Live from... (click and post one photo)

Greg_ce

Member
Μηνύματα
165
Likes
3.089
Ταξίδι-Όνειρο
U.S. Route 66
Στον υγροβιότοπο του Νέστου μεταξύ Δασοχωρίου και Άβατου Ξάνθης, οι εγκαταλελειμμένες εγκαταστάσεις της "Φωνής της Αμερικής".
Από εδώ διεξαγόταν από το 1972 η προπαγάνδα των Αμερικανικών θέσεων προς τις χώρες του πρώην σοβιετικού μπλοκ, τη Μέση Ανατολή, την Ινδοκίνα, μέχρι τον Ειρηνικό και τη Νέα Ζηλανδία.
IMG_20230813_161948.jpg

Όταν το ανατολικό μπλοκ κατέρρευσε, εξέλειψαν οι λόγοι λειτουργίας του σταθμού.
Αυτός σίγησε οριστικά το 2006.
IMG_20230813_155450.jpg

Μερικοί νεροβούβαλοι βόσκουν στον περιβάλλοντα χώρο των εγκαταλελειμμένων εγκαταστάσεων.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Όλυμπος, Κάρπαθος. Χωρίς λόγια. View attachment 437865 (προτάσεις για παραλίες που δεν μαζεύουν κόσμο τις ακούω!)
Αχ! Δεν κρατιέμαι να μη γράψω μια ιστορία που ξεκίνησε πριν 150 χρόνια από αυτόν τον τόπο. Που και ποιον αφορά και off topic είναι, ωστόσο δεν κρατιέμαι...
Όποιος έχει όρεξη για παλιές οικογενειακές ιστορίες το ανοίγει
Πριν 150 χρόνια, λοιπόν, φτάνουν στην Όλυμπο τα χαμπέρια πως κάτω στο Διαφάνι βρέθηκε σκοτωμένος πάνω στο "καράβι" 🤷‍♀️ του ο προπροπάππους· αθέμιτος επαγγελματικός ανταγωνισμός. Χήρα η Καλλιόπη με τρία τέσσερα παιδιά, ήταν κι όμορφη, ερωτεύονται με τον Μηνά, μεγάλη συμφορά τους βρήκε! Η κοινωνία της εποχής, πόσο μάλλον της Ολύμπου, δεν σήκωνε τέτοιες πομπές. Ο Μηνάς ήταν χτίστης και πελεκάνος, πελεκούσε την πέτρα. Μια νύχτα τα αφήνουν όλα σύξυλα κι εξαφανίζονται, παίρνει η Καλλιόπη τα παιδιά της κι ο Μηνάς την τέχνη του και φτάνουν στη Σάμο. Εκεί έφτιαξαν καινούρια ζωή, ο Μηνάς μετέφερε την τέχνη της πέτρας, τα παιδιά τους παντρεύτηκαν με Σαμιώτες και σκόρπισαν σε διάφορα χωριά, το ιστορικό ξεχάστηκε στην καρπάθικη και τη σαμιακή κοινωνία. Άλλα παιδιά δεν έκαναν, ωστόσο η οικογένεια ακουγόταν ως "οι Μηνάδες" και το επίθετο του σκοτωμένου - που είναι και το πατρικό της γιαγιάς μου - έμεινε στα παιδιά παραλλαγμένο (Μιχαήλ αντί Μιχελή), συνηθισμένη πρακτική για όποιον έφευγε από κάπου, κυρίως από τη Μάνη, και είχε λόγους να μην εντοπιστεί. Σχεδόν όλα τα παιδιά, που έφυγαν από την Όλυμπο μικρά, κράτησαν την καρπάθικη προφορά τους και κάποια στιγμή γύρισαν πίσω, βρήκαν την πατρογονική περιουσία, ενώθηκαν και πάλι με τον τόπο. Το ένα όμως, ο δικός μου προπάππους που ήταν ζόρικος, καθώς και η κόρη του/γιαγιά μου όπως και ο πατέρας μου, δεν γύρισαν ποτέ· από ευθιξία θεωρώ. Μόνο η ίδια (ματα?)πήγα στην Όλυμπο, ως ξενάκι επιφανειακά, με μεγάλη συγκίνηση ωστόσο. Συναντηθήκαμε και με τον Αντώνη - οι παλιοί εδώ τον ξέρετε ως πηγή πληροφοριών για την Κάρπαθο - βρεθήκαμε συνάδελφοι, να έχουμε τα ίδια - κλασικά στην Όλυμπο - μάτια και να φέρει το μη κοινό πατρικό επίθετο της Καλλιόπης. Η δε Σαμιωτάρα μάνα μου, για ό,τι στραβό θεωρεί πως της κάνω, μουρμουράει "η γενιά σου η καρπαθιά τα φταίει" 😅
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom