Eurovision 2009

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Το cd με τα τραγουδια του τελικου κυκλοφορησε στη Ελλαδα ???? οποιος ξερει ας ενημερωσει......
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
Το cd με τα τραγουδια του τελικου κυκλοφορησε στη Ελλαδα ???? οποιος ξερει ας ενημερωσει......
Νομίζω πως ναι! Εγώ τα κατέβασα πάντως και ήδη τα απολαμβάνω......

Υ.Γ. Δεν θα σας λείψει, ρε παιδιά, η συζήτηση που είχαμε κάθε βράδυ περί Eurovision?:(
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Νομίζω πως ναι! Εγώ τα κατέβασα πάντως και ήδη τα απολαμβάνω......

Υ.Γ. Δεν θα σας λείψει, ρε παιδιά, η συζήτηση που είχαμε κάθε βράδυ περί Eurovision?:(
κεγω το κατεβασα!!!ναι, εμενα μου λειπει ηδη..:(:(
can't wait for the next eurovision!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πάμε ρυθμικά 1-2-3:

THIS IS OUR NIGHT! CRY! :haha::haha::haha:

Παιδια αν θελετε περαστε απο το θεμα που εχω ανοιξει τι δειχνει η ελληνικη τιβι για τη γριπη και ενημερωστε με σας παρακαλω.. εχω αγωνια...:shock:

Τι βλεπουν τα ματακια σας!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ παρουσιάζω ήδη το στερητικό μου με την Eurovision.

Προς το παρόν επικρατεί κάποια ανησυχία σχετικά με την επόμενη Eurovision. Δεν έχουν καταλήξει ακόμη στην τοποθεσία που θα γίνει ο διαγωνισμός αλλά ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος είναι το Champions League που συμπέφτει μεν τις ίδιες ημερομηνίες, αλλά το θέμα είναι ότι η UEFA αποφάσισες να μεταθέσει τις ημέρες που γίνονται οι αγώνες από Τετάρτη (που γινότανε παραδοσιακά) στο Σάββατο.

Το θέμα είναι τώρα, ποιος θα υποχωρήσει; Αν υποχωρήσει η EBU, ποιες θα είναι τελικά οι ημερομηνίες που θα γίνει ο διαγωνισμός; Οι ημερομηνίες που ανακοίνωσε η EBU σας θυμίζω ότι είναι:

18 Μαϊου: 1ος Ημιτελικός
20 Μαϊου: 2ος Ημιτελικός
22 Μαϊου: Τελικός

Όσο για το cd...κυκλοφόρησε εδώ και καιρό, σύντομα κυκλοφορεί και το DVD
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η Νορβηγία νικήτρια ακόμη και αν ψήφιζαν μόνο επιτροπές


Η EBU έδωσε στη δημοσιότητα τη βαθμολογία για την βραδιά του τελικού που ψήφισαν τα 210 μέλη των κριτικών επιτροπών και στις 42 χώρες που διαγωνίστηκαν στον 54ο διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision.

Το αποτέλεσμα του φετινού διαγωνισμού επέλεξαν από κοινού το τηλεοπτικό κοινό και οι κριτικές επιτροπές των χωρών που διαγωνίζονταν στον 54ο διαγωνισμό, αυτός ο τρόπος ψηφοφορίας χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από την EBU.

Αν υπήρχαν μόνο οι κριτικές επιτροπές το αποτέλεσμα δεν θα είχε αλλάξει μιας και ο Alexander Rybak από τη Νορβηγία κατέλαβε την πρώτη θέση με 312 βαθμούς μόλις 52 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Ισλανδία.

Αναλυτικά:
01. Νορβηγία (312 βαθμούς)
02. Ισλανδία (260 βαθμούς)
03. Ην. Βασίλειο (223 βαθμούς)
04. Γαλλία (164 βαθμούς)
05. Εσθονία (124 βαθμούς)
06. Δανία (120 βαθμούς)
07. Τουρκία (114 βαθμούς)
08. Αζερμπαϊτζάν (112 βαθμούς)
09. Ισραήλ (107 βαθμούς)
10. Ελλάδα (93 βαθμούς)
11. Μολδαβία (93 βαθμούς)
12. Βοσνία & Ερζ. (90 βαθμούς)
13. Μάλτα (87 βαθμούς)
14. Γερμανία (73 βαθμούς)
15. Αρμενία (71 βαθμούς)
16. Ουκρανία (68 βαθμούς)
17. Ρωσία (67 βαθμούς)
18. Πορτογαλία (64 βαθμούς)
19. Κροατία (58 βαθμούς)
20. Λιθουανία (31 βαθμούς)
21. Ρουμανία (31 βαθμούς)
22. Σουηδία (27 βαθμούς)
23. Αλβανία (26 βαθμούς)
24. Φινλανδία (12 βαθμούς)
25. Ισπανία (9 βαθμούς)

Βλέποντας την βαθμολογία των επιτροπών καταλαβαίνουμε ότι το televoting βοήθησε τις συμμετοχές του Αζερμπαϊτζάν, Τουρκία, Ελλάδα, Αρμενία και Ρωσίας να κερδίσουν μια υψηλότερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο υπεύθυνος της EBU για τον διαγωνισμό της Eurovision, Svante Stockselius, δήλωσε αρκετά ικανοποιημένος για τον νέο τρόπο ψηφοφορίας και χαρούμενος όπου το τηλεοπτικό κοινό και οι κριτικές επιτροπές των χωρών συμφώνησαν για τον αποτέλεσμα.

Πηγή: eurovision-greece.com

Το θέμα είναι να μας πει η κυρία EBU πως θα είχαν τα πράγματα και χωρίς την ψήφο των επιτροπών; Γιατί μας τα δίνει λίγα λίγα και μετά από τόσες μέρες;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Το θέμα είναι να μας πει η κυρία EBU πως θα είχαν τα πράγματα και χωρίς την ψήφο των επιτροπών; Γιατί μας τα δίνει λίγα λίγα και μετά από τόσες μέρες;
Φαίνεται ότι δεν πήγε και τόσο καλά η φετινή πρώτη φορά της ψηφοφορίας με τους κριτές. Επισημη διαμαρτυρία κάνει ο αντιπρόεδρος της Κρατικής τηλεόρασης της Ουκρανίας στην EBU για τους βαθμούς που έδωσε η χώρα του στη Ρωσία. Σύμφωνα λοιπόν με τον Roman Nedzelsky ο οποίος ήταν και πρόεδρος της κριτικής επιτροπής της Ουκρανίας...
Η επιτροπή δεν έδωσε καθόλου ψήφους στη Ρωσία. 0 ψήφους δηλαδή. Η επιτροπή αλλά και ο κόσμος ψήφισαν τον Rybak και δίκαια πήρε το 12άρι. Όμως η Ουκρανία ανακοίνωσε ότι δίνει 8 βαθμούς στη Ρωσία. Αυτό πως έγινε αναρωτιούνται τώρα στην κριτική επιτροπή. Με ποια λογική οι 0 βαθμοί της επιτροπής έγιναν 8 στην τελική ψηφοφορία. Με οποιοδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που το αποτέλεσμα ήταν 50-50 δεν βγαίνει το 8. Έχουν καλέσει την EBU να απαντήσει επίσημα για αυτό το λάθος. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξουν τα αποτελέσματα. Αυτό όμως δείχνει ότι ίσως υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία. Ποιος μας λέει ότι δεν δημιουργήθηκε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα και με την ελληνική συμμετοχή;

πηγή: troktiko.gr

Το μεταφέρω με αμφιβολία, κυρίως για προβληματισμό.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
.

Οχι και μεταξιταστεα Κεικ ???? στη Γιουροβιζιον γραφω απο τοτε που ανοιξε το τοπικ.......εσυ αποριπτεσαι πανηγυρικα που δεν πηρες χαμπαρι οτι ο Τραβελερ εγραψε λαθος το Νορβηγο οτι ειναι Ρωσσος.......αν το εγραφα εγω... στο πυρ το εξωτερο.....και στον υπνο σου θα το εβλεπες ...ελα που ο ευλογημενος ειναι Λευκορωσσος πηρε και το 12αρι απο την Λευκορωσσια....το επιθετο του ειναι RIBAKOV αλλα το τεμαχισε σε RIBAK ελεω Νορβηγιας.....

Η Λευκορωσία έγινε ανεξάρτητη το 1990. Ο Rybak γεννήθηκε το 1986. 'Αρα για ένα ακόμα λόγο νομίζω δικαίως ο Traveller τον λέει Ρώσο. :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.096
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Λευκορωσία έγινε ανεξάρτητη το 1990. Ο Rybak γεννήθηκε το 1986. 'Αρα για ένα ακόμα λόγο νομίζω δικαίως ο Traveller τον λέει Ρώσο. :D
Η Λευκορωσία το 1990 έγινε ανεξάρτητη από τη Σοβιετική Ένωση. Δεν ήταν ποτέ μέρος της Ρωσίας (οι 2 χώρες ήταν "ισότιμα" μέλη της ΕΣΣΔ). Αρα, στους τύπους, δεν έχει δίκιο.

Το ότι οι Λευκορώσοι δε διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα από τους Ρώσσους, είναι βέβαια άλλο θέμα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ο ίδιος ο Κιρκόροφ (ή πως @@ τον λένε, συνέχεια τον μπερδεύω) βγήκε και είπε επίσημα:

"Είναι από την Λευκορωσία! Είναι Ρώσος! Φυσικά και θα τον στηρίξουμε κι εμείς και όλος ο Ρώσικος λαός".

Αυτό από μόνο του τα λέει όλα! :clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Λευκορωσία το 1990 έγινε ανεξάρτητη από τη Σοβιετική Ένωση. Δεν ήταν ποτέ μέρος της Ρωσίας (οι 2 χώρες ήταν "ισότιμα" μέλη της ΕΣΣΔ). Αρα, στους τύπους, δεν έχει δίκιο.

Το ότι οι Λευκορώσοι δε διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα από τους Ρώσσους, είναι βέβαια άλλο θέμα.
Συμφωνώ, αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα οι κάποιας ηλικίας σήμερα, δε λέγαμε λευκορώσος, ουκρανός, γεωργιανός κλπ, αλλά ρώσος (αντί για σοβιετικός) μιας που η ΕΣΣΔ για ευκολία ή συντομία πολύ συχνά αναφερόταν στην καθημερινή ζωή ως Ρωσία.
Φαντάζομαι ότι θα έπαιζε ρόλο και το γεγονός ότι η πρωτεύουσα ήταν η Μόσχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.640
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom