Ιταλία Cinque terre

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Με αγχωσατε λιγο, γιατι το δικό μου πλάνο λέει ημερήσια με τρένο, πχ 10 ώρες καθαρές στην περιοχή. Αν δεν βγει η κουραστούμε, πιο χωριό είναι το πιο αδιάφορο για να κάνω εκπτωςη και να δούμε 4;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
για μενα το πιο αδιαφορο ηταν η Corniglia.. Η Μαναρολα το πιο ομορφο παλι κατ εμε ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για μένα το Monterosso ήταν το πιο αδιάφορο. Η Corniglia μου άρεσε πολύ, αλλά μάλλον θα σου φάει τον περισσότερο χρόνο γιατί από τον σταθμό έχει περπάτημα ανηφόρα για το χωριό ή παίρνεις λεωφορειάκι (το καλοκαίρι θα έχει σίγουρα).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το Monterosso δεν το αποφεύγω γιατι απο κει θα ξεκινήσουμε. Τότε λοιπόν θα παραλείψουμε την Corniglia.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα βγει πιστεύω. Το τρένο είναι πολύ βολικό για τα χωριά. Σαν να παίρνεις μετρό :)
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Δες στο λινκ που έχουμε ήδη δώσει http://www.travelstories.gr/community/threads/cinque-terre.54757/#post-622637
και για άλλες χρήσιμες πληροφορίες..
Από Riomaggiore προς La Spezia πάλι τρένο. Στάσεις τρένου έχουν όλα τα χωριά. Πρόκειται για κανονικό τρένο, με κανονικούς σταθμούς της trenitalia. Δεν χρειάζεται να κλείσετε τίποτα πιο πριν.
Καλά να περάσετε!
Ευχαριστούμε πολύ! Το λινκ το είδα αλλά δεν έβγαλα άκρη για τα του τρένου
λοιπον κοιτα τωρα μολις επεστρεψα .
...
Ειχα και εγω αυτοκινητο και με αυτο πηγα στα χωρια Τη πρωτη μερα πηγα στο Μοντεροσο οπου εχει παρκινγκ στη παραλια 8 ευρω οι 4 ωρες περιπου. Επειδη πας αυτο το μηνα θεωρω πως δεν θα γινεται της τρελης απο κοσμο. . Με αυτοκινητο πηγα και στο επομενο τη Vernazza o δρομος αρκετα στενος και παρκαρα λίγο εξω απο το χωριο και κατεβηκα με τα ποδια ενα χιλιομετρο περιπου στο χωριο με 2 ευρω την ωρα. Δεν εκανα πεζοπορια απο το ενα χωριο στο αλλο αν και ο ποδαροδρμος ηταν αρκετος αν θελεις να δεις απο ψηλα τα χωρια εχει αρκετη ανηφορα ..Στη corniglia παρακρεις στο δρομο εχει παρκομετρα επισης. Δωρεα παρκινγ δεν ειδα . Στη Μαναρολα εχει κλειστο παρκινγκ μεσα στο χωριο αμεσως μετα τη μπαρα που σηματοδοτει τη εισοδο μονο για τους κατοικους.
στο δε riomaggiore παλι εξω απο το χωριο εχει χωρο και μετα ποδαροδρομος μεχρι κατω.

Τα εισητηρια τρενου εχουν 7 ευρω το ατομο την ημερα και 14 αν ειναι για 2 μερες,αν τωρα θες να παρεις και τρενο και να περπατήσεις στα μονοπάτια αγοραζεις τη αναλογη καρτα στο σταθμο των τρενων..
Στη La Spezia εχει δωρεα παρκινγ κοντα στο σταθμο και στην via Amendola αλλα μπορει να μην βρεις θεση αλλα με 3 ευρω την ημερα παρκαρεις εκει κοντα στην Amendola ..
Σε ολα τα χωρια μπορεις να πας με το τρενο που το παιρνεις απο Spezia κατεβαίνεις Riomaggiore, μετα παλι με τρενο και με το ιδιο εισιτήριο πας στο επομενο και μετα παλι στο επομενο κτλ.. αλλα μπορεις να πας κατ ευθειαν στο Monterosso και να κανεις τη διαδρομη αναποδα οπως λες κανοντας απο Manarola το 531 μονοπατι μιας και via de amour ειναι κλειστη.. Δυσκολα παντως να κανεις σε μια μερα ολα τα χωρια..
Στη carrara πηγα δεν λειτουργει προς το παρον κανενα τουριστικο γραφειο( ηταν κλειστα) με οδηγίες και χαζευεις μονος σου περνωντα ςμεσα απο τα τουνελ .. ακομη και το διασημο εστιατοριο Lardo di colonata ηταν κλειστο..
Στη La Spezia ta estiatoreia ανοικτα 12 με 2.30 και απο 7 το απογευμα μεχρι 9.30, ειναι ολα μαζεμενα στη corso cavour via Roma και στα γυρω στενα.. Εφαγα στο pepe nero ..
Ο καφες παντου πολυ καλος και φτηνος και για απιστευτη θεα 180 μοιρων αν εισαι με αυτοκινητο λιγο εξω απο το riomaggiore στη αριστερη πλευρα του δρομου ειναι 2- 3 μπαρ που σχεδον κρεμονται πανω απο τη θαλασσα..
αυτα..καλο σου ταξιδι
Στα του τρένου...με 7 €/άτομο/μέρα μπαίνεις όσες φορές θες στο τρένο για όσες διαδρομές και για να πας (από La Spezia σε όλα τα χωριά) και να γυρίσεις και μετακίνηση ανάμεσα στα χωριά?
Το pepe nero τι έλεγε?
Λέμε να πάμε σε όλα τα χωριά, έστω και αν δε μπορούμε να κάνουμε όλες τις διαδρομές με πεζοπορία (διάβασα ότι η 531 είναι ωραία διαδρομή πάντως, όπως και η Vernazza-Manarola και ότι αξίζει τον κόπο και τον ιδρώτα :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστούμε πολύ! Το λινκ το είδα αλλά δεν έβγαλα άκρη για τα του τρένου

Στα του τρένου...με 7 €/άτομο/μέρα μπαίνεις όσες φορές θες στο τρένο για όσες διαδρομές και για να πας (από La Spezia σε όλα τα χωριά) και να γυρίσεις και μετακίνηση ανάμεσα στα χωριά?
Το pepe nero τι έλεγε?
Λέμε να πάμε σε όλα τα χωριά, έστω και αν δε μπορούμε να κάνουμε όλες τις διαδρομές με πεζοπορία (διάβασα ότι η 531 είναι ωραία διαδρομή πάντως, όπως και η Vernazza-Manarola και ότι αξίζει τον κόπο και τον ιδρώτα :)
Ναι με το ιδιο εισητηριο πας σε ολα τα χωρια, κατεβαινεις οπου θελεις και συνεχιζεις και στο επομενο επισης επιστρεφεις στη αφετηρια σου με το ιδιο εισητηριο..
Το pepe nero ειχε καλο φαγητο και μια ιδιαιτερη τοπικη μπυρα με γευση καφε παραγωγη δυο νεαρων που εχουν ενα μπιστρο στη La spezia..
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Σούπερ! Αν δε σιχαινόμουν τη μπύρα θα του έκανα σίγουρα μια επίσκεψη :)
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Τη διάβασα τούτη τη σελίδα, μα δεν έβγαλα άκρη, γι αυτό ρώτησα εσάς που είστε καλά παιδάκια να μου πείτε!
Πχ από τούτη τη σελίδα εγώ κατάλαβα ότι θέλω την Cinque Terre treno MS 1 giorno adulti - που λέει όμως €16,00 ως 1 Νοέμβρη (2016 μεν, αλλά φαντάζομαι το ίδιο για φέτος), ενώ ο φίλος/η φίλη LULLU είπε για 7 € . Εγώ με 7.5 βλέπω την carte parco που όμως δεν καταλαβαίνω να περιλαμβάνει τρενοδιαδρομές...
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.312
Likes
17.326
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Με αγχωσατε λιγο, γιατι το δικό μου πλάνο λέει ημερήσια με τρένο, πχ 10 ώρες καθαρές στην περιοχή. Αν δεν βγει η κουραστούμε, πιο χωριό είναι το πιο αδιάφορο για να κάνω εκπτωςη και να δούμε 4;
Νομίζω πάντως ότι ΅βγαίνουν΅ και τα 5 χωριά σε μια μέρα.
Οταν είχα πάει εγώ είχα προλάβει και τα 5, έχοντας στο πρόγραμμά μου και 2 περιπατητικές διαδρομές.
Όμως αν δεις ότι θέλεις να το πας στο πιο χαλαρό και πρέπει να βγάλεις κάποιο χωριό έξω, συμφωνώ και εγώ με τη LULLU. Βγάλε έξω την Corniglia.
Καλά να περάσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στα του τρένου...με 7 €/άτομο/μέρα μπαίνεις όσες φορές θες στο τρένο για όσες διαδρομές και για να πας (από La Spezia σε όλα τα χωριά) και να γυρίσεις και μετακίνηση ανάμεσα στα χωριά?
Πχ από τούτη τη σελίδα εγώ κατάλαβα ότι θέλω την Cinque Terre treno MS 1 giorno adulti - που λέει όμως €16,00 ως 1 Νοέμβρη (2016 μεν, αλλά φαντάζομαι το ίδιο για φέτος), ενώ ο φίλος/η φίλη LULLU είπε για 7 € . Εγώ με 7.5 βλέπω την carte parco που όμως δεν καταλαβαίνω να περιλαμβάνει τρενοδιαδρομές...
Όλα τα site συνηγορούν στη δεύτερη εκδοχή. Δηλαδή 7,5 μονο για τα μονοπάτια και για λεωφορεία και 16 για μονοπάτια και τρένο και λεωφορεία. Δεν συμφέρει δηλαδή. Και έτσι θυμήθηκα γιατί δεν την είχαμε πάρει καθόλου εμείς που μείναμε εκεί μια εβδομάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom