Capital Controls και ταξίδια

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.332
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά καλησπέρα. Με την πιστωτική στο εξωτερικό μπορώ να πληρώσω ξενοδοχείο κανονικά έτσι ( 300 ευρώ) ?
ναι, εγώ έχω πληρώσει πολύ περισσότερο.
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
^ Ευχαριστώ! Επίσης στην πληρωμή του ξενοδοχείου θα πάρω πιστωτική άλλου, δεν θα έχει το δικό μου όνομα, θα υπάρξει πρόβλημα?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.332
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
^ Ευχαριστώ! Επίσης στην πληρωμή του ξενοδοχείου θα πάρω πιστωτική άλλου, δεν θα έχει το δικό μου όνομα, θα υπάρξει πρόβλημα?
Αν ειναι με pin μαλλον οχι. Αν ειναι χωρις pin πιθανοτατα δεν θα την δεχτουν, εκτος κι αν δεν παρατηρησουν το ονομα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Έκανα κράτηση μέσω sky-tours με χρεωστική mastercard με την οποία προσφάτως εχω αγορασει πραγματα απο το εξωτερικό και ενώ χτες μου εστειλαν μηνυμα οτι η κρατηση εγινε και εντος 24ωρου θα μου στειλουν περαιτερω πληροφοριες, σημερα μου ηρθε μηνυμα οτι υπαρχει προβλημα με την καρτα μου και οτι πρεπει να ακυρωσουν τα εισιτηρια εκτος κι αν επικοινωνησω με την τραπεζα για να μου δωσει εναν 6ψηφιο κωδικο συναλλαγης και να τους το στειλω για να τα επαναφερουν.
1)Μιας και δεν είμαι στο Ελλάντα για να τηλεφωνήσω, πώς μπορώ να απευθυνθώ ηλεκτρονικά;
2)Με ανησυχεί το θέμα ότι τα λεφτά είναι ακόμη δεσμευμένα, και είναι πολλά...Υπάρχει λόγος ανησυχίας ή είναι διαδικαστικό το ζήτημα;
3) Τζάμπα χάρηκα....
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Να στειλεις email στην τράπεζα ίσως..?? Ποιας τράπεζας είναι η κάρτα..??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.294
Μπορεί να σου βάλει ένα ποσό στο skype και να τηλεφωνείς Ελλάδα οποιοσδήποτε έχει ενεργή πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Προτίμησε κάποιον απο κει που ζεις, γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με τα capital controls, εγώ πρόσφατα αγγάρεψα ατομο με ξένη πιστωτική να μου βάλει credit.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Είναι της Eurobank. Εστειλα email και περιμένω. Αν δε μου απαντήσουν θα ακολουθήσω τα χνάρια της paefstra.Πάντως γενικά φανταζομαι ότι σε περιπτωση που δε βγει ακρη το ποσο θα αποδεσμευτεί, μιας και μπορώ να το δω στην κάρτα μου αλλά δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω.Κι ελπιζω να μην ανεβουν κι άλλο τα εισιτήρια...
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Θα σε στεναχωρίσω, αλλά η αποδέσμευση , αν δεν τα πάρει το πρακτορείο- ξενοδοχείο (όποιος έχει κάνει την δέσμευση) γίνεται σε 2-3 εβδομάδες ανάλογα με την τράπεζα.. Εκτός αν στείλει το ίδιο το ξενοδοχείο φαξ στην τράπεζα να τα αποδεσμεύσουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.524
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom