H go2dbeach και τα ταξιδια τηs

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω για τη θεια στην Τασμανια τον ετοιμαζω να παει..αλλα αν κατα τη διαρκεια τηs πτησηs το παιδι αλλαξει γνωμη και θελει να δει τη bora-bora μαζι μου, δε θα τον εμποδισω..αs ερθει.:D
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
go2 θελω μια μικρη χαρη.
Καθως οπως εχω πει θελω να ενημερωνομαι σχετικα με το κοστος ζωης ενος τοπου οταν προκειται να τον επισκεφτω θα ήθελα σε παρακαλω να με ενηρωσεις σχετικα, οσον αφορα Μεξικο-Μπελιζ, Αγ.Δομινικο ή αν γνωριζεις και για αλλα μερη που σκοπευεις να επισκεφτεις οπως π.χ μαλαισια, βορνεο,φιλιππινες,μαλδιβες,σρι λανκα,σευχελλες αντε και λιγο απο αφρικα Ζανζιβαρη,Μαυρικιο,Μαδαγασκαρη ή και οπου αλλου θελεις μιας και τα γουστα μας δεν διαφερουν και πολυ!Αναφερομαι παντα σε διαμονη,φαγητο κτλ και οχι αεροπορικα!
Για παραδειγμα εγω οταν πηγα 1η φορα Ταυλανδη επαθα σοκ με τις τιμες τους νομιζα ημουν ζαμπλουτος!Μπυρα σε μπαρ λιγοτερο απο 1 Ε,κοκτειλ τροπικο σε καρυδα ουτε 2 Ε,καφες λιγοτερο απο 0.50 Ε,πληρες γευμα απο 2 Ε,εισητηρια για λεοφωρεια 0.10 Ε,ξενοδοχειάρες με πισινες,τροπικους κηπους απο 10-15 Ε,γκεστχαουζις απο 1.50 Ε!!!!
Και αφου εχεις παει και συ Ταυλάνδη κανε μου και μια συγκριση!
Δεν ξερω αλλα χλωμο να υπαρχει φθηνοτερος προορισμός απο την Ταυλανδη για τα γουστα μου!!!
Ισως Βιετναμ,Καμποτζη δεν ξερω..........
Ποιος να ναι αραγε ο οικονομικοτερος εξωτικος προορισμός?:?

Τι λες??:roll:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ποιος να ναι αραγε ο οικονομικοτερος εξωτικος προορισμός?:?
Google Earth και travelstories στο pc κολλητου, για τζάμπα Internet.:D
Κι εγω τις ιδιες ερωτήσεις κάνω doug στο τέλος της περιγραφης ενος ωραίου ταξιδιού.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στην Καραιβικη ο οικονομικοτεροs προορισμοs ειναι η Ονδουρα και τα Bay islands (τα φοβερα Roatan,Utila,cayos Cochinos,Guanaja).Το Μπελιζ ηταν φθηνο αρκει να ηξερεs που να μεινειs.Υπαρχουν tree houses στη ζουγκλα παμφθηνα και νησια σαν το Caye Caylker επισηs πολυ φθηνα και το φαγητο και οι εκδρομεs σε γυρω νησια.Οι backpackers του Μπελιζ εχουν ενα σαιτ με πολυ φθηνα καταλυματα, αν ενδιαφερεσαι θα το βρω.
Το Μεξικο ηταν ακομα πιο φθηνο απο το Μπελιζ μεχρι και αιωρεs σε καλυβεs νοικιαζαν στην παραλια χωριs λοιπεs ανεσειs με 4 ευρω.Για το φαγητο στο Μεξικο δεν το συζηταμε..πολυ καλα.
Ο Αγιοs Δομηνικοs ελαφρωs πιο ακριβοs,αλλα παλι με 20-25 ευρω ευρισκεs ανετα δωματιο (δικλινο) για τοσο ακριβα μιλαμε.Το φαγητο ηταν τζαμπα, ειδικα οι κυριεs που μαγειρευαν πανω στην αμμο και ετρωγεs σε ξυλινo παγκακι ψαρι και τηγανιτεs μπανανεs , ρυζι και μπυρεs για 10 ευρω τα δυο ατομα.Περισσοτερεs λεπτομερειεs στο αρθρο που γραφω..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χμμ..Doug, για τα υπολοιπα που ρωταs μονο γενικα μπορω να σου απαντησω για τα μερη που δεν εχω παει και βασιζομενη σε αυτα που εχω ακουσει απο αλλουs που εχουν παει-οχι Ελληνεs και φυσικα παντα χωριs γκρουπ. Μιλαμε για μερη που εχουν νησια,υφαλουs και παραλιεs παντα ετσι ;)?

Οι Φιλιππινεs ειναι πολυ κοντα στο στυλ τηs Ταυλανδηs -καποιοι που συζηταω μου λενε οτι ειναι πολυ πιο ωραιεs απο την Ταυλανδη, το φανταζεσαι αυτο?!?!- απο τιμεs ,αλλα τα ξενοδοχεια δεν ειναι το ιδιο καλα, αφου δεν δεχεται πολυ τουρισμο η χωρα- καλο μου ακουγεται αυτο.Εγω παρολα αυτα δεν ειμαι τυποs που ψαχνω υπερβολικεs ανεσειs αρα θα ειμαι μια χαρα.
Η Μαλαισια ειναι λιγο πιο ακριβη εκτοs απο την ανατολικη ακτη που φυσικα δεχεται λιγοτερο τουρισμο απο το Πενανγκ και το Λανγκαουι και μεταξυ μαs ειναι πολυ πολυ πιο ομορφη καθωs και τα νησια τηs Perhentians ,Redang κλπ..Απλα εδω δεν υπαρχουν αυτοκινητα , ουτε αεροδρομιο και οι τουριστεs που θελουν και καποιον να τουs κανει αερα δεν ερχονται.
Κανε λιγο υπομονη και πολυ συντομα θα σου πω λεπτομερειεs για ενα απο τα δυο..

Η Σρι Λανκα ειναι παααρα πολυ οικονομικη.Προτεινω την παραλια Unawatuna για εξωτικα ονειρα και τον κολπο Arugam -σε στελνω στο στομα του λυκου αν δεν τελειωσουν οι εμφυλιεs διαμαχεs..Οι Μαλδιβεs ειναι απλησιαστεs σχεδον αν κλεισειs απο εδω.Αν ομωs παs Σρι Λανκα, και εισαι για παραδειγμα στην πολη Καντυ , μπεs σε ενα γραφειο και κλεισε απο κει εισιτηριο και ξενοδοχειο για ενα τριημερακι και αφιερωσε μου ενα σνορκελιν τριπ!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τι ωραία... Σαν να μιλάμε για την ταβέρνα του Γιάννη στη Μαλακάσα, ή για τον πομάκο στο Πίλημμα της Ξάνθης..
Παγκόσμιο χωριο, εδώ είμαστε...
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Δεν ξερω ποτε ακριβωs κολησα το μικροβιο των ταξιδιων , αλλα σιγουρα ειναι ασχημη ασθενεια! Ξερω οτι δεν ειναι κληρονομικο αφου οι γονειs μου ποτε δεν ηθελαν να ταξιδεψουν αλλου και εκαναν οτι μπορουσαν για να με πεισουν πωs ζω στην ωραιοτερη χωρα του κοσμου.
Απο πολυ μικρη ακουγονταs για τη θεια που εμενε στην Αυστραλια ονειρευομουνα οτι μια μερα θα πηγαινα κι αs μην ηξερα καλα καλα που πεφτει στον παγκοσμιο χαρτη και οι γονειs μου δεν μπορουσαν να καταλαβουν αυτο το παθοs μου..

Μολιs το 2001 και μετα απο σκληρεs οικονομιεs καταφερα να βγαλω αεροπορικα εισητηρια για Ταυλανδη κλεινονταs μονο τιs 2 πρωτεs νυχτεs στο Πουκετ.Γυρισα αρκετα νησια στη θαλασσα Ανταμαν και εβγαλα αεροπορικο για Κο Σαμουι,γυριζονταs σε διαφορα νησακια στον κολπο τηs Ταυλανδηs.
Αυτο ηταν! Η ασθενεια εγινε χρονια και ανιατη και πολυ συντομα αρχισα τιs οικονομιεs για το επομενο ταξιδι.
Η καραιβικη θαλασσα και τα νησια τηs παντα με καλουσαν και ο Αγιοs Δομηνικοs θα ηταν ο επομενοs προορισμοs.Για ενα χρονο ακουγα 'Mania fm" το ραδιοφωνικο σταθμο του Santo Domingo που επαιζε merengue και bachata για να μπω στο κλιμα τηs χωραs.Τον Οκτωβριο του 2003 πεταξαμε για το εξωτικο νησι τηs καραιβικηs. Καναμε το γυρο του νησιου με αυτοκινητο και ημερησιεs εκδρομεs σε γυρω νησακια.

Ο junior go2dbeach ειχε μεγαλωσει και μαλλον ειχε κολησει το μικροβιο τηs μαμαs αφου ζητησε να ερθει μαζι για πρωτη φορα και βοηθησε στο σχεδιασμο του δρομολογιου που θ'ακολουθουσαμε.Η μελετη Ισπανικων και ραδιοφωνικοι σταθμοι απο Μεξικο και Μπελιζ βοηθησαν στο να κυλισει ευχαριστα ο χρονοs μεχρι τον Ιουνιο του 2006 που πεταξαμε για ενα αξεχαστο ταξιδι!
Μολιs γυρισαμε αρχισα αμεσωs να ετοιμαζω το επομενο ταξιδι για τον χειμωνα του 2007-8 προs την Ασια παλι , χωριs τον Junior που θα πηγαινει πια γυμνασιο.
Εκεινοs ομωs αρχισε μαθηματα Ισπανικων γιατι το επομενο ταξιδι λεει θα ειναι στην
Κοστα Ρικα!

Δεν εχω κανει πολλα ταξιδια λοιπον , αλλα τουλαχιστον μπορω να πω οτι οπου εχω παει δεν εξυσα απλωs την επιφανεια, αλλα ακολουθησα δρομουs -και χωματοδρομουs :lol:- που με οδηγησαν στην καρδια τηs καθε χωραs περα απο τα συνηθισμενα τουριστικα αξιοθεατα.

Ο καταλογοs για επομενουs προορισμουs ειναι δυσκολο να πω ποιοs θα ηταν αφου οταν εχειs οικογενεια αλλαζουν τα δεδομενα συνεχωs. Κατι τετοιο ομωs θα επιθυμουσα:

Φιλιππινεs
Κοστα Ρικα
Νησια Κουκ και Δυτικεs Σαμοα
Palau-Yap-Pohnpei-Kosrae (γυροs Μικρονησιαs)
Παπουα-Νεα Γουινεα
Κουβα-Τζαμαικα
Σευχελλεs-Μαυρικιοs-Ρευνιον
Σρι Λανκα-Μαλδιβεs
Νησια Σολωμοντα
Ζουγκλα Βορνεο-Sipadan
Ινδια και νησια Λακαδιβεs
Αυστραλια - Queensland
Βραζιλια .....
Μπορω να γραφω επ'αοριστον..

Μερικεs φορεs ευχομαι να μου αρεσε κατι αλλο πχ. πλεξιμο , σκακι , συλλογη γραμματοσημων , που ειναι πιο οικονομικα και ευκολα :haha:.

Θα ηθελα ομωs να αναφερω επισηs διαφορα που εχω ακουσει κατα καιρουs απο φιλουs , συγγενειs και γνωστουs για τα ταξιδια που κανω:

-Μην παs ειναι επικινδυνα!Οχι δεν εχω παει αλλα το ξερω!
-Πωs παs χωριs να κλεισειs δωματιο ολεs τιs μερεs?
-Δεs πρωτα ολη την πατριδα σου και μετα πηγαινε εξωτερικο
-Δεν αγαπαs την πατριδα σου αφου δινειs λεφτα σε αλλεs χωρεs
-Γιατι να πεταξειs 10 ωρεs για να δειs μια παραλια?
-Σαν την Ελλαδα δεν ειναι πουθενα
-Σιγα και η Λουτσα εχει τετοια αμμο!
-Στο Μεξικο ζουν κακοποιοι.Ειδα ενα εργο τιs προαλλεs!
-Πωs παs σε μια χωρα που ειναι ολοι μαυροι?
-Που βρισκειs τα λεφτα?Κερδισεs το Λοττο?
-Εκει ταξιδεψε εναs γνωστοs μου και εγινε φονοs μπροστα του:shock:
-Στην Ταυλανδη απαγαγουν τουριστεs
-Εκει παιρνουν ολοι ναρκωτικα
Και αλλα πολλα τραγελαφικα. Δεν ξερω αν εχετε ακουσει κι εσειs παρομοια σχολια.

Εγω ομωs καθε φορα που μπαινει η σφραγιδα στο διαβατηριο μου σκεφτομαι οτι στιγμεs σαν αυτεs κανουν τη ζωη πραγματικα ομορφη. Και ξερω πωs οταν καποια στιγμη θα κοιταξω πισω θα δω μια ζωη γεματη ανθρωπουs , χρωματα , ηχουs , αρωματα και ταξιδια ,
πολλα ταξιδια..
Εξαλλου και η ζωη αυτο ειναι ενα ταξιδι!:p

Καλα ταξιδια!
Η περιγραφή που κάνεις είναι ακρως ρεαλιστική.Κάθε άνθρωπος έχει στο μυαλό του πως θέλει να ζήσει τη ζωή του .Δυστυχώς μερικοί έχουν την εντύπωση επειδή θέλουν τη ζωή τους έτσι θα πρέπει και οι άλλοι να ακολουθούν αυτούς.
Χαίρομαι που δεν ανήκουμε σ αυτή την κατηγορία και έχουμε χαράξει τον δικό μας δρόμο.
Η επιθυμία μου να ταξιδέψω όλο τον κόσμο μ ακολουθούσε από μικρό παιδί και δεν θα κάνω και γω τη χάρη σε κανέναν να μου τη στερήσει.

Καλά ταξίδια να χουμε .Η γή είναι δικιά μας και είναι πανέμορφη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Η περιγραφή που κάνεις είναι ακρως ρεαλιστική.Κάθε άνθρωπος έχει στο μυαλό του πως θέλει να ζήσει τη ζωή του .Δυστυχώς μερικοί έχουν την εντύπωση επειδή θέλουν τη ζωή τους έτσι θα πρέπει και οι άλλοι να ακολουθούν αυτούς.
Χαίρομαι που δεν ανήκουμε σ αυτή την κατηγορία και έχουμε χαράξει τον δικό μας δρόμο.
Η επιθυμία μου να ταξιδέψω όλο τον κόσμο μ ακολουθούσε από μικρό παιδί και δεν θα κάνω και γω τη χάρη σε κανέναν να μου τη στερήσει.

Καλά ταξίδια να χουμε .Η γή είναι δικιά μας και είναι πανέμορφη
trip ενα ευχαριστω απο μενα που ξεθαψες ενα τοπικ που δεν εχω διαβασει.
go2dbeach τι αλλαγες εχουν γινει στη λιστα σου απο το 2007 μεχρι σημερα?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Που το ξεθαψατε αυτο? Περιμενα οτι καποιος με καλωσοριζε στο σαιτ! :haha:
Οπως τα λες ειναι TRIP: Η γη ειναι δικη μας και ειναι πανεμορφη :clap:Καλα ταξιδια και σε σενα :)

Xene απ'οτι βλεπω καταφερα και επισκεφτηκα τις Φιλιππινες που τοτε ειχα πρωτες στη λιστα μου! Λες και το ηξερα οτι θαναι πανεμορφη χωρα :).
Δεν εχει αλλαξει κατι στη λιστα..αυτο που εχει αλλαξει ειναι οτι τοτε ελεγα οτι δε θα παω δευτερη φορα στην ιδια χωρα , γιατι ο κοσμος ειναι μεγαλος..μπλα,μπλα..Τελικα δεν εχει σημασια αν ο χαρτης μας εχει 10 ή 40 κοκκινιλες , αλλα να ζουμε την καθε στιγμη στα ταξιδια μας και καθε φορα να ειναι σαν την πρωτη! Εγω τουλαχιστον κραταω τα τικετς για Ταυλανδη και εχω τον ιδιο τρελλο ενθουσιασμο που ειχα εκεινο τον Φλεβαρη, μερικα χρονια πριν :xalara::xalara:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.344
Αυτά κάνει η Ταϋλάνδη....καλώς ήρθες στο γκρουπ των ασθενών :bleh:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
:bleh:
Που το ξεθαψατε αυτο? Περιμενα οτι καποιος με καλωσοριζε στο σαιτ! :haha:
Οπως τα λες ειναι TRIP: Η γη ειναι δικη μας και ειναι πανεμορφη :clap:Καλα ταξιδια και σε σενα :)

Xene απ'οτι βλεπω καταφερα και επισκεφτηκα τις Φιλιππινες που τοτε ειχα πρωτες στη λιστα μου! Λες και το ηξερα οτι θαναι πανεμορφη χωρα :).
Δεν εχει αλλαξει κατι στη λιστα..αυτο που εχει αλλαξει ειναι οτι τοτε ελεγα οτι δε θα παω δευτερη φορα στην ιδια χωρα , γιατι ο κοσμος ειναι μεγαλος..μπλα,μπλα..Τελικα δεν εχει σημασια αν ο χαρτης μας εχει 10 ή 40 κοκκινιλες , αλλα να ζουμε την καθε στιγμη στα ταξιδια μας και καθε φορα να ειναι σαν την πρωτη! Εγω τουλαχιστον κραταω τα τικετς για Ταυλανδη και εχω τον ιδιο τρελλο ενθουσιασμο που ειχα εκεινο τον Φλεβαρη, μερικα χρονια πριν :xalara::xalara:
Go2beach βλέπω όμως ότι την θεία δεν την επισκέφτηκες ακόμη :bleh::bleh::bleh:
Πρίν 2 χρόνια που πήγα Αυστραλία αρχική μου επλογή ήταν η Τασμανία (Λάνσεστον και Χόμπαρτ).Ειδικά αυτό το νησί μου έχει καρφωθει από το 1976΄(λόγω καποιας ταινίας που είχα δει).Δυστυχώς δεν τα κατάφερα τότε (το 2007) να πάω γιατί μου έκλεψε τελευταία στιγμή την καρδιά ο μεγάλος κοραλιογενείς ύφαλος και το Cairns με το ακρωτήρι ΚαπΓιόρκ .Αν ,(λέμε τώρα άν) αποφασίσεις να επισκεφθείς την θεία και θές παρέα βάλε με την σχετική λίστα.
Παρεπιτπώντος η Τασμανία έχει απίστευτα εθνικά πάρκα (Cradle mountain κλπ)όπως επίσης έχει και τον Gordon ποταμό που η πλεύση του είναι απίστευτη εμπειρία(και ένα απο τα όνειρεμένα ταξίδια μου).
Κάπου επισης είδα ότι έχεις κατανού και κάποιο ταξίδι για Παπούα Νέ Γουινέα ,θα ήθελα να μπώ και σε εκείνη την λίστα(δεν πιστεύω να θεωρηθώ διπλοθεσίτης:D).
Νάσαι καλά και σου εύχομαι πάντα ονειρεμένα ταξίδια .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom