Γενικά Like the islands...nowhere!

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Άνδρο θα προτείνω κι εγώ για εξερεύνηση, μονοπάτια, φύση, παραλίες....Για πολλές μέρες...Αν και φυσά, πάντα θα υπάρχει παραλία που δε θα έχει αέρα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κλεο αναζήτησε τον Αντώνη ουδείς ειδικότερος περί καρπαθου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλέ και παραλίες διαθέτουμε. Για τσέκαρε: Σκάλα Ερεσού (προς Θεού μην κάτσεις κάτω από τις ταβέρνες! μετά το ποταμάκι οπωσδήποτε), Βατερά, Χρουσός, Άναξος, Άγιος Ισίδωρος, Μελίντα και πολλές άλλες. Δεν συναγωνίζονται αυτές της Λευκάδα, αλλά με ένα - δυο ουζάκια θα τις βλέπεις τέλειες :bleh:
Όμως μια βδομάδα για Μυτιλήνη είναι λίγο, αν και λες ότι είσαι της εξερεύνησης.

Εγώ θα σου πρότεινα Ικαρία, αλλά εσύ μπορεί να βαρεθείς. Μάλλον για τα 3 πρώτα νησιά σε βλέπω.
Και μενα με γοητευει η Χιος κ γνωριζω για τα φοβερα χωρια της καποια εκ των οποιων νομιζω οτι θυμιζουν μανιατικη αρχιτεκτονικη. Γενικα δςν εχω παει καθολου στα νησια του βορειοανατολικου Αιγαιου κ απο Δωδεκανησα μονο σε Ροδο κ Αστυπαλαια. Ξερει κανεις να μου πει τι λεει απο παραλιες η Καλυμνος γιατι για την Καρπαθο ξερω οτι ειναι εξαιρετικες. Επισης αν επιλεξουμε Καρπαθο μπορεις να επισκεφθεις κ την Κασο.Ενα μειονεκτημα φανταζομαι ολων αυτων των νησιων ειναι τα πολυωρα κ δαπανηρα ταξιδια.
Δεν έχω πάει στην Κάλυμνο αλλά μου έχουν αναφέρει για καλές παραλίες στη δυτική πλευρά του νησιού. Δεν είναι όμως και ιδιαίτερα μεγάλο νησί. Θα έλεγα πως εάν είναι να πας μέχρι εκεί καλύτερα να το κάνεις σε συνδυασμό με την Κω (π.χ. 5 μέρες Κω και 3 μέρες Κάλυμνο μου ακούγεται καλό). Η Κως εξάλλου έχει πολλές αμμουδερές παραλίες, μερικές εκ των οποίων είναι εξαιρετικές.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κλεο αναζήτησε τον Αντώνη ουδείς ειδικότερος περί καρπαθου.
Ο Αντωνακης περιπλαναται καπου στην Ιαπωνια. Τον ειχα ξαναρωτησει παλιοτερα κ ειχαμε βρει καποιους τροπους μεταβασης ακριβους ομως κ με αλλαγες πλοιων αεροπλανων κλπ.Αν καταληξουμε στο νησι του, εννοειται πως θα τον ενοχλησω. Για πες ομως γουρουνακι για Αμοργο θυμαμαι ειχα διαβασει την ιστορια σου. Πως σου φανηκε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επισης για Σαμο δε μου γραφει κανεις;Τι γινεται δεν εχετε παει;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ο Αντωνακης περιπλαναται καπου στην Ιαπωνια. Τον ειχα ξαναρωτησει παλιοτερα κ ειχαμε βρει καποιους τροπους μεταβασης ακριβους ομως κ με αλλαγες πλοιων αεροπλανων κλπ.Αν καταληξουμε στο νησι του, εννοειται πως θα τον ενοχλησω. Για πες ομως γουρουνακι για Αμοργο θυμαμαι ειχα διαβασει την ιστορια σου. Πως σου φανηκε;
Τσου από παραλίες όπως το φαντάζεσαι. Ωραία η χώρα, εξαιρετικό το σκηνικό στην Αγία Άννα ή γοητευτικά τα χωριά στην Αιγειάλη αλλά ως εκεί
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Από τα νησιά που ανέφερες, έχω πάει Κάλυμνο (μου άρεσε αλλά όχι για τόσες μέρες), Πάτμο (το ίδιο), Χίο (ξεχωριστή, με ωραίες παραλίες, αρχοντικά, μεσαιωνικά χωριά, γεμίζει μια εβδομάδα εύκολα), Κάρπαθο (πήγα 4 φορές, οι παραλίες της είναι το κάτι άλλο). Στη Χίο θες αμάξι, τα υπόλοιπα τα γύρισα εύκολα με μηχανάκι, στην Κάρπαθο βολεύει για να κατέβεις και στις τρομερές παραλίες πριν φτάσεις Όλυμπο.
Πρότασή μου : Χίος!
Καλά να περάσεις όπου κι αν πας! ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υπαρχει αυτοκινητο. Βλεπω οτι επιβεβαιωνεται η πρωτη σκεψη μου για Χιο αλλα κ η Καρπαθος κλεβει την παρασταση λογω παραλιων. Ποσες ωρες κανει το καραβι για Χιο ξερετε;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Έχει γραφικές παραλίες η Σάμος, κάποιες μάλιστα με τα πεύκα μέχρι την αμμουδιά: Σεϊντάνια, Ψιλή Άμμος στα δυτικά, Τσαμαδού-Λεμονάκια, Ψιλή Άμμος στα ανατολικά, Ποτάμι. Τον Αύγουστο τις πιάνουν μελτέμια, τον Ιούλιο είναι καλύτερες ωστόσο αν φυσάει στα βόρεια, κολυμπάς στα νότια και το αντίστροφο. Αφού είσαι της εξερεύνησης ίσως θα σ' ενδιέφερε η ορειβασία στον Κέρκη, τα μοναστήρια και τα ξωκλήσια όπως η Σαραντασκαλιώτισσα, η Σπηλιανή κοντά στο Ευπαλίνειο Όρυγμα, ο Αη Γιάννης ο Ελεήμονας ή οι καταρράκτες στο Ποτάμι. Βαθύ, Κοκκάρι, Πυθαγόρειο, ορεινά χωριά (Μανωλάτες, Βουρλιώτες, Πλάτανος κ.α.), αρχαία (Ηραίον, Ευπαλίνειο, μουσείο στο Βαθύ), άνετα τη γεμίζεις τη βδομάδα. Το φαγητό φθηνό. Αυτοκίνητο απαραίτητο. Χίο δεν έχω πάει για να μπορώ να κάνω σύγκριση.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Υπαρχει αυτοκινητο. Βλεπω οτι επιβεβαιωνεται η πρωτη σκεψη μου για Χιο αλλα κ η Καρπαθος κλεβει την παρασταση λογω παραλιων. Ποσες ωρες κανει το καραβι για Χιο ξερετε;
Το καλοκαίρι Κλεοπάτρα υπάρχουν δρομολόγια που κάνουν την απόσταση σε εξήμισι ώρες και μάλιστα ημέρα. Κάθε Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή το πλοίο αναχωρεί από Πειραιά στις 09.00 το πρωί και φτάνει Χϊο στις 15.30 το μεσημέρι. Εϊναι άκρως εξυπηρετικά δρομολόγια και με ωραία πλοία (το ΑΡΙΑΔΝΗ της Hellenic Seaways & το Blue Star 1 της Blue Star Ferries). Από Χίο υπάρχουν αντίστοιχες αναχωρήσεις κατά τις 12 το μεσημέρι και φτάνουν Πειραιά στις 18.30. Φυσικά υπάρχουν και βραδινά δρομολόγια. Τσέκαρε τα links
http://www.bluestarferries.gr/el
και
https://hellenicseaways.gr/routes/view/17/182
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Υπαρχει αυτοκινητο. Βλεπω οτι επιβεβαιωνεται η πρωτη σκεψη μου για Χιο αλλα κ η Καρπαθος κλεβει την παρασταση λογω παραλιων. Ποσες ωρες κανει το καραβι για Χιο ξερετε;
Οι παραλίες της Καρπάθου δεν παίζονται, ναι.. Από την άλλη, δε μου άρεσε αυτή η υπερπροβολή της Ολύμπου, με τις γιαγιάδες με τα παραδοσιακά φορέματα να είναι εκεί για να "πουλήσουν" παράδοση, και να σε ζαλίζουν να φορέσεις τις μαντίλες για να τις αγοράσεις κιόλας. Αυτό για μένα δεν είναι παράδοση, από τη στιγμή που το κάνουν μόνο για τους τουρίστες. Πρόσεξα ντόπιους και ντόπιες στα σπίτια τους που δε φορούσαν καμία παραδοσιακή στολή, παρά μόνο όταν επρόκειτο για τουρίστες. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.
Στη Χίο εμείς είχαμε πάει μέσω Τουρκίας, οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από Αθήνα.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Εάν τελικά επιλέξετε τη Σάμο να ξέρετε πως το Ευπαλίνειο Όρυγμα είναι κλειστό λόγω επισκευών, χωρίς να υπάρχει ανακοίνωση για το πέρας των εργασιών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom