Egypt Air για BKK

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
GTS με μπέρδεψες... με τι εταιρίες παίζουν αυτά τα τρια σενάρια?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.849
Likes
19.068
Με πολλές.....για τις τρεις πρωτεύουσες παίζουν όσες πάνε εκεί (Egypt Air, RJ, Emirates, Gulf Air, Turkish, Qatar....). Τώρα από BKK-KUL-SIN για DPS πάνε ως γνωστόν η AirAsia και έξτρα από SIN η Jetstar (παίζει και η Lion από εκεί αλλά δεν είναι banned από EU?)

Άλλες είναι πολύ ακριβές, άλλες έχουν τεράστια stopover (Emirates 12 ώρες στο Ντουμπάι βράδυ! - δηλ. κόβεις φλέβα), άλλες δε βολεύουν οι ημερομηνίες σε συνδυασμό με τις πτήσεις για Μπαλί, άλλες βρωμάνε.......και δε λέει και η Mrs να μου πει δυο ημερομηνίες τελικές να τελειώνουμε....

Πιο βολικό είναι αυτό που έκανες κι εσύ, δηλ. KUL, ύπνος σε ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο και πουρνό πουρνό AirAsia για DPS.....αλλά μιας και θα βρεθώ στη Ν.Α. Ασία να δω και πιο καλά τη ΒΚΚ (ή τη SIN έστω) να μου φύγει η κάψα....

Γενικά συμμερίζομαι το βίτσιο των πολλών stopovers, την αναμονή στα αεροδρόμια.....καλά, αυτή η Jetstar μόνο βραδιάτικα πετάει για Μπαλί? γμτ

Εγώ έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Στη ΒΟΜ είναι λέει technical stop για 1 ωρίτσα...τι στο καλό, θα γεμίσει με καύσιμα? Οπότε ίσως Ινδούς δεν θα έχουμε....γμτ!
Eγώ τώρα το technical δεν το βλέπω... κανονικά regular μου την βγάζει την πτήση και την πουλάει κανονικά... θέμα ανεφοδιασμού για το 330 δεν υπάρχει... bonus πληροφοριά τα 330 είναι του κουτιού... ολοκαίνουργια...

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Η Jetstar ακούγεται ενδιαφέρουσα περίπτωση που δεν την έχω πετάξει... Σινγκαπουρέζικη loco επιπέδου AirAsia θα είναι αλλά μια δοκιμή την αξίζει...
H Lion όπως όλες οι Ινδονησιακές είναι ban, αλλά... πρόκειτε για περιπτωσάρα... έχει κάνει μια τεράστια παραγγελία στη Boeing και ήδη έχει αρχίσει να παραλαμβάνει το πρώτα 737-900!! Χωρίς πλάκα πολύ καλή περίπτωση...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.849
Likes
19.068
Eγώ τώρα το technical δεν το βλέπω... κανονικά regular μου την βγάζει την πτήση και την πουλάει κανονικά... θέμα ανεφοδιασμού για το 330 δεν υπάρχει... bonus πληροφοριά τα 330 είναι του κουτιού... ολοκαίνουργια...
Μ'αρέσεις γιατί τη κρίσιμη στιγμή μου αναπτερώνεις το ηθικό....ολοκαίνουργια λοιπόν, ελπίζω το IFE να είναι της προκοπής (αν έχει, αν όχι βράστα). Αν είναι θα πάρω μανταλάκια για τη μύτη.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Η Jetstar ακούγεται ενδιαφέρουσα περίπτωση που δεν την έχω πετάξει... Σινγκαπουρέζικη loco επιπέδου AirAsia θα είναι αλλά μια δοκιμή την αξίζει...
H Lion όπως όλες οι Ινδονησιακές είναι ban, αλλά... πρόκειτε για περιπτωσάρα... έχει κάνει μια τεράστια παραγγελία στη Boeing και ήδη έχει αρχίσει να παραλαμβάνει το πρώτα 737-900!! Χωρίς πλάκα πολύ καλή περίπτωση...
Η Jetstar είναι Αυστραλέζικη loco και μπορείς να πετάξεις με 70 ευρώ από SIN προς Μπαλί - μειονέκτημα ότι πετάει βραδάκι....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Η Jetstar είναι Αυστραλέζικη loco και μπορείς να πετάξεις με 70 ευρώ από SIN προς Μπαλί - μειονέκτημα ότι πετάει βραδάκι....
Eίναι μπλεγμένα τα πράγματα σχετικά με την Jetstar... υπάρχει η Αυστραλέζικη JETSTAR η Ασιατική Jetstar με έδρα την Σινγκαπούρη και η επίσης Σινγκαπουράζικη Valuair... αυτή η τελευταία εκτελεί και τις πτήσεις από Σιγκαπούρη προς Μπαλι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.849
Likes
19.068
Eίναι μπλεγμένα τα πράγματα σχετικά με την Jetstar... υπάρχει η Αυστραλέζικη JETSTAR η Ασιατική Jetstar με έδρα την Σινγκαπούρη και η επίσης Σινγκαπουράζικη Valuair... αυτή η τελευταία εκτελεί και τις πτήσεις από Σιγκαπούρη προς Μπαλι...
Εγώ έλεγα για αυτή

Cheap flights - Jetstar Airways

Aussies....

Το site της Valueair με έβγαλε σε αυτό της jetstar...οπότε μάλλον την έχει εξαγοράσει (??)

Τέλος πάντων, με βλέπω με Emirates + Lion Air στο τέλος:D Η αν έχω death wish με Turkish+Lion Air (ή Garuda). Αλλά με βλέπω κότα....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Το site της Valueair με έβγαλε σε αυτό της jetstar...οπότε μάλλον την έχει εξαγοράσει (??)
Aκριβώς!!! Η μαμά εταιρία είναι fake loco της Qantas και είναι Αυστραλέζικη... Aπό εκεί και μετά υπάρχει η Jetstar Asia με έδρα την Σινγκαπούρη η Jetstar Pasific με έδρα το Βιετνάμ και η Valuair με επίσης εδρα την Σινγκαπούρη... Αν δεις τους κωδικούς των πτήσεων στην ιστοσελίδα που έγραψες θα δεις ότι πρόκειτε για διαφορετικές εταιρίες κάτω από την ομπρέλα της Αυστραλιανής μαμάς... ψιλά γράμματα βέβαια αυτά... η ουσία είναι οτι καλή εμπειρία θα είναι μια πτήση μαζί της... Και κάτι άλλο σημαντικό... η Jetstar στα αμέσως επόμενα χρόνια θα παραλάβει 787... και σχεδιαζει να πετά στην Ευρώπη από Αυστραλία με αυτά... ναι η Αθήνα είναι μέσα στα σχέδια της...

Τα σενάρια που προκρίνεις είναι ενδιαφέροντα και τα δύο... εγώ βέβαια θα έκανα την υπέρβαση και θα ήθελα να πετάξω και με Lion και με Garuda... μια σημείωση μόνο... η Lion δεν πετά απευθείας στο Denpasar... μόνο μέσω Jakarta...
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Εχει βρεί κανείς ρε παιδιά ATH - BKK 2-3-4 Αυγούστου (επιστροφή μετα τις 18-19) κάτω απο 670 euros ρε παιδιά .

Επίσης γνωρίζει κανενας αν έχεις stop overnight στο Μαναμα ή Dubai μπορείς βγεις έξω?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.849
Likes
19.068
Έτοιμος είμαι να κλείσω με Egypt τελικά.....στο Α330 της εταιρείας, ξέρουμε ποιες θέσεις να διαλέξουμε???

(οι μεσαίες θέσεις στη σειρά 21 είναι δυστυχώς ήδη πιασμένες)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Όσο ποιό μπροστά γίνετε και στις διπλές θέσεις, όχι στην τετράδα... Έχει μάλλον κεντρικές οθόνες, με άλλα λόγια ΙFE για κλωτσιές...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.849
Likes
19.068
Όσο ποιό μπροστά γίνετε και στις διπλές θέσεις, όχι στην τετράδα... Έχει μάλλον κεντρικές οθόνες, με άλλα λόγια ΙFE για κλωτσιές...
Και κάτι άλλο.....για να πάρεις τα μίλια, πρέπει να δηλώσεις τον κωδικό Frequent Flyer και κατά το online reservation, εκτός απ'το check-in?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Aν το δώσεις στο online reservation δεν χρειάζετε να το ξαναδώσεις στο check in... όλα αυτά βέβαια σε νορμάλ εταιρίες... στην περίπτωση σου κάντα όλα... κράτα επίσης το απόκομα της κάρτας επιβίβασης σε περίπτωση που δεν έχουν περαστεί... αντε βρε και καλή τύχη!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.402
Μέλη
38.993
Νεότερο μέλος
Vrilapla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom