Basketball

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.614
Likes
9.916
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κρίμα για τους φετινούς τελικούς να μην παίζει ο Irving, παλεύει ο ΛεΜπρον να κατεβάσει την μπάλα και να βάλει τους +20 πόντους του Irving και παίρνει παααρα πολλα σουτ, δεν γίνεται να τα κάνει όλα. Κατά την άποψη μου, οι Ουοριορς έχουν κάνει την σειρά δύσκολη, ό,τι και να κάνει ο ΛεΜπρον είναι απελπιστικά μόνος του.

Διάβασα κάπου ότι ο Curry είναι ο μόνος MVP στην ιστορία του NBA που αντιμετωπίζει και τους 4 υπόλοιπους της καλύτερης πεντάδας του NBA στα Playoffs (Davis-Pelicans, Marc Gasol-Memphis, Harden-Houston, James- Cleveland).

Τελικά πόσο ανούσιες είναι οι έδρες στο NBA. Μου κάνει εντύπωση κάθε χρόνο και φέτος ένα παράπανω. Σε ΚΑΘΕ ζευγάρι σε average υπάρχουν 2,5 σπασίματα έδρας, ήδη στα 4 ματς του τελικού υπάρχουν 2. Αξέχαστο το 6ο ματς στο Los Angeles με Clippers-Houston με 3-2 υπερ Clippers, και αρχή 4ου δωδεκαλέπτου να προηγούνται με 19 πόντους και να χάνουν στο τέλος με 12!!! Σε ποιο ευρωπαϊκό γήπεδο θα γινόταν αυτό;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.478
Πως θα πάμε στο Euro ρε παιδιά;; χθές με την Κροατία μας είδα και χάρηκα για το πάθος .... λέτε να κάνουμε κάτι φέτος;;;
Άντε ακόμα παραλίες είστε;;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Πως θα πάμε στο Euro ρε παιδιά;; χθές με την Κροατία μας είδα και χάρηκα για το πάθος .... λέτε να κάνουμε κάτι φέτος;;;
Άντε ακόμα παραλίες είστε;;;
Αν συνεχίσουμε με εμφανίσεις σαν την χθεσινή και βρούμε στο δρόμο μας καμία σοβαρή ομάδα δεν μας βλέπω για πολλά.
Βέβαια το πολύ θετικό ήταν η επανεμφάνιση του χαρακτήρα της ομάδας να γυρνάει ''τελειωμένα'' παιχνίδια καθώς και η αφύπνιση του Κατσικάρη βάζοντας μέσα τον ξεχασμένο Μάντζαρη και η 6-7λεπτη συνεχόμενη ίδια 5αδα, μέχρι τώρα είχαμε σπάσει στις αλλαγές.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.478
H Σερβία πάει τρένο .... 1η υποψήφια για χρυσό.... αν βρεθεί στο δρόμο μας δεν έχουμε καμία τύχη... μακάρι να διαψευσθώ..
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Αν δεν κανω λάθος μετα την Ισπανία στους 8 βρίσκουμε Γαλλία στον ημιτελικό...Ας περάσουμε πρώτα τους Σπανιόλους και βλέπουμε..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.478
Σήμερα στις 19:30 η μητέρα των μαχών με Ισπανία μέχρι την επόμενη.... ελπίζω μεθαύριο με Γαλλία...
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τραγικοι Σπανούλης Μπουρουσης Καλάθης Ζήσης και τελείως λάθος κοουτσαρισμα Κατσίκαρη .
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Τεράστιο μερίδιο ευθύνης ο Κατσικάρης...Τεράστιο. Όταν έχεις κυκλώσει αυτό το ματς πριν ακόμη το τουρνουά έπρεπε να το έχεις διαβασμένο καλύτερα.
Το κοουτσάρισμά του δε κατα τη διάρκεια του ματς τραγικό. Κακή διαχείριση των παικτών , δεν φρόντισε να ανακατέψει την τράπουλα και το μόνο"τρικ" που είδαμε είναι τον Γιάννο απέναντι στο Σέρχι

Αμα κρίνουμε ως αρνητικό τον Καλάθη που είχε την καλύτερη αμυντική συνεισφορά μαζί με τον Γιάννο , τους περισσότερους ποντους και επτά τελικές τοτε κατι δεν είδαμε σωστά...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο Κατσικάρης έκανε τραγικό κοουτσαρισμα.
Ολοι λενε ότι ειχαμε υπερομάδαμε σούπερ 12 παίκτες και πήγε στο πιο κρίσιμο ματς και το έπαιξε με 7 παίκτες.
Σε ένα παιχνίδι που έπρεπε δεδομένα να τρέξουμε δεν έπαιξε ούτε 5 λεπτά ο Σλουκας!!!
Ο Μάντζαρης, ο καλύτερος αμυντικός μας, δεν έπαιξε ούτε λεπτό, αν και είχαμε προβλήματα με τους περιφερειακούς της Ισπανίας, ιδίως προς την δημιουργία.
Ξεκίνησε την κρίσιμη 4η περίοδο με Πέρπέρογλου και Καιμακόγλου. Εκεί που έπρεπε να πάρουμε την ψυχολογία του ματς θυμήθηκε το ροτεισιον .
Δεν εκμεταλλεύτηκε την σούπερ ημέρα του Αντε κλπ

@prefontaine
Τώρα ας πάμε και στο θέμα Καλάθη.
Για εμένα ήταν κακός. Καταρχήν η απλή στατιστική δεν μου λέει κάτι. Ο Σπανούλης δηλαδή που είχε 4 πόντους λιγότερους και 2 ασιστ λιγότερες ήταν μέτριος; Μην τρελαθούμε
Ο Καλάθης σκόραρε αν θυμάμαι καλά 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 7 πόντους στο τέλος, με ένα τυχερό τρίποντο και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του Σπανούλη, και άλλο ένα από δικό του κλέψιμο όταν για εμένα είχαν κριθεί όλα, εκτος και αν περιμέναμε να σκοράρουμε από τη σέντρα. Σε εννέα λεπτά της δ περιόδου είχαμε 4 πόντους
Εγώ είδα ένα Καλάθη που κράταγε πολύ την μπάλα, δεν οργάνωνε σωστά το παιχνίδι, έκανε λάθη σε κρίσιμα σημεία (πήρε ριμπαόυντ και έκανε κατευθείαν βήματα στο 38 με το σκορ 66-61) και σκόραρε σε μη καίρια σημεία του παιχνιδιού. Η ομάδα στο τελευταίο λεπτό έβγαλε σπασμωδική αντίδραση και σε αυτή ήταν μπροστάρης ο Καλάθης. Για εμένα όμως τότε είχαν κριθεί όλα. Επαναλαμβάνω σκόραρε 7 πόντους στο τέλος και μάλιστα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο τελευταίο λεπτό, όταν η διαφορά ήταν στους 7 πόντους και οι Ισπανοί έπρεπε να αυτοκτονήσουν για να χάσουν και ενώ στο 66-61 πήρε ριμπάουντ και έκανε βήματα.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο από την αρχή του τουρνουά η συνύπαρξη Σπανούλη, Καλάθη στην ίδια πεντάδα ήταν προβληματική και ο κοουτσς επέμενε και στο πιο κρίσιμο ματσ έπαιξαν το περισσότερο χρόνο μαζι
Για εμένα διακριθέντες ήταν μόνο ο Αντε, ο Κουφός και διασώθηκε επιθετικά μόνο ο Πρίντεζης.

Όλοι οι άλλοι για εμένα ήταν λίγο ως πολύ ναυάγιο
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.135
Συμφωνώ ότι ο Κατσικάρης δεν διαχειρίστηκε σωστά τις επιλογές που του έδιναν οι πολλοί καλοί παίκτες που είχε. Θα έπρεπε να ανοίξει το ροτέισον , για αυτό άλλωστε και πήρε αυτούς τους παίκτες αλλά και να έχουμε νέες ιδέες στην επίθεση. Εκεί πονέσαμε , στην επίθεσή μας.
Σχετικά με τον Σπανούλη επειδή είναι ο Σπανούλης περίμενα παραπάνω πράγματα.
Κρίνω ως αποτυχία το ότι δεν μπήκαμε τετράδα με κύριο υπεύθυνο τον προπονητή αλλά προτιμώ να μείνει και όχι να ψάξουμε για άλλον.
Από όλα τα ζευγαρώματα στους 8 είχαμε τον πιο δύσκολο αντίπαλο ενώ βγήκαμε και πρώτοι στον όμιλο μας. Λίγο τύχη στις διασταυρώσεις δεν βλάπτει....
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ο Κατσικάρης έκανε τραγικό κοουτσαρισμα.
Ολοι λενε ότι ειχαμε υπερομάδαμε σούπερ 12 παίκτες και πήγε στο πιο κρίσιμο ματς και το έπαιξε με 7 παίκτες.
Σε ένα παιχνίδι που έπρεπε δεδομένα να τρέξουμε δεν έπαιξε ούτε 5 λεπτά ο Σλουκας!!!
Ο Μάντζαρης, ο καλύτερος αμυντικός μας, δεν έπαιξε ούτε λεπτό, αν και είχαμε προβλήματα με τους περιφερειακούς της Ισπανίας, ιδίως προς την δημιουργία.
Ξεκίνησε την κρίσιμη 4η περίοδο με Πέρπέρογλου και Καιμακόγλου. Εκεί που έπρεπε να πάρουμε την ψυχολογία του ματς θυμήθηκε το ροτεισιον .
Δεν εκμεταλλεύτηκε την σούπερ ημέρα του Αντε κλπ

@prefontaine
Τώρα ας πάμε και στο θέμα Καλάθη.
Για εμένα ήταν κακός. Καταρχήν η απλή στατιστική δεν μου λέει κάτι. Ο Σπανούλης δηλαδή που είχε 4 πόντους λιγότερους και 2 ασιστ λιγότερες ήταν μέτριος; Μην τρελαθούμε
Ο Καλάθης σκόραρε αν θυμάμαι καλά 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 7 πόντους στο τέλος, με ένα τυχερό τρίποντο και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του Σπανούλη, και άλλο ένα από δικό του κλέψιμο όταν για εμένα είχαν κριθεί όλα, εκτος και αν περιμέναμε να σκοράρουμε από τη σέντρα. Σε εννέα λεπτά της δ περιόδου είχαμε 4 πόντους
Εγώ είδα ένα Καλάθη που κράταγε πολύ την μπάλα, δεν οργάνωνε σωστά το παιχνίδι, έκανε λάθη σε κρίσιμα σημεία (πήρε ριμπαόυντ και έκανε κατευθείαν βήματα στο 38 με το σκορ 66-61) και σκόραρε σε μη καίρια σημεία του παιχνιδιού. Η ομάδα στο τελευταίο λεπτό έβγαλε σπασμωδική αντίδραση και σε αυτή ήταν μπροστάρης ο Καλάθης. Για εμένα όμως τότε είχαν κριθεί όλα. Επαναλαμβάνω σκόραρε 7 πόντους στο τέλος και μάλιστα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο τελευταίο λεπτό, όταν η διαφορά ήταν στους 7 πόντους και οι Ισπανοί έπρεπε να αυτοκτονήσουν για να χάσουν και ενώ στο 66-61 πήρε ριμπάουντ και έκανε βήματα.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο από την αρχή του τουρνουά η συνύπαρξη Σπανούλη, Καλάθη στην ίδια πεντάδα ήταν προβληματική και ο κοουτσς επέμενε και στο πιο κρίσιμο ματσ έπαιξαν το περισσότερο χρόνο μαζι
Για εμένα διακριθέντες ήταν μόνο ο Αντε, ο Κουφός και διασώθηκε επιθετικά μόνο ο Πρίντεζης.

Όλοι οι άλλοι για εμένα ήταν λίγο ως πολύ ναυάγιο
Στην πρώτη παράγραφο συμφωνούμε απόλυτα.
Η έμπνευση δε που έβαλε Περπ και Καιμ και άλλαξε άρδην όλο το μάτς ήταν επιεικώς τραγική.

Μπροστάρης της σπασμωδικής αντίδρασης ο Καλάθης? Μπροστάρης? Εγω θα έλεγα μπροστάρη τον κόουτς..
Δηλ κοιτάμε το "τυχερό" τρίποντο του Καλάθη αλλά οχι το τυχερό του Σπαν με το side step. Ξεχναμε το τραβηγμένο από τα μαλλιά airball του Σπαν για να παρει ο Αντετο το ριμπάουντ και να πασάρει στον Καλάθη για το τρίποντο.
Παραδόξως ξεχνάμε και το κλέψιμο του Καλάθη που έδωσε την πάσα στον Αντέτο και εκείνος έκανε βήματα λίγο πριν το τέλος. Ξεχνάμε μάλλον και τα δύο χαμένα drive του Σπαν στο οποίο μάλιστα χτυπιόταν και ο ίδιος αφού δεν πίστευε τι έχασε...
Συμφωνούμε επίσης στο οτι η στατιστική δεν λέει κατι. Οι άμυνες φαίνεται του Σπάν ήταν απείρως καλύτερες του Καλάθη. Ειδικά η αντιμετώπισή του στα pnr όταν ο αντίπαλος βρίσκεται 9 μέτρα από το καλάθι και αντίνα πάει πίσω από τον screener τρώει το screen με αποτέλεσμα τα pnr ή τα σουτ από κοντινή απόσταση του αντίπαλου γκάρντ.

Συμφωνούμε επίσης και στην δυσλειτουργία Σπαν-Καλάθη. Ήταν κάτι το οποίο ο κόουτς επρεπε να το είχε ήδη λύσει. Όμως ο point χρειάζεται την μπάλα για να στήσει την επίθεση.Και ο Σπαν την μπάλα είτε για να εκτελέσει είτε για να δημιουργήσει ο ίδιος τις προυποθέσεις για καλάθι. Όπότε που καταλήγουμε?Κάποιος έπρεπε να μείνει έξω? Τι θυσιάζεις? Επίθεση ή άμυνα?
Ο Σλούκας έπαιξε ακατανόητα ελάχιστα...Τραγικός ο κόουτς.Κοιμότανε

Μιλάμε για την Εθνική.Μην το κοιτάμε οπαδικά. Μεγάλοι παίκτες και όταν η μπάλα καίει τους θες εκεί.Στα δύσκολα. Στην τελική ποιός χρίστηκε ο ηγέτης της Εθνικής πριν το τουρνουά? Θα δεχτεί την κριτική καλή και κακή - όποια και αν είναι - όπως και ο κοουτς.

ΥΓ Δεν μπορεί όποτε κάνει μεγάλα παιχνίδια ο Σπαν να είναι Κιλμπιλ και όποτε χάνεται να μας φταίνε μόνο οι αλλοι και ο προπονητής
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@prefontaine

Συμφωνούμε σε όλα για τον Κατσικάρη.
Για Σπανούλη τον έβαλα πρώτο στη λίστα των τραγικών και ας παίζει στην ομάδα μου. Δες το αρχικό μου μήνυμα. Σου εξήγησα απλά και ότι η στατιστική του Σπανούλη γράφει 1ο πόντους και 5 ασιστ. Ε και ; ΤΡΑΓΙΚΟΣ ηταν. Τώρα που είδες εσύ να καλύπτω τον Σπανούλη ειλικρινά δεν ξέρω.

Για εμένα ήταν ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ και ο Καλάθης. Σου είπα δεν οργάνωσε καλά, έκανε κρίσιμα λάθη και σκόραρε μόνο στην αρχή του αγώνα και στο τέλος όταν είχαν κριθεί όλα.

Αν εσύ επειδή γυρισε στην ομάδα σου τον είδες θετικό με γεια σου και χαρά σου.
Για εμένα και οι δύο έπαιξαν χάλια.
Αν σε ικανοποιεί να σου πω ότι ο Σπανούλης έπαιξε πιο χάλια, στο λέω. Ναι ήταν χειρότερος, γιατί ο Καλάθης τουλάχιστον είχε μια έξαρση στο τέλος. Τι να το κάνω όμως όταν ο Καλάθης έπαιξε 30 λεπτά και στα 29 ήταν αρνητικότατος και στο 1 θετικός, όταν το ματς ουσιαστικά είχε τελείωσει. Και εννοείται ότι ειχα περισσότερες απαιτήσεις από τον Σπανουλη παρά τον Καλαθη
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.933
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom