Eurovision 2009

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
And the winner is.......
Sakis Rouvas and "this is our night"!:clap:

Το τραγούδι "This is our Night" επέλεξαν κοινό και κριτική επιτροπή για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον 54ο διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision, που θα γίνει στη Μόσχα.

Η εκδήλωση, την οποία παρουσίασαν οι αδελφές Μαγγίρα, έγινε στο "Αθηνών Αρένα".

Ο Σάκης Ρουβάς ερμήνευσε τα τρία υποψήφια τραγούδια, όλα σε μουσική του Δημήτρη Κοντόπουλου, από τα οποία το κοινό με SMS (60%) και η επταμελής επιτροπή (40%) επέλεξαν το τρίτο.

Τα τραγούδια ήταν τα:

• OUT OF CONTROL
Στίχοι: ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΖΑΚΚΑ

• RIGHT ON TIME
Στίχοι: CRAIG PORTEILS και CAMERON GILES-WEBB

• THIS IS OUR NIGHT
Στίχοι: CRAIG PORTEILS και CAMERON GILES-WEBB

Καλεσμένοι στη λαμπερή βραδιά ήταν οι εκπρόσωποι της Κύπρου (Χριστίνα Μεταξά), της Λευκορωσίας (Petr Elfimov), της Μάλτας (Chiara), του Μαυροβουνίου(Andrea Demirovic), της Τουρκίας (Hadise), και της Αγγλίας (Jade), οι οποίοι ερμήνευσαν τα τραγούδια τους, ενώ στη σκηνή ανέβηκε και η περσινή εκπρόσωπός μας στη Καλομοίρα.

Στην επταμελή κριτική επιτροπή ήταν οι:

• Μίμης Πλέσσας : Συνθέτης - Πρόεδρος Επιτροπής
• Δημήτρης Γόντικας : Γενικός Διευθυντής Τηλεόρασης ΕΡΤ
• Αντώνης Ανδρικάκης: Στιχουργός - Γενικός Διευθυντής Ραδιοφωνίας ΕΡΤ
• Ευαγγελία Πισκερά: Διευθύντρια Δημοσίων Σχέσεων ΕΡΤ
• Όλγα Παυλάτου: Στέλεχος Δισκογραφίας
• Γιώργος Κυβέλος: Παραγωγός Δίσκων
• Στέλλα Φλωρά: Εκπρόσωπος Esctoday

Πηγή: www.skai.gr
 
Last edited by a moderator:

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
μια ερωτηση εχω να κανω:γιατι τα τραγουδια παρουσιαζονται στις 12 το βραδυ και ποιος κοσμος ψηφιζει στις 12,30 και 1,00 το ξημερωμα?οχι οτι θα ψηφιζα αλλα....ελεος!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Θα φανώ πολύ πεζή ,αλλά είναι η γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα.
Φιέστα για τις δημόσιες σχέσεις των celebrities είναι και τίποτα άλλο.
Τα έξοδα της οποίας φεσωνώμαστε εμείς.
Το διασκεδάζουμε όμως,γιατί το θέαμα είναι τρομερό ,όπως το χθεσινό ένα πράμα.:mad:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.694
Likes
50.603
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φιέστα για τις δημόσιες σχέσεις των celebrities είναι και τίποτα άλλο.
Τα έξοδα της οποίας φεσωνώμαστε εμείς.

Μπα, είναι ένα από τα ελάχιστα πρότζεκτ της ΕΡΤ που βγάζει κέρδος, και μάλιστα μεγάλο. Χάρη σε αυτό χρηματοδοτούνται άλλα προγράμματα των κρατικών καναλιών, λιγότερα εμπορικά, που δε μπορούσαν να βγάλουν τα έξοδά τους. Αφού τα βγάζει λοιπόν τα λεφτά του -λόγω χορηγών και πανάκριβων SMS που όσοι τα πληρώνουν το κάνουν οικειοθελώς- εγώ ως πολίτης/θεατής/φορολογούμενος χαίρομαι που μπορεί να επιδοτεί και άλλα προγράμματα.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μακάρι να χεις δίκιο και να κανω λάθος 100%.
Αλλά με όλη αυτή τη διαφθορά δεν θα μπορούσα να σκεφτώ τίποτα άλλο.
Μπορεί οι άνθρωποι της ΕΡΤ ν αποτελούν εξαίρεση;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.694
Likes
50.603
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι θέμα διαφθοράς, θέμα χορηγών είναι. Η χθεσινή εκδήλωση για παράδειγμα είχε μπάτζετ 200.000 ευρώ, τα οποία καλύφθηκαν εξ' ολοκλήρου από τους χορηγούς. Τα έσοδα από τα SMS (δεν έχω ιδέα πόσα είναι αλλά υποθέτω δεκάδες χιλιάδες ευρώ, αν όχι εκατοντάδες) είναι το καθαρό κέρδος της ΕΡΤ, μείον το ΦΠΑ και το μερίδιο της εταιρείας που τα "προσφέρει". Τα έξοδα παραγωγής και promo-tour επίσης καλύπτονται εξ' ολοκλήρου από τους χορηγούς (η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα που η Eurovision παρακολουθείται τόσο φανατικά). Τα έσοδα από τα SMS στις δύο βραδιές της Μόσχας (γιατί με τους ημιτελικούς πλέον τα έσοδα είναι επί δύο!) θα είναι το καθαρό και τεράστιο κέρδος της ΕΡΤ, συν τα παραλειπόμενα.

Από εκεί και πέρα, τα οικονομικά της ΕΡΤ είναι θέμα που έχει τεθεί πρόσφατα στη Βουλή, σε διάφορα ΜΜΕ κι επενέβη και η δικαιοσύνη με την έρευνα Σανιδά. Αυτό που προκύπτει είναι ότι οι ακριβές παραγωγές που βγάζουν κέρδη είναι τα αθλητικά γεγονότα (Ευρωμπάσκετ, Ολυμπιακοί Αγώνες, Μουντιάλ, τα τηλεοπτικά του Ολυμπιακού κλπ) και η φίλη μας η Eurovision.

Η ΕΡΤ δεν έχει καταφέρει να βγάλει ισοσκελισμένο προϋπολογισμό από καταβολής ελληνικής τηλεόρασης, αλλά αν μη τι άλλο η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη τελευταία, τα 10 εκ ευρώ που μπαίνει μέσα κάθε χρόνο (με μειούμενη τάση κιόλας) είναι ψίχουλα μπροστά σε κάτι άλλα, θυμίζω πόσα στοιχίζει η Ολυμπιακή ετησίως και ότι οι φτωχοτράπεζες μόλις μας στοίχισαν 28 ΔΙΣ ευρώ (όταν κόπηκε η χώρα στα δύο για μόλις 500 εκ ευρώ στους αγρότες).

Καλά είναι λοιπόν τα αθλητικά και η Eurovision, άμα τα κόψουμε κι αυτά θα κλάψουνε μανούλες... όσο ωραίες και χρήσιμες κι αν είναι άλλες παραγωγές, έσοδα δε φερνουν. Έχεις δει σπόνσορα στη μετάδοση της λειτουργίας από τη Μητρόπολη; Πόσες διαφημίσεις φέρνει το ευρωπαϊκό φεστιβάλ κλασικής μουσικής σε μετάδοση Κωστάλα; Η εκπομπή Φυντανίδη με τα αξιόλογα θέματα δεν πιάνει ούτε 2% στις μετρήσεις και για τα ντοκυμαντέρ για το περιβάλλον, το "Ουράνιο Τόξο", το δορυφορικό της ΕΡΤ World για τους Έλληνες του εξωτερικού, η "Κυριακή στο Χωριό", οι κουλτουρέ συζητήσεις κλπ ούτε λόγος να γίνεται. Ακόμη και οι σχετικά αξιοπρεπείς ειδήσεις πατώνουν σε σχέση με τα άλλα κανάλια, κι όχι μόνοτα δύο μεγάλα. Αν τις θέλουμε αυτές τις εκπομπές (κάποιες έστω) το τίμημα του να υπάρχει και μια Eurovision είναι μικρό, άσε που ψυχαγωγεί περισσότερο κόσμο απ' ό,τι οι εκπομπές λιβανίσματος κληρικών, σταρτιωτικών, πολιτικών που τρώμε στη μάπα κάτι κουρασμένα μεσημέρια.

Αλλού είναι το πρόβλημα με την ΕΡΤ, αλλά ως συνήθως η λύση έχει πολιτικό κόστος που κανείς δε θέλει να αναλάβει, ειδικά σε περίοδο κρίσης. Πάντως η περικοπή της Eurovision δεν είναι λύση για τα οικονομικά της ΕΡΤ, μάλλον είναι από τα λίγα που βοηθούν (τουλάχιστον στο οικονομικό σκέλος) και στο κάτω-κάτω, προβολή της χώρας είναι με μικρότερο κόστος από το σύνηθες.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Γιωργο θα συγχαρητηρια αλλη μια φορα για την ενημερωση που μας παρεχεις. Δεν ηξερα οτι η Eurovision πηγαινει τοσο καλα, που 'σπονσοραρει' και αλλες εκμπομπες. Την εβλεπα παντα με ευχαριστηση, γιατι πραγματικα μου αρεσει και με διασκεδαζει η ολη ιδεα, αλλα τωρα που ξερω οτι πχ το καλλιτεχνικο πατιναζ η η "Κυριακη στο χωριο" βοηθουνται απο τη διοργανωση αυτη, θα την βλεπω ακομα πιο φανατικα!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αγαπω eurovision και αγαπω ακομη περισσοτερο σακηηηηηηηηη!!!το χθεσινο show δεν το ειδα!!γενικα απο τα τελευταια χρονια που μας βγαζουν την ψυχη προκειμενου να γινει η επιλογη του τραγουδιου, βαριεμαι πολυ!!!τοσες ωρες για να ακουσουμε και να ψηφισουμε 3 τραγουδια, πραγματικα δεν το αντεχω!ασε που αυτη την φορα, δεν ειχε και ενδιαφερον!ξεραμε ολοι απο την αρχη ποιο τραγουδι θα βγει!!εννοειται ομως οτι την μεγαλη βραδια (την βραδια της eurovision εννοω) την παρακολουθω φανατικα και δεν την χανω με τιποτε!!!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
Γιωργο θα συγχαρητηρια αλλη μια φορα για την ενημερωση που μας παρεχεις. Δεν ηξερα οτι η Eurovision πηγαινει τοσο καλα, που 'σπονσοραρει' και αλλες εκμπομπες. Την εβλεπα παντα με ευχαριστηση, γιατι πραγματικα μου αρεσει και με διασκεδαζει η ολη ιδεα, αλλα τωρα που ξερω οτι πχ το καλλιτεχνικο πατιναζ η η "Κυριακη στο χωριο" βοηθουνται απο τη διοργανωση αυτη, θα την βλεπω ακομα πιο φανατικα!
+1!
εγω παλι απο μικρη βλεπω φανατικα καλλιτεχνικο πατιναζ +κωσταλα.αλλα οντως αν ειναι να μου το κοψουν ,θα ψηφισω κιολας!που να το ηξερα ,ετσι θα κοθομουν:shock: την τεταρτη το βραδυ μπροστα απο την τι-βι.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
+1 για το καλλιτεχνικο πατιναζ!!!δυσχτυχως πλεον μονο κατα τυχη το πετυχαινω!δεν το πολυδιαφημιζουν..εκανα και εγω μικρη..τοτε που υπηρχε το εκπληκτικο παγοδρομιο στο μοσχατο!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.512
Likes
8.063
Εγώ τη λατρεύω τη Eurovision..... όσο κι αν φαίνεται απίστευτο έπαιξε κι αυτή το ρόλο της να αγαπήσω τα ταξίδια! Πώς? Ήμουν μικρή και βλέποντας την εκπροσώπηση της κάθε χώρας προσπαθούσα να φανταστώ πως θα είναι στη χώρα αυτή και έκανα όνειρα να πάω.....

p.s. latina τι μου θύμισες τώρα? Παγοδρόμιο Μοσχάτου! Τέλειο! Το έχω μετρήσει κανονικά με τις τούμπες που έχω φάει.......
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το ντισκο τραγουδάκι της Γεωργίας το ειδατε-ακούσατε;


We dont wonna Put in o τίτλος του απο την Stephania & 3G
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.573
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom