Κύπρος Kύπρος για μια εβδομαδα.Τι προτείνετε?

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι, θα έλεγα να έχεις έδρα. Λεμεσό- Λευκωσία 45 λεπτά, Λεμεσό- Αγία Νάπα (που και να μην πας μάλλον κερδισμένη θα βγεις) 60 λεπτά, Λεμεσό- Πάφος 35 λεπτά, Πάφος- Ακάμας 20 λεπτά, Λεμεσό- Πλάτρες- Κακοπετριά 30 και 20 λεπτά αντίστοιχα.
Όπως βλέπεις οι χρόνοι δεν είναι αποθαρρυντικοί. νυχτώνει και νωρίς, δεν σε πειράζει να χάνεις εκείνο τον χρόνο. Σε αντίθεση, εμένα προσωπικά, θα με ενοχλούσε να πηγαινοέρχεσαι στα ξενοδοχεία.

Για κατεχόμενα, τσίμπα κανά τάριφμαν από την Κατεχόμενη Λευκωσία και βουρ για Κερύνεια. Δεν θα σου πω ότι αξίζει και ειδικότερα τον χειμώνα όπου το παλιό λιμανάκι είναι κλειστό... τι να σου πω... Να πας απλώς μην έχεις προσδοκίες. Απείρως καλύτερη η Αμμόχωστος την οποία όμως δύσκολα θα την δεις αν δεν έχεις δικό σου αυτοκίνητο που να μπορεί να περάσει απέναντι
Συγνώμη τώρα, είσαι στα Concrete Jungles κι αντί να βγεις να τα γυρίσεις κάθεσαι και γράφεις κατεβατά για την Κύπρο?
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Meli, καλά που άνοιξες το θέμα, γιατί κι εγώ την άλλη βδομάδα πάω Κύπρο για 5 μέρες, και οι συμβουλές είναι ό,τι πρέπει!
Θα είσαι μόνη ή με την κόρη σου; Εγώ θα πάω με τον μικρό οπότε ψάχνω να βρω αν υπάρχει και κάτι που να του αρέσει. Μέχρι στιγμής μόνο αυτό έχω βρει: CAMEL PARK MAZOTOS - SampleTitle
Πολύ καλό για παιδιά είναι το Bird park στην περιοχή Αγίου Γεωργίου στην Πέγεια.Εχει πάρα πολλά και σπάνια ζώα και θεαμα με παπαγάλους.Το πάρκο βρίσκεται κοντά στον Ακάμα και το επισκέπτονται πολλά δημοτικά σχολεία από όλη την Κύπρο.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Στην Πάφο αξίζει να μείνεις δύο βράδια.Κάνε οποσδήποτε βόλτα στο γραφικό λιμανάκι της Κάτω Πάφου και αν σου αρέσουν τα αρχαία δες τα ψηφιδωτά που βρίσκονται κοντά στο λιμάνι και τους τάφους των Βασιλέων.Αν βρεθείς Σαββάτο στη Πάφο αξίζει μια επίσκεψη στη Δημοτική Αγορά.Πήγαινε στο μοναστήρι του Αγίου Νεοφύτου και από εκεί στα λουτρά του Άδωνη.Την επόμενη μέρα κάνε τη διαδρομή Κόλπος των Κοραλλίων- Θαλασσινές σπηλιές-Άγιος Γεώργιος πέγειας μέχρι το φαράγγι του Άβακα στον Ακάμα.Από τον Άγιο Γεώργιο υπάρχει δρόμος που οδηγεί στο Λατσί και Λουτρά της Αφροδίτης. Στην περιοχή του Τροόδους πήγαινε καλύτερα από Λεμεσό.Μπορείς να το κάνεις αν θέλεις σαν μονοήμερη εκδρομή και να δεις οποσδήποτε Όμοδος, Πλάτρες,Τρόοδος,Πρόδρομο,μοναστήρι Αγιου Ιωάννη του Λαμπαδιστή στον Καλοπαναγιώτη,μοναστήρι Κύκκου και Τροοδίτισσα. Μπορείς αν θέλεις να διανυκτερεύσεις Κακοπετριά και την επόμενη μέρα να συνεχίσεις για Λευκωσία όπου προτείνω 2 διανυκτερεύσεις.Αγία Νάπα μην πας,άσε την για καλοκαίρι.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! Η Κακοπετρια εχει πολλους οπαδους!Μαλλον κατι θα ξερετε..:)
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Αν ενδιαφέρεσε για τα κατεχόμενα,που προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα,υπάρχει το οδόφραγμα στο Πέργαμος κοντά στην Λάρνακα.Από εκεί μπορείς να μπεις για να δεις την Αμμόχωστο.Οποιανδήποτε πληροφορία χρειαστείς, εδω είμαι να σε βοηθήσω.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λετε αν φυγω απο Παφο πρωι με σταση Λαρνακα και στη συνεχεια Κακοπετρια για διανυκτερευση θα ειναι καλα? Και μετα συνεχιζω για Λευκωσια...Καμια προταση για διανυκτερευση στην περιοχη εκει υπαρχει?:roll:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! Η Κακοπετρια εχει πολλους οπαδους!Μαλλον κατι θα ξερετε..:)
Η Κακοπετρια ειναι πολυ γραφικη και η οδηγηση στο Τροοδος πολυ ενδιαφερουσα.
Εμεις ακολουθησαμε τις συμβουλες του Σπυρου και πηγαμε στις Πλατρες΄ ηπιαμε εκει ενα καφεδακι και μετα πηραμε τον δρομο για την Κακοπετρια.
Για φαγητο καθισαμε στο Ληνο.
Το εν λογω εστιατοριο ειναι μερος του ομωνυμου ξενοδοχειου.
Δεν διανυκτερευσαμε , οποτε δεν εχω αποψη για τα δωματια , αλλα μου φανηκε πολυ οργανωμενο και καλοσυντηρημενο.
Linos Inn
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κοπελια με τις καλιγραμμες γαμπες,για εξηγησου διαδρομη,γιατι δεν ειμαι πολυ του χαρτη....:lol:
Βρηκα και αυτο: Μaritsa Lodhe Hotel. Καλο φαινεται...:roll:
Πες τα αναλυτικα που σταματησες ποση ωρα κ.λ.π.....δεν προλαβαινω να το ψαξω..δουλευω σαν τρελλη...:(
ay.bstatic.com_static_img_icons_stars_0sterren4.png
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αισχος!! Πανω που θα σου ανεβαζα φωτος απο το μερος , τα εφτυσε το αρχαιο μου pc ! Κανε υπομονη εχω ανοιξει χαρτες και προσπαθω να θυμηθω
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Με την ησυχια σου...:)
Καλα,τα ξενοδοχεια στην Λευκωσια ξεφευγουν στις τιμες ή μου φαινεται???:roll:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θεωρω δεδομενο το οτι θα εχεις αμαξι , αλλιως την πατησες.
Δεν ειναι καθολου δυσκολο , δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις στο Τροοδος.
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις τις πινακιδες!
Στις Πλατρες καθισαμε περιπου μια ωρα , οπως ειπα παραπανω για καφε.
Δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα..
Η Κακοπετρια σιγουρα παραμενει ο ν1 προορισμος στο βουνο.
Μια μερα ειναι αρκετη , με χαλαρη διαθεση για να την εξερευνησεις.
Φαγητο οπωσδηποτε στο Lino , φοβερη λουντζα και κουπεπια(γμτ δεν εχω φωτο σε αυτο το πισι)
Για τα Κατεχομενα...
Περνας απο την οδο Ληδρας και κατευθυνεσαι προς την Πυλη της Κερυνειας (ρωτα θα σου πουν). Εκει υπαρχει πιατσα ταξι , τσακωνεις ενα , αφου εχεις κανει τα παζαρια σου και σε παει στην Κερυνεια.
Μην μπεις με το δικο σου αμαξι μεσα, δεν υπαρχει λογος!
Τσαμπα η ταλαιπωρια.
Το ταξακι θα σε αφησει στο λιμανακι (στο καστρο) και απο κει εσυ θα ξεκινησεις την βολτα σου.
Υ.Γ Προσεξε το deal με τον ταξιτζη ,να διευκρινησεις αν η τιμη αφορα και στην επιστροφη
Στην πυλη της Ληδρας , με το που θα μπεις στα κιοσκια οι Τουρκοι σου δινουν ενα χαρτη για να μπορεσεις να κινηθεις ευκολα
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω πολυ!!!:clap::clap::clap:
Και αν ξερεις κανενα ξενοδοχειο Λευκωσια μου λες..
Εννοειται πως θα εχω αμαξι..;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.402
Μέλη
38.974
Νεότερο μέλος
natcon

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom