Κένυα KENYA - H μαύρη καλλονή

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Σχολικό πρόβλημα για την εκμάθηση πολλαπλασιασμού στους Μασάι!
Ο μάγος της φυλής έχει δέκα γυναίκες οι οποίες έχουν γεννήσει δέκα κόρες η κάθε μία. Πόσες αγελάδες θα αποκτήσει αν παντρέψει τις μισές; Πόσες θα αποκτήσει αμα καταφέρει και τις παντρέψει όλες;
:haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ωραίο ταξιδι Κωνσταντινα και γραφεις πολύ ομορφα !!!
περιμενω τη συνεχεια .....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σχολικό πρόβλημα για την εκμάθηση πολλαπλασιασμού στους Μασάι!
Ο μάγος της φυλής έχει δέκα γυναίκες οι οποίες έχουν γεννήσει δέκα κόρες η κάθε μία. Πόσες αγελάδες θα αποκτήσει αν παντρέψει τις μισές; Πόσες θα αποκτήσει αμα καταφέρει και τις παντρέψει όλες;
Επίσης μπορεί ο δάσκαλος να το δυσκολέψει:
-Πόσες αγελάδες είχε κέρδος ο μάγος της φυλής;
Τι θα συμβεί αν ο μάγος έχει από κάθε γυναίκα του δέκα γιούς; Πόσες αγελάδες θα πρέπει να δώσει;
Αν ο μάγος έχει πέντε γιους και πέντε κόρες από κάθε μια από τις δέκα συζύγους του θα εχει κέρδος η ζημία;
Ποιός θα πρέπει να είναι τουλάχιστον ο αριθμός των κοριτσιών ώστε να αρχίσει να έχει κάποιος κέρδος σε αγελάδες ο μάγος της φυλής; :D
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα και απο μένα!!! Σήμερα ανακάλυψα την ιστορία σου και τη διάβασα όλη μονορούφι!!!!! Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο!!! Περιμένω τη συνέχεια....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ποιό λες, το Tsavo???
Αχ εκεί ήθελα πολύ να πάω, αλλά αν έμπαινε και 4ο Πάρκο στο πρόγραμμα, θα έβγαινα εγώ στα φανάρια να πουλάω χαρτομάντηλα!!!
Τελικά ήταν το Tsavo West. Άλλα κοντά στην Μομπάσα δεν έχει εκτός από τα Tsavo και το "ξενοδοχείο" το Voi Safari Lodge.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Εγερτήριο πριν καλά-καλά ξημερώσει και αναχώρηση για τον επόμενο σταθμό μας, τη Λίμνη Νακούρου.
Για να είμαι απολύτως ειλικρινής δεν είχα και μεγάλες προσδοκίες από τη Λίμνη Νακούρου, ούτε και κανέναν τρελό ενθουσιασμό… (αλλά μην φτάσει στ' αυτιά του husband γιατί σε αυτόν έδειχνα μία σχετική χαρά). Ο λόγος είναι ότι με τις λίμνες ένα θέμα το 'χω… μου προκαλούν κάτι μεταξύ φόβου και μελαγχολίας (“είναι σοβαρό, γιατρέ μου???”). “Μία νύχτα είναι θα περάσει” σκεφτόμουν και παρηγοριόμουν. Εξάλλου πίστευα ότι η 6ωρη διαδρομή από το Μασάϊ Μάρα μέχρι τη Νακούρου μέσα από επαρχιακές πόλεις, κωμοπόλεις και χωριά θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Και πράγματι, δεχτήκαμε έναν καταιγισμό από εικόνες... εικόνες καθημερινότητας διαφορετικές, αλλά τόσο μοναδικές…

KENYA 2011 1748.JPG
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Η διαδρομή από Μασάϊ Μάρα προς Νακούρου
1.JPG

Ένα hotel :shock:
KENYA 2011 1452.JPG

Kι άλλο hotel και δίπλα κρεοπωλείο
KENYA 2011 1467.JPG

Μια γειτονιά κάπου στην επαρχία...
KENYA 2011 1483.JPG

Ένας ακόμη επαρχιακός οικισμός...
KENYA 2011 1487.JPG

Μια μεγαλύτερη κωμόπολη...
KENYA 2011 1500.JPG

Εικόνες καθημερινότητας...
KENYA 2011 1529.JPG

Κι άλλες εικόνες καθημερινότητας...
KENYA 2011 1534.JPG

Σε μια αγορά...
KENYA 2011 1536.JPG

Στιγμές ανεμελιάς...
KENYA 2011 1553.JPG

Σε ένα σχολείο...
KENYA 2011 1668.JPG

Φτώχια σε πράσινο φόντο...
KENYA 2011 1556.JPG

Σκληρή δουλειά!!!
KENYA 2011 1679.JPG

Μία επαρχιακή γειτονιά...
KENYA 2011 1755.JPG
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Κάπως έτσι καταλήξαμε αρχικά στην πόλη Νακούρου, μία μεγάλη (η 3η μεγαλύτερη της Κένυας) και πολυσύχναστη πόλη χωρίς όμως ιδιαίτερο ενδιαφέρον, και λίγο αργότερα στο Εθνικό Πάρκο που περικλείει την ομώνυμη λίμνη.

Ο καιρός ήταν μελαγχολικός και συννεφιασμένος (γεγονός που δεν βοήθησε να ξεπεράσω το θέμα μου με τις λίμνες), ωστόσο το αξιοθαύμαστο είναι πώς μπαίνοντας στο Πάρκο, παρά τις αρχικές μου επιφυλάξεις, ενθουσιάστηκα πραγματικά. Κι αυτό γιατί η βλάστηση ήταν οργιώδης… πυκνό δάσος με πανύψηλα δέντρα… ένα τοπίο εντελώς διαφορετικό από τη σαβάνα και για να πώ την αλήθεια, σε κάποια σημεία η βλάστηση ήταν τόσο οργιαστική που μου θύμιζε περισσότερο ζούγκλα παρά αυτό που είχα στο μυαλό μου για Αφρική… πήραμε το δρόμο που οδηγούσε στο lodge, έχοντας δεξιά μας τη λίμνη και αριστερά μας πυκνό δάσος. Το παράξενο ήταν ότι η λίμνη ολόγυρά της είχε τεράστια αμμουδιά λες και έβλεπες θάλασσα… αλλά και η έντονη μυρωδιά του αλατιού που ανέδιδε, επίσης συνέβαλε στο να νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε θάλασσα. Κάποια στιγμή ο δρόμος άρχισε να ανηφορίζει για να καταλήξει τελικά στην κορυφή ενός λόφου… εκεί βρισκόταν το lodge… με θέα το Πάρκο και τη λίμνη. Κρίμα που ο καιρός είναι μουντός!

Είχε φτάσει πια 14.00 και μετά από τόσες ώρες στο δρόμο, αναζητήσαμε το εστιατόριο για να πάρουμε δυνάμεις και να αντέξουμε στο απογευματινό gamedrive.

Το ραντεβού για το απογευματινό gamedrive, ως συνήθως, στις 16.00. Περιπλανηθήκαμε για πολύ ώρα μέσα στο δάσος… είδαμε μαϊμούδες να κρεμιούνται από κλαδί σε κλαδί στα πανύψηλα δέντρα, είδαμε βουβάλια, ζέβρες, αντιλόπες, καμηλοπαρδάλεις, ελέφαντες και καταλήξαμε στην όχθη της λίμνης για να θαυμάσουμε τα χιλιάδες ροζ φλαμίνγκος που ζουν εκεί. Το θέαμα ήταν πράγματι πολύ εντυπωσιακό… σχεδόν μέχρι εκεί που έφτανε το μάτι σου έβλεπες ροζ… η επιφάνεια της λίμνης αντί για μπλε ήταν ροζ…

Η επιστροφή προς το lodge μας επεφύλασσε 2-3 εκπλήξεις… (1) είδαμε λιοντάρι σε απόσταση αναπνοής… ξαπλωμένο σε ένα κλαδί πάνω στο οποίο κλαδί σχεδόν ακούμπησε η ανοιχτή οροφή του βαν και από την οποία οροφή είχαμε έξω ανέμελα τα κεφάλια μας (2) μας έκλεισε το δρόμο μια ολόκληρη οικογένεια λιονταριών… O Oliver περίμενε υπομονετικά να περάσουν με τη φυσικότητα που εμείς θα περιμέναμε ένα κοπάδι κατσίκες να περάσει για να συνεχίσουμε το δρόμο μας (3) είδαμε επιτέλους λεοπάρδαλη! Δηλαδή το μοναδικό ζώο του Big 5 που δεν είχαμε δεί. Ψέματα δεν θα πώ… την είδαμε με κυάλια… τόσο μακρυά ήταν… αλλά έτσι για την ιστορία ρε αδερφέ, συμπληρώθηκε η 5άδα του Big 5, που τόσο βαριά το έφεραν οι άντρες του βαν να μην την έχουμε δει σε απαρτία.

Μ' αυτά και μ' αυτά νύχτωσε και γυρίσαμε στο lodge… τυλιγμένοι με αντιανεμικά και ζεστό καφέ αράξαμε γύρω από την φωτιά που είχαν ανάψει στην αυλή με συνοδεία τα κροταλίσματα βατραχιών…
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι υπέροχες εικόνες...Τι μοναδικές στιγμές...Η περιγραφή σου με κάνει και ονειρεύομαι τη στιγμή που θα απολαύσω το πρώτο μου σαφάρι!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
πολυ ηρεμη σε βρισκω με τα λιονταρια, μαλλον θα ειχα πεθανει απο το φοβο μου....

ομορφες και οι σημερινες φωτο, νομιζω οτι αλλη φυση δε θα την αντεξω , θα σκασω απο τη ζηλεια μου...:haha:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Υπέροχη εμπειρία βρε Κωνσταντίνα, τυχεροί πολύ τυχεροί είστε!! Μπράβο και για το ταξίδι και για τις φωτό...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ ωραιες φωτο...και οσο για τα χοτελ...θα τα προτεινουμε στην Dim ...θα ξετρελαθει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.707
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom