Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997

«Τελικός προορισμός;» ρωτάει ο υπάλληλος στο γκισέ του αεροδρομίου ελέγχοντας ταυτόχρονα τα διαβατήρια μας.
«Μέξικο Σίτυ» ψελλίζω προσπαθώντας κι εγώ η ίδια να το πιστέψω.

Μου φαινόταν εξωπραγματικό όχι μόνο ότι πηγαίναμε στο Μεξικό, το οποίο ήταν όνειρο ζωής και ταξιδιωτικό απωθημένο μου για πάνω από 10 χρόνια, αλλά και γιατί επιτέλους ξαναταξίδευα μετά από 7 ολόκληρα χρόνια ταξιδιωτικής απραξίας.
Επτά ατελείωτα, «πέτρινα» χρόνια γεμάτα δύσκολες και ζόρικες καταστάσεις (ασθένειες, απώλειες, οικονομικές καταστροφές) που έπεφταν πάνω μου διαδοχικά χωρίς να μπορώ να σηκώσω κεφάλι.

Όταν κάποτε άρχισε να φαίνεται φως στην άκρη του τούνελ της 7ετίας, το πρώτο που είχα ανάγκη να κάνω ήταν να ταξιδέψω... όσο πιο μακριά τόσο πιο καλά...
Ξανάπιασα τα κιτάπια του 2009, γιατί από τότε είχα οργανώσει το εν λόγω ταξίδι άλλο που δεν πραγματοποιήθηκε λόγω γρίπης των χοίρων, ξεσκόνισα σημειώσεις, ανέσυρα mails που είχα ανταλλάξει με ένα σωρό ταξιδιωτικούς πράκτορες και ξεκίνησε το εγχείρημα να παίρνει σάρκα και οστά.

Τολμώ να πω ότι η προετοιμασία ενός τόσο μακρινού ταξιδιού, μετά από τόσα χρόνια αποχής, πέραν της έξαψης και της συγκίνησης, με βρήκε και κάπως ανασφαλή: "από που να ξεκινήσω?” “πότε να κλείσω εισητήρια και ξενοδοχεία?" “Θα τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας;” “Το Μεξικό είναι ασφαλής επιλογή έχοντας μαζί και 2 έφηβα παιδιά;” "Μήπως να αφήσω το Μέξικο Σίτυ απέξω?" και άλλα τέτοια ερωτήματα που κάποτε θα ήταν θέματα για χαβαλέ στο οφ-τόπικ.

Τελικά το πρόγραμμα ελάχιστα άλλαξε από αυτό του 2009... απλώς αφαιρέθηκαν κάποιες μέρες από τις παραλίες λόγω του ότι τα τελευταία χρόνια η Γιουκατάν μαστίζεται από φύκια και ειδικά το καλοκαίρι. Ωστόσο χωρέσαμε μέσα και πρωτεύουσα και αρχαία και ενδοχώρα με την πλούσια φύση της και αποικιοκρατικές πόλεις αλλά και κάποιες παραλίες (παρά τα φύκια) και όλα αυτά μέσα σε 13 ημέρες ΜΑΖΙ με τις πτήσεις.

«Είστε έτοιμοι!» με επανέφερε η φωνή του υπαλλήλου στο γκισέ. «Θα έχετε σίγουρα καθυστερήσεις εφόσον πετάτε μέσω Παρισιού, γίνεται χαμός στα ευρωπαϊκά αεροδρόμια λόγω των απεργιών (ήταν Ιούλιος του 2022), εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην χάσετε κάποια πτήση σας, ειδικά την υπερατλαντική. Καλό σας ταξίδι».
Μας έκανες την καρδιά περιβόλι.... αλλά φυσικά, πώς είναι δυνατόν να ταξιδέψω εγώ χωρίς απρόοπτα? Όσοι με ξέρετε από παλιά ίσως θυμάστε ότι εγώ και οι ταραχές-πολιτικές ανακατατάξεις-επαναστάσεις-φυσικές καταστροφές κ.λ.π. πάμε πακέτο.


IMG_8261.jpeg


 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom