Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
The Dome !!!
DSCN0039.JPG
DSCN0071.JPG

Xριστουγεννιατικη αγορα κατω απο το κουφιο δοντι
και μια ακομα στην Αλεξαντερπλατζ
DSCN0103.JPG

Χιονι στην πολη τη δευτερη ημερα των Χριστουγεννων ...δεν κρατησε πολυ
DSCN0156.JPG


Η αιθουσα των δεινοσαυρων στο Φυσικης Ιστοριας
DSCN0177.JPG
DSCN0191.JPG
DSCN0187.JPG

Η χριστουγεννιατικη αγορα στην Gedanmermarkt
DSCN0296.JPG

Αυτα μου αρεσαν πολυ στο τειχος East Side Gallery
DSCN0335.JPG
DSCN0338.JPG
DSCN0367.JPG
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
H γεφυρα oberbaumbrucke
DSCN0403.JPG

To κοκκινο Δημαρχειο
DSCN0423.JPG

Νικολαιφιρτελ και η παλιοτερη εκκλησια της πολης Nikolaikirche
DSCN0439.JPG
DSCN0403.JPG
DSCN0423.JPG
DSCN0439.JPG
DSCN0444.JPG

Δειτε την ιδιαιτερη εισοδο του Neue National Gallerie...απο το 2015 θα ειναι κλειστη εχετε υποψην σας
DSCN0494.JPG


Sony Center am Potsdamerplatz με χριστουγεννιατικο φωτισμο..ο θολος απο πανω αλλαζε
DSCN0487.JPG
χρωματισμο
Απο το μοντερνας τεχνης ..αυτο το εργο μου αρεσε υπερβολικα για wallpaper
DSCN0516.JPG
Αφιερωμενο στους κυριους και φορουμ
DSCN0531.JPG

Το Hackesche Hoffe
DSCN0537.JPG
DSCN0440.JPG
To Molecule Man απο μακρυα.
DSCN0417.JPG
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.933
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραίες φωτογραφίες!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Λοιπον δεν ξερω που βρισκετε η ομορφια του Βερολινου....ειμαι εδω 3 μερες και δεν μπορώ να την βρώ..... βοήθεια please και μην μου γραψετε τα πολυ τουριστικα αυτα τα ειδα.....
Τι μου εχει ξεφυγει και δεν μου αρεσει καθολου σαν πολη εως τωρα...? Δεν μπορει να λετε ολοι ποσο ομορφο ειναι...και γω να μην το βλεπω.....κατι εχω κανει λαθος.....βοήθειαααααα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Να δεις το συμπλεγμα παλιων σπιτιων,με εσωτερικες αυλεςπου λεγεται Hackesche Hofe και να πας στο Nikolaiviertel,πολυ ομορφη μικρη συνοικια.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Να δεις το συμπλεγμα παλιων σπιτιων,με εσωτερικες αυλεςπου λεγεται Hackesche Hofe και να πας στο Nikolaiviertel,πολυ ομορφη μικρη συνοικια.
Ναι το ξερω ειναι το τελευταιο που εμεινε να δουμε...αυτο το Hackeshe, Σχεδον,διπλα μενουμε 6 λεπτα με το λεωφορειο )Εκει θα παμε αυριο το πρωι...αλλα το Βερολινο...εκτος απο οτι ειναι ενα μεγαλο εργοταξιο...παντου..μα παντου σκαλωσιες...( οι ανεργοι οικοδομοι ελατε εδω).....δεν μου εχει δωσει ακομη την ομορφια που περιμενα...το πιο καλο ειναι το 70% των εκπτωσεων...
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@Vegerazaros μη το ψάχνεις, δεν θα το βρείς. Αυτό θα το ένιωθες από την αρχή. Απλά στη δική σου αισθητική, στον δικό σου χαρακτήρα στα δικά σου μάτια ΔΕΝ σου ταιριάζει, δεν σου αρέσει.
Πως μπορώ εγώ να σου εξηγήσω τα συναισθήματα και την αίσθηση που μου άφησε αυτή η πόλη?Και φυσικά δεν αναφέρομαι στα αξιοθέατα.Αλλωστε δεν νομίζω να αναφέρθηκε κανείς στο Βερολίνο και να το χαρακτήρισε όμορφο με την κλασική έννοια του ωραίου.
Ξέρεις πως όλα είναι υποκειμενικά.Άρα δεν έκανες κάτι λάθος ούτε δεν πήγες στα σωστά μέρη,υποθέτω.Απλά είχες φανταστεί κάτι άλλο απ' αυτό που είναι πραγματικά, είχες μεγάλες προσδοκίες γι'αυτό και απογοητεύτηκες.

Πάντως εμένα με γοήτευσε η east side gallery, η ιστορία της διχοτομημένης πόλης και τα σημάδια που έβλεπα σε πολλά σημεία, το τείχος εκεί που είναι το εξαιρετικό μουσείο Topographie des Terrors, που προσπάθησα να εντοπίσω το καταφύγιο που αυτοκτόνησε ο Χίτλερ κι ας μη το βρήκα ποτέ, η λεωφόρος Karl-Marx-Allee με το Σοβιετικό της παρελθόν που είναι ορατό, η παλιά Εβραική περιοχή με τις στοές και τις μικρές αυλές της, οι ζωντανές συνοικίες με πολλές επιλογές σε φαγητό και διασκέδαση και με έντονο το στοιχείο των μεταναστών, ο πολυπολιτισμικός του χαρακτήρας...και πολλά ακόμα που είναι μοναδικά για τον κάθε άνθρωπο!
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι το ξερω ειναι το τελευταιο που εμεινε να δουμε...αυτο το Hackeshe, Σχεδον,διπλα μενουμε 6 λεπτα με το λεωφορειο )Εκει θα παμε αυριο το πρωι...αλλα το Βερολινο...εκτος απο οτι ειναι ενα μεγαλο εργοταξιο...παντου..μα παντου σκαλωσιες...( οι ανεργοι οικοδομοι ελατε εδω).....δεν μου εχει δωσει ακομη την ομορφια που περιμενα...το πιο καλο ειναι το 70% των εκπτωσεων...
Vegerazaros ούτε εγώ ξετρελάθηκα με το Βερολίνο, γι' αυτό και κάποιες φορές εδώ στο φόρουμ όταν ρωτάνε να πάμε Βερολίνο ή "κάπου αλλού" συνήθως προτείνω το "αλλου" :)
Όμως συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λέει ο Γιάννης από πάνω και άσχετα με την ομορφιά (που κατά τη γνώμη μου δεν την έχει) είναι πολύ ενδιαφέρων προορισμός για την ιστορία, τα μουσεία.. Αν θες ο προορισμός να είναι και γραφικός σκέψου μήπως πάτε ημερήσια στο Potsdam.. Το Βερολίνο έχει τα αξιοθέατα και τα μουσεία αλλά το Potsdam έδωσε κάποιες όμορφες εικόνες στο ταξίδι μας..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
:agnes overjoyed:Ενταξει ρε παιδια..ετσι συμφωνώ...! Γιατι πραγματι αγχωθηκα....αποκλειεται λεω..ή κατι μου ξεφευγει... ή ξεφυγα εγω !
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αν με ¨ταρακουνησε¨ κατι στο Βερολινο δεν ειναι η ομορφια του-ακομα και η Nikolaiviertel για σενα ας πουμε που αλωσες τις Ελβετικες πολεις δεν θα σου πει πολλα-ειναι η αυρα οτι σ αυτην την πολη γραφτηκε ενα μεγαλο κομματι της νεοτερης ιστοριας.Κατα τ αλλα,συμφωνω απολυτα και με τον giannismits και την echo2011.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Vegerazaros ούτε εγώ ξετρελάθηκα με το Βερολίνο, γι' αυτό και κάποιες φορές εδώ στο φόρουμ όταν ρωτάνε να πάμε Βερολίνο ή "κάπου αλλού" συνήθως προτείνω το "αλλου" :)
Όμως συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λέει ο Γιάννης από πάνω και άσχετα με την ομορφιά (που κατά τη γνώμη μου δεν την έχει) είναι πολύ ενδιαφέρων προορισμός για την ιστορία, τα μουσεία.. Αν θες ο προορισμός να είναι και γραφικός σκέψου μήπως πάτε ημερήσια στο Potsdam.. Το Βερολίνο έχει τα αξιοθέατα και τα μουσεία αλλά το Potsdam έδωσε κάποιες όμορφες εικόνες στο ταξίδι μας..
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα. Έχω επισκεφθεί μαλιστα και δύο φορές την πόλη αλλά εκτός από την τρομερή ιστορία και τα αρκετά ενδιαφέροντα μουσεία δε μου άφησε τη μοναδική αίσθηση που αφήνει σε άλλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom