Κύπρος Kύπρος για μια εβδομαδα.Τι προτείνετε?

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
αγία Νάπα τέτοιο καιρό δεν έχει κάτι. τα περισσότερα έχουν κλείσει. σε συμβουλεύω να το αφήσεις καλύτερα
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Meli, καλά που άνοιξες το θέμα, γιατί κι εγώ την άλλη βδομάδα πάω Κύπρο για 5 μέρες, και οι συμβουλές είναι ό,τι πρέπει!
Θα είσαι μόνη ή με την κόρη σου; Εγώ θα πάω με τον μικρό οπότε ψάχνω να βρω αν υπάρχει και κάτι που να του αρέσει. Μέχρι στιγμής μόνο αυτό έχω βρει: CAMEL PARK MAZOTOS - SampleTitle
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Στην travelpedia θα βρείτε αρκετά. τον Ακάμα εγώ δεν τον προτείνω για χειμώνα γιατί είναι ένας απομονωμένος τόπος που αξίζει να κάνεις και τα μπάνια σου. τον χειμώνα πιθανότατα να σε μελαγχολήσει. παρόλαυτά μπορείς πάντα να τριγυρίσεις ψηλά στον Ακάμα, στα εκπληκτικά χωριά του.
Εν ολίγης να πω ότι προτείνω να μείνεις Λεμεσό (αν καταφέρεις να βρεις ξενοδοχείο γιατί τα περισσότερα κεντρικά προορίζονται για ... άλλους λόγους). Από εκεί:

1 μέρα Λευκωσία
1 μέρα Αγία Νάπα, Πλάτρες, Κακοπετριά
1 μέρα Λεμεσό
1 μέρα Πάφο, Ακάμα

Όλα μεταξύ τους μπορούν να πιεστούν κατά βούληση. Η μία μέρα Λεμεσό πχ μπορεί να είναι πλεοναστική.

PS δεν διάβασα όλο το θέμα, αν είχες ζητήσει κάτι πιο συγκεκριμένο, ξανά ρίχτο!!)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!
Το θεμα ειναι οτι φτανω αργα το βραδυ Λαρνακα,οποτε την άλλη μερα ειμαι για να ξεκινησω..
kalspiro δεν ειναι κουρστικο να ξαναγυρναω πισω Λεμεσο? Πολλα πραγματα δεν θαχω,αν εμενα σε καθε μερος δεν θα ηταν καλυτερα?:roll: Κερυνεια,Λαρνακα δεν αξιζει?
nera_gr,ακομα δεν ξερω αν θα παρω την μκρη..καλο ομως φαινεται αυτο που βρηκες..:)
road,αυτο που λες μαλλον βολευει καλυτερα..:)
taxidakia,δεν με πειραζουν οι αποστασεις.Παντα οταν ταξιδευω ξεκιναω νωρις,και ολη την μερα γυρναω,θελω να βλεπω οσα πιο πολλα μπορω.;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ όταν είχα πάει είχα μείνει Λευκωσία όλες τις ημέρες και είχαμε γυρίσει όλη την Ελληνοκυπριακή πλευρά χωρίς να αλλάξουμε ξενοδοχείο (είχα πάει με πανεπιστήμιο). Δηλ. με 2 εναλλαγές καταλυμάτων μπορεί κανείς να γυρίσει το νησί ξεκούραστα.

Εγώ θα πρότεινα Λευκωσία 2 μέρες, Πάφο και Λεμεσό από 1, εννοείται το Τρόοδος άλλη 1 μέρα, Λάρνακα (που δεν λέει και τίποτα) συνδυαστικά με τα γραφικά Λεύκαρα, ενώ από τα Κατεχόμενα Κύπριοι φίλοι μου έχουν πει ότι εκείνο που αξίζει περισσότερο είναι η Κερύνεια. Μακριά από Αγία Νάπα, δεν διαφέρει σε τίποτα από άλλες περιοχές που συχνάζουν Άγγλοι, όπως σε κάποια σημεία της Κέρκυρας για παράδειγμα , πολύ τουριστικοποιημένη και, τέτοια εποχή, μάλλον μίζερη.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κατι σαν Καβος δηλαδη,στην Κερκυρα??:shock::shock::shock:
Αισχος!!:bleh:
Και φυσικα αμα ειναι ετσι,δεν το συζητω!!
Σε ευχαριστω για την πληροφορηση!
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Το να μένεις σε κάθε μέρος δεν πιστεύω ότι αξίζει. Οι αποστάσεις είναι υπερβολικά μικρές.
Για κατεχόμενα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω πάει. Αλλά για την ελεύθερη Κύπρο εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις το πολύ σε 2 πόλεις. Η Λεμεσός βολεύει πιστεύω καλύτερα γιατί είναι πιο κεντρικά.
Η Λάρνακα δεν έχει και πολλά πράγματα να δεις. Μια βόλτα μισής μέρας είναι αρκετή. Θα πρότεινα μια στάση στις αλυκές της Λάρνακας και στο Χαλά Σουλτάν Τεκκέ, που βρίσκονται δίπλα στο αεροδρόμιο. Αν έχει βρέξει αρκετά θα πετύχεις και τα φλαμίγκο που ξεχειμωνιάζουν εκεί, αν και μάλλον είναι πολύ νωρίς.
Θα συμφωνήσω με Τρόοδος, Πλάτρες, Κακοπετρία, ίσως και μια στάση στο χωριό Όμοδος. Αν είστε φυσιολάτρες μπορείτε να επισκεφθείτε και την κοιλάδα των κεδρών, στο δάσος της Πάφου.
Στον Ακάμα θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερα να πηγαίνατε καλοκαίρι αλλά μια βόλτα στην περιοχή αξίζει ακόμη και τον χειμώνα.
Για την Αγία Νάπα έχω τις επιφυλάξεις μου. Καλοκαιρινός προορισμός και σίγουρα πολύ τουριστικός.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Όχι, θα έλεγα να έχεις έδρα. Λεμεσό- Λευκωσία 45 λεπτά, Λεμεσό- Αγία Νάπα (που και να μην πας μάλλον κερδισμένη θα βγεις) 60 λεπτά, Λεμεσό- Πάφος 35 λεπτά, Πάφος- Ακάμας 20 λεπτά, Λεμεσό- Πλάτρες- Κακοπετριά 30 και 20 λεπτά αντίστοιχα.
Όπως βλέπεις οι χρόνοι δεν είναι αποθαρρυντικοί. νυχτώνει και νωρίς, δεν σε πειράζει να χάνεις εκείνο τον χρόνο. Σε αντίθεση, εμένα προσωπικά, θα με ενοχλούσε να πηγαινοέρχεσαι στα ξενοδοχεία.

Για κατεχόμενα, τσίμπα κανά τάριφμαν από την Κατεχόμενη Λευκωσία και βουρ για Κερύνεια. Δεν θα σου πω ότι αξίζει και ειδικότερα τον χειμώνα όπου το παλιό λιμανάκι είναι κλειστό... τι να σου πω... Να πας απλώς μην έχεις προσδοκίες. Απείρως καλύτερη η Αμμόχωστος την οποία όμως δύσκολα θα την δεις αν δεν έχεις δικό σου αυτοκίνητο που να μπορεί να περάσει απέναντι
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Οπότε όλα εξαρτώνται από το σε ποια μέρη θέλεις να πας και πόσα ξενοδοχεία θέλεις να αλλάξεις, όλα γίνονται.
Εγώ θα έκανα το εξής: Αφού λοιπόν δε φτάνεις νωρίς, μπορείς να πας καπάκι Λευκωσία, να μείνεις 2 μέρες για να δεις την πόλη και να πας στα κατεχόμενα (αξίζει να δεις και το Αββαείο του Μπελλαπάις, εμένα μου άρεσε πολύ), οπότε 1 μέρα Λευκωσία+1 κατεχόμενα.
Μετά πας Τρόοδος και ή μένεις εκεί ένα βράδυ ή το κάνεις ημερήσια και διανυκτερεύεις στη Λεμεσό. Εγώ θα προτιμούσα να μείνω Τρόοδος και τις υπόλοιπες διανυκτερεύσεις στην Πάφο. Αν μείνεις Λεμεσό, μπορείς να τη διατηρήσεις ως βάση σου για την Πάφο.
Την τελευταία μέρα πας Λάρνακα, εφ'όσον βέβαια δεν πετάς πρωί.

Είναι τι προτιμάς εσύ. Εγώ π.χ. δε θέλω ούτε να αλλάζω κάθε μέρα ξενοδοχείο ούτε να επιστρέφω κάθε μέρα στο ίδιο μέρος, οπότε ψάχνω τη μέση λύση. Ωστόσο αυτή είναι η καθαρά δική μου προτίμηση, όλα αυτά που λένε τα παιδιά βεβαίως και γίνονται. Το μόνο που μου φαίνεται πολύ δύσκολο είναι να πάει κανείς από τη Λεμεσό στα κατεχόμενα και να προλάβει αυθημερόν να δει και να επιστρέψει.

Νέρα εσύ έχεις ξαναπάει, θα είναι η 1η φορά με το μικρό;
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ισως ναχετε δικιο για τις μετακινησεις..
Οποτε πως προτεινεις να το κανω? Φτανοντας αργα στην Λαρνακα,αναγκαστικα μενω 1 βραδυ εκει και την επομενη μερα να παω που?
Θα εχω αυτοκινητο. Και Αγια Ναπα,την βγαζω εξω..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Νέρα εσύ έχεις ξαναπάει, θα είναι η 1η φορά με το μικρό;
Είχα ξαναπάει με τον μικρό αλλά ήταν 2 μηνών, οπότε ήταν μόνο σε ένα καρότσι. Λάρνακα και Αμμόχωστο πήγαμε μόνο τότε.
Τώρα λέω να πάω κάποιες από τις εκδρομές που προτείνετε στη Meli, και να βρω και κάτι διασκεδαστικό για τον μικρό (14 μηνών).
Δυστυχώς θα έχουμε ως βάση την αδιάφορη Λάρνακα, αλλά θα έχουμε αμάξι οπότε κάτι θα κάνουμε.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Εγώ θα έκανα το εξής: Αφού λοιπόν δε φτάνεις νωρίς, μπορείς να πας καπάκι Λευκωσία
αν δε φτάνεις πολύ αργά, μπορείς να πας και καπάκι, εξαρτάται και από το αν θέλεις να οδηγήσεις βράδυ ανάποδα

Νέρα, τι τους αρέσει σ'αυτή την ηλικία; Υποθέτω φύση;
Μπορείτε να πάτε βόλτες παραλίες (υπέροχες κι αυτή την εποχή όλες δικές σας) και Λευκωσία ή Τρόοδος αν δε ζαλίζεται στο αυτοκίνητο.

Μπιάνκα, κι εμένα μου αρέσει το Χαλά Σουλτάν Τεκκέ!

Κι άλλο αξιοθέατο :D Καλωσήρθατε στο Χαμάμ Ομεριέ - Μάθετε για το Χαμάμ
(δεν έχω πάει όμως)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.396
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom