νύχτα θα τη δεις απο το top of the rock
2) Coney Island
View attachment 115017
View attachment 115018
View attachment 115019
3) να κανεις βόλτες στα 3 που σου είπα ..
Πάρε μαζί και έναν οδηγό , ψάξε λίγο στο Google
Έχω διαβάσει αρκετά (οδηγό DK, Top 10 & Lonely Planet - Όλες τις ιστορίες του site).
Επείδη η εμπειρία μετράει θα σε ακούσω:
- Οι φώτο από Coney Island είναι τέλειες και την όλη φάση με τη θάλασσα την είχα στο μυαλό μου, δεν θα πήγαινα ως εκεί μόνο για Aquarium & Cyclone.
- Στα Washington Heights είχα σκοπό να πάω στο φάρο και την ομώνυμη γέφυρα και από εκεί στο λόφο με το Cloysters & Tryon Park. Έχεις να προτείνεις κάποια διαφορετική τοποθεσία για βόλτα & περατζάδα?
- Θα βάλω στο πρόγραμμα βόλτα στο Lower East Side (πιθανόν με μία επίσκεψη στο Katz Deli) & στο Williamsburg (αφού θα πάω Peter Luger Steak House)....

Τέλος επειδή θα έχει εκπτώσεις μπορεί να μην πάμε Woodbury και εκείνη την ημέρα να κάνουμε βόλτες στην πόλη. Γενικά ξυπνάμε νωρίς, αγαπάμε το περπάτημα και κοιμόμαστε νωρίς (βαριά 23:00-23:30), άρα πιστεύω πως θα έχουμε χρόνο για περπάτημα και ατελείωτες βόλτες!!!

Χίλια ευχαριστώ, οι συμβουλές των έμπειρων είναι πάντοτε χρήσιμες!!!
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Τέλος επειδή θα έχει εκπτώσεις μπορεί να μην πάμε Woodbury και εκείνη την ημέρα να κάνουμε βόλτες στην πόλη. Γενικά ξυπνάμε νωρίς, αγαπάμε το περπάτημα και κοιμόμαστε νωρίς (βαριά 23:00-23:30), άρα πιστεύω πως θα έχουμε χρόνο για περπάτημα και ατελείωτες βόλτες!!!
Έχεις ακούσει για Jet lag;
Το Bronx Zoo δεν με ενθουσιασε. Θα εβαζα το μουσειο φυσικης ιστοριας στην θεση του.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Έχεις ακούσει για Jet lag;
Το Bronx Zoo δεν με ενθουσιασε. Θα εβαζα το μουσειο φυσικης ιστοριας στην θεση του.
Έχω ακούσει για jet-lag. Έχεις κάτι να με συμβουλέψεις!!!
Στο Zoo θα πάω γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ τα ζώα. Σε όποια πόλη πάω το βάζω στο πρόγραμμα. Στο μουσείο φυσικής ιστορίας θα πάω (γράφω A.M.N.H.)....
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Έχω ακούσει για jet-lag. Έχεις κάτι να με συμβουλέψεις!!!
Στο Zoo θα πάω γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ τα ζώα.
Δεν ξερω αν θα ειναι καλυτερα να πας στον Central Park Zoo. Αυτος του Bronx ειναι απο τους πιο φτωχους που εχω παει.

Εγω την 7η μερα αρχισαν να συνερχομαι απο το jet lag οποτε εχε το υποψιν σου
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχω ακούσει για jet-lag. Έχεις κάτι να με συμβουλέψεις!!!
Αν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα είναι 2-3 μέρες πριν ταξιδέψεις να αρχίσεις να προσαρμόζεσαι στην ώρα της Αμερικής. Δηλαδή να κοιμάσαι όσο πιο αργά μπορείς (π.χ. 3-4 π.μ.) και να ξυπνάς αργά..
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα είναι 2-3 μέρες πριν ταξιδέψεις να αρχίσεις να προσαρμόζεσαι στην ώρα της Αμερικής. Δηλαδή να κοιμάσαι όσο πιο αργά μπορείς (π.χ. 3-4 π.μ.) και να ξυπνάς αργά..
Θα παντρεύομαι τότε άρα εκ των πραγμάτων θα κοιμάμαι πολύ αργά!!!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Θα πάμε γαμήλιο ταξίδι με τη σύζυγο για 14 νύχτες στη Νέα Υόρκη από 30/06 έως 14/07.
Θα φτάσουμε με KLM μέσω Amsterdam (φτάνουμε 19:00), θα επιστρέψουμε με Air France μέσω Παρισιού (φεύγουμε 19:30) και θα μείνουμε στο The Court - A St. Giles Premium Hotel με πρωινό κοντά στο Grand Central Terminal.

Έχω κάνει τεράστια προετοιμασία:
- διάβασα τρεις ταξιδιωτικούς οδηγούς (DK, Top 10 & Lonely Planet),
- διάβασα το blog του κ. Ζαχάρου και
- διάβασα όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες του site (και όταν λέω όλες εννοώ όλες).

Αφού σημείωσα ότι μας αρέσει (αξιοθέατα, εκδηλώσεις και φαγητό) έφτιαξα αυτό το προχειρο πρόγραμμα:
Ημέρα Άφιξης:
Ξενοδοχείο - Τ-Mobile - Φαγητό - Υπνος
1η Μέρα:
Bronx Zoo - σνακ: Shake Shack (GCT) - βόλτα τους 42 δρόμους από ΟΗΕ έως Time Sq - γλυκό: Juniors (cheesecake)- Ripley's Believe it or Not - βραδινό: Carnegie Deli (sandwich)
2η Μέρα:
Empire State Building - ψώνια B&H & Macy's (είναι περίοδος εκπτώσεων - μεσημεριανό: Marta Pizza) - βραδινό: 212 Steakhouse (Kobe & Wagyu Beef) - ESB (βράδυ - προαιρετικό ανάλογα τα κέφια)
3η Μέρα:
ΜΕΤ - σνακ: Η&Η Midtown Bagels - Central Park - γλυκό: Magnolia Bakery - Τελεφερικ Roosevelt Island - βρώμικο: Elsayed (πρόταση κ. Ζαχάρου)
4η Μέρα:
Liberty & Ellis Islands - βόλτα Bowling Green - Battery Park City - City Hall Park - μεσημεριανό: China Town - Brooklyn Bridge - πυροτεχνήματα 4/7 από Brooklyn Bridge Park - βραδινό: Shake Shack
5η Μέρα:
πρωινό: Pershing Sq - βόλτα Park Av, Madison Sq, Union Sq, Washington Sq & Greenwich - γλυκο: Max Brenner - μεσημεριανό: Spotted Pig - Ξενοδοχείο - High Line - βραδινό: Pearl Oyster Bar
6η Μέρα:
Μουσείο Φυσικής Ιστορίας - σνακ: Luke's Lobster - γκυκό: Levain Bakery - βόλτα Upper West Side - βόλτα 52 δρόμους και 5η Av (Rockefeller & St. Patrick Cathedral) - βραδινό: Burger Joint - ποτό: 230 Fifth
7η Μέρα:
Brooklyn Bridge - Λιμάνι - Financial District - Little Italy - μεσημεριανό: Lombardi's Pizza - γλυκο: A.G. Biagi - Yankee Stadium (Αγώνας στις 19:05 συνοδεία hot-dog)
8η Μέρα:
Ημερήσια Εκδρομή Καταρράκτες Νιαγάρα με Delta (07:00 αναχώρηση - 19:15 επιστροφή) --> κατευθείαν καναδική πλευρά (καραβάκι & Journey behind the Falls) - Skylon Tower & αν προλάβουμε Marineland (Show με φάλαινες ορκα & μπελούγκα)
9η Μέρα:
Intrepid Museum - σνακ: 5 Napkin Burgers (Hell's Kitchen) - Queens: Flushing Medows Corona Park - Ξενοδοχείο - pre theatre dinner: Del Frisco's - θέατρο: Φάντασμα της Όπερας
10η Μέρα:
Washington Heights (Cloysters & Fort Tryon Park) - Χάρλεμ (Colombus Un. & St. John Divine) - σνακ: 5 Guys Burgers & Fries - Central Park (βόρειο κομμάτι) - βόλτα Upper East Side - Ξενοδοχείο - βόλτα Williamsburg - βραδινό: Peter Luger - ποτό: Maison Premiere ή Dram
11η Μέρα:
Βόλτα Coney Island (Aquarium - Cyclone) - σνακ: Nathan's Famous - Brooklyn (Grand Army Plaza & Βοτανικός Κήπος) - Ξενοδοχείο - βραδινό: εστιατόριο The View
12η Μέρα:
πρωινό: Friends of a Farmer - βόλτα East Village & Lower East Side - μεσημεριανό: Root & Bones - Staten Island Ferry - Ξενοδοχείο - βραδινό: Decoy (για πάπια Πεκίνου)
13η Μέρα:
βόλτα Greenwich Village - SOHO & TRIBECA - μεσημεριανό: Lobster Place - γλυκό: Magnolia Bakery - Ξενοδοχείο - βραδινό: American Cut (1,2 Kg Rib-Eye Tomawawk Steak) - ποτό: Pravda
Ημέρα Αναχώρησης:
Τελευταία Βόλτα - Αεροδρόμιο

Περιμένω συμβουλές και υποδείξεις για διόρθωση.
Υ.Γ.
Δεν μας αρέσει η συγχρονη τέχνη για αυτό δεν έχει MOMA κτλ και αγαπάμε πάρα πολύ τα ζώα.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
επίσης μπορείς να βάλεις στο πρόγραμμα σου το rockfeller center για να δεις την πολύ από ψηλά.επίσης μπορείς να επισκεφτείς και το Intrepid Sea, Air & Space Museum,αν σου αρέσουν τα ελικόπτερα μπορείς να κανεις και μια βόλτα με ελικόπτερο πάνω από το manhattan.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom