Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Και μια αλλη απορια,που μου δημιουργηθηκε τελευταια.
Οταν κλεινεις ξενοδοχειο σε χωρα εκτος ευρω και σου λεει οτι πληρωνεις στο τοπικο νομισμα,πως ακριβως γινεται?
Δηλαδη,κρατας μετρητα στο τοπικο νομισμα να πληρωσεις και δεν μπορεις κανονικα με την καρτα σου?

αν θες να πληρώσεις μετρητά τότε θα είναι στο νόμισμα της χώρας(αν και σε πολλά μέρη δέχονται και Ε,αλλά αυτό το ρωτάς εκεί)
τώρα, αν δεν θες να πληρώσεις με μετρητά ,σου χρεώνουν τη κάρτα κανονικά και κάνει τη μετατροπή η τράπεζά σου σε Ε .
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Το λεω επειδη λεει για πληρωμη σε τοπικο νομισμα και το αναφερει με εντονα γραμματα.Αρα,συμφωνα με αυτο που λες,ισχυει μονο για μετρητα.Τοτε ΟΚ.
Με την καρτα,κανονικα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οταν πληρωνεις κατι με καρτα σε αλλο νομισμα η τραπεζα κραταει προμηθεια συναλλαγματος. Αρα δεν ισχυει μονο για κας.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οταν πληρωνεις κατι με καρτα σε αλλο νομισμα η τραπεζα κραταει προμηθεια συναλλαγματος. Αρα δεν ισχυει μονο για κας.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς; Όταν πληρώνεις με την κάρτα δεν υπάρχει καμιά προμήθεια. Μόνο όταν βγάζεις χρήματα από ΑΤΜ υπάρχει προμήθεια. Μέχρι τώρα όπου έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα μου (ξενοδοχείο, εστιατόριο, καταστήματα), δεν έχω επιβαρυνθεί ούτε με ένα λεπτό παραπάνω από την αρχική τιμή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν ειναι χρεωστικη σε χρεωνει, αν ειναι πιστωτικη τοτε μπορει να εχεις δικιο (δεν ειχα ποτε πιστωτικη, δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω).
Και μονο οταν πληρωνεις σε αλλο νομισμα ετσι; Οχι σε ευρω
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...(δεν ειχα ποτε πιστωτικη, δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω)...
Mέγα λάθος... δεν πληρώνεις προμήθειες, δεν κουβαλάς μαζί σου χρήματα και συνήθως οι μετατροπές γίνονται σε πολύ καλή ισοτιμία...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Mέγα λάθος... δεν πληρώνεις προμήθειες, δεν κουβαλάς μαζί σου χρήματα και συνήθως οι μετατροπές γίνονται σε πολύ καλή ισοτιμία...
Και με την prepaid μια χαρα βολευομαι. Εχω και το κεφαλακι μου ησυχο σε περιπτωση που μου την κλεψουν...τανκς αλλα δε θελω
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Mέγα λάθος... δεν πληρώνεις προμήθειες, δεν κουβαλάς μαζί σου χρήματα και συνήθως οι μετατροπές γίνονται σε πολύ καλή ισοτιμία...
Κι εγώ αυτό ξέρω...

Και με την prepaid μια χαρα βολευομαι. Εχω και το κεφαλακι μου ησυχο σε περιπτωση που μου την κλεψουν...τανκς αλλα δε θελω
Μα και με την prepaid δεν πληρώνεις προμήθεια. Το μόνο πρόβλημα που είχα πέρσυ με την prepaid στη Βουδαπέστη, ήταν ότι είχε πολύ μικρό ημερήσιο όριο ανάληψης από ΑΤΜ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μαλλον δεν εγινα κατανοητος και μπερδευτηκαμε.
Οταν πληρωνεις με καρτα η τραπεζα κανει τα χρηματα σου συναλλαγμα και μετα τα πιστωνει στο λογαριασμο του δικαιουχου στο νομισμα της χωρας του (ειναι μια εσωτερικη διαδικασια που δεν την καταλαβαινεις). Π.χ. Αν εσυ αγορασεις κατι απο μια αγγλικη σελιδα και σου λεει οτι κοστιζει 400 ευρω ή 350 λιρες αγγλιας, η καρτα σου χρεωνεται με 350 λιρες συμφωνα με την ισοτιμια που πουλαει η τραπεζα σου. Η μετατροπη δε γινεται συμφωνα με την κεντρικη ισοτιμια. Οποτε εσυ χρεωνεσεναι πχ με 405 ευρω ενω η κεντρικη ισοτιμια 400 ευρω οπως σου λεει το σαιτ. Αυτο αποκαλω προμηθεια που κραταει η τραπεζα. Οπως ακριβως κανεις συναλλαγμα αλλα διαμεσου καρτας.
Δεν ξερω αν σε μπερδεψα περισσοτερο αλλα ειναι τετοια η ωρα που δυσκολευομαι να το εξηγησω καλυτερα
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Να ρωτήσω τα παιδιά που επέστρεψαν αυτές τις ημέρες απο Βουδαπέστη...χιόνιζε καθόλου?
Κ επίσης ξεκίνησαν να στολίζουν τα χριστουγεννιάτικα?
 

kate mos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Καλησπερα,

σκεφτομαι να κανω ενα συντομο ταξιδακι στην Βουδαπεστη,θα μπορουσατε να με κατατοπισετε σχετικα με τα πιο σημαντικα μνημεια,μερη που θα μπορουσα να επισκεπτω,καθως και με προτασεις για νυχτερινη ζωη με ζωντανη μουσικη και φαγητο?

ευχαριστω εκ των προτερων
 

kate mos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

φτανουμε Βουδαπεστη στις 5,00 το απογευμα και το ξενοδοχειο μας ειναι κοντα στο Κοινοβουλιο.Προκειμενου να κερδισουμε χρονο για να κανουμε και καμια βολτα, ειναι πιο γρηγορο να παρουμε το λεωφορειο-μετρο ή να κλεισουμε ενα μινι bus? και τι ακριβως μενει ανοικτο μετα τις 18,00 για να μην χασουμε εντελως τη μερα...αν και εχουν γραφτει πολλα για την Βουδαπεστη, εχω χαθει λιγο...θα μπορουσε καποιον να με βοηθησει?thanks...:xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.462
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom