Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάντα βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να πας για να πάρεις το εισιτήριο εισόδου στο Κοινοβούλιο και εκείνη την ώρα να ξεκινά ξενάγηση στη γλώσσα που θέλεις και, εφόσον υπάρχουν ελεύθερες θέσεις, να μπεις μέσα χωρίς να χρειαστεί να περιμένεις.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Έτσι ακριβώς είναι... Μπορεί να στο ανανεώσει κάποιος από Ελλάδα (δοκιμασμένο) αλλά καλύτερα να έχεις αρκετά λεφτά μέσα στο κινητό πριν φύγεις για να μην ψάχνεσαι μετά.
Α! ωραία, σ' ευχαριστώ για την πληροφορία! :lol:
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
δεν ξερω τι λεει η βονταφον, αλλά εγώ ανανέωσα το χρόνο ομιλίας μου με κωδικό που μου έστειλαν οι δικοί μου απο εδώ.. όλα αυτά πριν 2 μήνες..


Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
δεν ξερω τι λεει η βονταφον, αλλά εγώ ανανέωσα το χρόνο ομιλίας μου με κωδικό που μου έστειλαν οι δικοί μου απο εδώ.. όλα αυτά πριν 2 μήνες..
Είχες καθόλου μονάδες εκείνη τη στιγμή; Γιατί αυτό είναι ουσιαστικά το θέμα ότι από το εξωτερικό η κλήση στην εκάστοτε υπηρεσία ανανέωσης χρεώνεται. Επομένως αν δεν έχεις μονάδες δεν μπορείς να την καλέσεις. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
Είχες καθόλου μονάδες εκείνη τη στιγμή; Γιατί αυτό είναι ουσιαστικά το θέμα ότι από το εξωτερικό η κλήση στην εκάστοτε υπηρεσία ανανέωσης χρεώνεται. Επομένως αν δεν έχεις μονάδες δεν μπορείς να την καλέσεις. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία.
κοιτα ουτε για σμς δεν ειχα υπολοιπο.. πάντως θυμάμαι οτι για να ανανεωσω δεν πηρα το ιδιο νούμερο που καλούμε στην ελλάδα, το οποίο λογικά το έχουν ορθως δίχως χρέωση..

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Δεν ξέρω τώρα τι να σου πω γιατί δε θυμάμαι ποιο νούμερο είχαμε καλέσει για την ανανέωση. Ίσως να έπρεπε να καλέσουμε άλλο νούμερο. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι εν τέλη καταφέραμε να ανανεώσουμε, έστω και μέσω Ελλάδας. :D:D :p
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Απ' ότι ξέρω, όχι. Ισχύει μόνο για το Κοινοβούλιο. Δεν χρειάζεται να είσαι γκρουπάκι. Υπάρχουν προκαθορισμένες ώρες για τις ξεναγήσεις. Για παράδειγμα σου λέει ότι στα αγγλικά οι ξεναγήσεις είναι στις 11 στις 12.30 και στις 3. Εσύ επιλέγεις ποια ώρα σε βολεύει και κλείνεις θέση. Αν κλείσεις για πχ στις 3, πας στη δεύτερη ουρά 10-15 λεπτά νωρίτερα και περιμένεις μαζί με πολλούς άλλους από διάφορες χώρες. Τα γκρουπ δηλαδή δεν αποτελούνται από άτομα που είναι γνωστά μεταξύ τους. Η ξενάγηση διαρκεί περίπου 50 λεπτά. Η ξενάγηση είναι δωρεάν για τους πολίτες της Ευρωπαικής Ένωσης.

Xρειάζεται διαβατήριο για να αποδείξεις ότι είσαι πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή μπορώ να δείξω ταυτότητα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Xρειάζεται διαβατήριο για να αποδείξεις ότι είσαι πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή μπορώ να δείξω ταυτότητα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
Όπως σου λέει και ο jpsih, εφόσον η ταυτότητα είναι με λατινικούς χαρακτήρες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Xρειάζεται διαβατήριο για να αποδείξεις ότι είσαι πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή μπορώ να δείξω ταυτότητα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
Αν μπορείς να πείσεις τον υπάλληλο ότι το μπλε πλαστικοποιημένο χαρτάκι που το δείχνεις είναι η επίσημη Ελληνική ταυτότητα, είσαι ΟΚ...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν μπορείς να πείσεις τον υπάλληλο ότι το μπλε πλαστικοποιημένο χαρτάκι που το δείχνεις είναι η επίσημη Ελληνική ταυτότητα, είσαι ΟΚ...
Πάντως η αδερφή μου πέρσυ ταξίδεψε και, κατά συνέπεια, μπήκε και στο κοινοβούλιο με την ταυτότητά της χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.464
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom