Capital Controls και ταξίδια

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
ναι ο θειος μου δεν εχει καρτα τελικα, και ο φιλος μου επειδη δεν ειναι ακομα νομιμος στην αμερικη μπορει αν χρησιμοποιησουμε την καρτα του να μην παρουμε εγκριση για esta. μπερδεμα μεγαλο! τελικα βρηκα ενα πρακτοριο που μου ειπε οτι μπορει να μου βγαλει με 25 ευρω.
 

awaker

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
ναι ο θειος μου δεν εχει καρτα τελικα, και ο φιλος μου επειδη δεν ειναι ακομα νομιμος στην αμερικη μπορει αν χρησιμοποιησουμε την καρτα του να μην παρουμε εγκριση για esta. μπερδεμα μεγαλο! τελικα βρηκα ενα πρακτοριο που μου ειπε οτι μπορει να μου βγαλει με 25 ευρω.
Ωρε που φτάσαμε, μαύρη αγορά και για esta.. απαράδεκτο αυτό για τα capital controls, θα έπρεπε έστω για ένα μικρό πόσο να επιτρέπονται οι συναλλαγές με το εξωτερικό. Φαντάσου να έχεις κλείσει αεροπορικά, ξενοδοχεία και να χάσεις το ταξίδι σου για τα 14$ της esta..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Φαντάσου να έχεις κλείσει αεροπορικά, ξενοδοχεία και να χάσεις το ταξίδι σου για τα 14$ της esta..
Κατι πολυ απλο,οπως να τα εχεις κλεισει ολα και να μπορεις να δωσεις τα 14$ και να σου απορριψουν την εστα...το εχεις σκεφτει;....την εστα την κανουμε,πριν κλεισουμε ολα αυτα....
 

awaker

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Κατι πολυ απλο,οπως να τα εχεις κλεισει ολα και να μπορεις να δωσεις τα 14$ και να σου απορριψουν την εστα...το εχεις σκεφτει;....την εστα την κανουμε,πριν κλεισουμε ολα αυτα....
Την esta δεν σου την απορρίπτουν αν δε υπάρχει λόγος. Αν ο οποιοσδήποτε πιστεύει ότι υπάρχουν λόγοι και πιθανότητες να την απορρίψουν, εννοείται πως ξεκινάς από εκεί.
 

danaed91

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί, γιατί δεν διάβασα και τις 40 σελίδες άλλα μήπως έχει προσπαθήσει κανείς να κάνει κράτηση μέσω airbnb ή μήπως κάπως γνωρίζει αν μπορούν ή όχι να γίνουν συναλλαγές;
Ευχαριστώ!
 

dkmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Απ όσο διάβασα με πιστωτική Πειραιώς μπορείς να κλείσεις αεροπορικά. Ξέρει κανείς αν με χρεωστική ή προπληρωμενη μπορείς να κλείσεις αεροπορικά με εταιρία που δεν έχει έδρα στην Ελλάδα; Θέλω πχ να κλείσω με την Airasia.
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Απ όσο διάβασα με πιστωτική Πειραιώς μπορείς να κλείσεις αεροπορικά. Ξέρει κανείς αν με χρεωστική ή προπληρωμενη μπορείς να κλείσεις αεροπορικά με εταιρία που δεν έχει έδρα στην Ελλάδα; Θέλω πχ να κλείσω με την Airasia.
Θα σε συμβούλευα να καλέσεις το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της airtickets για να σε ενημερώσουν εκείνοι αναλυτικά για το ποιες εταιρίες δέχονται κανονικά πληρωμές από Ελλάδα με χρήση κάρτας μέσω Internet.
 

Alex87

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
ναι ο θειος μου δεν εχει καρτα τελικα, και ο φιλος μου επειδη δεν ειναι ακομα νομιμος στην αμερικη μπορει αν χρησιμοποιησουμε την καρτα του να μην παρουμε εγκριση για esta. μπερδεμα μεγαλο! τελικα βρηκα ενα πρακτοριο που μου ειπε οτι μπορει να μου βγαλει με 25 ευρω.
Φίλε μήπως μπορείς να μου στείλεις το όνομα του πρακτορείου γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα?Είναι δυνατόν το προξενείο να συστήνει να μπούμε στη διαδικασία να βρούμε ξενη κάρτα για 14$..Αν είναι δυνατόν..
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Φίλε μήπως μπορείς να μου στείλεις το όνομα του πρακτορείου γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα?Είναι δυνατόν το προξενείο να συστήνει να μπούμε στη διαδικασία να βρούμε ξενη κάρτα για 14$..Αν είναι δυνατόν..
Φιλε ειναι το diontours στην θεσσαλονικη , σημερα ομως μου τα αλαξανε και μου ειπανε οτι ελληνικη καρτα εχουνε και αυτοι και οτι μπορουνε να κανουνε προσπαθεια αν λειτουργησει. Εν το μεταξυ πηρα τηλ την eurobank και τους ειπα το προβλημα , και μου ειπανε οτι απο τεταρτη λειτουργουνε κανονικα οι συναλλαγες εξωτερικου και οτι μπορω να βγαλω εστα με ελληνικη καρτα. Αυριο θα το δοκιμασω με καρτα visa. Αρχιζει και τελιωνει η υπομονη μου και τα χρονικα περιθωρια στενεβουν γιατι σε 15 μερες πεταω. Πρεπει να παω να κανω και συναλαγμα αλλα χωρις εστα ολα πανε πισω προς το παρον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.255
Μηνύματα
885.292
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom