ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
Περίπτωση 1η
Αγοράζεις 10-20 ρούχα και 1 ipad και ένα i-οτιστονκορακαβγαζει και δεν δηλώνεις τίποτα. Αν σε σταματήσουν, άντε να φας το ΦΠΑ αλλά κι αυτό παίζει αν δεν πέσεις σε κράνος. Τυπικά όμως, ετοιμάσου να πληρώσεις δασμούς και ίσως κάποιο πρόστιμο. Θα πεις οτι είναι για ιδία χρήση προφανώς.

Περίπτωση 2η
Αγοράζεις 10 ipad (!) και δεν δηλώνεις τίποτα. Αν σε σταματήσουν...ε ρε γλέντια...
Δεν θα πληρώσεις απλά το ΦΠΑ, θα φας και πρόστιμο γιατί θα σε αντιμετωπίσουν σαν (παρα) έμπορο.

Το νου σου βέβαια γιατί τέτοια τσακάλια (με 10 ipad) τα μυρίζουν απο μακριά τα σκυλιά οι τελωνιακοί :)
αυτα τα υποθετω και εγω το θεμα ειναι ποια ειναι η τυπικη διαδικασια ελεγχου
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
συνηθως δεν ελεγχουν τπτ, καθετε ενας και κοιταει τους ταξιδιωτες οταν φτανουν. ουτε καν μου εδωσε σημασια. Τωρα εαν πεσεις σε κανεναν και σε βουτηξει την πατησες. Παντως εχει ειπωθει απο πολλους οτι δεν θα εχεις προβλημα. Εγω θα το ρισκαρα.
Παντως καποια στανταρ διαδικασια δεν υπαρχει!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Την τυπική διαδικασία δεν την βλέπεις καν. Γίνεται πριν φτάσεις στο "δεν έχω να δηλώσω".
Το κερασάκι στην τούρτα είναι η ψευδής δήλωση. Νομίζω οτι ακόμα είναι αδίκημα.

Ξαναλέω, άλλο να φέρεις 1-2 i-τέτοια και απλά να ξεπεράσεις το χρηματικό όριο και άλλο να γεμίσεις μια βαλίτσα με κουτιά. Άσε το επιχειρηματικό σου δαιμόνιο στην Ελλάδα και πήγαινε να απολαύσεις τις διακοπές σου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
τετοια εποχη εχουν μισοτιμης ακομα και κορυφαια ειδη τεχνολογιας (ταμπλετες apple ,κινητα ,λαπτοπ) ε ειμαι επιχειρηματικο δαιμονιο δεν μπορω να μην παρω καμια 10αρια ετσι για το καλο ;)
Περίπτωση 2η
Αγοράζεις 10 ipad (!) και δεν δηλώνεις τίποτα. Αν σε σταματήσουν...ε ρε γλέντια...
Δεν θα πληρώσεις απλά το ΦΠΑ, θα φας και πρόστιμο γιατί θα σε αντιμετωπίσουν σαν (παρα) έμπορο.
Και σε αυτή την περίπτωση, μάλλον θα έχουν δίκιο... o_O:rolleyes:
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
δυνατο ε? οσο και να εψαξα ομορφοτερο δεν βρηκα και ειναι διπλα στο μετρο
εχει τουαλετα και κουζινα κανονικη πλασμα τηλεοραση με καλωδιακη wifi και απιθανη θεα οσο για το βαρος το ελεγχω να μην ξεπερασει τα κιλα που θελω το θεμα ειναι οτι θα παω black friday τετοια εποχη εχουν μισοτιμης ακομα και κορυφαια ειδη τεχνολογιας (ταμπλετες apple ,κινητα ,λαπτοπ) ε ειμαι επιχειρηματικο δαιμονιο δεν μπορω να μην παρω καμια 10αρια ετσι για το καλο ;) το θεμα ειναι οτι αν ανοιξουν τις βαλιτσες για ελεγχο την κατσαμε την βαρκα διαβασα οτι ενας ποδοσφαιριστης ειχε παρει απο την αμερικη 7χιλιαδες δολλαρια μανικετοκουμπα και εφαγε προστιμο 130 χιλιαδες
Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει..αλλά σε ενημερώνω ότι η πραγματικότητα είναι από λίγο έως πολύ διαφορετική..για αρχή κανένα κορυφαίο προϊόν της apple δεν θα το βρείς μισή τιμή..για την ακρίβεια θα το βρείς 50-70$ κάτω και μην σου πω ότι λέω και πολλά..ναι δεν λέω υπάρχουν κάποιες πολύ καλές τιμές σε ηλεκτρικές συσκευές..αλλά να ξέρεις ότι αυτό αφορά ελάχιστα κομμάτια συνήθως και πρέπει να έχεις όρεξη υπομονή και τύχη για να προλάβεις να πάρεις...βλέπεις..εκτός από το Ελληνικό δαιμόνιο υπάρχει και το Αμερικανικο..:)

Μετά από black friday υπάρχει η cyber monday..κάτσε στον καναπέ σου και παρήγγειλε ότι θες..όπως σου είπε και κάποιος άλλος κοίτα να περάσεις καλά..πάρε και κάνα δυο τρία πραγματάκια για εσένα και κάνα στενό φίλο και μην πολύ τρελαίνεσαι γιατί αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου το έχουν και κάποια ακόμα εκατομμύρια κόσμος..
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει..αλλά σε ενημερώνω ότι η πραγματικότητα είναι από λίγο έως πολύ διαφορετική..για αρχή κανένα κορυφαίο προϊόν της apple δεν θα το βρείς μισή τιμή..για την ακρίβεια θα το βρείς 50-70$ κάτω και μην σου πω ότι λέω και πολλά..ναι δεν λέω υπάρχουν κάποιες πολύ καλές τιμές σε ηλεκτρικές συσκευές..αλλά να ξέρεις ότι αυτό αφορά ελάχιστα κομμάτια συνήθως και πρέπει να έχεις όρεξη υπομονή και τύχη για να προλάβεις να πάρεις...βλέπεις..εκτός από το Ελληνικό δαιμόνιο υπάρχει και το Αμερικανικο..:)

Μετά από black friday υπάρχει η cyber monday..κάτσε στον καναπέ σου και παρήγγειλε ότι θες..όπως σου είπε και κάποιος άλλος κοίτα να περάσεις καλά..πάρε και κάνα δυο τρία πραγματάκια για εσένα και κάνα στενό φίλο και μην πολύ τρελαίνεσαι γιατί αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου το έχουν και κάποια ακόμα εκατομμύρια κόσμος..
κοιτα στο θεμα τιμων εχεις αδικο περυσι δινανε acer laptop με 130 ευρω και ipad 2 wifi το μεγαλο οχι το μινι 240 ευρω και i7 επεξεργαστη 320 ευρω οταν ακομα και σημερα τον εχουν στο σκρουτζ 550 το αν θα τα προλαβεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο πιθανοτατα να μην προλαβουμε πολλα πραγματα μιας και σε αφηνουν να παρεις μονο 1
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
κοιτα στο θεμα τιμων εχεις αδικο περυσι δινανε acer laptop με 130 ευρω και ipad 2 wifi το μεγαλο οχι το μινι 240 ευρω και i7 επεξεργαστη 320 ευρω οταν ακομα και σημερα τον εχουν στο σκρουτζ 550 το αν θα τα προλαβεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο πιθανοτατα να μην προλαβουμε πολλα πραγματα μιας και σε αφηνουν να παρεις μονο 1
Αυτό που μου λες για το ipad θα ήταν κάποια προσφορά σε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα που θα αφορά 3-5 κομμάτια για τους πρώτους 3-5 που θα μπούν στο μαγαζί που θα έχουν στήσει αντίσκηνο έξω από το μαγαζί και εγώ δεν ξέρω πόσες ώρες πριν..άρα το θεωρώ μη ρεαλιστικό σενάριο..από εκεί και πέρα δεν είπα ότι δεν υπάρχουν καλές τιμές..και ότι μπορεί πραγματικά να πάρεις κάτι αξιόλογο σε καλή τιμή..για την ποσότητα έχω ενστάσεις..και για την ευκολία που πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει αυτό..σε κάθε περίπτωση δικός σου είναι ο χρόνος το ταξίδι και μπορείς να τον διαχειριστής όπως θέλεις..εγώ σου εύχομαι να μπορέσεις να πάρεις ότι θέλεις..
 

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα!
Πολυ νεο μέλος και σε 2 βδομαδες θαμαι ΝΥ, οποτε οπως καταλαβενετε θελω καποια βοηθεια...

Φτανω στο Newark και φευγω απο JFK.

Απο Newark για να παω Manhattan τι προτεινετε;
Απο Manhattan σε JFK;
Τροποι πληρωμης γενικα εκει; Πιστωτικη ή μετρητα; Εχει προμηθεια η πιστωτικη;

Συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος απλα αργησα να τα ψαξω και εχω μονο κανα 10ημερο ακομη....

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τροποι πληρωμης γενικα εκει; Πιστωτικη ή μετρητα; Εχει προμηθεια η πιστωτικη;
Γενικα,ολοι οι Αμερικανοι χρησιμοποιουν πιστωτικη για τα παντα...εσυ θα δεις τι σε βολευει.Να εχεις λιγα δολ.μαζι σου και την καρτα σου.
Η πιστωτικη,εχει εξοδα,οταν τραβας μετρητα,απο ΑΤΜ.Γιαυτο,πρεπει να τηλ.στην τραπεζα σου να ρωτησεις...
Πριν φυγεις,θα τους παρεις τηλεφωνο,επισης,για να ενημερωσεις για ποσο καιρο θα μεινεις εκει,για να μην στην μπλοκαρουν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom