Basketball

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
@Yorgos, Συγγνώμη, ήμουν εκτός θέματος εδώ. Ήμουν για κάποιους λόγους στενοχωρημένος. Το θέμα το έγραψα, σήμερα, στα Offtopic.
Πάντως, άποψή μου, ήταν και είναι ότι ο Γκάλης και στα 37 του ήταν όπως ήταν στα 25 του.
Απόλυτος κυρίαρχος.
Ποτέ δεν εκβίαζε την επίθεση. Αλλά δυστυχώς όπως σε κάθε άνθρωπο που πάει να κάνει κάτι στην Ελλάδα, υπάρχουν οι κομπλεξικοί που αντιδρούν. Για παράδειγμα τι δουλειά είχε στον ΠΑΟ, τότε, ο Πολίτης και ο Γιαννάκης. Όταν τότε ήταν πολύ γνωστό το τι ρόλο είχαν παίξει.

Αυτά στα γράφω με όλο το σεβασμό, γιατί συμφωνώ γενικά με τις απόψεις σου (προφανώς όχι μόνο τις μπασκετικές).

Και κάτι πολύ σημαντικό.
Ο Γκάλης έδειξε ότι με δουλειά, σκληρή δουλειά, μπορείς να επιτύχεις.
Δυστυχώς, το παράδειγμά του, ακολουθούν ελάχιστοι στη χώρα μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως, άποψή μου, ήταν και είναι ότι ο Γκάλης και στα 37 του ήταν όπως ήταν στα 25 του.
Απόλυτος κυρίαρχος.
Θα διαφωνήσουμε, ήταν ένας παίκτης σε απόλυτη πτώση, σωματικά και αγωνιστικά, του οποίου το εγώ δεν τον άφηνε να κατανοήσει το πόση ζημιά έκανε όχι μόνο στην ομάδα του, αλλά και στην εικόνα του.
Για παράδειγμα τι δουλειά είχε στον ΠΑΟ, τότε, ο Πολίτης και ο Γιαννάκης. Όταν τότε ήταν πολύ γνωστό το τι ρόλο είχαν παίξει.
Ε ο Πολίτης ήταν ο κόουτς που είχε επιλέξει η διοίκηση. Κι ο Γιαννάκης ήταν υπόδειγμα σεμνότητας και αθλητή, δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξε σε ένα παίκτη που αποχώρησε επειδή δε δέχτηκε να μην ξεκινήσει τον αγώνα.

Αυτά στα γράφω με όλο το σεβασμό, γιατί συμφωνώ γενικά με τις απόψεις σου (προφανώς όχι μόνο τις μπασκετικές).
Ε αν δε διαφωνήσουμε και κάπου δεν έχει ενδιαφέρον!
Και κάτι πολύ σημαντικό.
Ο Γκάλης έδειξε ότι με δουλειά, σκληρή δουλειά, μπορείς να επιτύχεις.
Χωρίς αμφιβολία, τρομερός δουλευταράς. Ενέπνευσε όλη την επόμενη γενιά με την ηθική εργασίας του.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
@Yorgos, Συνεχίζουμε εκτός θέματος. Το έχω γράψει στο Offtopic. Βάλε στην εξίσωση τους ρόλους Μητρούδη και Γιαννάκη, όταν έδιωξαν τον Γκάλη από τον Άρη.

Προφανώς έχεις δίκιο ότι ο Γκάλης φέρει ευθύνη. Αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις και το τι είχε συμβεί στο παρελθόν.

Και εγώ δεν είμαι φίλαθλος ούτε του ΠΑΟ, ούτε του ΟΣΦΠ, ούτε της ΑΕΚ, ούτε του ΠΑΟΚ.

Απλώς, αγαπάω το μπάσκετ και είχα παίξει μπάσκετ (όχι λόγω ταλέντου αλλά λόγω σωματοδομής - τώρα μόνο ως παλαίμαχος - το γήρας....).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.330
Για Πιτίνο δεν γράψαμε κάτι(πιάνει και το θέμα ΝΒΑ).Γνώμες;Δεν είμαι πολύ ειδικός αλλά μου έκανε εντύπωση η κίνηση του ΠΑΟ.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Στην Αμερική είναι μύθος. Για Ευρώπη θα δείξει,
Εξάμηνο συμβόλαιο υπέγραψε γιατί ο ίδιος αν πετύχει εδώ θα ξαναναζητήσει την τυχη του στην Αμερική και ο ΠΑΟ με δεδομένο το επόμενο φαιναλ φορ στην έδρα του φημολογείται ότι το καλοκαίρι θα ψαχτεί για Σαρας ή Ιτουδη.
Με την ΤΣΣΚΑ τους ανεβασε την ψυχολογία. Θα δουμε και μεθαυριο στο ΣΕΦ.
Πάντως και οι 2 ομάδες έχουν μεγάλες αδυναμίες και μαλλον δεν έιναι για πολυ υψηλά φέτος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν τον πιστεύω τον Πιτίνο. Έρχεται από έναν μπασκετικό πλανήτη εντελώς άσχετο, το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι και πιο διαφορετικό και πιο πολύ πλοκο, είναι πολύ κακός recruiter (που αυτό χρειάζεται ο Παναθηναϊκός τώρα, η στελέχωση το καλοκαίρι ήταν για τα μπάζα, λογικό αφού Λάγκφορντ, Λάσμε, Παπαπέτρου τους έφερε ο πρόεδρας που κρατησε και τον Παππά παρότι ο Πασκουάλ είχε συμφωνήσει με τον Κοπόνεν) και οι δηλώσεις του θυμίζουν άνθρωπο που νομίζει ότι απευθύνεται σε μπασκετικούς ιθαγενείς. Θα δούμε τι παίκτες θα φέρει (δεν είμαι αισιόδοξος), τακτικά δεν πιστεύω ότι θα είναι κακός αλλά δε βλέπω πώς μπορεί να επηρεάσει ένα μπάσκετ που ακόμη δε γνωρίζει και γενικά ήταν μια κλασική επικοινωνιακή κίνηση του Τράκη στα πλαίσια του "τι άλλο να κάνει ο πρόεδρας, μέχρι και τον Πιτίνο έφερε", πήγε δηλαδή κι έφερε έναν σούσι σεφ σε TEX MEX restaurant.

Γενικώς η χρονιά είναι χαμένη λόγω του ΔΓ που τα έκανε μαντάρα σε μια χρονιά που σπάσαμε ρεκόρ σε διαρκείας και υπήρχαν όλα τα εχέγγυα για καλή πορεία. ΟΚ, δυνάμωσαν αρκετές ομάδες (η Εφές πρωτίστως, με σοβαρό σύνολο, η Αρμάνι, η Μπαρτσελόνα, η Μακάμπι δε θα πάει άσχημα με Σφαιρό, η Μπάγερν είναι πολύ δυνατή), αλλά ο Παναθηναϊκός τα έκανε μαντάρα το καλοκαίρι.

Για τον Ολυμπιακό είμαι πιο αισιόδοξος. Έχει καταπληκτικό προπονητή που έφερε πολύ καλά παικτάκια με ... 300.000 οτον καθένα (ήδη κοστίζουν τα διπλά), παρκάρει το Σπανούλη όταν είναι κακός, έχει τα κλειδιά, είναι καλός τακτικά παρά κάτι καουμπόικα πού και πού (βλέπε προηγούμενη αγωνιστική) κι έχει λιγότερη πίεση και περισσότερη ισορροπία ως οργανισμός σε σχέση με την τρακο-υστερία του Παναθηναϊκού.

Φ4 πάντως δε θα έβαζα κανέναν ως φαβορί. Λογικά η τέταρτη θέση θα παιχτεί ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Εφές, οι τρεις πρώτες εκτός απροόπτου πάνε στα 3 φαβορί.

Για το ΝΒΑ δε θα πούμε τίποτε; Επιτέλους μια χρονιά εμ χαμό στο ίσωμα και στις δύο πλευρές...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
NBA φέτος δεν πολύπαρακολουθω. Πάντως η πορεία του Αντε είναι αξιοθαύμαστη.
Στην Ευρωλίγκα οι 3 θέσεις του f4 μοιάζουν καπαρωμενες από τις γνωστές 3 ( Ρεάλ Φενέρ Τσσκα) καθώς σε σειρά best of 3 μοιάζει απίθανο να χάσουν την πρόκριση .
Αρχίζει και καταντάει βαρετό για την διοργάνωση πιστεύω.
Η άλλη θέση λογικά θα είναι μεταξύ Εφες Ολυμπιακού καθώς αυτήν τη στιγμή φαίνεται δύσκολο να πέσουν κάτω από την 5η θέση και το βασικότερο οι ομάδες από κάτω δεν δείχνουν ικανές να κάνουν μεγάλο σερί.
Ο Ολυμπιακός αύριο αν πάρει το ματς και με το Πρόγραμμα που έχει θα πρέπει να αυτοκτονήσει μετά .
Ακόμη και αν πάει f4 όπως είναι τώρα δεν την πολύ πιστεύω την ομάδα εκτός και αν η προσθήκη που θα κάνει θα είναι τόσο καλή.
Καλά κάνει ο Μπλατ και αφήνει τον Σπανούλη έξω αλλά σε μερικές ειδικές καταστάσεις πρέπει να είναι μέσα.
Με Νταρουσαφακα αδυνατώ να πιστέψω ότι με την διαφορά στους 3 το σχέδιο του Μπλατ ήταν να γίνει η επαναφορά στο Πριντεζη τον πιο άστοχο παίκτη στις βολές.
Ο ΠΑΟ έχει σοβαρό θέμα και στο 1 και στο 5.
Στην Ευρωλίγκα μοιάζει χαμένη υπόθεση.
Θα προσπαθήσει να σώσει την χρονιά με το πρωτάθλημα πάλι.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Τέλη Οκτώβρη είχα βρεθεί στο Staples Center.

1.jpg


Βρισκόμουν στην Καλιφόρνια και ο κύριος λόγος για να βρεθώ στο Λος Άντζελες, εκείνη τη φορά, ήταν ένας και μοναδικός. Να δω τον βασιλιά με την κίτρινη φανέλα. Πάντα ήθελα να συμβεί αυτό. Και ήμουν ευτυχής που βρέθηκα εκεί, σε ένα από τα πρώτα του παιχνίδια με την κίτρινη φανέλα. Ήταν αγώνας με τους Σαν Αντόνιο.

2.jpg


3.jpg


Όταν ο βασιλιάς ισοφάρισε με τρίποντο από μεγάλη απόσταση και έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 128-128, δεν άντεξα. Σηκώθηκα και φώναξα "βασιλιά είσαι τρέλα με την κίτρινη φανέλα". Βέβαια το ματς χάθηκε στην παράταση.
Τι να κάνουμε. Δεν μπορεί να τα θέλουμε όλα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ο Λάρι Μπράουν, ο οποίος έχει κοουτσάρει καμία 20αρια χρόνια ομάδες ΝΒΑ και έχει μάλιστα κατακτήσει πρωτάθλημα, έφυγε από το Τορίνο με ρεκόρ 0-10 στο EuroCup και 4-8 στο ιταλικό πρωτάθλημα.
Τα ΜΜΕ παρουσιάζουν τον Πιτίνο σαν τον Φιλ Τζάκσον. Σημειωτέον έχει να προπονήσει ανδρική ομάδα από το 2000, που απολύθηκε από τους Σέλτικς. Αλλο να δουλευεις με πιτσιρίκια, αλλο με άνδρες επαγγελματίες. Σε επίπεδο ανδρών δεν έχει να επιδείξει κάτι.
Νομίζω ότι με αυτή την επιλογή ο ΠΑΟ δίνει σοβαρές πιθανότητες στον ΟΣΦΠ να χτυπήσει το πρωτάθλημα. Καλά για ευρωλίγκα η 8αδα θα είναι επιτυχία.
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για το ΝΒΑ δε θα πούμε τίποτε; Επιτέλους μια χρονιά εμ χαμό στο ίσωμα και στις δύο πλευρές...
Όντως όπως τα λες είναι, εξαιρετικά ενδιαφέρον το φετινό πρωτάθλημα. Οι Warriors ξεκίνησαν ως το απόλυτο φαβορί, αλλά μέχρι τώρα μόνο άτρωτοι δεν είναι, αναμένουμε βέβαια και την είσοδο του Cousins τώρα κοντά. Πάντως, η είσοδος στη Δύση στα πλέιοφφ θα παιχτεί κυριολεκτικά στο νήμα μεταξύ πολλών ομάδων και θα παίξει ρόλο η κατάσταση που θα βρεθούν μετά το all star game. Άλλωστε, τα πράγματα μεταβάλλονται πολύ γρήγορα και με ένα καλό σερί νικών ανατρέπεις τα πάντα (χαρ/κα παραδείγματα Ρόκετς κυρίως και Θάντερ που ξεκίνησαν άσχημα και τώρα φιγουράρουν στιες υψηλές θέσεις. Προφανώς και respect σε Ντένβερ για το μπάσκετ προπονητή που παίζει, που θυμίζει πορεία περυσινής Ζαλγκίρις Ευρωλίγκας. Στην Ανατολή, πιο straightforward τα πράματα, 5/15 ομάδες ξεχωρίζουν με διαφορά από τις υπόλοιπες και δικαιούνται να έχουν μεγάλες βλέψεις: Μπακς, Σελτικς, Σιξερς, Ραπτορς, Πεισερς. Και μιας και έχει σχεδόν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό, να... δώσω και μερικά βραβεία.
  • MVP θα έλεγα Γιάννη μέχρι τώρα λόγω πρωτιάς Μπακς σε όλο το ΝΒΑ, αλλά θα δοθεί μεγάλη μάχη με το διαστημικό τελευταία Χάρντεν
  • Rookie of the year: νομίζω ότι έχει πείσει πλέον και τον πιο δύσπιστο για το ποιος είναι ο κος Doncic
  • Most improved: Αν δεν τραυματιζόταν, το βραβείο θα πήγαινε στον Κάρις Λαβέρτ των Brooklyn Nets που έκανε breakout season, τώρα μάλλον θα καταλήξω στον Buddy Hield των Σακραμέντο Κινγκς.
  • Απογοήτευση σεζόν μέχρι τώρα θα έλεγα Draymond Green που (και λόγω τραυματισμών) είναι μακριά από τα γνωστά του στάνταρ.
Αναμένω κάθε άποψη..
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
@lekond, συμφωνώ γενικά με τα γραπτά σου, με την επισήμανση ότι πιστεύω ότι οι Warriors θα συνέλθουν αν και είναι κορεσμένοι και υπάρχει πάντα ο φόβος ότι μπορεί να τους ανακατέψει ο Cousins, ο οποίος δεν είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας.
Στην Ανατολή πιστεύω ότι πρώτοι θα βγουν οι Ράπτορς, λόγω σταθερότητας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.034
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom