ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Tην άλλη μέρα το πρωί ξεκινήσαμε μεγάλη παρέα και πήγαμε με αυτοκίνητα στο Μανχάταν.. Είχε καλό καιρό και ήλιο!
Αρχικά πήγαμε να δούμε ένα διαμέρισμα που θέλανε να νοικιάσουν 3 απ'τα παιδιά στο κέντρο για κάποιους μήνες. Εκεί στην συζήτηση με τον μεσίτη συνειδητοποιήσαμε τις συνθήκες και πόσο ακριβή είναι η ζωή στο Μανχάταν.. Μικρά και παλιά διαμερίσματα νοικιάζονται 3-4 χιλιάρικα/μήνα. Μετά από εκεί πήραμε το μετρό για Brooklyn. Η παρέα ήθελε να περάσουμε απευθείας τη γέφυρα του Brooklyn αλλά εγώ επέμενα πριν πάμε να κάνουμε βόλτα στη Brooklyn heights promenade! Eίχα διαβάσει πως έχει πολύ ωραία θέα στο Manhattan skyline. Όλοι ακολούθησαν και πήγαμε αφού πρώτα περπατήσαμε λίγο στις γειτονιές του DUMBO (από εκείνη τη πλευρά βγήκαμε απ'το μετρό). Για να πας στο πάρκο λίγο πριν κατέβεις και φτάσεις
δίπλα στο νερό περνάς από μια πλατφόρμα, γέφυρα να το πω, που όπως περπατάς κουνάει ολόκληρη.. Αυτή η δόνηση είναι λίγο τρομακτική αλλά φαινόταν ασφαλής γέφυρα..

Η γέφυρα/πλατφόρμα που κουνάει






Και μόλις κατέβεις βλέπεις αυτό!


















Μετά την βόλτα θέλαμε να κάτσουμε κάπου στο Brooklyn για φαγητό.. Τα παιδιά είχαν ακούσει για μια πιτσαρία κοντά στη γέφυρα που φτιάχνει φοβερή pizza και γίνεται χαμός!.. Πήγαμε και όντως γινόταν χαμός! Η ουρά που αντικρύσαμε έξω απ'το μαγαζί ήταν τεράστια.. Θα περιμέναμε 2-3 ώρες για τραπέζι και εννοείται φύγαμε για να πάμε κάπου στο Μανχάταν για φαγητό.

Η ουρά για πίτσα..


Η εμπειρία της διάβασης της γέφυρας ήταν καλή αλλά όχι και αυτό που περίμενα.. Καταρχάς έχει απίστευτα πολύ κόσμο και όλοι πρέπει να στριμώχνονται στη μισή γιατί η άλλη μιση είναι ποδηλατόδρομος.. Δε μπορείς να δεις και πολλά πράγματα απέναντι.. Δε θα πρότεινα σε κάποιον να πάει και να επιστρέψει από τη γέφυρα, μία διαδρομή αρκεί..











Πίσω στο Μανχάταν και στη παρέα προστέθηκε ένας φίλος του άντρα μου που ζει πλέον μόνιμα εκεί.. Για ένα γρήγορο γεύμα στην financial district μας πρότεινε το GRK (η παρέα ήθελε κάτι ελληνικό) οπότε φάγαμε gyros - new york style :) και πήραμε το δρόμο της επιστροφής..
Στο L.I. είχε σε ένα μεγάλο πάρκο Χριστουγεννιάτικο lightshow το οποίο θα έμενε ανοιχτό 2-3 μέρες ακόμα. Οπότε μιας και γυρίσαμε νωρίς είπαμε να πάμε.. Δεν είχα ξαναδει κάτι αντίστοιχο και πρέπει να είχε πολύ δουλειά για να στηθεί. Θα ανεβάσω φώτος αν και αδικούν τη μαγική Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.. Για να καταλάβετε είσαι μέσα στο αμάξι (υποχρεωτικά) με κλειστά τα φώτα και κινείσαι αργά σε μια πορεία όπου δεξιά και αριστερά σου έχει μέσα στα δέντρα διάφορα φωτισμένα χριστουγεννιάτικα θέματα..











Πριν τη βόλτα έδιναν κάτι γυαλιά (σαν 3D) αλλά ήταν χάλια! Με τα γυαλιά τα έβλεπες όλα έτσι (έβγαλα φώτο μπροστά απ'τα γυαλιά):


 
Last edited:

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
Σας ευχαριστώ κορίτσια! Είπα να γράψω τώρα που τα έχω ακόμα φρέσκα..
Μόνος στο σπίτι εις διπλούν; Θα το'χεις μάθει απέξω.. Δε παίζουν καινούριες ταινίες πια;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάθε μήνα παίζουν σε όλα τα δρομολόγια, στο πήγαινε την ίδια ταινία και στο έλα μια άλλη. Όλο το Δεκέμβρη λοιπόν στο πήγαινε έπαιζε το "μόνος στο σπίτι" το οποίο ευχαριστήθηκα και τις 2 φορές...Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλή αρχή και σούπερ αρχή:D
Θα έχει ζουμί αυτή η ιστορία.Την θέλω αναλυτική με πολλές φωτογραφίες, έτσι για να σκάσουμε:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
Είχε πάρα πολλές, όλες αρκετά καινούριες.. Εγώ είδα τους Μίλερς, το internship, το don jon, το drinking buddies, το στρουμφ 2 και διάφορα ταξιδιωτικά ντοκυμαντέρ και sitcoms.. O άντρας μου είδε κάτι περιπέτειες και ποδοσφαιρικούς αγώνες.. έπαιξε και poker και ποδοσφαιράκι και γω μία χάλια εκδοση bejeweled.. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μετά την Times Square κάτσαμε για ένα πρόχειρο γεύμα στο Bread factory cafe στην 7th avenue και μετά από τις νοστιμότατες πίτσες, το ΝΥ cheesecake και την φρεσκότατη τάρτα φρούτων είμασταν έτοιμοι να συνεχίσουμε..
Οι υπόλοιπες φωτογραφίες της πρώτης μέρας:

Rockefeller center - Το τεράστιο δέντρο είναι αληθινό!








Στο Saks στην 5η λεωφόρο είχε light show και αμέτρητος κόσμος στεκόταν για να δει.. Έπαιζε δυνατή χριστουγεννιάτικη μουσική και φαινόταν σαν να ανοιγόκλειναν τα παράθυρα, να πέφτει χιόνι και πολλά άλλα.. Ήταν πολύ εντυπωσιακό! Δείτε και βιντεάκι που βρήκα στο youtube είναι τέλειο!




General Electric Skyscraper


Βιτρίνες..




To φωτισμένο Helmsley Building


Grand Central Station


Light show μέσα στον Grand Central






Όταν πήγαμε εμείς δεν είχε το show υπερπαραγωγή σε όλο το χώρο, θα πρέπει να ήταν μαγικά!
Δείτε!

Μέσα στον Grand Central είχε και Χριστουγεννιάτικη αγορά..




Μετά πήγαμε στην Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Union square.. Εκτός απ'τα ζεστά ροφήματα (μηλίτες, κρασί, σοκολάτα, τζίντζερ κ.α.) και τα στολίδια που συναντάς σε όλες τις αγορές, δεν έμοιαζε με τις ευρωπαϊκές αγορές που έχω δει.. Είχε πολλά χειροποίητα πρωτότυπα αντικείμενα και ρούχα και ήταν ακριβούτσικη..



Flatiron building


Empire state building


Mετά από πολλές βόλτες και περπάτημα κατά τις 9 πήραμε το τρένο για να επιστρέψουμε στο Long Island. Το τρένο LIRR το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που δουλεύει στη Νέα Υόρκη και στις επιστροφές ήταν πάντα γεμάτο.. Ευτυχώς βρίσκαμε θέση, εστω και αν δε καθόμασταν δίπλα, γιατί μια ώρα+ όρθιοι μετά από τόσο περπάτημα θα ήταν μαρτύριο. Είχα βάλει στο κινητό το angry birds και παίζοντας δε καταλάβαινα για πότε φτάναμε πίσω στο σπίτι..
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
μπραβο echo! υπεροχο ξεκινημα. keep going. Σε παρακολουθω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
Eύχομαι πολύ σύντομα! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom