ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Είναι γεγονός ότι είναι ιδανική εποχή για να γνωρίσεις και να χαρείς την πόλη και γι αυτό και την επέλεξα. Το κρύο που μπορεί να σου κάτσει μέσα στον Δεκέμβρη μπορεί να είναι ενοχλητικό.
Το επόμενο (λέμε τώρα..) θα είναι σίγουρα Χριστούγεννα.
To Σεπτέμβρη δε θαχεις τη ζέστη και την υγρασία του αυγούστου, και βέβαια γλιτώνεις το τσουχτερό κρύο που μπορεί να πετύχεις τα Χριστούγεννα.. Θα χαρείς βόλτες και περπάτημα.. Εμείς πετύχαμε αρχικά πολύ καλό καιρό για την εποχή, χωρίς βροχές, αλλά απ'τη μέση και μετά είχε το χειρότερο κρύο που έχω συναντήσει ποτέ.. Στη Μόσχα μήνα μάρτη με χιόνι δε κρύωσα τόσο..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν και δεν μου έχει κολλήσει το μικρόβιο της Νέας Υόρκης ακόμη διάβασα την ιστορία σου με πολύ ενδιαφέρον.Οι χριστουγεννιάτικες φωτογραφίες όντως σε ξεσηκώνουν!Πολύ τυχεροί που εχετε συγγενείς εκεί και φιλοξενηθήκατε γιατί μια φίλη μου το έψαχνε και τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά!Ωραία η περιγραφή σου και περιμένω περισσότερες χιονισμένες φωτό όπως όλοι μας!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν και δεν μου έχει κολλήσει το μικρόβιο της Νέας Υόρκης ακόμη διάβασα την ιστορία σου με πολύ ενδιαφέρον.Οι χριστουγεννιάτικες φωτογραφίες όντως σε ξεσηκώνουν!Πολύ τυχεροί που εχετε συγγενείς εκεί και φιλοξενηθήκατε γιατί μια φίλη μου το έψαχνε και τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά!Ωραία η περιγραφή σου και περιμένω περισσότερες χιονισμένες φωτό όπως όλοι μας!
Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο villi μου.. Όντως τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά και με μεγάλες πληρότητες τις μέρες των γιορτών.. Είμασταν τυχεροί που φιλοξενηθήκαμε και για το οικονομικό αλλά και γιατί είδαμε πως ζουν εκεί και δεν είμασταν σε ενα απρόσωπο ξενοδοχείο..
Στην περιγραφή έχω μεινει στις 30/12 και χιόνισε στις 2/1 οπότε κοντεύει! :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο villi μου.. Όντως τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά και με μεγάλες πληρότητες τις μέρες των γιορτών.. Είμασταν τυχεροί που φιλοξενηθήκαμε και για το οικονομικό αλλά και γιατί είδαμε πως ζουν εκεί και δεν είμασταν σε ενα απρόσωπο ξενοδοχείο..
Στην περιγραφή έχω μεινει στις 30/12 και χιόνισε στις 2/1 οπότε κοντεύει! :)
Άντε αργείς :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
29/12 και ο καιρός λέει πως θα βρέχει όλη μέρα.. Ευκαιρία για ψώνια! Πήγαμε στο Tanger Outlet είχαμε και αμάξι οπότε λιώσαμε στα ψώνια.. Μπορεί να κάτσαμε και 6-7 ώρες και είδαμε μόνο τα μισά μαγαζια.. Είπαμε πως θα βρούμε ευκαιρία να ξαναπάμε (και πήγαμε αλλες 2 φορές :p)..
H βροχή πραγματικά δε σταμάτησε όλη μέρα αλλά στα μαγαζιά είχε υπόστεγο για να πας απ'το ένα στο άλλο και παρόλο το κρύο δε πήρα ούτε μπουφάν, για να μπορώ να δοκιμάζω και να μη κουβαλάω.. Σακούλες, φόρτωμα στο αυτοκίνητο, επόμενο μαγαζί.. Μερικά από τα μαγαζιά που βρήκαμε πολύ καλές προσφορές ήταν τα Tommy Hilfiger, Gap, Aeropostale, old navy, Andrew Marc, Izod, Nike, Carter's (για παιδικα), OshKosh, puma.. Έτσι χαρούμενοι για τις αγορές μας γυρίσαμε βράδυ στο σπίτι..

Tην επόμενη μέρα, 30/12, το πρόγραμμα είχε μουσεία.. Μετά το τρένο πήραμε μετρό και πήγαμε στο Fort Tryon Park και στο Cloisters. Είναι αρκετά βόρεια, στο Upper Manhattan.. Με το που βγήκαμε απ'το μετρό και ανεβήκαμε στο δρόμο είδαμε πως οι γειτονιές εκεί είναι αρκετά διαφορετικές.. Δεν είναι και το πιο γραφικό μέρος του Μάνχαταν.. Ακολουθήσαμε τις πινακίδες για να πάμε στο πάρκο (έχει αρκετό περπάτημα) και στο Cloisters, το οποίο είναι παράρτημα του Μetropolitan Μuseum of Art, και στεγάζει μια πλούσια συλλογή μεσαιωνικής ευρωπαϊκής τέχνης. Βρίσκεται πάνω σε λόφο και έχει υπέροχη θέα στον ποταμό Hudson, τα Jersey cliffs (Palisades) και την γέφυρα George Washington.

Και ένα τιπ, αν πάτε στο Cloisters πρωί και βγάλετε εισητήριο εκεί (έχει suggested price $25 και πληρώνεις όσο θέλεις) μπορείτε την ίδια μέρα με το ίδιο εισητήριο να πάτε στο MET και έτσι γλιτώνετε και την ουρά (στο Cloisters δεν είχε καθόλου).. Αλλά αν πάτε αργούτσικα όπως εμείς δε συμφέρει γιατί οι διαδρομές, το πάρκο και το μουσείο παίρνουν πολύ χρόνο και μετά στο ΜΕΤ δε μένει πολύς χρόνος (κλείνει 5.45 αλλά απ'τις 5.10 έκλειναν τα δωμάτια με τις συλλογές).

Το πάρκο




















Τhe Cloisters

























Όταν φύγαμε για να πάμε στο ΜΕΤ κατεβήκαμε σε μία στάση στην αρχή του Central park. Έπρεπε να περπατήσουμε κατα μήκος του πάρκου μέχρι τη μέση του περίπου που είναι το μουσείο.. Στο χάρτη φαίνεται κοντά, στην πράξη είναι πολύ μακριά.. Και ο καιρός είχε αλλάξει απότομα.. Έκανε τρομερό κρύο.. Είχε μουδιάσει το στόμα μου απ'το κρύο και δε μπορούσα να μιλήσω!
Στο ΜΕΤ είχε απιστευτα πολύ κόσμο! Δυστυχώς δεν είχαμε πολύ χρόνο μπροστά μας και προλάβαμε ελάχιστα από αυτα που θέλαμε να δούμε..

ΜΕΤ












Το βράδυ που ήρθαν να μας πάρουν από το τρένο πήγαμε μια βόλτα σε όλη τη περιοχή γιατί ήθελα να δω ποιο είναι το πιο ωραία στολισμένο/φωτισμένο σπίτι και να βγάλω φώτος.. Είδαμε πολλές υπερπαραγωγές, κάποια "τσίρκα", κάποια πολύ καλόγουστα, θα ανεβάσω φώτος παρακάτω..
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
The Cloisters, MET και Natural history museum παρακάτω.. :)
Απ'το Μοma περάσαμε μια μέρα και η ουρά κυριολεκτικά έκανε τον γύρω του οικοδομικού τετραγώνου!
Πάντα είναι θέμα οι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ουρές και ο κόσμος που θα συναντήσεις σε κάθε μεγάλο μουσείο του κόσμου..Ακόμα και αν έχεις εισιτήριο από πριν και πας και μόλις ανοίξει (δεν ανοίγουν και πολύ νωρίς..) δεν υπάρχει τρόπος να γλιτώσεις τον συνωστισμό. Αν είναι και τουριστική η περίοδος..ε....άστα να πάνε..Δεν ξέρω τι λύση υπάρχει...Ακόμα την ψάχνω..Αν κάποιος από εσάς που ταξιδεύετε πολύ την έχει βρει και θέλει να τη μοιραστεί, είμαι όλη αυτιά (sorry για το ολίγον off-topic)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.456
Μέλη
38.950
Νεότερο μέλος
vaggelis55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom