Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Αν με ¨ταρακουνησε¨ κατι στο Βερολινο δεν ειναι η ομορφια του-ακομα και η Nikolaiviertel για σενα ας πουμε που αλωσες τις Ελβετικες πολεις δεν θα σου πει πολλα-ειναι η αυρα οτι σ αυτην την πολη γραφτηκε ενα μεγαλο κομματι της νεοτερης ιστοριας.Κατα τ αλλα,συμφωνω απολυτα και με τον giannismits και την echo2011.
Ακριβώς greco όπως το περιγράφεις! Το Βερολίνο είναι η αύρα και η συγκλονιστική ιστορία που κουβαλά πίσω του, ξεκινώντας από το μεσοπόλεμο μέχρι και τις μέρες μας με την πτώση του Τείχους και όχι μόνο.
Νομίζω όμως ότι το κάνει ελκυστικό και το γεγονός ότι ενώ σχεδόν ισοπεδώθηκε στο τέλος του 2ου Π.Π. κατόρθωσαν με μεράκι, αποφασιστικότητα και συνέπεια να πετύχουν να το ξαναφτιάξουν από τα θεμέλια του.
Θα συμφωνήσω και εγώ με την vegerazaros ότι κάπου και εμένα και τις τρείς φορές που το έχω επισκεφθεί με χάλασε λίγο τα πολλά έργα που γίνονται σχεδόν σε όλη την πόλη. Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι κατ΄εμέ μία συναρπαστική πόλη με πολλά εντυπωσιακά μνημεία και αξιοθέατα και να την κατατάσω μέσα στις τρείς ωραιότερες πόλεις της Ευρώπης, από αυτές τουλάχιστον που έχω επισκεφθεί, (εντάξει, ξέρω πολλοί ότι θα διαφωνήσετε! Αλλά είπαμε αυτή είναι προσωπική άποψη :rolleyes-80: ).
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Λοιπον δεν ξερω που βρισκετε η ομορφια του Βερολινου....ειμαι εδω 3 μερες και δεν μπορώ να την βρώ..... βοήθεια please και μην μου γραψετε τα πολυ τουριστικα αυτα τα ειδα.....
Τι μου εχει ξεφυγει και δεν μου αρεσει καθολου σαν πολη εως τωρα...? Δεν μπορει να λετε ολοι ποσο ομορφο ειναι...και γω να μην το βλεπω.....κατι εχω κανει λαθος.....βοήθειαααααα
Ωχ μη μου λες τέτοια!!! Το άλλο Σάββατο θα είμαι κι εγώ εκεί! 2-3 ερωτησούλες να κάνω? Το μουσείο της Περγάμου είναι ανοιχτό (η Ελληνική πτέρυγα-διάβασα ότι έχει κλείσει)? Ο καιρός πως είναι, έχει πολύ κρύο? Τελός αυτό το 70% στις εκπτώσεις που αναφέρεις παρακάτω ξέρεις μέχρι πότε θα είναι? Ευχαριστώ! ps. ίσως η τελευταία επίσκεψη που έχεις να σου ανατρέψει τα πάντα και να φύγεις με μια γλυκιά γεύση από το Βερολίνο...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Το Βερολινο,ειναι η ιστορια της πολης,ιδιαιτερα τα χρονια του χιτλερ και η περιοδος της πολης κατα τον ψυχρο πολεμο.Ειχα παει πριν 3 χρονια,για 6 μερες και υπηρχαν περιοχες που δεν προλαβα να επισκεφθω.
Με λιγα λογια,αφιερωσα 1 μερα με γκρουπ περπατητο στην πολη,αλλη μια να δω ενα στατοπεδο συγκεντρωσης,αρκετα κοντα και αλλη μια μερα στο ποτσνταμ.Υστερα το μουσειο της Περγαμου,το μουσειο της πολης με επισκεψη σε ενα καταφυγιο,αλλα μουσεια και εκκλησιες,το τειχος,βολτες στις γειτονιες και βεβαια επειδη ηταν δεκεμβριος,πολλες χριστουγεννιατικες αγορες...
Εν κατακλειδι,αν δεν κανουμε βουτια στην ιστορια της πολης,καλυτερα να παμε αλλου...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
'Ισως το Βερολίνο δεν έχει την κλασική ομορφιά μιας άλλης πόλης(πχ Παρίσι) συγκεντρωμένη.Και δεν είναι δυνατόν αφού καταστράφηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στον πόλεμο.Αλλά όπως ήδη είπατε έχεις την αίσθηση ότι "ακουμπάς" την πρόσφατη ιστορία.Επίσης εντυπωσιακό για μένα τουλάχιστον είναι να βλέπεις πως κτίζεται και αλλάζει η πόλη σε κάθε σου επίσκεψη.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το Βερολίνο πιστεύω είναι μια πόλη που λέμε ή θα τη μισήσεις ή θα τη λατρέψεις.Δεν τη θεωρώ όμορφη αλλά έχει πραγματικά υπέροχες γωνιές.Θα πρέπει να τη ζήσεις λίγο παραπάνω..Να ξεφύγεις από τα συνηθισμένα μονοπάτια.Όλα είναι θέμα vibes στην πόλη.Αν τα αισθανθείς θα ξετρελαθείς.Την πρώτη μέρα που πήγαμε αναρωτιόμασταν τι ωραίο υπάρχει και ότι ίσως να κάναμε χαζομάρα που κλείσαμε για 8 μέρες.Την ημέρα της αναχώρησης υποσχεθήκαμε ότι κάποια στιγμή θα επιστρέψουμε σίγουρα..Μακράν το καλύτερο μας ταξίδι προς το παρόν!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Το Βερολίνο πιστεύω είναι μια πόλη που λέμε ή θα τη μισήσεις ή θα τη λατρέψεις.Δεν τη θεωρώ όμορφη αλλά έχει πραγματικά υπέροχες γωνιές.Θα πρέπει να τη ζήσεις λίγο παραπάνω..Να ξεφύγεις από τα συνηθισμένα μονοπάτια.Όλα είναι θέμα vibes στην πόλη.Αν τα αισθανθείς θα ξετρελαθείς.Την πρώτη μέρα που πήγαμε αναρωτιόμασταν τι ωραίο υπάρχει και ότι ίσως να κάναμε χαζομάρα που κλείσαμε για 8 μέρες.Την ημέρα της αναχώρησης υποσχεθήκαμε ότι κάποια στιγμή θα επιστρέψουμε σίγουρα..Μακράν το καλύτερο μας ταξίδι προς το παρόν!
Ωραια μπαρακια..καφε..εστιατορια...οκ....αλλα και το Δουβλινο πχ τα ειχε αυτα και ηταν και ομορφη πολη....και μη σου πω...οτι και το Βελιγραδι ακομη πιο ομορφα απο εδω....:rolleyes-80:
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Γούστα είναι αυτά..δεν γίνεται κάτι να αρέσει σε όλους.Όπως είπα,δεν μπορείς να στηριχθείς στην ομορφιά της.Είναι το τι θα σου βγάλει περισσότερο..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πριν φυγω καποιος φιλος ειπε...θα πας στην ομορφότερη πολη της Ευρώπης....για αυτο σκάλωσα και αγχωθηκα οτι κατι δεν βρηκα....Τελικα επειδη ειμαστε εδω για μια πολυ ενδιαφερουσα εκθεση και οχι μονο για τουρισμο, περασαμε καλα...αλλα δεν ειναι η πόλη που θα ξαναγυρίσω....μενει στη τελευταία θεση με την Σμυρνη... (εως τωρα...)
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Παρ' όλη τη φιλία μας ως συνταξιδιώτες, πρέπει να σου πω ότι μάλλον σου ξέφυγε κάποιο σημαντικό στοιχείο. Στο Βερολίνο παίχτηκε όλη η ιστορία του 20 ου αιώνα. Για προσπάθησε, και κάτι θα βρεις. Πάντως μου δημιουργήθηκε η επιθυμία επίσκεψης στα μπαρ του Βερολίνου τα οποία όλοι τα γνωρίζετε. Ελπίζω να βρεθώ σύντομα στα μπαρ του Βερολίνου. Θα περάσω υπέροχα. Βερολίνο έρχομαι!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ειναι αναλογα τι ψαχνει οκαθενας εμενα παραδειγμα μου αρεσε η Λουκερνη χωρις να εχει παιξει κανενα ρολο στην ιστορια του 20 αι. Μια χαρα ολα...τελικα καλα περασαμε..
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πριν φυγω καποιος φιλος ειπε...θα πας στην ομορφότερη πολη της Ευρώπης....για αυτο σκάλωσα και αγχωθηκα οτι κατι δεν βρηκα....Τελικα επειδη ειμαστε εδω για μια πολυ ενδιαφερουσα εκθεση και οχι μονο για τουρισμο, περασαμε καλα...αλλα δεν ειναι η πόλη που θα ξαναγυρίσω....μενει στη τελευταία θεση με την Σμυρνη... (εως τωρα...)
Καποιος αλλος φιλος ομως ηταν επιφυλακτκος...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom