Kαλοκαιρινές διακοπές 2015

Μηνύματα
33
Likes
9
Ειμαστε ζευγαρι 23 χρονων και φετος λεμε να παμε μονεμβασια ελαφονησο απο μια διανυκτερευση και μετα προς πυλο φοινικουντα για αλλες 3-4
καπου ειδα οτι ειπε καποιος εδω οτι ειναι πολυ οικογενειακα?
δηλαδη για την ηλικια μας δεν ειναι και πολυ καλη επιλογη να παμε εκει?
Ελαφόνησο υπέροχες παραλίες νερά που απλά σε μαγνητίζουν ιδιαίτερα ο μικρός Σίμος (όχι από την πλευρά του κάμπινγκ) Πυλος-φοινικουντα για μένα μόνο οικογένειες πήγαμε περισυ για 3 μέρες. Η βοιδοκοιλια που λένε όλοι ότι είναι σούπερ παραλία εμένα δεν μου άρεσε καθόλου δηλαδή μετά την Ελαφόνησο θα ξενερώσεις. Μονεμβασιά γραφικότατη
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα συμφωνήσω για την βοϊδοκοιλιά. Μόνο απο ψήλα είναι εντυπωσιακή! Δίπλα στην βοϊδοκοιλια όμως υπάρχει μια παραλία τέλεια. Οπώς φτάνεις στην παραλία της βοϊδοκοιλιάς, στην δεξια πλεύρα υπάρχει ενα μονοπατακι που περνα μεσα απο την αμμό, ανάμεσα απο κατι δεντράκια και βγάζει απο την πίσω πλεύρα. Εκει είναι η παραλία γλώσσα! Ενας μικρός παραδεισος...
Στην παραλία μένει τα καλοκαίρια ένας χίπις παππούς. Ρωτήστε τον που θα βρείτε εάν θελετε άργυλο. Να σημειωθεί οτι η συγκεκριμένη είναι γυμνιστών!
http://www.arcadialive.gr/νεα/χαλαρωτική-εξόρμηση-στη-παραλία-γλώσ/
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
H βοϊδοκοιλιά πάντως παιδιά επειδή είχα την τύχη / ατυχία να την επισκεφτώ 2 φορές με διαφορά μιας δεκαετίας, η απογοήτευση που πήρα το 2014 που την επισκέφτηκα ήταν τεράστια. Ήταν πραγματικά κάποτε ένας μικρός παράδεισος αλλά κατάντησε ένας σκουπιδότοπος!! Κρίμα και πάλι κρίμα..
Η Πύλος δεν μου αρέσει καθόλου προσωπικά.. Ειδικά για διαμονή..
Ελαφόνησος respect!!!
 

geonik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους! Μόλις έκανα εγγραφή και πιθανόν να κάνω κάποια λάθη γι' αυτό και σας ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων. Ελπίζω να φανώ και εγώ χρήσιμη με τις ταξιδιωτικές μου εμπειρίες. Είμαστε μια τετραμελής οικογένεια (αγόρι και κορίτσι 13 ετών) και θέλουμε διακοπές σε ένα μέρος με όχι ιδιαίτερα ακριβά ακτοπλοϊκά (μένουμε στην Αθήνα) αλλά να έχει και λίγη ζωή για να μη βαρεθούν και τα παιδιά. Να σημειώσω ότι τα προηγούμενα χρόνια εξαντλήσαμε τις επιλογές της στεριάς (Πελοπόννησο, Χαλκιδική, Πλαταμώνα, Εύβοια). Σκεφτόμαστε για Άνδρο ή Κύθνο ή Λευκάδα, οι απόψεις σας καλοδεχούμενες.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Καλημέρα σε όλους! Μόλις έκανα εγγραφή και πιθανόν να κάνω κάποια λάθη γι' αυτό και σας ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων. Ελπίζω να φανώ και εγώ χρήσιμη με τις ταξιδιωτικές μου εμπειρίες. Είμαστε μια τετραμελής οικογένεια (αγόρι και κορίτσι 13 ετών) και θέλουμε διακοπές σε ένα μέρος με όχι ιδιαίτερα ακριβά ακτοπλοϊκά (μένουμε στην Αθήνα) αλλά να έχει και λίγη ζωή για να μη βαρεθούν και τα παιδιά. Να σημειώσω ότι τα προηγούμενα χρόνια εξαντλήσαμε τις επιλογές της στεριάς (Πελοπόννησο, Χαλκιδική, Πλαταμώνα, Εύβοια). Σκεφτόμαστε για Άνδρο ή Κύθνο ή Λευκάδα, οι απόψεις σας καλοδεχούμενες.
geonik καλωσόρισες στην παρέα, χωρίς καμία σκέψη σου προτείνω τη Λευκάδα. Δεν χρειάζεσαι να ταξιδέψεις με πλοίο, οδικώς περνάς τη γέφυρα και αμέσως βρίσκεσαι σε νησί. Οι τιμές είναι νορμάλ, στο νησί μπορείς να βρεις και ησυχία αλλά και ηρεμία και μαγευτικές καταπράσινες παραλίες, (ίσως και τις καλύτερες μετά τη Χαλκιδική).
 

Chilavert

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα.

3 καλοί φίλοι αποφασίσαμε πως έφτασε ο καιρός να κάνουμε ένα ταξιδάκι διακοπών, όλοι μαζί για πρώτη φορά!

Και κάπου εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.

Δεν έχουμε αποφασίσει που θα πάμε κι αυτό γιατί :

α.) Το μπάτζετ μας θα είναι συγκεκριμένο. Μαξ 350 ευρώ ανά άτομο για έξοδα εισιτηρίων, δωματίων).
β.) Με δεδομένο ότι θα κάτσουμε λίγο διάστημα (μαξ 4 ημέρες - με την επιστροφή μαζί) θέλουμε το μέρος που θα πάμε να είναι σχετικά εύκολο στην περιήγησή του χωρίς να απαιτεί να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο
γ.) Να είναι κάπως γραφικό με καλές παραλίες
δ.) Να έχει οκ νυχτερινή ζωή, όχι νέκρα δλδ μετά τις 11-12.

Να ληφθεί υπόψιν ότι η βάση μας είναι το Ηράκλειο - Κρήτης με όποια δυσκολία συνεπάγεται ...κι ότι ο χρόνος μας θα είναι 4 ημέρες το περισσότερο άρα οι διανυκτερεύσεις μας 2 με 3 ~στην καλύτερη~.

Στο δικό μου μυαλό είχα την Σκιάθο χωρίς όμως να το έχω ψάξει καθόλου.

Με ενδιαφέρει να ακούσω τις προτάσεις σας στην..ομολογουμένως περιοριστική βάση που σας θέτω...

Δεν είναι απαραίτητο να πάμε σε νησί αλλά όχι και σε μεγαλούπολη.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
η Σκιάθος είναι αυτό που ξάχνεις αλλά το κόστο να φτάσεις είναι μεγάλο, θέλεις πλοίο, λεωφορείο και πλοίο, άστο καλύτερα. Δεν πάτε Πάρο που έχει και απ' ευθείας πλοία λέω εγώ? αλλιώς Νάξο ή Σαντορίνη. Όλα είναι γραφικά με ωραίες παραλίες και επειδή είναι τουριστικά νησιά με μεγάλη προσφορά δωματίων θα βρείτε πιστεύω κάτι οικονομικό να μείνετε....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Λόγω βάσης σας στο Ηράκλειο και του σχετικά περιορισμένου budget θα πρότεινα Πάρο-Νάξο ή Ίο. Εάν πάλι είστε κάπως χιπστεροεναλλακτικά αγόρια ίσως και Ανάφη ή γιατί όχι και Κάσο (εάν το πλοίο Πρέβελης εξακολουθεί να συνδέει το Ηράκλειο με τα δύο προαναφερθέντα νησιά). Τσεκάρετε πάντως και το ενδεχέμενο να κάνετε διακοπές εντός Κρήτης. Η μεγαλόνησος έχει τόσο όμορφα μέρη και τόσα πολλά, οπότε εάν σας έχει "ξεφύγει" κάτι όλα αυτά τα χρόνια, είναι μια καλή ευκαιρία να πάτε...
 

konsταν

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Έχω την εντύπωση ότι η Κρήτη συνδέεται ακτοπλοϊκά με την Κάρπαθο επίσης, αλλά δεν έχω πιο συγκεκριμένη εικόνα για δρομολόγια, μετακινήςεις και τιμές του νησιού
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Η Κάρπαθος συνδέεται με το Ηράκλειο, με το "Πρέβελης", αλλά νομίζω ότι δεν είναι το μέρος που σας ταιριάζει..με το μπάτζετ που λες, θα μπορούσατε να πάτε Πάργα, που έχει καλές παραλίες, όχι ακριβή διαμονή, καλή νύχτα, και πας και με το αυτοκίνητο (μοιράζεστε έξοδα)..Αλλιώς μείνε Κρήτη αδερφέ, το μέρος τα έχει όλα;) Πάρτε το αυτοκίνητο και πηγαίνετε για 4 μέρες Παλαιόχωρα να μείνετε εκεί, να κολυμπήσετε σε πολύ όμορφες παραλίες και να πίνετε και τα ποτάκια σας το βράδυ μιας και η νύχτα πάει καλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Σοβαρά προτείνετε απο την Κρήτη να πάνε για 2 διανυκτερεύσεις στην Παργα; Και να βγει και πολυ φτηνά, όπως ζητά ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom