Musica Latina!

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Είστε όλοι απίθανοι. Έχω εντυπωσιαστεί
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παω παλι στο Πουερτο Ρικο και σε νεοτερο εκπροσωπο της σαλσα που ειχε την τυχη σε καποια λαιβ του να τραγουδησει με τη βασιλισσα Celia Cruz.
O Luisito Carrion en vivo:
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι Maná ειναι ενα πολυ δημοφιλες γκρουπ απο τη Γουαδαλαχαρα και αρκετα τραγουδια τους μου αρεσουν αφου ανακατευουν ευχαριστα τους ηχους απο pop-rock μεχρι reggae-calypso . Αυτο το τραγουδι τους μου αρεσει πολυ
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αγιος Δομηνικος , πανω στο καταμαραν για isla Saona και βρισκεται σε εξελιξη μερενγκε-ρουμι παρτυ. Καθως πλησιαζουμε την ακτη , παραταμε ολοι το χορο και οι καμερες παιρνουν φωτια. Η γρηγορη μουσικη σταματαει και ενας Δομηνικανος βαζει αυτο το τραγουδι που λιγες μερες αργοτερα τραγουδησα (τροπος του λεγειν :haha:) σε ενα δισκοπωλειο στη Σοσουα για να καταλαβει ο ερμος υπαλληλος ποιο cd ηθελα. Τα καταφερα και το cd του Frank Reyes ηρθε μαζι μου στην πατριδα :lol:. Το βιντεο μπορει να μην ειναι καλο , αλλα το τραγουδι ειναι ακρως εξωτικο ε?
 
Last edited by a moderator:

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
γεια χαρα...πεταξτε με ξυπολητο σε μια γωνια στο κουσκο και αφηστε με να ακουω αυτη τη καταπληκτικη μουσικη των ανδεων ολη μερα:clap::clap:...τη γουσταρα που τη γουσταρα απο τους Los Kjarkas,το βολιβιανο συγκροτημα,και τωρα που πηγα εχω να πω τα καλυτερα:lol::lol::lol:...με εκανε εντυπωση που σχεδον καθε μαγαζι επαιζε παραδοσιακες μουσικες(το condor passa,αν το εγραψα καλα,το εχουν σαν εθνικο υμνο στο περου),και καθε συγκροτηματακι ερχοτανε μετα και σε πουλουσε σιντι μες το μαγαζι!!πηρα αρκετα βεβαια αλλα εχω παθει τη μεγαλη τη ζημια με τον "υμνο των γηπεδων",λογω του οτι ο ρυθμος ειναι απο τα γνωστοτερα και καλυτερα τραγουδια(και οχι εμετικα συνθηματα:mad::mad:)των αργεντινικων γηπεδων και οχι μονο,το moliendo cafe(και παλι ΑΝ το εγραψα καλα:):)),το οποιο πρεπει να ειναι αργεντινικο τραγουδι:D
Βεβαια μη βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα λογω του οτι τραγουδιεται στα γηπεδα,ειναι ενα πολυ ερωτικο τραγουδι:shock::shock::shock:(τουλαχιστον την περουανα που με πηρε το μυαλο και δε με το δινει πισω:lol:,τη γνωρισα υπο τους ηχους αυτου του τραγουδιου),του οποιου το ρυθμο το φωναζα το σαββατο στο γηπεδο σκεφτομενος ποτε τη μαργα και ποτε τον αρη:haha::haha:
ε,ενταξει απο το περου γυρισαμε εχει χαζεψει το κεφαλι μας μη με παρεξηγητε...............:lol::lol:
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ε,ενταξει απο το περου γυρισαμε εχει χαζεψει το κεφαλι μας μη με παρεξηγητε...............:lol::lol:
Γεια χαρά...τι να σε παρεξηγήσουμε??? Εγώ τουλάχιστον ζηλεύω (λιγουλάκι, μη φανταστείς:lol::lol:) που πήγες ένα τόσο όμορφο ταξίδι..Ενδιαφέρουσες και οι προτάσεις μουσικής..
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και ένα πολύ όμορφο bolero από τον Αργεντίνο Leonardo Favio πλέον στα 71 του χρόνια...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Και ένα πολύ όμορφο bolero από τον Αργεντίνο Leonardo Favio πλέον στα 71 του χρόνια...

πολυ ωραιο τραγουδι , ο κυριος μου θυμησε τον Κωστα Χατζη ,ετσι οπως τραγουδαει .....
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Τον τελευταίο καιρό ακούω όλη την ημέρα ισπανικό ραδιόφωνο κι έχω φάει κόλλημα με τον Manolo Garcia και ειδικά με αυτά τα δύο:

Rosa de Alejandria:

Nunca el tiempo es perdido:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
«Έφυγε» στα 74 της χρόνια η μεγάλη κυρία της μουσικής, Μερσέντες Σόσα


Μπουένος Αϊρες
http://www.in.gr/news/mail.asp?lngEntityID=1060110&lngDtrID=253http://www.in.gr/news/print.asp?lngEntityID=1060110&lngDtrID=253Μια εμβληματική φυσιογνωμία της μουσικής της Νοτίου Αμερικής, η Αργεντινή Μερσέντες -«La Negra»- Σόσα, «έφυγε» από τη ζωή σε ηλικία 74 ετών.
Τα τελευταία χρόνια αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας, ωστόσο, δεν έχανε ποτέ το χιούμορ και την αγάπη της για τη ζωή: «Είμαι τυχερή. Αλλά μου κόστισε πολύ να είμαι» έλεγε.
Ο θάνατος της Μερσέντες Σόσα ανακοινώθηκε τα ξημερώματα της Κυριακής (ώρα Ελλάδος) από εκπρόσωπο νοσοκομείου του Μπουένος Αϊρες.
Εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο έχουν ψιθυρίσει τα τραγούδια της. Ιδιαίτερα στην Ισπανία, όπου έζησε εξόριστη στα χρόνια της τελευταίας (και πιο σκληρής) δικτατορίας του 1976.
Η Σόσα κατάφερε να κάνει γνωστούς σε όλη τη Γη τους μοναδικούς ήχους της παραδοσιακής μουσικής της Αργεντινής, αλλά και όλης της Νοτίου Αμερικής: chacareras, zambas, όπως και οι ήχοι του tango και της milonga.
Μεγάλη η προσφορά της και στο πολιτικό τραγούδι, το οποίο υπηρέτησε με συνέπεια τα χρόνια της δικτατορίας.
H ίδια στήριζε με θέρμη τους νεότερους καλλιτέχνες της πατρίδας της, ενώ ήταν πάντα πρόθυμη να τους «δανείζει» τα δικά της τραγούδια (ηχογράφησε συνολικά 40 άλμπουμ), ώστε το αργεντίνικο φολκόρ να φτάσει και στις νεότερες γενιές μέσα από πιο σύγχρονα ακούσματα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο της διπλό άλμπουμ με τίτλο Cantora, η Σόσα είδε να συνεργάζονται μαζί της ονόματα όπως η Σακίρα, ο Φίτο Πάες, ο διάσημος στην Αργεντινή Τσάρλι Γκαρσία, ο Χόρχε Ντρέξλερ, ο Ισπανός Χοακίν Σαβίνα και πολλοί ακόμα.
Το άλμπουμ είναι υποψήφιο για τα Latin Grammys 2009.
Η σορός της Σόσα θα εκτεθεί σε λαϊκό προσκύνημα στο Κογκρέσο της Αργεντινής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.470
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom