Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

Klair

Member
Μηνύματα
2.237
Likes
26.170
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στις 27 Δεκεμβρίου πηγαίνω με την παρέα μου Βουδαπέστη και ενδιαφέρομαστε για κρουαζιέρα στον Δούναβη από το φόρουμ μου πρότιναν ως καλύτερη λύση τις γραμμές d11 και d12 αντί τις ιδιωτικές εταιρίες και μας φάνηκε συμφέρουσα πρόταση καθώς θα έχουμε και κάρτες απεριορίστων διαδρομών.Με μια έρευνα που έκανα στο σαιτ των μμεε της βουδαπέστης (που δεν έβγαλα και πολύ άκρη) κατάλαβα πως στην περίοδο που πηγαίνουμε λειτουργεί μόνο η γραμμή 11...Η διαδρομή που κάνει έχει μεγάλη διαφορά με την γραμμή 12;;
D11 οι στάσεις
  • Haller Utca
  • Egyetemváros A38 (University City - The boat comes here sometimes)
  • Boráros Tér (Petőfi Híd)
  • Szent Gellért Tér (Szabadság Híd)
  • Petőfi Tér (Erzsébet Híd)
  • Kossuth Lajos Tér
  • Batthyány Tér
  • Jászai Mari Tér (Margit Híd)
  • Népfürdő Utca (Árpád Híd)
  • Meder Utca
  • Újpest, Árpád Út

D12 οι στάσεις
  • Haller Utca (District IX)
  • Boráros Tér (Petőfi Híd)
  • Szent Gellért Tér (Szabadság Híd)
  • Petőfi Tér (Erzsébet Híd)
  • Castle Garden
  • Kossuth Lajos Tér
  • Batthyány Tér
  • Jászai Mari Tér (Margit Híd)
  • Margaret Island
  • Népfürdő Utca (Árpád Híd)
  • Római Fürdő

Hajojaraok_2014-tavasz.jpg
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... @vagar78 εξαιρετικος οδηγος μου φανηκε πολυ χρησιμος για να την οργανωση του ταξιδιου θα μελετησω περισσοτερο τα σχολια για εξτρα πληροφοριες και παλι ευχαριστω!!!
 

abrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα. Θα επισκεφτώ τη Βουδαπέστη από 07 Απρ. έως τις 11. Επειδή όμως πετάω με Austrian Airlines θα προσγειωθώ στη Βιέννη και από εκεί με Flixbus θα μεταβώ στη Βουδαπέστη. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Το λεωφορείο θα με αφήσει στο σταθμό Budapest Nepliget. Για να πάω στο ξενοδοχείο (που είναι κοντά στο Κοινοβούλιο) θα χρειαστεί να πάρω ένα taxi από εκεί. 22:15 το βράδυ που θα φτάσω που να ψάχνω να βγάζω άκρη με Μετρό κλπ. Πως γίνεται με τα taxi στη Βουδαπέστη? Σηκώνεις το χέρι και όποιος σταματήσει? Πρέπει να τηλεφωνήσω σε κάποιο Taxi Service να έρθουν να με παραλάβουν? Έχει πιάτσα Taxi όπως έχει και αντίστοιχες εδω στην Ελλάδα στα ΚΤΕΛ? Γενικότερα εάν κάποιος έχει πληροφορίες για τα Taxi εκεί πέρα θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και από εμένα. Θα επισκεφτώ τη Βουδαπέστη από 07 Απρ. έως τις 11. Επειδή όμως πετάω με Austrian Airlines θα προσγειωθώ στη Βιέννη και από εκεί με Flixbus θα μεταβώ στη Βουδαπέστη. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Το λεωφορείο θα με αφήσει στο σταθμό Budapest Nepliget. Για να πάω στο ξενοδοχείο (που είνlαι κοντά στο Κοινοβούλιο) θα χρειαστεί να πάρω ένα taxi από εκεί. 22:15 το βράδυ που θα φτάσω που να ψάχνω να βγάζω άκρη με Μετρό κλπ. Πως γίνεται με τα taxi στη Βουδαπέστη? Σηκώνεις το χέρι και όποιος σταματήσει? Πρέπει να τηλεφωνήσω σε κάποιο Taxi Service να έρθουν να με παραλάβουν? Έχει πιάτσα Taxi όπως έχει και αντίστοιχες εδω στην Ελλάδα στα ΚΤΕΛ? Γενικότερα εάν κάποιος έχει πληροφορίες για τα Taxi εκεί πέρα θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρώτα από όλα μην σε φοβίζει το μετρό γιατί έιναι σχετικά εύκολο να μετακινηθείτε.Με το που φτάσετε αγοράζετε μια εβδομαδιαια κάρτα η μία 3ημερη ανάλογα με το τι σας συμφέρει και παίρνετε την μπλε γραμμή με κατεύθυνση το uzpest kozpont.Μετά από 6 στάσεις κατεβαινετε στον σταθμό Deak Ferenc Ter και παίρνετε την κόκκινη γραμμή με κατεύθυνση Palyaudvar και κατεβαινετε στην πρώτη στάση kossuth laJos ter που είναι το κοινοβούλιο...Από εκεί και πέρα θέλει λίγο προσοχή το ταξί γιατι την έχω πατήσει και πλήρωσα παραπάνω λεφτά χωρίς λόγο..Ταξι που δεν φέρουν κίτρινη πινακίδα η δέν εχουν κάποια φίρμα στα πλαινα τις πόρτας καλό είναι να τα αποφύγεις..Γνωστές εταιρίες ταξί είναι: Rádió Taxi (τηλ: (01) 777 7777), η οποία προσφέρει έκπτωση εάν κλείσετε ραντεβού; Fötaxi (τηλ: (01) 222 2222), αναγνωρίσιμα από τις καρό κόκκινο άσπρο πόρτες; και η Αγγλόφωνη City Taxi (τηλ: (01) 211 1111). Μπορείς να βρεις πόσο κοστίζει η διαδρομή που θες από την σελίδα https://www.taxifarefinder.com/
Screenshot_20180118-155726.jpg

Screenshot_20180118-160429.jpg
Screenshot_20180118-160446.jpg

Αν δεις τις φωτο που ανεβασα η διαδρομη που θελεις θα σου κοστισει κανονικα περίπου 9-11 ευρω.Εγώ την είχα πατήσει δεν είχα πάρει από πιάτσα κ έπεσα σε πειρατικό ταξι που χρεώσε για μια διαδρομή της πλάκας 15 ευρώ..Ας όψεται είχα κάνει μια κράτηση κ βιαζομουν για να μην χάσω το τραπέζι, ήταν κ η πρώτη μου φορά κ την πάτησα..
 
Last edited:

abrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Vagar78 δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Είσαι άμεσος και κατατοπιστικότατος σε όλες σου τις πληροφορίες. Όσο για το εν λόγω θέμα, επειδή θα είμαστε με τις βαλίτσες φορτωμένοι και κουρασμένοι έλεγα να προτιμήσουμε το taxi. Τέλος πάντων να μην κουράζω άλλο. Με κάλυψες πλήρως. Σε ευχαριστώ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Vagar78 δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Είσαι άμεσος και κατατοπιστικότατος σε όλες σου τις πληροφορίες. Όσο για το εν λόγω θέμα, επειδή θα είμαστε με τις βαλίτσες φορτωμένοι και κουρασμένοι έλεγα να προτιμήσουμε το taxi. Τέλος πάντων να μην κουράζω άλλο. Με κάλυψες πλήρως. Σε ευχαριστώ.
Μπορείς να κάνεις ένα ερώτημα στο ξενοδοχείο σου για μεταφορά από τον σταθμό (μέσω booking καλύτερα) κ αν σου πουν μια τιμή μέχρι 15 ευρώ καντο....Θες να μου πεις που ακριβώς έχεις κλείσει γιατί αν το ξενοδοχείο είναι στο κοινοβούλιο και όχι 3χιλ μακριά του με μετρό θα πας σφαίρα και πολύ φτηνά...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Last edited:

abrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Θα πάρω το Μετρό από Nagyvarad Ter (M3) και θα κατέβω στο West Railway Station (M3). Σωστά? Μέχρι τι ώρα έχει Μετρό?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Θα πάρω το Μετρό από Nagyvarad Ter (M3) και θα κατέβω στο West Railway Station (M3). Σωστά? Μέχρι τι ώρα έχει Μετρό?
Το μετρό είναι μέχρι 23:00 και εχει συχνά δρομολόγια προλαβαινετε άνετα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom