Γενικά Like the islands...nowhere!

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οι παραλίες της Καρπάθου δεν παίζονται, ναι.. Από την άλλη, δε μου άρεσε αυτή η υπερπροβολή της Ολύμπου, με τις γιαγιάδες με τα παραδοσιακά φορέματα να είναι εκεί για να "πουλήσουν" παράδοση, και να σε ζαλίζουν να φορέσεις τις μαντίλες για να τις αγοράσεις κιόλας. Αυτό για μένα δεν είναι παράδοση, από τη στιγμή που το κάνουν μόνο για τους τουρίστες. Πρόσεξα ντόπιους και ντόπιες στα σπίτια τους που δε φορούσαν καμία παραδοσιακή στολή, παρά μόνο όταν επρόκειτο για τουρίστες. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.
Στη Χίο εμείς είχαμε πάει μέσω Τουρκίας, οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από Αθήνα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε μου για την Όλυμπο. Η παράδοση στο βωμό του κέρδους και εννοείται πως όταν φεύγουν τα πούλμαν με τους τουρίστες και γυρνούν στα σπίτια τους δεν φορούν κανένα παραδοσιακό ένδυμα. Άσε τον αισχρό τοπικισμό που έχουν οι Ολυμπίτες (στυλάκι "εμείς είμαστε και άλλος κανείς"). Η Κάρπαθος έχει και άλλα χωριά εξίσου ή ίσως και πιο όμορφα (Μενετές, Απέρι), και βέβαια οι παραλίες του νησιού το κάτι άλλο (μάλλον το δυνατότερο σημείο του)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Εγώ από την μεριά μου θα σου πρότεινα την Σάμο χωρίς όμως να έχω επισκεφθεί κανένα από τα υπόλοιπα νησιά που αναφέρεις για να μπορώ να συγκρίνω Κλεοπάτρα. Όπως αναφέρθηκε σε ένα άλλο μνμ υπάρχουν αρκετές ομορφιές στο νησί. Καταγόταν ο πρώην από κει και τα 4 τελευταία καλοκαίρια τα είχα περάσει εκεί και ομολογώ ότι φέτος θα μου λείψει το νησί. Αρκετά όμορφα ορεινά αλλά και παραθαλάσσια χωριά και πολλά πράγματα να δεις. Ακόμα και το ευπαλήνιο όρυγμα να μην είναι επισκέψιμο έχεις να δεις τους καταρράκτες στο Καρλόβασι, να πάρεις το μονοπάτι για τη σπηλιά του Πειθαγόρα να δεις τον αρχαιολογικό χώρο στο Ηραίον και πολλά άλλα. Και από παραλίες οι επιλογές είναι πολλές άλλες με άμμο και άλλες με βότσαλο και μερικές σε καρτποσταλικές τοποθεσίες. Θα γεμίσεις εύκολα τις μέρες που έχεις στη διάθεσή σου και σίγουρα θα είναι ένα νησί που θα θέλεις να ξαναπάς. Ελπίζω να το επιλέξεις γιατί είναι ένα νησί που πραγματικά αξίζει μία έστω επίσκεψη. Αν τελικά καταλήξεις εκεί και θες βοήθεια με χαρά..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.093
Τη Σάμο εγώ προσωπικά δεν την ανέφερα επειδή είστε πολύ της εξερεύνησης όπως λες και η Χίος έχει περισσότερα χωριά για εξερεύνηση, είναι και μεγαλύτερο νησί...Η Σάμος είναι καταπράσινη και οι παραλίες της είναι πολύ όμορφες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οι παραλίες της Καρπάθου δεν παίζονται, ναι.. Από την άλλη, δε μου άρεσε αυτή η υπερπροβολή της Ολύμπου, με τις γιαγιάδες με τα παραδοσιακά φορέματα να είναι εκεί για να "πουλήσουν" παράδοση, και να σε ζαλίζουν να φορέσεις τις μαντίλες για να τις αγοράσεις κιόλας. Αυτό για μένα δεν είναι παράδοση, από τη στιγμή που το κάνουν μόνο για τους τουρίστες. Πρόσεξα ντόπιους και ντόπιες στα σπίτια τους που δε φορούσαν καμία παραδοσιακή στολή, παρά μόνο όταν επρόκειτο για τουρίστες. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.
Στη Χίο εμείς είχαμε πάει μέσω Τουρκίας, οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από Αθήνα.
Δεν μπορω να εκφερω γνωμη για την Ολυμπο κ αν το κανουν μονο για τουριστικους λογους. Ισως οι πολυ ηλικιωμενοι να το κρατουν ακομα. Δεν θα ξεχασω τον Αντωνη απο την Καρπαθο- ειναι παλιο μελος του φορουμ- που ελεγε πως η γιαγια του ειχε παει μεταναστρια στη Νεα Υορκη κ επεμενε πεισματικα να φοραει τη στολη της. Παιδια μου ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον σας. Πραγματικα εχω καταμπερδευτει αναμεσα σε Χιο, Σαμο κ Καρπαθο. Παντως για Χιο ειναι πολυ καλα τα δρομολογια κ οι ωρες σα να πηγαινεις στην Κρητη
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν μπορω να εκφερω γνωμη για την Ολυμπο κ αν το κανουν μονο για τουριστικους λογους. Ισως οι πολυ ηλικιωμενοι να το κρατουν ακομα. Δεν θα ξεχασω τον Αντωνη απο την Καρπαθο- ειναι παλιο μελος του φορουμ- που ελεγε πως η γιαγια του ειχε παει μεταναστρια στη Νεα Υορκη κ επεμενε πεισματικα να φοραει τη στολη της. Παιδια μου ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον σας. Πραγματικα εχω καταμπερδευτει αναμεσα σε Χιο, Σαμο κ Καρπαθο. Παντως για Χιο ειναι πολυ καλα τα δρομολογια κ οι ωρες σα να πηγαινεις στην Κρητη
Είναι όντως πολύ καλά τα δρομολόγια. Έχω φίλο Χιώτη, ο οποίος πήγαινε με αυτά τα δρομολόγια στο νησί του ακόμα και για Παρασκευο-σαββατοκύριακο και μάλιστα πολύ ξεκούραστα. Είχε βέβαια σπίτι. Να σου πω πάντως πως επειδή έχω πάει στη Λέσβο ακτοπλοικώς 2 φορές, και τις 2 φορές που πέρασε το καράβι από Χϊο αυτό που έβλεπα από το καράβι με ψιλοαπογοήτευε. Τίποτα τοπραγματικά θελκτικό δεν έβλεπα στην πόλη της Χίου και το λιμάνι της. Πάντως ο φίλος μου έχει δείξει πολλές φωτογραφίες και από τα χωριά και από τις παραλίες και όντως έχει πολλές ομορφιές το νησί. Και μάλλον θα το επισκεφθώ σύντομα αν και όχι εντός του 2016...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.093
Είναι όντως πολύ καλά τα δρομολόγια. Έχω φίλο Χιώτη, ο οποίος πήγαινε με αυτά τα δρομολόγια στο νησί του ακόμα και για Παρασκευο-σαββατοκύριακο και μάλιστα πολύ ξεκούραστα. Είχε βέβαια σπίτι. Να σου πω πάντως πως επειδή έχω πάει στη Λέσβο ακτοπλοικώς 2 φορές, και τις 2 φορές που πέρασε το καράβι από Χϊο αυτό που έβλεπα από το καράβι με ψιλοαπογοήτευε. Τίποτα τοπραγματικά θελκτικό δεν έβλεπα στην πόλη της Χίου και το λιμάνι της. Πάντως ο φίλος μου έχει δείξει πολλές φωτογραφίες και από τα χωριά και από τις παραλίες και όντως έχει πολλές ομορφιές το νησί. Και μάλλον θα το επισκεφθώ σύντομα αν και όχι εντός του 2016...

Η πόλη της Χίου είναι μακράν το ασχημότερο κομμάτι της(ειδικά το σημείο που φαίνεται από το καράβι,γιατί έχει και πιο ωραία κομμάτια).Δεν λέει τίποτα μπροστά στο καταπράσινο βόρειο τμήμα με τα χωριά με τους ελάχιστους τουρίστες,τα γαλαζοπράσινα νερά και την όμορφη φύση, ούτε μπροστά στο Νότιο τμήμα με τα υπέροχα μαστιχοχώρια, τα καλοδιατηρημένα μεσαιωνικά χωριά με τα γραφικά σοκάκια και τις παντώς είδους παραλίες από ερημικές μέχρι κοσμικές με beach bar και ψαροταβέρνες με φρέσκο ψάρι.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Διάβασα ότι θα πας τον Αύγουστο στη Μάνη, οπότε θα σου προτείνω τη Σάμο για να ισορροπήσει το μάτι σου από τις ...πέτρες! :haha:
Είναι ένα νησί που δε θα σε αφήσει πιστεύω ασυγκίνητη. Αφού σου αρέσουν οι περιηγήσεις μπορείς να επισκεφθείς τον Μαραθόκαμπο, τους Βουρλιώτες, τις Μανολάτες, τους Μυτιληνιούς, να αποφύγεις τη παραλία της Μικάλης γιατί έχει πολύ πολύ μα πάρα πολύ παγωμένα νερά, θα άξιζε μια επίσκεψη στη Σαμιοπούλα. Μη ξεχάσεις να δοκιμάσεις γλυκό τοπικό κρασί. Για βράδυ η πρόταση μου είναι το Κοκκάρι. Φυσικά έχει και τα αρχαία της, Ηραίο, Ευπαλίνειο Όρυγμα, αρχαιολογικό και λαογραφικό μουσείο. Ότι και αν αποφασίσεις όμως σου εύχομαι να περάσεις καλά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μη νομιζεις η Μανη ειναι λιγο παρεξηγημενη ως προς την ξεραιλα. Ειναι ξερα απο Γερολιμενα κ κατω.Σε καμια περιπτωση δεν εχει τα γυμνα βραχια των Κυκλαδων. Ειδικα η Μεσσηνιακη Μανη ειναι καταπρασινη απο τα ελαιοδεντρα.Εφοσον μου λετε οτι η χωρα της Χιου ειναι ασχημη, που προτεινετε για διαμονη;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.093
Δες είτε στα μεσαιωνικά χωριά στο Νότο (π.χ. Μεστά που είναι και μεγάλο χωριό), είτε στον Κάμπο με τα ευωδιαστά εσπεριδοειδή, αν βρεις λογικές τιμές. Επίσης στον Καρφά έχει πολλά ξενοδοχεία αλλά δεν πολυτρελαίνομαι γιατί είναι (από τα λίγα) πολύ τουριστικά μέρη της Χίου που χαλάει η ηρεμία του νησιού από τα πολλά "rent a car" κλπ.Ωστόσο έχει μεγάλη επιλογή καταλυμάτων και μπορείς να το έχεις σαν βάση...Άσε που έχεις κοντά πολλές επιλογές για φαγητό...

Επίσης βόρεια στα Καρδάμυλα έχει τα τελευταία χρόνια ένα πολύ καλό ξενοδοχείο το "Άι Γιάννης", το οποίο έχει και μπαράκι για το βράδυ να πιείς ένα ποτό...Απλώς στα Καρδάμυλα είναι λίγο πιο ήσυχα γιατί δεν είναι τουριστικά...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω πολυ αλμα μου. Το ζητουμενο ειναι να ειναι καπου κεντρικα στο νησι ωστε να μοιραζονται οι αποστασεις κ να βγαινει το προγραμμα πχ μην μενεις εντελως βορεια κ για να πας στα νοτια μερη εισαι ολη μερα στο δρομο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.093
Τότε ο Κάμπος ακόμα και ο Καρφάς είναι καλά μέρη. Επίσης έξω από την πόλη προς το αεροδρόμιο έχει αρκετά ξενοδοχεία γνωστά...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τώρα εγώ φταίω πάλι να λέω για Σάμο?? Επειδή είδα ότι σου την έχουν προτείνει αρκετοί μέχρι στιγμής, θα στην προτείνω και εγώ χωρίς να φαίνεται ότι δεν είμαι αντικειμενικός!!

Από ότι είδα έχουμε αρκετούς διαβασμένους για την Σάμο με σωστές πληροφορίες.
Εγώ τι να πω? Κρασί σούπερ. Φαγητό καλό και φτηνό. Αρχαία μπόλικα. Αποστάσεις μπόλικες. Παραλίες, τι να λέμε τώρα, μην αρχίσω και γράφω. Πράσινο? Μέχρι να βαρεθείς. Χωριά για εξερεύνηση αρκετά (καλά ίσως όχι όπως στην Χίο). Μανωλάτες, Βουρλιώτες, Παγώνδας, Δρακαίοι, Σπαθαραίοι κ.α. Βουνό? Μπόλικο. (2η ψηλότερη κορυφή του Αιγαίου). Διασκέδαση? Μέρη με μπόλικη, με λίγη, με καθόλου! Σύνδεση με Τουρκία καθημερινή, ενώ από αυτόν τον Μάιο αποκτά και το Καρλόβασι σύνδεση με τους γείτονες και συγκεκριμένα με Σεφερεχισάρ (δλδ ουσιαστικά με Σμύρνη!). Μοναστήρια άπειρα. Μέσα σε βράχους, σε δρόμους, σε βουνά και εγώ δε ξέρω πού αλλού!

Θα δεις την σπηλιά του Πυθαγόρα, θα δεις καταρράκτες (και σε Καρλόβασι και σε Άμπελο), θα δεις τα Ταμπάκικα στο Καρλόβασι (περιοχή που γνώρισε μεγάλες δόξες πριν τον πόλεμο), το κάστρο του Λυκούργου Λογοθέτη και τα ακριβή σημεία όπου κατατροπώθηκε η προσπάθεια εισβολής των Τούρκων. Εξού και το "Χριστός Σάμον έσωσεν την 6η Αυγούστου" όπου και γίνεται αναπαράσταση στο λιμάνι Πυθαγορείου, κάτι που πρέπει να δεις οπωσδήποτε!

Στο Ευπαλίνειο όντως γίνονται έργα, αλλά μπορεί το καλοκαίρι να έχει ανοίξει. Μπορώ και να το μάθω όμως.

Αν δεν έχεις πειστεί, να συνεχίσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom