Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Παιδιά σχετικά με κρατήσεις ξενοδοχείων τι παίζει?Γιατί τον Ιούλιο δεν δέχτηκαν την πιστωτική μου κάρτα (κράτηση μέσω booking για Ρώμη) κ πήγαν να μου ακυρώσουν την κράτηση τελευταία στιγμή!Ευτυχώς επικοινώνησα με την booking και ήρθε σε επαφή με το ξενοδοχείο κι έτσι τη γλίτωσα!
Τον Ιούλιο ήταν αρχή και ήταν μπερδεμένα τα πράγματα.Λογικά τώρα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα για καμμιά χώρα.Σε κάθε περίπτωση μετά την κράτηση επικοινώνησε με το ξενοδοχείο για επιβεβαίωση.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ήδη τους έστειλα μήνυμα αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση!
Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Νομίζω πως παίζει ρόλο και το ποσό που πρέπει να τραβήξουν απο την κάρτα .
Εγώ είχα ένα θεματακι με την κράτηση μου για το Παρίσι ( όχι μέσω booking ) .
Αν το ποσό είναι μέσα στο όριο της κάρτας σου λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.Βέβαια εξαιρέσεις/προβλήματα μπορεί να υπάρξουν.Για αυτό ενημερώνουμε και την Τράπεζα πρίν φύγουμε.
 

Valenthia

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Αν το ποσό είναι μέσα στο όριο της κάρτας σου λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.Βέβαια εξαιρέσεις/προβλήματα μπορεί να υπάρξουν.Για αυτό ενημερώνουμε και την Τράπεζα πρίν φύγουμε.
Δεν ξέρω να σας πω την αλήθεια τι ακριβώς παίζει ρόλο . Εγώ προσωπικά είχα το εξής θέμα : έκλεισα ξενοδοχείο με χρεωστική κάρτα ( επαρκές υπόλοιπο ) συνολικό ποσό ήταν 550,00 ευρώ . Ενώ στην αρχή μου ήρθε η επιβεβαίωση από το ξενοδοχείο , σε 1 ώρα μου στείλαν ακυρωτικό e- mail . Να σημειώσω πως πριν από αυτό είχα κλείσει αεροπορικά εισιτήρια που ήταν άλλα 200,00 . Μήπως έπαιξε ρόλο το ημερήσιο όριο .
Τελικά το έκλεισα την επομένη μέρα αλλά με διαφορετικούς όρους ( προκαταβολή μόνο μιας βραδιάς ) .
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Με booking έκλεισες;Για ποια πόλη;
Έκλεισα με Booking για Παρίσι με πιστωτική κάρτα!Επίσης να πω ότι για την ώρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα (έκλεισα και ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση μέχρι τις 6 ώρα κατά την ημέρα άφιξης) απλά επειδή σε προηγούμενη κράτηση του Ιουλίου (αναφέρομαι και παραπάνω) τα είδα όλα από το άγχος μου γι αυτό ρωτάω!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Έκλεισα με Booking για Παρίσι με πιστωτική κάρτα!Επίσης να πω ότι για την ώρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα (έκλεισα και ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση μέχρι τις 6 ώρα κατά την ημέρα άφιξης) απλά επειδή σε προηγούμενη κράτηση του Ιουλίου (αναφέρομαι και παραπάνω) τα είδα όλα από το άγχος μου γι αυτό ρωτάω!
Εντάξει τώρα που έχουμε μαζί μας τον Φρανσουά όλα είναι υπό έλεγχο:(
Μπορεί σε λίγο να μας μοιράζουν και δωρεάν εισιτήρια για Παρίσι....

Στα σοβαρά το πολύ-πολύ το ξενοδοχείο να κάνει προέγκριση της κάρτας μερικές μέρες πρίν.Αν υπάρξει πρόβλημα θα σε ενημερώσει.Τους έστειλες και e-mail όπως είπες και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα τελικά.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
γειασας
θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην πορτογαλία και δεν ξέρω τι παίζει με τα cc τελικά.
Θέλω να κλείσω δωμάτια με booking και hotels.com. Θα έχω πρόβλημα αν επιλέξω να πληρώσω τα ρούμια όταν φτάσω εκεί; μια δοκιμαστική κράτηση που έκανα στο booking ήταν οκ, μου έστειλαν το μειλ επιβεβαίωσης. ελπίζω να μην το πάρουν πίσω...
σε σχέση με ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω rentalcars τι γίνεται; θέλουν ένα μικρό ποσό προκαταβολή νομίζω... θα τρέξει; το έχετε δοκιμάσει;
και τέλος... μια ακόμα ερώτηση. μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χρεωστικές κάρτες; αν ναι για τι ποσά μιλάμε;
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
όμως δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για αγορές ε;
έχει προσπαθήσει να νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από το rentalcars? επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές την κάρτα μου για άλλες αγορές χωρίς επιτυχία φοβάμαι μήπως μου την μπλοκάρουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
όμως δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για αγορές ε;
έχει προσπαθήσει να νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από το rentalcars? επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές την κάρτα μου για άλλες αγορές χωρίς επιτυχία φοβάμαι μήπως μου την μπλοκάρουν.
Τόνισα την ανάληψη γιατί νόμιζα ότι αυτός σε ενδιέφερε κυρίως.

Κάποια στιγμή(Αύγουστος ή Σεπτέμβριος) είπαν ότι γίνεται και για αγορές μέσα στο όριο της κάρτας και αν είναι μέσα στο ημερήσιο(συνολικό ; ) όριο της Τράπεζας.Καλύτερα κάνε ένα τηλ. στο τμήμα εξυπηρέτησης της Τράπεζας σου και ρωτά τι ισχύει.Και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εξωτερικό για να μην έχεις απρόοπτα.

Για ενοικιάσεις δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.870
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom