ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
Εγώ είχα πάει τέλος Νοέμβρη του 2010. Τέλεια ήταν! Ο καιρός την ημέρα ήταν καταπληκτικός και έκανε κρύο το βράδυ βέβαια, όταν έπεφτε ο ήλιος, σταδικα, μετά τις 6 δηλαδή. Δεν έβρεξε ούτε 1 μέρα και φυσικά κάναμε τα ψώνια! Αν πάρετε μαζί σας prepaid κάρτα, ίσως να μη δουλεύει παντού, να έχετε και εναλλακτική.

Απο τα ξενοδοχεία που δείχνεις, στο LaGuardia, μάλλον θα είναι κάπως μακριά αν κρίνω και απο το όνομα. Το άλλο έχει κοντά μετρό, μπορείτε τη μέρα να κινείστε μ'αυτό και αν θεωρείτε κάποια ώρα επικίνδυνη παίρνετε ταξί, είστε 4 μια χαρά βολεύει.

Black Friday ευτυχώς ήμασταν στο Atlantic City. Έγινε χαμός! Ψώνισα για 20 χρόνια! Αν ήμουν ΝΥ δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα να ψωνίσω, λένε ότι γίνεται πανικός. Ενώ εκεί (είχαμε βέβαια ήδη πάει για τα καζίνο, όχι μόνο για ψώνια, γιατί είναι και κανα 3ωρο απόσταση) ήταν τέλεια, άνετα τα μαγαζιά, λίγος κόσμος, τιμές δεν το συζητάμε! Αυτά...
ελπιζω φιλε αντωνη να μας κανει και μας καλο καιρο το περιμενω αυτο το ταξιδακι πως και πως 2φορες το ειχα κανονισει και το ακυρωσα τελευταια στιγμη.
απο τα ξενοδοχειο κλινω πιο πολυ προς το διαμερισματακι γιατι ειναι διπλα στο μετρο και ειναι ομορφο ασε που εχει και μπαλκονακι επισης ειμαστε οπως ειπες 4 δεν νομιζω να εχουμε προβλημα επισης απο τις κριτικες που διαβαζω κανενας δεν παραπονεθηκε για την περιοχη ισα ισα τα καλυτερα γραφανε.
οσο για τα ψωνια και γω εχω στο νου μου να ψωνισω πολλα λεφτα επισης ειδα οτι στο περσυνο black friday ειχε laptop 15 ιντσες 139 ευρω και ipad 2 300 δολαρια θα φερουμε απο 2-3 ο καθενας να μας βγει τζαμπα το ταξιδι ;)
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση τι είναι ασφαλές και τι όχι και πόσο μετράει αν θα είστε 4,5,15..σε μια περιοχή η οποία δεν είναι και η καλύτερη..(δεν λέω ότι είναι τραγική γιατί τότε δεν θα το συζητάγαμε καθόλου)..
Κινούμαι στην περιοχή κάθε μέρα για δουλειά..η δική μου άποψη είναι ότι δεν είναι ούτε πολύ κοντά στο Μανχάτταν ούτε καλή περιοχή..(αν αυτή η γειτονιά είναι εξαίρεση τι να πω πάω πάσο..ίσως περάσω το πρωί από περιέργεια να δω)...
Το μπαλκόνι που ακριβώς θα σε βοηθήσει στις διακοπές σου μέσα Νοεμβρίου είναι μεγάλη κουβέντα:)
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου ότι είναι προτιμότερο τα λεφτά μας να τα τρώμε σε δραστηριότητες και όχι στο ξενοδοχείο..αλλά μερικές φορές ένα κακό ξενοδοχείο είτε από τοποθεσία είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο..είναι σοβαρή αιτία να μας χαλάσει έως κάποιο βαθμό τις διακοπές μας..άρα δεν είναι απλά ένα κρεβάτι...
Ο καιρός σου εύχομαι να είναι καλός..
Από ψώνια θα το ευχαριστηθείς σίγουρα..αλλά για τα laptop που γράφεις νομίζω θα στεναχωρηθείς λίγο..όταν η τιμή είναι τόσο χαμηλή είναι ελάχιστα τα κομμάτια που υπάρχουν..και οι ουρές μέχρι να ανοίξει το μαγαζί είναι εξωφρενικές..! θα βρείς πάντως laptop σε πολύ καλές τιμές όπως και να έχει..
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση τι είναι ασφαλές και τι όχι και πόσο μετράει αν θα είστε 4,5,15..σε μια περιοχή η οποία δεν είναι και η καλύτερη..(δεν λέω ότι είναι τραγική γιατί τότε δεν θα το συζητάγαμε καθόλου)..
Κινούμαι στην περιοχή κάθε μέρα για δουλειά..η δική μου άποψη είναι ότι δεν είναι ούτε πολύ κοντά στο Μανχάτταν ούτε καλή περιοχή..(αν αυτή η γειτονιά είναι εξαίρεση τι να πω πάω πάσο..ίσως περάσω το πρωί από περιέργεια να δω)...
Το μπαλκόνι που ακριβώς θα σε βοηθήσει στις διακοπές σου μέσα Νοεμβρίου είναι μεγάλη κουβέντα:)
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου ότι είναι προτιμότερο τα λεφτά μας να τα τρώμε σε δραστηριότητες και όχι στο ξενοδοχείο..αλλά μερικές φορές ένα κακό ξενοδοχείο είτε από τοποθεσία είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο..είναι σοβαρή αιτία να μας χαλάσει έως κάποιο βαθμό τις διακοπές μας..άρα δεν είναι απλά ένα κρεβάτι...
Ο καιρός σου εύχομαι να είναι καλός..
Από ψώνια θα το ευχαριστηθείς σίγουρα..αλλά για τα laptop που γράφεις νομίζω θα στεναχωρηθείς λίγο..όταν η τιμή είναι τόσο χαμηλή είναι ελάχιστα τα κομμάτια που υπάρχουν..και οι ουρές μέχρι να ανοίξει το μαγαζί είναι εξωφρενικές..! θα βρείς πάντως laptop σε πολύ καλές τιμές όπως και να έχει..
γιατι να αντιπαρατεθουμε ισα ισα με βοηθας, και γω μην νομιζεις το καλυτερο δυνατο για τις διακοπουλες μου ψαχνω τωρα αν θα το πετυχω θα δειξει στην πορεια
 

helenalalala

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο travelstories και έχω μια απορία για Νέα Υόρκη. Είμαι μισή Ιρλανδή μισή Ελληνίδα και το διαβατήριο μου είναι ιρλανδικό. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα? Σε περιπτώσεις διπλής ιθαγένειας πρέπει να φέρουμε κάποιο χαρτί που να το δηλώνει αυτό? PS το διαβατήριο μου είναι το καινούριο με το τσιπάκι.
 

TPRODROMOS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Μετά από πολύ διάβασμα στο forum αλλά και γενικότερα,Σεπτέμβριο τελικά θα πάω ένα δεκαήμερο στη Νέα Υόρκη.Αν και βλέπω ότι όλοι προτείνετε σαν διαμονή το Manhattan,την περίοδο που έχω επιλέξει βλέπω ότι όλα τα ξενοδοχεία είναι στα ύψη.
Μην έχοντασ λοιπόν τη δυνατότητα για αλλαγή ημερομηνίας,έχω αρχίσει και κοιτάω ξενοδοχεία λίγο πιο απομακρυσμένα.Έχω καταλήξει στο παρακάτω και θα ήθελα εαν κάποιος γνωρίζει να μου πει,εαν αξίζει από άποψη καθημερινής μετακίνησης

http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...ws-Comfort_Inn-Long_Island_City_New_York.html
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δυο στάσεις απ την 5η (με N, Q) κι άλλες τόσες με την 7 για times square? είμαι υπερ. μάλιστα οι πρώτες είναι και υπέργειες και πολύ ανυψωμένες στη συγκεκριμένη στάση άρα έχεις και μια κάποια θέα προς την πόλη. για την περιοχή δεν ξέρω να σου πω, θα μπουν τα τσακάλια να σου πουν
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Η περιοχή δεν έχει κανένα ενδιαφέρον..αλλά αν σου κάνει από τιμή εγώ σου λέω σίγουρα ναι..από εκεί σε 2.5 λεπτά είσαι Μanhattan και συγκεκριμένα lexington και σε 15 είσαι times square...τα τρένα είναι 24/7.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμεινα τον Ιανουάριο στο Country Inn (40-34 Crescent st. Long Island), 4* πεντακάθαρο ξενοδοχείο με λογικές τιμές (70€ τότε), 2 λεπτά απο τη στάση μετρό (Queensboro Plaza). Επόμενη στάση Lexington st (Manhattan) με τις γραμμές N, Q, R, ή 2 στάσεις η Times Square με την γραμμή 7 που είναι express.
Σε 10 λεπτά είσαι απο την πόρτα του ξενοδοχείου στο Manhattan.
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
1,5 μηνακι εμεινε εκλεισα εισητηρια εβγαλα εστα και εκλεισα και ενα καταπληκτικο σπιτακι με θεα τον ποταμο(δεν ξερω ποιον) και τους ουρανοξυστες απεναντι σε τιμη κατω απο τζαμπα.
Το μονο που με απασχολει ειναι οτι θελω να κανω παρα πολλα ψωνια και φοβαμαι μην με σταματησουν στο τελωνειο παραθετω φωτογραφιες απο το σπιτακι
aimageshack.us_a_img109_5228_1t28.jpg


aimageshack.us_a_img196_1520_rkjf.jpg


aimageshack.us_a_img839_9231_7stb.jpg
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πολυ καλο,φαινεται το σπιτακι...
Γιατι να σε σταματησουν στο τελωνειο?αυτο που,πρεπει να προσεξεις,ειναι το βαρος στις βαλιτσες....μην το πληρωσεις,χρυσαφι;)
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
Πολυ καλο,φαινεται το σπιτακι...
Γιατι να σε σταματησουν στο τελωνειο?αυτο που,πρεπει να προσεξεις,ειναι το βαρος στις βαλιτσες....μην το πληρωσεις,χρυσαφι;)
δυνατο ε? οσο και να εψαξα ομορφοτερο δεν βρηκα και ειναι διπλα στο μετρο
εχει τουαλετα και κουζινα κανονικη πλασμα τηλεοραση με καλωδιακη wifi και απιθανη θεα οσο για το βαρος το ελεγχω να μην ξεπερασει τα κιλα που θελω το θεμα ειναι οτι θα παω black friday τετοια εποχη εχουν μισοτιμης ακομα και κορυφαια ειδη τεχνολογιας (ταμπλετες apple ,κινητα ,λαπτοπ) ε ειμαι επιχειρηματικο δαιμονιο δεν μπορω να μην παρω καμια 10αρια ετσι για το καλο ;) το θεμα ειναι οτι αν ανοιξουν τις βαλιτσες για ελεγχο την κατσαμε την βαρκα διαβασα οτι ενας ποδοσφαιριστης ειχε παρει απο την αμερικη 7χιλιαδες δολλαρια μανικετοκουμπα και εφαγε προστιμο 130 χιλιαδες
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Περίπτωση 1η
Αγοράζεις 10-20 ρούχα και 1 ipad και ένα i-οτιστονκορακαβγαζει και δεν δηλώνεις τίποτα. Αν σε σταματήσουν, άντε να φας το ΦΠΑ αλλά κι αυτό παίζει αν δεν πέσεις σε κράνος. Τυπικά όμως, ετοιμάσου να πληρώσεις δασμούς και ίσως κάποιο πρόστιμο. Θα πεις οτι είναι για ιδία χρήση προφανώς.

Περίπτωση 2η
Αγοράζεις 10 ipad (!) και δεν δηλώνεις τίποτα. Αν σε σταματήσουν...ε ρε γλέντια...
Δεν θα πληρώσεις απλά το ΦΠΑ, θα φας και πρόστιμο γιατί θα σε αντιμετωπίσουν σαν (παρα) έμπορο.

Το νου σου βέβαια γιατί τέτοια τσακάλια (με 10 ipad) τα μυρίζουν απο μακριά τα σκυλιά οι τελωνιακοί :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom