Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@KLEOPATRA εγώ δεν θα χαραμιζα μέρα από το Βερολίνο για το Ποτσνταμ. Όπως δεν το έκανα άλλωστε. Σίγουρα χειμώνα δεν λέει αλλά αυτή είναι γνώμη μου. Η @echo2011 αν θυμάμαι το επισκέφτηκε καταχείμωνο οπότε ας πεί την άποψη της. Είναι ένα μέρος με παλάτια. Οκ. Το Βερολίνο έχει τόσα να δεις που δεν νομίζω πως θα χάσεις και κάτι.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Potsdam είναι υπέροχο το φθινόπωρο. To χειμώνα δεν λέει και πολλά. Και δεν έχεις και πολλές μέρες στη διάθεσή σου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
@KLEOPATRA εγώ δεν θα χαραμιζα μέρα από το Βερολίνο για το Ποτσνταμ. Όπως δεν το έκανα άλλωστε. Σίγουρα χειμώνα δεν λέει αλλά αυτή είναι γνώμη μου. Η @echo2011 αν θυμάμαι το επισκέφτηκε καταχείμωνο οπότε ας πεί την άποψη της. Είναι ένα μέρος με παλάτια. Οκ. Το Βερολίνο έχει τόσα να δεις που δεν νομίζω πως θα χάσεις και κάτι.
Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ το χιονισμένο Πότσνταμ! Ήταν γραφικό γι'αυτό μου άρεσε. Ένιωσα πως συμπλήρωσε ωραία το ταξίδι μας γιατί το Βερολίνο είχε πολύ ενδιαφέρον με τα μουσεία και τα αξιοθέατα αλλά γραφικό δε μου φάνηκε. Βέβαια καταλαβαίνω και το να μη θέλει κάποιος να βγει εκτός. Πάντως με το γρήγορο τρένο είναι μόνο 20 λεπτά και είναι μικρή και "μαζεμένη" πόλη που περπατιέται εύκολα..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο ποιο σταθμο παιρνεις το τρενο,για να 'χουμε καλο ρωτημα?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απο ποιο σταθμο παιρνεις το τρενο,για να 'χουμε καλο ρωτημα?
Δε θυμάμαι αλλά κοίταξα στην ιστοριούλα που ειχα γράψει για το Ποτσνταμ και γράφω: "Για να πάτε στο Potsdam να προτιμήσετε το γρήγορο τρένο (RE) που κάνει 20 λεπτάκια απ'το Βερολίνο, το S-bahn κάνει τον διπλό χρόνο"

Θυμάμαι πάντως πως είχαμε μπλεχτεί και είχαμε πάει σε λάθος σταθμό και τελικά χάσαμε το γρήγορο τρένο και πήγαμε με το άλλο. Στον γυρισμό όμως πήραμε το γρήγορο..
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μια μερα με σχετικα καλο καιρο αξιζει το Ποτσδαμ.Η πολη ειναι ομορφη ειδικα η ολλανδικη συνοικια και η ρωσικη γειτονια.Το παλατι εσωτερικα δεν μ ενθουσιασε αντιθετα εξαιρετικο ηταν το Cecilienhof οπου εγινε η διασκεψη του Ποτσδαμ.Αν πατε ζητηστε το εντυπο με την αναλυτικη ξεναγηση ολων των χωρων του μουσειου στα ελληνικα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θελω να ρωτησω και το αλλο παιδια.Που ειναι ωραιο σημειο κατα μηκος του ποταμου Σπρεε για βολτα?Μου αρεσουν πολυ τα σημεια που χωριζει το ποταμι μια πολη και εχει πολλα γεφυρια (βλεπε Παρισι,Βουδαπεστη,Πραγα κλπ).
Επισης διαβασα καπου εδω μεσα οτι υπαρχει σημειο στο Βερολινο με καναλια ?Ισχυει?
Μηπως ειναι εκει γυρω στο Νικολαιφιρτελ?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μέσα στο Tiergarten είχε κάτι σαν κανάλια ανάμεσα στο πράσινο που ήταν πολύ όμορφα.Εξαρτάται βέβαια και την εποχή που θα πας!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Που ειναι ωραιο σημειο κατα μηκος του ποταμου Σπρεε για βολτα?Μου αρεσουν πολυ τα σημεια που χωριζει το ποταμι μια πολη και εχει πολλα γεφυρια
Μια εντυπωσιακή γέφυρα είναι η Oberbaumbrucke λίγο πιο κάτω από την East Side Gallery.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι σιγουρα θα παμε στο East Side Gallery ,αλλα εχω ακουσει οτι καπου υπαρχουν καναλια .Οποιος γνωριζει ,ας μας πει.
Επισης το fernsehturm αξιζει ?Ειναι ωραια η θεα ?Γιατι εχει και εισητηριο 13 ευρω .
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Δεν ξέρω αν είναι κάτι που σ'ενδιαφέρει πάντως μας άρεσε πολύ το Turkish market που γίνεται κατά μήκος του καναλιού Landwehrkanal.Είναι όμορφα εκεί και έχει 2-3 ωραία μαγαζάκια που μπορείς να πιεις καφέ μετά.
Επισης το fernsehturm αξιζει ?Ειναι ωραια η θεα ?Γιατι εχει και εισητηριο 13 ευρω .
Γι'αυτό δεν ανέβηκα πάντως :) Anyway,κάτι σαν tip.Μην πας από την αρχή.Κάνε μερικές βολτές πρώτα στην πόλη και ανέβα μετά ώστε να έχεις μια ιδέα του τι βλέπεις από εκεί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom