ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Καλησπερα και απο μενα!
Πολυ νεο μέλος και σε 2 βδομαδες θαμαι ΝΥ, οποτε οπως καταλαβενετε θελω καποια βοηθεια...

Φτανω στο Newark και φευγω απο JFK.

Απο Newark για να παω Manhattan τι προτεινετε;
Απο Manhattan σε JFK;
Τροποι πληρωμης γενικα εκει; Πιστωτικη ή μετρητα; Εχει προμηθεια η πιστωτικη;

Συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος απλα αργησα να τα ψαξω και εχω μονο κανα 10ημερο ακομη....

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
εγω οταν επισκεπτομαι την αμερικη οπως κ πολλες αλλες χωρες με συναλλλαγμα που εχουν citibank τραπεζες τραβαω απο εκει....κανεις εναν λογαριασμο στην citibank κ καθε φορα που βγαινεις εκτος τραβας οσα θες,οποτε θες,χωρις να κρατας πολλα λεφτα μαζι σου...βαζεις ευρω απο δω,βγαζεις δολαρια απο αμερικη απο ατμ που ναι σε καθε γωνια χωρις χρεωσεις....
 

sDT

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Καλησπέρα στην παρέα! Χρόνια παρακολουθώ το site αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να συμμετέχω σε συζήτηση.

Μόλις έκανα κράτηση για Νέα Υόρκη την περίοδο των Χριστουγέννων και έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω:

1) για ψώνια στο woodbury commons αξίζει να πάει κανείς; Έχοντας διαβάσεις όλες τις ιστορίες και τις περισσότερες συζητήσεις για το Big Apple, παρατηρώ ότι οι απόψεις διίστανται. Μπορεί κάποιος να μου αναφέρεις ενδεικτικά κάποιες τιμές; Ενδιαφέρομαι για τις αμερικάνικες κυρίως εταιρίες (Ralph Lauren, Timberland, Nautica, Nike κτλ). Διάβαζα ότι το κόστος να πας είναι 40$ και αναρωτιέμαι αν αξίζει να ψωνίσει κανείς εκεί ή να ψάξει στο κέντρο της πόλης; Επειδή δεν είμαι φαν το σπορ αλλά τα υπόλοιπα μέλη θέλουν να κάνουν τις αγορές τους, έχει οριστεί ένα ποσό των 500-600 ευρώ για ψώνια και σκέφτομαι να διαθέσουμε μία μέρα όλη εκεί, ώστε να μην χαθεί χρόνος για τα υπόλοιπα. Επίσης, γνωρίζει κανείς αν έχουν εκπτώσεις αυτές τις μέρες (18/12-26/12);

2) Χαζεύοντας στο street view της google είδα ότι οι Νεοϋορκέζοι χρησιμοποιούν αρκετά το ποδήλατο. Αξίζει να νοικιάσει κανείς και να γυρίσει μεγάλο μέρος του κέντρου με αυτό; Βλέπω ότι πολλά τα site νοικιάζουν στους τουρίστες μόνο για το Central Park αλλά προσωπικά θα ήθελα να γυρίσω μέρος του Μανχάταν με ποδήλατο.

3) Υπάρχει κάποιο μπαράκι ή καφέ με θέα την πόλη; π.χ σε κάποιον ουρανοξύστη.

4) Βόλτα στις πιο κακόφημες γειτονιές (βλ. Χάρλεμ) μπορεί να πάει κανείς ή θα έχει προβλήματα;

Αυτά για αρχή.. Σίγουρα θα ανακύψουν και άλλα και θα επανέλθω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
 
Last edited:

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
3) Υπάρχει κάποιο μπαράκι ή καφέ με θέα την πόλη; π.χ σε κάποιον ουρανοξύστη.

4) Βόλτα στις πιο κακόφημες γειτονιές (βλ. Χάρλεμ) μπορεί να πάει κανείς ή θα έχει προβλήματα;
.
3) http://www.230-fifth.com/the-space.html
4) Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Πήγα, περπάτησα, μπήκα σε μικρά mini market, σε μικρά μαγαζιά με ρούχα όχι τουριστικά, σε εκκλησία με καθόλου τουρίστες και παρακολούθησα. Αντίθετα θα έλεγα ότι ήταν περισσότερο ευγενικοί από ότι το υπόλοιπο Manhattan.
Δεν ξέρω τι γίνεται στο Bronx που δεν πήγα και έχω ακούσει ότι ίσως είναι λίγο επικίνδυνο. Ομως δεν πήγα και δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά.
Θα περάσεις τέλεια!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
1)Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να πει με σιγουριά αν αξίζει η όχι..σίγουρα υπάρχουν καλές τιμές..σίγουρα θα βρείς να πάρεις κάποια πράγματα..εγώ θα σου πω ότι δεν ξέρω κανέναν που ήρθε εδώ και περιόρισε τα ψώνια του σε μια μέρα..η πόλη είναι γεμάτη προσφορές/μαγαζιά και αν υπάρχουν γυναίκες στην παρέα σίγουρα δεν αρκεί μια μέρα..:)
Από 10-15 νοεμβρίου μέχρι και περίπου έναν μήνα μετά τις γιορτές υπάρχουν συνεχόμενα πολύ καλές εκπτώσεις..εγώ προσωπικά προτιμώ τα century 21 και πιο συγκεκριμένα το κατάστημα που είναι: 1085 Old Country Road Westbury, NY 11590..στον ίδιο δρόμο υπάρχει και ένα πολύ ωραίο mall το: Roosevelt Field Mall..δεν είναι με την λογική ενός outlet..αλλά υπάρχουν οργανωμένα μαγαζάκια για όλα τα γούστα και πορτοφόλια..έχει μέσα στο mall και την γνωστή αλυσίδα macy's και bloomingdales..στον ίδιο δρόμο υπάρχει και το cheesecake factory..καλή επιλογή φαγητού, γλυκού..

2)Πραγματικά υπάρχουν υπέροχες διαδρομές να κάνεις με ποδήλατο στην NY..αλλά φίλε μου όχι αυτή την εποχή..νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο..αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις ποδήλατο σου δανείζω δυο που έχω να πας όπου θέλεις:)

3)Ξέρω αρκετά που λειτουργούν μόνο καλοκαίρι που οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν..τον χειμώνα είναι όλα σε κλειστούς χώρους και για να είμαι ειλικρινής ένα δυο που έχω δοκιμάσει δεν έχουν την ανάλογη θέα..εγώ προσωπικά δεν έχω να προτείνω κάποιο..

4)Η Νέα Υόρκη είναι μια μεγάλη πόλη..με πολύ κόσμο..με πολλές διαφορετικές εθνικότητες που προσπαθούν να ζήσουν αρμονικά..πολύ πολύ τουρισμό εσωτερικό και εξωτερικό..σε γενικές γραμμές θεωρείτε πολύ ασφαλής..αλλά μην γελιέσαι..έχει και αυτή μεγάλες αδυναμίες και να είσαι σίγουρος ότι συμβαίνουν αρκετά άσχημα..το 90% συμβαίνει στο Brooklyn,Bronx,Harlem..με αυτή τη σειρά..
Mπορείς να κινηθείς και στις τρεις περιοχές αυτές με μεγάλη ασφάλεια..αλλά στα πάντα υπάρχουν και όρια και καλό είναι να μην ξεπερνιούνται..μπορείς να χαζέψεις να φύγεις λίγο από τα τουριστικά μέρη..αλλά μην το παρακάνεις..δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος..δεν θα δεις τίποτα ιδιαίτερο πραγματικά..μόνο πολλά projects..φτώχεια,δυστυχία και μια γενική ασχήμια..μπορείς αν θέλεις να χαζέψεις στο Harlem στους 125 δρόμους..και να φτάσεις μέχρι το τέλος του δρόμου που έχει ένα πολύ ωραίο bbq restaurant το: dinosaur Bar-B-Que στους 700 W. 125th St at 12th 10027.
θα πάρεις μια ασφαλή ιδέα λίγο έξω από τα τουριστικά πρότυπα..θα περάσεις ένα δυο projects..και στο τέλος της διαδρομής σου στο εστιατόριο να θυμάσαι ότι πριν χρόνια από εκεί δεν πέρναγες ούτε μέσα σε τανκ:)
 

sDT

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@Boxeraki
1) θα υπάρχουν και γυναίκες αλλά όλοι πάμε με τη λογική να αγοράσουμε κάτι που θα αξίζει και δεν θα βρούμε στην Αθήνα σ'αυτές τις τιμές. π.χ αγόρασα πριν λίγο καιρό αθλητικά παπούτσια στα 110€. Αν βρω τα ίδια (μοντέλο ενός χρόνου) με έκπτωση 50-60% + τη διαφορά δολαρίου/ευρώ, δηλαδή στα 30-35€, φυσικά και θα τα πάρω. Επίσης, έχω κατά νου να δω για ένα μπουφαν. Όταν αυτό έχει στην Αθήνα 400€ (αμερικάνικης εταιρίας) και το βρω -60%, θα το αγοράσω. Μου έχουν πει φίλοι ότι αυτές τις εκπτώσεις τις βρίσκεις στην Αμερική, απλώς δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να πας στο εκάστοτε κατάστημα της εταιρίας στο Μανχάταν ή να προτιμήσεις το outlet, που και τα βρίσκεις όλα μαζί, και μπορεί να βρεις κάποιες φοβερές ευκαιρίες.
Για το Century21 έχω ξαναδιαβάσει και σίγουρα θα πάμε.

2) Σε όσα ταξίδια έχω χρησιμοποιήσει ποδήλατο πιστεύω ότι γνώρισα πολύ καλύτερα την πόλη, είτε από το να περπατάω, είτε να χρησιμοποιώ τα μέσα. Φυσικά, αν δω χιόνια, βροχή και θερμοκρασίες στο 0, θα προτιμήσω το βρώμικο μετρό τους (έτσι μου έχουν πει)..

3) οι μεγάλοι ουρανοξύστες πώς και δεν έχουν κάτι; Δεν με ενδιαφέρει τόσο για το ποτό, όσο για έναν ζεστό καφέ με τη NYC στα πόδια μου!

4) Κατάλαβα.. Ισχύει η λογική "πάμε αλλά προσέχουμε.."
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το 230 fifth λειτουργεί και το χειμώνα. Πήγα Ιανουάριο βράδυ. Εχει σόμπες και σου δίνουν και κουβέρτα αν θέλεις.
Είναι τέλεια και η θέα σε κάνει να ξεχνάς το κρύο.
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@Boxeraki
1) θα υπάρχουν και γυναίκες αλλά όλοι πάμε με τη λογική να αγοράσουμε κάτι που θα αξίζει και δεν θα βρούμε στην Αθήνα σ'αυτές τις τιμές. π.χ αγόρασα πριν λίγο καιρό αθλητικά παπούτσια στα 110€. Αν βρω τα ίδια (μοντέλο ενός χρόνου) με έκπτωση 50-60% + τη διαφορά δολαρίου/ευρώ, δηλαδή στα 30-35€, φυσικά και θα τα πάρω. Επίσης, έχω κατά νου να δω για ένα μπουφαν. Όταν αυτό έχει στην Αθήνα 400€ (αμερικάνικης εταιρίας) και το βρω -60%, θα το αγοράσω. Μου έχουν πει φίλοι ότι αυτές τις εκπτώσεις τις βρίσκεις στην Αμερική, απλώς δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να πας στο εκάστοτε κατάστημα της εταιρίας στο Μανχάταν ή να προτιμήσεις το outlet, που και τα βρίσκεις όλα μαζί, και μπορεί να βρεις κάποιες φοβερές ευκαιρίες.
Για το Century21 έχω ξαναδιαβάσει και σίγουρα θα πάμε.

2) Σε όσα ταξίδια έχω χρησιμοποιήσει ποδήλατο πιστεύω ότι γνώρισα πολύ καλύτερα την πόλη, είτε από το να περπατάω, είτε να χρησιμοποιώ τα μέσα. Φυσικά, αν δω χιόνια, βροχή και θερμοκρασίες στο 0, θα προτιμήσω το βρώμικο μετρό τους (έτσι μου έχουν πει)..

3) οι μεγάλοι ουρανοξύστες πώς και δεν έχουν κάτι; Δεν με ενδιαφέρει τόσο για το ποτό, όσο για έναν ζεστό καφέ με τη NYC στα πόδια μου!

4) Κατάλαβα.. Ισχύει η λογική "πάμε αλλά προσέχουμε.."
1) Μακαρι να βρουμε τετοιες τιμες (φευγω και γω σε λιγες μερες) αλλα να σου πω την αληθεια μεχρι στιγμης σε οσα μαγαζια εχω δει τα φυλλαδια που βγαζουν για black friday σε ρουχα και παπουτσια nike εχουν καλες τιμες σε παρδαλα σχεδια σε παπουτσια και fleace ζακετακια. Ελπιζω στο woodburys να ειναι καλυτερα τα πραγματα.
Διαβασα οτι αν κλεισεις εισητηριο με λεωφορειο μεσω ιντερνετ πληρωνεις καπου 8-9 ευρω.
 

sDT

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
1) Μακαρι να βρουμε τετοιες τιμες (φευγω και γω σε λιγες μερες) αλλα να σου πω την αληθεια μεχρι στιγμης σε οσα μαγαζια εχω δει τα φυλλαδια που βγαζουν για black friday σε ρουχα και παπουτσια nike εχουν καλες τιμες σε παρδαλα σχεδια σε παπουτσια και fleace ζακετακια. Ελπιζω στο woodburys να ειναι καλυτερα τα πραγματα.
Διαβασα οτι αν κλεισεις εισητηριο με λεωφορειο μεσω ιντερνετ πληρωνεις καπου 8-9 ευρω.
https://www.woodburybus.com/
Αυτό εννοείς; 40$ μου βγάζει το συγκεκριμένο.

Φίλος που έχει πάει δύο-τρία χρόνια πριν, μου έχει πει ότι αν ψάχνεις στο ίντερνετ κωδικούς από κουπόνια και έχεις όρεξη να ψάχνεις τα outlet, έχει πολλές ευκαιρίες.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
τελικα πρεπει να δηλωσεις στο τελωνειο γυρνωντας τις αγορες σου ή μονο οτι αφορα ηλεκτρονικα;
τι γινεται ρε παιδια με αυτο;ολοι με βαλιτσαρες γυρνανε αλλα δηλωνουν κατι;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
τελικα πρεπει να δηλωσεις στο τελωνειο γυρνωντας τις αγορες σου ή μονο οτι αφορα ηλεκτρονικα;
τι γινεται ρε παιδια με αυτο;ολοι με βαλιτσαρες γυρνανε αλλα δηλωνουν κατι;
Γιατι σε ενδιαφερει Νενα?θα πας και Αμερικη?...:D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ε καποια στιγμη θα πρεπει να παω κ γω να δαγκωσω αυτο το μηλο, καθαρα για θεμα shopping ομως δεν με ελκυει κατι αλλο εκει να πω την αμαρτια μου μονο η apple χαχαχαχ
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
https://www.woodburybus.com/
Αυτό εννοείς; 40$ μου βγάζει το συγκεκριμένο.

Φίλος που έχει πάει δύο-τρία χρόνια πριν, μου έχει πει ότι αν ψάχνεις στο ίντερνετ κωδικούς από κουπόνια και έχεις όρεξη να ψάχνεις τα outlet, έχει πολλές ευκαιρίες.
δεν ξερω ακριβως που το διαβασα εχω διαβασει τοσα αυτες τις μερες για νεα υορκη που εχω παθει κοκομπλοκο αλλα διαβασα οτι αν πας απο κει πληρωνεις 40 δολλαρια αν το κλεισεις μεσω νετ πληρωνεις 9 νομιζω μπορει να ειναι καμια εταιρια με λεωφορεια δεν ξερω θα το ψαξω και θα σου πω απλα εχε υποψιν σου οτι με τοσα λεφτα πας πηγαινε ελα ουασιγκτον αρα στανταρ υπαρχει κατι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.069
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom