ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Σου ευχομαι να πας το συντομότερο και να μας φέρεις φρέσκα νέα! :)
Χα, χα!Για σύντομα δεν το βλέπω!!Δε θα μου τη γλιτώσει όμως..Ευχαριστώ για την ευχή!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Φοβερές φώτος και ενδιαφέρουσα, μεστή περιγραφή! Το ζήλεψα το τελεφερίκ! Κρίμα που δεν πήγα! :bash:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φοβερές φώτος και ενδιαφέρουσα, μεστή περιγραφή! Το ζήλεψα το τελεφερίκ! Κρίμα που δεν πήγα! :bash:
Σ'ευχαριστώ πολύ panius! :) Δε πειράζει για το Roosevelt island, αυτή η πόλη έχει τόσα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δεις και να κάνεις που δε γίνεται να τα προλάβεις όλα.. Αφήνουμε λοιπόν λόγους για να καταφέρουμε να ξαναπάμε! ;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και μετά από μια μετακόμιση, που εκτός από την ταλαιπωρία με άφησε και αρκετές μέρες χωρίς ίντερνετ, ήρθε η ώρα να ολοκληρώσω την ιστορία μου από τον αγαπημένο αυτό προορισμό! Είχα μείνει στη βόλτα που κάναμε στο χιονισμένο Central Park.. Αρκετός κόσμος στεκόταν στα γεφυράκια και χάζευε τις λιμνούλες που ειχαν παγώσει, ένας μπαμπάς έσερνε το παιδάκι του με έλκηθρο, πολλά παιδιά έκαναν snowboard, καποιοι κρατιόντουσαν από κάγκελα για να μη γλιστρήσουν και κάποιοι έκαναν τζόκινγκ παρά τις αντίξοες συνθήκες..

























Είχε αρχίσει να νυχτώνει.. Δεν ήθελα να φύγω απ'την Αμερική και να μην έχω δει έστω και από κάποια απόσταση το άγαλμα της Ελευθερίας! Οπότε φύγαμε απ'το πάρκο και πήγαμε να πάρουμε το καραβάκι για Staten Island που περνάει σχετικά κοντά απ'το άγαλμα. Η διαδρομή ως Staten Island είναι πολύ σύντομη. Έκανε απίστευτο κρύο αλλά όσο αντέξαμε καθίσαμε έξω γιατί αυτές οι τελευταιες εικόνες της φωτισμένης Νέας Υόρκης ήταν μαγευτικές..



Και όταν πλησιάσαμε στο άγαλμα η φωτογραφική πήρε φωτιά! Το "πλησιάσαμε" βέβαια είναι σχετικό, είχα μια ελπίδα ότι το καραβι θα πέρναγε από λίγο πιο κοντά.. Προσπαθούσα λοιπόν να βγάλω μια φωτο της προκοπής αλλά απ'τη μια τα χέρια μου που είχαν παγώσει, και απ'την άλλη η γρήγορη ταχύτητα που πήγαινε το καράβι αλλά και το μεγάλο ζουμ που είχα βάλει, όλες οι φωτος μου έβγαιναν κουνημένες! Κάποια στιγμή κατάφερα να βγάλω 1-2 που βλεπόντουσαν και έτσι μπήκαμε μέσα γιατί το κρύο δεν αντεχόταν..



Όταν φτάσαμε στο Staten island καναμε μεταβολή και ξανά πίσω για το καραβάκι της επιστροφής! (πάντως όλοι πρέπει να κατέβουν, δεν αφήνουν να μείνεις μέσα για να επιστρέψεις με το ίδιο). Αν χάναμε αυτό το καράβι το επόμενο θα αργούσε πολύ οπότε δε κάναμε καμια βόλτα εκεί.
Έκανα ξανά προσπάθειες για φωτος στην επιστροφή..







Όταν φτάσαμε στο Μανχάταν είχαμε πεινάσει πολύ, οπότε πήγαμε China Town και τσακίσαμε noodles με πάπια σε ένα κινέζικο (Great N.Y. Noodletown) για το οποίο είχα διαβάσει καλά σχόλια.





Mετά θέλαμε και γλυκό.. Φυσικά δεν είχαμε ξεχάσει αυτό το φοβερό cheesecake που είχαμε φάει λίγες μέρες πριν. Κάναμε ξανά όλο τον ποδαρόδρομο μέσα στο γλιστερό χιόνι για να πάμε στο Eileen's αλλά παρόλο που ήταν ακόμα νωρίς ήταν κλειστό! :( Hταν γραφτό να μη ξαναπάρουμε..
Παγωμένοι πήραμε το τρένο για να γυρίσουμε στο σπίτι.. Ήταν το τελευταίο μας βράδυ στην Αμερική..
Την άλλη μέρα το πρωί πήγαμε σε ένα πολυκατάστημα (καμία σχέση με τα δικά μας σούπερ μάρκετ) και μετά στα outlets για κάποια τελευταία ψώνια.. Το απόγευμα αποχαιρετίσαμε με συγκίνηση τους συγγενείς μας, υποσχεθήκαμε ότι θα ξαναπάμε (καλοκαίρι αυτή τη φορά) και φύγαμε για το αεροδρόμιο. Η πτήση μας (με Α330-300 της Virgin) ήταν πιο άνετη από την προηγούμενη και κράτησε γύρω στις 6 ώρες μέχρι το Λονδίνο. Από εκεί φτάσαμε στην Αθήνα σε 3μιση ώρες με British, (η οποία είχε καλύτερο φαγητό από την Virgin και πιο άνετες θέσεις..) Στην 6ωρη πτήση είδα ταινίες για να περάσει η ώρα, ενώ στην επόμενη κοιμήθηκα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια..

Έτσι τελείωσε ένα αξέχαστο ταξίδι.. Ευχαριστώ που διαβάσατε την ιστορία μου και ελπίζω να βοηθήσει έστω και λίγο κάποιους μελλοντικούς επισκέπτες! :)
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.914
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εμείς σε ευχαριστούμε echo2011 για την υπέροχη ιστορία σου και για τις ανεπανάληπτες φωτογραφίες σου.
η αφήγησή σου ήταν σκέτη απόλαυση και μου θύμισε τα δικά μου Χριστούγεννα στη Νέα Υόρκη το 2002 που ήταν όλα χιονισμένα.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου! Αυτές από το χιονισμένο τοπίο του Central Park όλα τα λεφτά..
Εύχομαι να σε βγάλει σύντομα ο δρόμος σου εκεί και καλοκαίρι και να μας δώσεις το αντίστοιχο καλοκαιρινό τοπίο :)
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Εμείς ευχαριστούμε echo για την ιστορία σου και για τις πολύ αντιπροσωπευτικές φώτο!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αχ echo μου πολύ όμορφα. Άντε με το καλό στη Σκανδιναβία τώρα :)
Υ.Γ. Καλορίζικο το νέο σας σπιτάκι :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
και εμείς σε ευχαριστούμε echo2011 για την υπέροχη ιστορία σου και για τις ανεπανάληπτες φωτογραφίες σου.
η αφήγησή σου ήταν σκέτη απόλαυση και μου θύμισε τα δικά μου Χριστούγεννα στη Νέα Υόρκη το 2002 που ήταν όλα χιονισμένα.
Να σαι καλά Μάκη! Χαίρομαι που σου θύμησα το ταξίδι σου! :) Με το καλό σε νέα όμορφα ταξίδια!
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου! Αυτές από το χιονισμένο τοπίο του Central Park όλα τα λεφτά..
Εύχομαι να σε βγάλει σύντομα ο δρόμος σου εκεί και καλοκαίρι και να μας δώσεις το αντίστοιχο καλοκαιρινό τοπίο :)
Σ'ευχαριστώ πολύ happy dreamer! Μακάρι να καταφέρουμε να ξαναπάμε σύντομα, σίγουρα καλοκαίρι θα είναι πολύ διαφορετικά!
Εμείς ευχαριστούμε echo για την ιστορία σου και για τις πολύ αντιπροσωπευτικές φώτο!
Να σαι καλά master1706! ευχαριστώ που τη διάβασες και για το σχόλιο :)
Αχ echo μου πολύ όμορφα. Άντε με το καλό στη Σκανδιναβία τώρα :):)
Υ.Γ. Καλορίζικο το νέο σας σπιτάκι
Ευχαριστώ πολύ Κανελίτσα! Ανυπομονώ να'ρθουν οι διακοπές του Πάσχα! Τώρα που βολευτήκαμε στο νέο σπίτι εχω επιτέλους χρόνο να προετοιμάζω το ταξίδι!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Υπέροχες οι φωτος απο σεντραλ παρκ!!! Αυτό το πάρκο το λάτρεψα!

Με το καλό να ξαναπάτε το Καλοκαίρι και να κάνετε τη βαρκάδα, όχι για το άγαλμα, αλλά για το μουσείο μετανάστευσης στο Ellis Island που εμένα τουλάχιστον με συγκίνησε πολύ (είναι φτιαγμένο με πολύ σεβασμό για τους ανθρώπους που διαμόρφωσαν αυτό που σήμερα είναι το αμερικανικό έθνος. Έχει και πολλά εκθέματα με ελληνικό ενδιαφέρον). Το άγαλμα, ούτε που μπήκα στον κόπο να το δω από κοντά. Το θαυμάζεις καλύτερα από το κατάστρωμα. Από το πλοίο είχα πολύ καλύτερη θέα και έβγαλα και πιο "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες με το άγαλμα σε πρώτο πλάνο και την πόλη στο βάθος.

Σ' ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη ιστορία σου και τις νεοϋρκέζικες αναμνήσεις που μου ξύπνησες.:clap::clap::clap::clap:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπέροχες οι φωτος απο σεντραλ παρκ!!! Αυτό το πάρκο το λάτρεψα!

Με το καλό να ξαναπάτε το Καλοκαίρι και να κάνετε τη βαρκάδα, όχι για το άγαλμα, αλλά για το μουσείο μετανάστευσης στο Ellis Island που εμένα τουλάχιστον με συγκίνησε πολύ (είναι φτιαγμένο με πολύ σεβασμό για τους ανθρώπους που διαμόρφωσαν αυτό που σήμερα είναι το αμερικανικό έθνος. Έχει και πολλά εκθέματα με ελληνικό ενδιαφέρον). Το άγαλμα, ούτε που μπήκα στον κόπο να το δω από κοντά. Το θαυμάζεις καλύτερα από το κατάστρωμα. Από το πλοίο είχα πολύ καλύτερη θέα και έβγαλα και πιο "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες με το άγαλμα σε πρώτο πλάνο και την πόλη στο βάθος.

Σ' ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη ιστορία σου και τις νεοϋρκέζικες αναμνήσεις που μου ξύπνησες.:clap::clap::clap::clap:
Σ'ευχαριστώ πολύ panius για τα καλά σου λόγια! :)
Εννοείται πως όταν ξαναπάμε θα πάρουμε το καραβάκι για τα νησάκια.. Την περίοδο που πήγαμε το μουσείο στο Ellis απ'ότι είχα διαβάσει δε λειτουργούσε ακόμα πλήρως (εξαιτίας του τελευταίου καταστροφικού τυφώνα) οπότε αν μας δοθεί η ευκαιρία θα το δούμε όταν θα'ναι πάλι έτοιμο.. Στο άγαλμα της Ελευθερίας είχαμε κλείσει εισητήρια για να ανεβουμε πάνω και να δούμε το εσωτερικό του και τη θέα από ψηλά.. Εννοείται πως το ίδιο το άγαλμα το βλέπεις καλύτερα ακόμα και πάνω απ'το πλοίο..
Καλά ταξίδια σε όλους μας! :) :)
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Τέλεια η περιγραφή και πανέμορφες οι φωτογραφίες σου. Ελπίζω να ξαναεπισκεφτώ την Νέα Υόρκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom