Basketball

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
@prefontaine

Συμφωνούμε σε όλα για τον Κατσικάρη.
Για Σπανούλη τον έβαλα πρώτο στη λίστα των τραγικών και ας παίζει στην ομάδα μου. Δες το αρχικό μου μήνυμα. Σου εξήγησα απλά και ότι η στατιστική του Σπανούλη γράφει 1ο πόντους και 5 ασιστ. Ε και ; ΤΡΑΓΙΚΟΣ ηταν. Τώρα που είδες εσύ να καλύπτω τον Σπανούλη ειλικρινά δεν ξέρω.

Για εμένα ήταν ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ και ο Καλάθης. Σου είπα δεν οργάνωσε καλά, έκανε κρίσιμα λάθη και σκόραρε μόνο στην αρχή του αγώνα και στο τέλος όταν είχαν κριθεί όλα.

Αν εσύ επειδή γυρισε στην ομάδα σου τον είδες θετικό με γεια σου και χαρά σου.
Για εμένα και οι δύο έπαιξαν χάλια.
Αν σε ικανοποιεί να σου πω ότι ο Σπανούλης έπαιξε πιο χάλια, στο λέω. Ναι ήταν χειρότερος, γιατί ο Καλάθης τουλάχιστον είχε μια έξαρση στο τέλος. Τι να το κάνω όμως όταν ο Καλάθης έπαιξε 30 λεπτά και στα 29 ήταν αρνητικότατος και στο 1 θετικός, όταν το ματς ουσιαστικά είχε τελείωσει. Και εννοείται ότι ειχα περισσότερες απαιτήσεις από τον Σπανουλη παρά τον Καλαθη
Καταρχας ποιος είπε οτι είμαι Παναθηναικός...Μόνος σου το υπέθεσες.Απλα είπα για οπαδικά επειδή από το νικ σου είδα οτι είσαι Ολυμπιακός.

Δεύτερον δεν είπα οτι τον καλύπεις ουτε θελω να με ικανοποιήσεις. Έχω σχηματίσει άποψη για τον κάθε έναν στην Εθνική σε αυτό το τουρνουά πλεον. Μέχρι και τον γιατρο που λέει ο λόγος...

Ο Καλάθης δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με την Εθνική αλλα μεχρι να τον λέμε μπροστάρη της κατάστασης απέχει πολύ.

Τελος από τα λεγόμενά σου δεν έχει σημασία όταν η μπάλα καίει στα τελευταία λεπτά ποιος σκοράρει...Στην προκειμένη ο Καλάθης..Με την ίδια λογική τι να κάνεις έναν Σπανούλη που είναι αρνητικός 39 λεπτά και τραβά μόνο στο τελευταίο...Και παίρνει μια ευρωλίγκα με τη Ρεάλ και βγάζει φάτσα κάρτα το Πριντ με το Καλάθη στην Πόλη και που καθαρίζει σαν αυγό μόνος την Τσσκα φέτος στο τελευταίο λεπτό μετα από 0/11

Συμφωνούμε σε πολλά διαφωνούμε (σε μικρό βαθμό) σε ένα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για να το κλείνουμε:
1. Αν και Ολυμπαικός πρωτον από όλους έκραξα τον Σπανούλη.
2. Τον Καλάθη τον είπα μπροστάρη της αντίδρασης που έβγαλε η ομάδα το τελευταίο λεπτό. Προφανώς το είπα για υπερ του. Τι δεν κατάλαβες;
3. Στο τελευταίο λεπτό για εμένα το ματς είχε κριθεί. Οι Ισπανοί δεν αυτοκτονουν σε ματς με 7 πόντους διαφορά,
4. Η ομάδα είχε τις περισσότερες απαιτήσεις απο Σπανούλη, Μπουρούση, Ζήση και Καλάθη. Και αυτοί για εμένα ήταν οι χειρότεροι. Κουφός και Αντε ήταν σαφώς καλύτεροι τους και ο Πρίντεζης επιθετικά.
Οποιος κατάλαβε κατάλαβε! Οποιος διαφωνεί δικαίωμα του;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απαράδεκτον να έχει μείνει ανενεργό το θρεντ τόσο καιρό.

Έχουμε και λέμε:
Φ4 Ευρωλίγκας σε λίγες μέρες με 2 Έλληνες προπονητές, τη Λοκό να φέρνει επανάσταση στον τρόπο που παίζεται το παιχνίδι στην Ευρώπη, το Μπουρούση να σπάει τα κοντέρ, τον Ζοτς να πάει να φέρει Ευρωλίγκα για πρώτη φορά σε τούρκικη ομάδα και τους Ντε Κολό-Τεόντοσιτς να παρουσιάζονται ως πρώτα φαβορί. Προσωπικά έπαιξα Φενέρ, με το Βέσελι υγιή δε βλέπω καμία φροντ λάιν να μπορεί να τους παίξει.

Τελικοί πρωταθλήματος έρχονται, με τον ηττημένο κόουτς να πηγαίνει σπίτι του, τελευταία εμφάνιση ΔΔ και επεισοδιακούς ημιτελικούς.

Και... εξαιρετικές σειρές πλέι οφ στο ΝΒΑ. Προσωπικά βλέπω Αγιαντώνη φέτος ως την μόνη ομάδα ικανή να αποκλείσει τους GSW και μάλιστα με αρκετές πιθανότητες. Τρελή σειρά στην Ανατολή το Μαϊάμι-Τορόντο, αλλά μάλλον λίγο ρόλο παίζει γιατί οι Καβς θα περάσουν στον τελικό ό,τι και να γίνει, αν και προτιμώ να τους παίξει το Μαϊάμι που μπορεί να τους κουράσει λίγο παραπάνω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτά που έκανε ο Στεφανής σήμερα (17 πόντους στην παράταση) δε γίνονται...

Κι'εγώ αγαπώ San Antonio αλλά θα δούμε... θα φτάσουν στα ματς με το gsw ξεθεωμένοι από τη σειρά με τον ντουράντ και την παρέα του.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Nba φέτος δεν βλέπω.
Για Ευρωλιγκα θα τολμήσω να πω η ΤΣΣΚΑ έχει ελάχιστα περισσότερες πιθανότητες.
Πάντως έχουμε δύο ημιτελικούς με ισχυρά φαβορί και αν και η Λοκομοτιβ παίζει ωραίο μπάσκετ δίνω περισσότερες πιθανότητες στην Κουτσα για την έκπληξη.

Στην Α1 έχει περισσότερες πιθανότητες ο Ολυμπιακός αλλά κακά τα ψέμματα έχει ένα θέμα με τον ΠΑΟ όπως και να το κάνουμε. Νομίζω ότι το πρώτο παιχνίδι είναι κομβικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η μόνη ελπίδα του Παναθηναϊκού στα playoffs είναι ο Αργύρης. Κατά τα λοιπά είναι μια ομάδα λάθος δομημένη, χωρίς παίκτη στο "3", χωρίς rim protector, με έναν μόνο σουτερ κι αυτόν συμπληρωματικό και άθλιο spacing. Για τον άνθρωπο που την έφτιαξε τα έλεγα από την αρχή, δεν έχει κάνει τίποτε στην "καριέρα" του το παλικάρι, που δεν μπορούσε. Κακώς απομακρύνθηκε πριν τελειώσει η σαιζόν, δεν είναι ο Χουντίνι ο Πέδουλας για να διορθώσει αυτό το έκτρωμα (που έγινε με αξιόλογο μπάτζετ), ούτε οι παίκτες θα "τα πάρουν" μέσα σε 3 εβδομάδες.

Κάρι απίστευτος εχθές. Είσαι ο MVP, είσαι τραυματίας, επιστρέφεις και καταφέρνεις να ξεπεράσεις και τις προσδοκίες; Έλεος. Μου αρέσει η εκθρόνιση του Λεμπρόνα από το θρόνο του καλύτερου/δημοφιλέστερου παίκτη της λίγκας, αλλά θα προτιμούσα σε εκείνο το θρόνο να έβλεπα τον εκπληκτικό Λέοναρντ. Παραείναι low profile βέβαια το παιδί και δε φωνάζει "i'm back" σε κάθε καλάθι, δε βγάζει την κορούλα του στις συνετνεύξεις τύπου, ο πατέρας του δεν είναι πρώην ΝΒΑερ και η μάνα του δεν είναι τρελό μιλφόνι. Ψηφίζουμε Σπερς και Kawhi, σήμερα κερδίζουμε τους Οκλαχομιανούς και είμαστε one to go για τους πραγματικούς τελικούς με τους λεβέντες του Κερρ.

Για το φίλο μου τον Ιτούδη φοβάμαι πως θα την πατήσει από τους ψηλούς της Φενέρ, το δίδυμο Βέσελι-Ουντό είναι απίστευτο για ευρωπαϊκά δεδομένα. Και θα πρέπει να περάσει και τη Λοκό που του έχει κάνει αρκετές κηδείες φέτος και παίζει και χωρίς κανένα άγχος, τα δε πλέι οφ της της VTB τα έγραψαν κανονικά, ουσιαστικά δεν κατέβηκαν καν, για να είναι φρέσκοι.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Η Λοκό και πρωτίστως ο κόουτς Μπ. αντιλήφθηκε άμεσα οτι το μπάσκετ έχει αλλάξει.
Γίνεται πιο γρήγορο και efficient. Από την στιγμη που το τρίποντο μπορεί να του δώσει τρείς αντί για δύο το πράττει και μάλιστα εντυπωσιακά. Η ίδια η ροή του μπάσκετ άλλαξε πλέον με τους Dubs να θέτουν τους κανόνες-εδώ και δύο χρόνια πλέον...Το ΝΒΑ ακολούθησε ήδη (π.χ. βλέπε Πόρτλαντ,Κλίβελαντ)
Στελέχωσε την ομάδα και γρήγορα καλοπροπονημένα κορμιά ( εκτός Τζάνινγκ... sic ) από τους οποίους οι 10 στους 12 πυροβολούν αδιακρίτως.

Δεν μπορώ να δώσω προγνωστικά για το εν λόγω F4...Κάτι μου λέει πάντως πως η μία από τις δύο ομάδες που βασίζονται στο τρίποντο (Κάχα,Λοκό) πιθανόν να μην ευτυχήσει να έχει τα ίδια ποσοστά με την ποστ-σίζον

Στα εντός των τειχών ο ΟΣΦΠ είναι το φαβορί. Σφιχτοδεμένος,χωρις απουσίες πλέον, με κατα την προσωπική μου γνώμη ευκολότερο δρόμο για τους τελικούς και με σαφή αγωνιστική ταυτότητα. Είναι ασχημο που θεωρούμε βέβαιο πλέον οτι δεν μπορούμε να έχουμε τελικούς χωρίς επεισόδια.

Ως παλιός οπαδός των Warriors , παρότι δεν είμαι πλέον ούτε στην κατάλληλη ηλικία , ούτε την πολυτέλεια έχω , για τα ξενύχτια που με βάζει , νιώθω τυχερός που τους χαζεύω κι ας είμαι αμετανόητος λάτρης της Run TMC.

Go Dubs!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Λοκό και πρωτίστως ο κόουτς Μπ. αντιλήφθηκε άμεσα οτι το μπάσκετ έχει αλλάξει.
Ακριβώς. Και είναι προπονηταράς ο άνθρωπος, που στην Ελλάδα λοιδωρήθηκε, τραμπουκίστηκε και απολύθηκε αφού κάποιοι άφησαν ανοιχτές τις πόρτες του προπονητηρίου για να τον αναλάβουν ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Ροδέλας κι ο Τάκης. Ελλαδάρα.

Γίνεται πιο γρήγορο και efficient. Από την στιγμη που το τρίποντο μπορεί να του δώσει τρείς αντί για δύο το πράττει και μάλιστα εντυπωσιακά. Η ίδια η ροή του μπάσκετ άλλαξε πλέον με τους Dubs να θέτουν τους κανόνες-εδώ και δύο χρόνια πλέον...Το ΝΒΑ ακολούθησε ήδη (π.χ. βλέπε Πόρτλαντ,Κλίβελαντ)
Πριν 3 χρόνια το προπονητικό τμήμα των Γουόριορς έπαιξε σε ένα ντοκιμαντέρ όπου εξηγούσαν με μαθηματικούς τύπους γιατί οι ομάδες πρέπει να σουτάρουν περισσότερα τρίποντα από δίποντα. Μερικοί γελούσαν. Πλέον με την τάση να γίνεται παγκόσμια, θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να μη μετατραπεί το άθλημα σε shooting circus, ας αλλάξουν τους κανονισμούς.
Στελέχωσε την ομάδα και γρήγορα καλοπροπονημένα κορμιά ( εκτός Τζάνινγκ... sic ) από τους οποίους οι 10 στους 12 πυροβολούν αδιακρίτως.
Χαχα ναι, αλλά κι ο Τζάνινγκ στη θέση του Φεσένκο ήρθε, τρανταχτή απόδειξη του πού το πήγαινε ο Μπαρτζώ. Και κάποιοι στην Ελλάδα έγραφαν ότι μάλλον τσακώθηκε με τον Ουκρανό, ό,τι να'ναι.

Ως παλιός οπαδός των Warriors , παρότι δεν είμαι πλέον ούτε στην κατάλληλη ηλικία , ούτε την πολυτέλεια έχω , για τα ξενύχτια που με βάζει , νιώθω τυχερός που τους χαζεύω κι ας είμαι αμετανόητος λάτρης της Run TMC.
Υπάρχει "κατάλληλη" ηλικία για να απολαύσει κανείς αυτό το θαύμα; Πάρε αναρρωτική!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom