Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.044

TULUM II

O 5oς (και τελευταίος) αρχαιολογικός χώρος που επισκεφθήκαμε στο Μεξικό ήταν αυτός της Τουλούμ.

To σημείο όπου βρίσκονται τα ερείπια της αρχαίας πόλης των Μάγιας είναι ειδυλλιακό: στην κορυφή ενός ψηλού βράχου πάνω στην παραλία. Και τι παραλία! Με άσπρη αμμουδιά, τυρκουάζ νερό και φοίνικες. Εντελώς καρτ-ποσταλικό σκηνικό.

Αλλά και η διαδρομή μέχρι να φτάσεις είναι καταπληκτική καθώς βρίσκεται μέσα στο Εθνικό Πάρκο Τουλούμ.
Αναγκαστικά αφήνεις το αυτοκίνητο στην είσοδο του Πάρκου και από εκεί συνεχίζεις με τα πόδια για κανένα 10λεπτο, μέσα από έναν δρόμο πνιγμένο στην βλάστηση, μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο.

H πόλη ήταν μια από τις τελευταίες πόλεις που ίδρυσαν οι Μάγιας, βρισκόταν σε πολύ στρατηγικό σημείο έχοντας πρόσβαση και από στεριά και από θάλασσα και για να προστατεύεται από πιθανές θαλάσσιες επιδρομές είχε τείχη.
Υπήρξε σημαντικό λιμάνι, ήκμασε μεταξύ 13-15ου αιώνα ενώ τελικά εγκαταλήφθηκε τον 16ο αιώνα.

Τα κυριότερα αξιοθέατα είναι: Η Πυραμίδα El Castillo, που είναι το ψηλότερο κτίσμα και λειτουργούσε ως φάρος, το Temple of the Frescoes που είχε μεγάλη θρησκευτική σημασία και το House of Columns ή El Palacio (το Παλάτι) που υπήρξε η κατοικία σημαντικών ηγετών των Μάγια.

Και εδώ δεν τον γλυτώνεις τον συνωστισμό, όπως παντού στη Γιουκατάν...
Και έχει και τρελή ζέστη, όπως παντού στη Γιουκατάν!
Η επίσκεψη, όμως, επιβάλλεται.

IMG_1638.jpeg


IMG_1641.jpeg



IMG_1665.jpeg



IMG_2414.jpeg



Μετά την περιήγησή μας στον αρχαιολογικό χώρο, πήραμε τον δρόμο για τον επόμενο και τελευταίο σταθμό του ταξιδιού μας, το Κανκούν.

Φεύγοντας από την Τουλούμ η εικόνα που σχημάτισα είναι ότι μοιάζει να έχει 2 πρόσωπα, σαν να συνδυάζει Μύκονο και Ικαρία μαζί.
Από την μια, η παραλία με την χλιδή, το boho-chic vibe, τα ακριβά ξενοδοχεία και τα κλασάτα beach clubs και από την άλλη, η πόλη με το πιο αυθεντικό "χρώμα" με τους ντόπιους της και τον εναλλακτικό τουρισμό.

Η πόλη, σίγουρα, προσφέρεται για πιο οικονομική διαμονή αλλά θέλει αρκετή προσοχή.
Ήταν η πρώτη και μοναδική φορά στο ταξίδι που αισθανθήκαμε ανασφάλεια και φόβο.
Συγκεκριμένα, ένα βράδυ μέσα σε ένα από τα μεγαλύτερα και πιο γνωστά σουπερμάρκετ, τα Oxxo, εγώ και ο γιος μου νιώσαμε κάποια στιγμή να μας κοιτάνε απειλητικά κάποιοι άντρες (μάλλον μεθυσμένοι ή "φτιαγμένοι") και να μας πλησιάζουν όλο και περισσότερο καταπατώντας την ζώνη του προσωπικού μας χώρου, ενώ ταυτόχρονα ο άντρας με την κόρη μου που μας περίμεναν στην είσοδο του σουπερμάρκετ βίωναν ακριβώς το ίδιο πράγμα από 2-3 άλλους άντρες, μεθυσμένους και μισόγυμνους.
Το σουπερμάρκετ ήταν σε κεντρικό δρόμο, ωστόσο βγαίνοντας για να πάμε στον ξενώνα έπρεπε αναγκαστικά να μπούμε σε κάτι σκοτεινά στενά... δυστυχώς έχει πολλά τέτοια η πόλη...
Με πολλή προσοχή και βλέποντας ότι αυτοί δεν ασχολούνται πια μαζί μας, ξεκινήσαμε προς τα εκεί...
Μετά από λίγο, όμως, καταλάβαμε ότι μας ακολουθούσαν.
Κάναμε να ξαναγυρίσουμε προς τον φωτεινό κεντρικό δρόμο αλλά αυτοί είχαν απλωθεί με τέτοιον τρόπο σε όλο το πεζοδρόμιο σαν να μας κλείνουν τον δρόμο και σαν να ήθελαν να μας αναγκάσουν να προχωρήσουμε πιο μέσα στο σκοτεινό στενό.
Φυσικά ούτε διανοηθήκαμε να μπούμε πιο μέσα στα σκοτεινά γιατί δε νομίζω τώρα να έγραφα ιστορία.
Ευτυχώς, είχαμε δει από πριν ότι έξω από το σουπερμάρκετ ήταν 2 αστυνομικοί, οπότε κουτσά-στραβά κάπως καταφέραμε να τους πλησιάσουμε στα 100μ, οπότε άρχισα να φωνάζω στους αστυνομικούς "excuse me-excuse me" και μόνο τότε οι τύποι έφυγαν και μας άφησαν στην ησυχία μας.

Τέλος καλό, όλα καλά!
Πάμε για άλλες παραλίες τώρα!

 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.044
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.394
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.044
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.044
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.432
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom